ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 60
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Жанды табиғат | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Табиғат жəне музыка | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.1- тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтау және салыстыру 3.1.1.2– музыкалық шығармаларды интонация, əуен арқылы танып ажырату; 3.1.3.5 - ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажырату 3.1.2.1 - көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындау | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады. Көпшілік оқушылар: ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажыратады. Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма.Тыңдай және талдау Табиғат – біздің алтын бесігіміз. Орманның сиқырлы сыбдырын, бұлақтың нәзік сылдырын, құстардың сайрағанын біз қашан да сүйсініп тыңдаймыз. Ал таулардың асқақ шыңдарына, даланың дарқандығына, өзен-көлдің айнадай айдынына сүйсіне қараймыз. -Осындай ғажап көріністер композитор, музыкант, ақын, суретшілерге қалай әсер етеді? -Ол әсерден не туындайды? Сен қалай ойлайсың? -Табиғат дегеніміз не? -Жанды табиғатқа не жатады? -Жансыз табиғатқа не жатады? 2-тапсырма.Зерттеу,Талдау Жанды табиғат: құстар, жемістер, мал, жан-жануарлар, балық, ағаш, адам, көгөніс, бидай, тауық. Жансыз табиғат: су, ауа, теңіз, тәулік, тас, түн, тау, күн, ай, құм, жел, бұлт. 3-тапсырма. Шығармашылық жұмыс Табиғат құбылысын бейнелейтін аспаптарды тап. 4-тапсырма.Тыңдау.Талдау «Қазақ елі» шығармасы 5-тапсырма «Кемпірқосақ» әні «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Табиғат көріністері туралы ойларын ортаға салады. «Табиғат «әуені» ойнын ойнайды. Ансамбль орындауындағы шығарманы тыңдап,музыкалық аспаптарды анықтайды. Әнді үйренеді Оқушылар пікірі | | http://youtube.com/watch?v=nPLTIUomsSQ Оқулық http://youtube.com/watch?v=CvJPChIQT-8 |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Жанды табиғат | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Музыкадағы жанды табиғат көріністері | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.3.5 – ұлттық, үрлемелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажырату. | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады. Көпшілік оқушылар: ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажыратады. Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма.Әңгімелесу -Табиғат адамға қалай әсер етеді? - Табиғаттан қандай дыбыстарды естуге болады? - Сазсырнай мен сыбызғы сияқты үрлемелі музыкалық аспаптар табиғат дыбыстарын сала ала ма? 2-тапсырма. Тыңдау. Ақпарат іздеу. Орындау. • Сыбызғы мен сазсырнай аспаптарының дыбысталуын тыңда. • Сыбызғы, сазсырнай аспаптарының үнімен қандай табиғи құбылыстарды бейнелеуге болады деп ойлайсың? • Осы аспаптардың үнімен қандай жанды табиғат дыбыстарын дыбыстауға (көрсетуге) болады? 3-тапсырма. Тыңдау, орындау және талдау Сыбызғы, сазсырнай Өлеңін жазған: Ш. Сариев Әнін жазған: В. Питерцев Өзіңмен сырласам, жүрегім, жырлашы, Сыбызғы, сазсырнай, үнін сен тыңдашы. Қайырмасы: Жұлдыздар тамсанған, кеудемде қанша арман. Сызылтып ән салам, бақытын азсынбай. Сен десе, жүрегім-ай, сыбызғы, сазсырнай 4-тапсырма. Суырыпсалма. Таныстыру «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Оқушылар сұраққа жауап бере отырып,әңгіме құрастырады. «Құрбыма»күйін тыңдап,оның тарихымен танысады. . Әнді орындайды,үйренеді. Суреттерде берілген жанды табиғат көріністерін өз дауысыңмен, шулы аспаптар немесе дене қимылдары (пантомима, би және т.б.) арқылы көрсетеді. Топпен ақылдасып, таныстырылымға дайындалады. | | Оқулық http://youtube.com/watch?v=ikOr3HT3UtM http://youtube.com/watch?v=ikOr3HT3UtM Фонохрестоматия Оқулық |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Жанды табиғат | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Музыкадағы жанды табиғат көріністері (жалғасы) | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.3.5 – ұлттық, үрлемелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажырату | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады. Көпшілік оқушылар: ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажыратады. Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Тыңдау. Талдау Жаз болса, жарқыраған көлдің беті-ау, Көгеріп көрінеді, япур-ай, алыс шеті-ау. Дірілдеп толқын басқан мөлдір суын-ау, Шайқайды жас баладай, япур-ай, желдің лебі-ай. 2-тапсырма. Әнді орындау Па-пап! Па-пап! Мұрны бар, көзі бар, Айтқаныңды тез ұғар. Мәшинеміз көңілді, Аралайық өңірді. Зау-ла! Зау-ла! Қайырмасы: Мәшинеміз ыңғайлы, Айтқаныңды тыңдайды. Кәне, мінейік, жүрейік, Мәшинеміз зырлайды. Па-пап! Па-пап 3-тапсырма. Тыңдау. Зерттеу Ойынның шарты. Оқушылар топқа бөлініп, зерттеу жүргізеді. Әр топ барлық шығармаларды тыңдап болған соң, әрқайсысына өздері ат қояды және мазмұнына түсінік береді. Сондай-ақ қандай аспаптарда орындалғанын айтады. «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. «Япурай» әнін тыңдайды,талдайды. . Әнді орындайды, үйренеді. Оқушылар шығармашылық жұмыстарын көрсетеді. Оқушылар пікірі | | Фонохрестоматия Оқулық Оқулық |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Жанды табиғат | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Табиғатты аялайық! | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.2.3 – музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету; | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады. Көпшілік оқушылар: музыкалық шығармаларды интонация, əуен арқылы танып ажыратады. Кейбір оқушылар: музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Тыңдау және талдау. Қазақстан экологиясы Бейнетаспа авторы – мектеп оқушысы Махмұтова Гүлзат. Мына сұрақтарға жауап бер: • Бейнетаспада автор қандай мәселені көтерген? • Қандай көріністер сені қатты ойландырды, толғандырды? • Сен туған жеріңді көркейту үшін қазірден бастап қандай жұмыстар жасар едің? Пікіріңді айт. • Өз Отанына, жеріне деген сүйіспеншілікті музыка арқылы көрсетуге бола ма? «Отан-Ана» Қ.Шілдебаевтың әні 2-тапсырма. Зерттеу. Талдау Музыкалық көркемдеуіш құралдар қатарына штрихтар (нем. strich – cызықша) да жатады. Штрих дегеніміз – дыбысты әртүрлі шығару тәсілі. Бір дыбыс немесе бірнеше дыбыс қатары әртүрлі тәсілмен шығарылады. Дыбысты үзбей жалғастырып, әр дыбысты бөлек әрі үзіп-үзіп шығаруға болады. Бұл дыбысты әртүрлі шығару тәсілдері штрих деп аталады. • Легато (итал. legato – «байланыс») – дыбыстар үзбей жалғасып, байланысқан түрде орындалады, нота жазылымында лигамен белгіленеді. – 1-үлгі. •Нонлегато (итал. nonlegato – «бөлек») – әр дыбыс бөлек орындалады, нота жазылымында белгісі жоқ. – 2-үлгі. ?! ?! • Стаккато (итал. staccato «үзіп») дыбыстар үзіліп, қысқаша түрде орындалады, нота жазылымында нотаның үстіне не астына нүкте қойылады 3-тапсырма. Әнді орындау. Табиғатым Алтын ұя – табиғатым, бесігім, Сенде алғаш аштым өмір есігін, Шырағымсың, жыр-әнімсің. Қайырмасы: О, адамдар, табиғатты қорғаңдар: Өзен, көлдер, асқар таулар, ормандар – Туған жерім, думан елім. «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Оқушылар бейнебаянмен таныса отырып,сұрақтарға жауап береді . Шығарманы тыңдайды. Көркемдеуіш құралдармен танысады. Оқушылар әнді үйренеді. | | Бейнебаян http://youtube.com/watch?v=WBkmOcWlbx8 Фонохрестоматия |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Музыкадағы көңіл күй | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.2 – музыкалық шығармаларды интонация, əуен арқылы танып ажырату; 3.1.3.3 –музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату; 3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің жəне өзгелердің жұмыстарын бағалай білу. | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: музыкалық шығармаларды талдайды барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды. Көпшілік оқушылар: музыкалық шығармаларды интонация, əуен арқылы танып ажыратады. Кейбір оқушылар: өз шығармашылық жұмысын көрсетеді, өзінің жəне өзгелердің жұмыстарын бағалай біледі. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Сыныпта талқылау Берілген суреттердегі оқушылардың іс-әрекетін қалай бағалар едің (дұрыс, бұрыс, жақсы, жаман)? • Өзіңді осы оқушылардың орнына қойып көр. Мұндай жағдайда сен не істер едің? • Оқушылардың іс-әрекеттеріне қарай суреттерді жұппен біріктір. • Өмірде жақсыдан үйренетін, жаманнан жиренетін қандай мысалдар келтірер едің? 2-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау. «Жүгіріп шықтым белеске» Аққу көлден ұшады шаңырқанып, ай-хой, Естіген жұрт әнімді таңырқаған, хәләулім-ай. Ойын-тойда азырақ өлең айтып, Көтерейік көңілді жабырқаған, хәләулім-ай. Қайырмасы: Жүгіріп шықтым белеске, Белес жақын емес пе?! Осы отырған отырыс Бір ғанибет емес пе-ай?! 3-тапсырма. Ән сайыс • 1-топ – әннің бірінші, үшінші тармақтарын қатты дауыстап (forte) орындайды. • 2-топ – әннің екінші, төртінші тармақтарын ақырын (piano) орындайды. «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Оқушылар ойы Оқушылар әнді тыңдап, талдайды. Үйренеді. Әнді топқа бөлініп,дирижерлік қимылмен көрсетіп орындайды. | | Оқулық Фонохрестоматия Оқулық |