ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 64
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Уақыт | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Музыка уақыт толқынында | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.3.4 – музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау жəне ажырату; 3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау; 3.2.1.1 – музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну. | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады. Көпшілік оқушылар: музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтайды жəне ажыратады; Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Тыңдау және талдау. «Көрұғлы» -Күйдегі берілген батырдың бейнесін сипатта (Мысалы : нәзік – күшті, жігерлі – жасық, қаһарлы – ашулы). - Күйдің жеке домбыра мен этно-рок тобының орындауындағы ұқсастықтарын және айырмашылықтарын ата. 2-тапсырма. Орындау. Мәңгілік ел жастары Өлеңін жазған: Ә. Дүйсебек Әнін жазған: Ш. Мырзамұратов Ұлы Дала жерімнен, Қыран ұшқан көгімнен, Елім менің қарайды Болашаққа сеніммен. Қайырмасы: Жасампаз ел жастары Жаңа өмір бастады. Биік болсын әрқашан Арманыңның асқары! Көк Түріктің ұрпағы, Тұран дала тұлпары. Ата берсін арайлап Болашақтың нұр таңы! 2. Жарқырап нұр төгілген Қазағымның көгінен. Елім менің көрінді Өркениет төрінен. «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Күйді тыңдап талдау жұмыстарын жасайды. Әнді тыңдайды,хормен орындайды. | | Фонохрестоматия http://youtube.com/watch?v=kLWVJdBUqIY |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Уақыт | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Көнеден жеткен жетіген | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау; 3.2.1.1 – музыкалық, шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну; 3.2.1.2 – қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару жəне суырыпсалма жасау үшін музыкалық көркемдеуіш құралдарды қолдану. | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады. Көпшілік оқушылар: ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажыратады. Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Ақпарат іздеу және тыңдау. Қазақ халқы музыкалық аспаптарға бай. Солардың бірі – көнеден келе жатқан жетіген аспабы. Аспаптың пайда болуы жайында аңыз да сақталған: «Ертеде бір қарияның жеті ұлы болған. Бір жылы қатты жұт болып, қарияның жеті баласы бірінен кейін бірі қаза болады. Әр баласы қаза болған сайын қария кепкен ағашқа бір ішектен тағып, оған тиек ретінде балаларының ойнаған асығын қойып, күйлер шығарады. Бұл күйлер бізге «Жетігеннің жетеуі» деген атпен жеткен. Аспап атауы да осы ұғымды береді. Жетіген – жеті ән». 2-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау. «Аққу»күйі 3-тапсырма. Орындау. Жетіген Жалпақ ағаш бетіне Жеті ішек тағылған. Әр ішектің астына Жеті асық қойылған. Су сылдыры секілді Дыбысы нәзік сызылған. «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Жетіген аспабы туралы мағлұматпен танысады. Күйді тыңдайды және талдайды. Әннің әуенін оқушылар өздері ойластырады. | | http://youtube.com/watch?v=OR8zNE1JfmU http://youtube.com/watch?v=fZ5vTSliWWM |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Жанды табиғат | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | Уақыт | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Біздің оркестр | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.2.1 – көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты əндерді орындау; 3.1.3.2 – музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ- қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді; 3.1.2.2 – музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады. Көпшілік оқушылар: ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажыратады. Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Талқылау. Оркестр түрлері 2-тапсырма. Музыка тыңдау. «Балбырауын» күйі • Саған орындалған күйдің қай нұсқасы ұнады? • Оркестрдің орындауында күйдің көркемделуіне не себепболды (орындаушылар саны, аспаптардың көптігі, әртүрлілігі, дыбыс күші, дыбыс бояуы (тембрі), дирижёрдің болуы)? 3-тапсырма. Орындау және суырыпсалма. Біздің оркестр Өлеңін жазған: А. Асылбек Әнін жазған: Т. Қоңыратбаев Өтпейді әр кеш құр, Ойнаймыз оркестр. Дауылпаз бастайды, Даңғыра қостайды. Та-та, та, та, та, Бум, бум. «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Оқушылар оркестр түрлерімен танысады. Сұрақтарға жауап береді. Әнді үйренеді,орындайды. | | Оқулық Фонохрестоматия Фонохрестоматия |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Сəулет өнері | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Музыка жəне сəулет | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.3.2 – музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ- қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді; 3.1.3.3 – музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату; 3.2.1.2 – қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару жəне суырыпсалма жасау үшін көркемдеуіш құралдарды қолдану. | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады. Көпшілік оқушылар: музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды жəне ажыратады. Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Ақпарат іздеу. Ғаламтор желісінде немесе бейнетаспада берілген көріністерді көр. Мына сұрақтарға жауап бер: • «Сәулет» дегеніміз не? • Сенің қалаңда немесе ауылыңда қандай әсем ғимараттар бар? • Неліктен сәулет нысандары әртүрлі? • Олар не үшін қажет? • Елордадағы «Бейбітшілік және Келісім сарайы» туралы не білесің? 2-тапсырма. Талдау. Ақпарат іздеу -Бұл ғимараттардың сырт пішіні қандай? -Әр ғимарат неше бөліктен тұрады? Форма (лат. forma) дегеніміз – түр, кескін, сыртқы бейне, әдемілік. Музыкалық форма – музыкалық шығармада бөлімдер мен бөліктердің белгілі бір тәртіппен орналасуы. Вокалдық музыкада негізгі формалардың бірі – шумақ және қайырма. Шумақтық форма – вокалдық музыкадағы ең қарапайым форма. Шумақтық формада музыка (әуені) қайталана береді, ал өлеңі (мәтіні) өзгереді. 3-тапсырма. Әнді үйрену және орындау. «Киіз үй» «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Оқушы ойы Музыкалық терминдермен танысу Әнді тыңдау,үйрену | | Оқулық http://youtube.com/watch?v=vktQuKibMjg Оқулық |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||||||||||||||||||
Пәні: | Музыка | ||||||||||||||||||||||
Бөлімі: | Сəулет өнері | ||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Музыка жəне сəулет (жалғасы) | ||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.1 –тыңдалған əуеннің сипатын,мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.3.3 –музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату; 3.1.2.3 – музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады. Көпшілік оқушылар: музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды жəне ажыратады; Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Талдау. • Музыка мен сәулеттің байланысы неде? • «Помпейлік үй» ғимаратының суретіне қара. Ғимаратта не қайталанады? Қандай реттілікте?
2-тапсырма. Зерттеу. 3-тапсырма. Тыңдау, талдау және орындау. «Тәжік биі» «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Сұрақтарға жауап беріп,талдау жасайды . Екі сәулет өнерін салыстырады. | | Оқулық Оқулық http://youtube.com/watch?v=lqZlCu7uoio |