ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 63
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Музыкадағы көңіл күй (мұңды) | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.2 – музыкалық шығармаларды интонация, əуен арқылы танып ажырату; 3.1.3.3 –музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату; 3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау; 3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің жəне өзгелердің жұмыстарын бағалай білу | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды жəне ажыратады; Көпшілік оқушылар: нотамен қарапайым əуендер орындайды;. Кейбір оқушылар: өз шығармашылық жұмысын көрсетеді, өзінің жəне өзгелердің жұмыстарын бағалай біледі. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Тыңдау және талдау. 1723 жылы бейқам жатқан қазақ еліне жоңғарлар тұтқиылдан шабуыл жасап, аяусыз қырды. Қазақ тарихында бұл – «Ақтабан шұбырынды» деп аталған аса қасіретті босқыншылық кезең. Қазақтың халық әні «Елім-ай» да осы тұста туған, халқымыздың мұңзарын жеткізген тарихи ән. 2-тапсырма. Ән үйрену. 1. Қаратаудың басынан көш келеді, Көшкен сайын бір тайлақ бос келеді. Елім-ай, елім-ай. 2. Ел-жұртынан айырылған жаман екен, Екі көзден мөлтілдеп жас келеді. Елім-ай, елім-ай Елім-ай» халық әнінің мәтініне назар аудар, әуенін үйрен. • «Елім-ай» әні неше музыкалық бөлімнен тұрады (шумақ, шумақ-қайырма)? • «Көшкен сайын бір тайлақ бос келеді» деген өлең жолдарының мазмұнын қалай түсінесің? «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Оқушылар әнді тыңдап,талдау жұмыстарын жүргізеді. Әнді үйрене отырып,көңіл-күйіне мән береді. Оқушы пікірі | | http://youtube.com/watch?v=snCRREiAmA8 Фонохрестоматия |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Терме – нақыл, өсиет | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.2 – музыкалық шығармаларды интонация, əуен арқылы танып ажырату; 3.1.3.3 –музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату; 3.1.3.4 – музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау жəне ажырату; 3.2.1.1 – музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну; 3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің жəне өзгелердің жұмыстарын бағалай білу. | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды. Көпшілік оқушылар: музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау жəне ажыратады. Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Сыныпта талқылау. -Жалпы оұушылар терме деген сөзді қалай түсінесіңдер? Музыкалық өнердің өзің білетін (ән, күй, би) және алдағы сабақтарда танысатын басқа түрлері де бар. Өнердің осындай бірнеше түрге бөлінуін жанр деп атайды. Жанр (genre) француз тілінен аударғанда түр, тек деген мағынаны білдіреді. «Терме» атауы қазақтың «ең асыл, ең мәнді нақыл, өсиет сөздерін теріп айту» деген мағынаны білдіреді. Термені әуенге қосып айтады және оны орындаушыны термеші деп атайды. Әдетте термеші әуенді өзі таңдайды. 2-тапсырма. Орындау. Жақсы менен жаман (терме) А. Рахметов Жақсы адамның жалпыға Жарқын болар қабағы. Кеудесіне сыйғызар Байтақ жатқан даланы. Жабырқаған жан көрсе, Оларға қамқор болады. Еңбекке әр кез ұмтылып, Уәдесінде тұрады. Осындай жақсы адамды Көргендер мақтап жырлайды. Жаман адамның жалпыға Ашылмайды қабағы, Көңілі тар, қызғаншақ, Көре алмайды басқаны. Жабырқаған жан көрсе, Өз пайдасын ойлайды. Өтірік, ұрлық, алдаумен, Жаман жолды таңдайды. Айтыңдаршы өздерің, Мұндайды кімдер мақтайды! 3-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау Ата-ананың қадірі (үзінді) Майлықожаның термесі Атасы жақсы қандай-ды, Перзент қамын ойлайды. Перзентім адам болсын деп, Қылығына тоймайды. Анасы жақсы қандай-ды, Қамқорлығы таудай-ды. Қалқам деп шықса алдыңнан Кеудеңде қайғы қалмайды... 4-тапсырма.Өлең құрастыру. Өлеңнің мазмұны мен ұйқасына қарай сөздерін қой. Үлгі: Жақсы бала қандай-ды, Сабағынан ... (болмайды, қалмайды, бармайды, алдайды). Жаман бала сабаққа Ауырдым деп ... (болмайды, қалмайды, бармайды, алдайды). «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Тақырыпты талдайды. Термені бірге орындайды. Термені тыңдай отырып,талдау жасайды. Шығармашылық жұмыс жасайды. | | Оқулық Фонохрестоматия http://youtube.com/watch?v=p-CXgPQVx8Y Оқулық |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Айтыс – сөз сайысы | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.1 – тыңдалған əнге жəне басқа музыкалық шығармаларға байланысты өз идеясын ұсыну жəне сахналау; 3.1.3.4 – музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау жəне ажырату; 3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау; 3.2.1.1 – музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну; 3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің жəне өзгелердің жұмыстарын бағалай білу. | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған əнге жəне басқа музыкалық шығармаларға байланысты өз идеясын ұсынады жəне сахналайды; Көпшілік оқушылар: музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтайды жəне ажыратады; Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Талқылау Айтыс атауы «айтысу» деген сөзден шыққан. Ол өлең сөзбен жарысу деген мағынаны білдіреді. Айтысқа тапқыр, білімді, тез арада өлең құрастыра алатын ақындар қатысады. Әсерлі болу үшін ақындар сөздерін әуенге қосып, домбыра аспабымен сүйемелдеген 2-тапсырма. Суырыпсалма. «Мектебім менің» тақырыбына суырыпсалма өлең құра. • Өлеңнің мазмұны мен ұйқасына қарай мына сөздерді қой: барғанша, жаңаша, тамаша. Біздің мектеп ... , Асығамыз ... . Қамқор болған ұл-қызға Ұстаздары ... 3-тапсырма. Орындау. Ұлдар: Кәне, айтысты бастайық, Ақындарға ұқсайық. Жақсы болса сабағың, Саған мақтау табайын. Қыздар: Бастасақ, біз де бастайық, Ақындарға ұқсайық. Айналайын қарағым, Жақсы менің сабағым. Ұлдар неге шулайды? Үзілісте зулайды, Тап-таза болып жүрмейді, Қашан алға өрлейді? Ұлдар: Ұлдар ылғи ... Үзілісте ... Сынды қабыл аламыз, Біз ақылды баламыз. «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Айтыс туралы түсінік алу өз шығармашылық жұмысын көрсетеді. Оқушылар екі топқа бөлініп айтысады. | | http://youtube.com/watch?v=-eklFPjKtBs Оқулық |
Білім беру ұйым атауы | №15 | ||||||
Пәні: | Музыка | ||||||
Бөлімі: | Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен | ||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | ||||||
Күні: | | ||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Жақсылық жасай білейік | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.1 – тыңдалған əнге жəне басқа музыкалық шығармаларға байланысты өз идеясын ұсыну жəне сахналау; 3.1.3.3 –музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату; 3.1.3.4 – музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау жəне ажырату; 3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау; 3.2.1.1 – музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өзсиыднеяұсыну; 3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің жəне өзгелердіңжұмыстарын бағалай білу. | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды. Көпшілік оқушылар: музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау жəне ажыратады. Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Өлеңді тыңдау. Жақсылық көрсем өзімнен А. Рахметов Жақсылық көрсем өзімнен, Жамандық көрсем өзімнен. Жетелер жақсы-жаманға Адамның ісі өзінен. Қолыңнан келсе, сен егер, Қиналғанға көмек бер. Жақсылық жасай білсеңіз, Жаманға көмек берсеңіз, Жасаған әрбір жақсы ісің Алдыңнан шығар, білсеңіз. 3-тапсырма. Суырыпсалма. Қайым айтыс – қысқа айтыс түрі. Өлеңнің бірінші және екінші жолдары қайталанып, негізгі ой өлеңнің үшінші және төртінші жолдарында беріледі. Үлгі: Өзің аяқта. Біздің мектеп жаңаша, Асығамыз барғанша. Қамқор болған ұл-қызға, Ұстаздарым тамаша. Біздің мектеп жаңаша, Асығамыз барғанша. ................................... ................................... «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Жақсылық жасаған адамға, әдетте «Рақмет!», «Жарайсың!», «Бақытты бол!», «Қатарыңның алды бол!» деген алғыс сөздер айтылып жатады. Ойлан! Өзіңе қаншалықты бұл сөздер жиі айтылады? Қайым айтыс жасайды. | | Оқулық |
Білім беру ұйым атауы | №15 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Музыка | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлімі: | Уақыт | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты жөні: | Акдаулетова С | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Музыка жəне уақыт | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.2.1 – көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты əндерді орындау; 3.1.3.2 – музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ- қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді; 3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады. Көпшілік оқушылар: музыкалық форманың құрылымын анықтайды: шумақ, шумақ- қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді; Кейбір оқушылар:Өз шығармашылығын танытады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Амандасу «Сәлем» Оқушылар жұппен тұрып, бір-біріне жақсы тілек тілейді. Оқушылар саусақтарын бір-бірден тигізіп, бір сөзден айтады: 1) Бас бармақтарын тигізеді - Саған, 2) Екінші саусақтарын тигізеді - Әрқашан, 3) Ортанғы саусақтарын тигізеді - Үлкен, 4) Аты жоқ саусақтарын тигізеді - Табыс, 5) Кішкентай саусақтарын тигізеді - Тілеймін, 6)Алақандарын тигізіп, амандасады - Сәлем! 1-тапсырма. Ақпарат іздеу.
2-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау. Время, вперед! (Уақыт, алға!) 3-тапсырма. Орындау. Сырлы сағат Өлеңін жазған: А. Рахметов Әнін жазған: Т. Тоқжанов Сағат тілі сыртылдап, Уақыт зырлап барады. Білім іздеп ұмтылмақ, Оқу – өмір талабы. Қайырмасы: Бала болу зерделі Жарасады тек бізге. Өнерлі бол, кел бері, Босқа уақыт өткізбе. Сырт-сырт-сырт, сыртылдап, Сағат жылжып барады. Сырт-сырт-сырт, сыртылдап, Уақыт өтіп барады. «ҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет | Мұғалім қимылын қайталай отырып жасайды. Берілшен суреттерге қарап уақыт өлшемдеін табады. . Шығарманы тыңдап,талдау жұмыстарын жүргізеді. Әнді хормен орындайды. | | Оқулық http://youtube.com/watch?v=2aXS8_QBmY0 |