Файл: 9 Компьютер тадаймыз жалпы орта мектебі Кні 12. 04. 2019 жыл Малімні атыжні Бекболат Айгл Сынып 9 атысандар атыспаандар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №5 С. Ысмайылов атындағы

9.1. Компьютер таңдаймыз жалпы орта мектебі
Күні: 12.04.2019 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Бекболат Айгүл
Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Компьютер құнын есептеу


Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сілтеме)

9.1.1.1. мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: 

Компьютердің конфигурациясын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: 

Компьютердің конфигурациясын біледі және компьютерді функционалдық мақсаттарына байланысты бірнеше топқа бөле алады.

Кейбір оқушылар: 

Компьютерге енетін белгілі бір міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін функционалдық құрылғылардың сипаттамаларын біледі.


Бағалау критерийі

  • Компьютердің конфигурациясын біледі.

  • Компьютерді функционалдық мақсаттарына байланыста топтарға бөледі.

  • Компьютердің функционалдық құрылғыларының сипаттамаларын біледі.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология: конфигурация, енгізу, шығару, жүйелік блок.

Компьютердің конфигурациясы – Конфигурация компьютера – Computer configuration

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

  • Қандай ақпараттық құралдар жиынтығы компьютерлердің базалық конфигурациясын құрайды?

  • Қандай ішкі құрылғылар жүйелік блоктың құрылымына кіреді?

  • Компьютердің аппараттық құралдарын атаңдар?

Құндылықтарға баулу

  • Қарым-қатынас жасау қабілеті

  • Жауапкершілік

Пəнаралық байланыс

Математика, ағылшын тілі, орыс тілі

Алдыңғы білім

Компьютердің конфигурациясын біледі


Сабақ барысы



Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут


2 минут


Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында

«Көңіл-күй симфониясы» әдісі бойынша оқушылар шеңберге тұрып, жанындағы оқушының есімінің бас әрпіне байланысты сын есімдерді қосып айтады.
Сыныпты топқа біріктіру.

Геометриялық фигуралар арқылы топқа біріктіру.

Қосымша 1.


Геометриялық фигуралар

Сабақтың ортасы
4 минут

3 минут


6 минут

13 минут

4 минут



«Ашық микрофон» әдісі арқылы өтілген тақырыпты пысықтау.

  1. Конфигурация деген не?

  2. Пайдаланушылар компьютер конфигурациясын қалай таңдай алады?

  3. Конфигурацияны білудің қандай маңызы бар?

  4. Қандай құрылғылар ДК-нің ең төменгі құрамын қамтамасыз етеді?

  5. ДК аналық тақшаның негізгі компоненттері қандай?

  6. Процессордың өнімділігін қандай параметрлер сипаттайды?



Деңгейлік тапсырмалар беремін.

Практикалық жұмыс: «Кім жылдам» әдісі.
1-тапсырма: Кестені толтырыңдар.

Қосымша 2
Дескриптор

  • құрылғылардың анықтамасын біледі.

  • енгізу, шығару құрылғыларын белгілейді.


ҚБ: Бас бармақ арқылы жұппен бағалау жүргізеді.

2-тапсырма: Компьютерді іске қосып, құрылғылардың атқаратын қызметі мен қасиеттерін анықтап жазыңдар.

Қосымша 3

Дескриптор


  • құрылғылардың қызметін, қасиетін біледі.

  • құрылғылардың атқаратын қызметі мен қасиеттерін ажыратып жазады.

ҚБ: өзін-өзі бағалау
3-тапсырма: Компьютер құрылғыларының тізімі мен бағасы алдын ала беріліп, компьютердің құнын есептеп, өзімізге қажет компьютерге қанша қаражат дайындау керектігін анықтау.

Қосымша 4
Дескриптор


  • Excel-де кесте құруды біледі

  • Кестеге мәліметтерді енгізе алады.

  • Автолтыру командасымен жұмыс жасай алады.

  • Автосумма функциясын қолдана алады.


ҚБ: «Әріптестер» арқылы бағалау

«... қатысты 10 сөзді атаңыз» әдісі
Компьютердің негізгі конфигурациясы:

..............................................................

Компьютер түрлері:

.............................................................
Дескриптор:


  • компьютердің негізгі конфигурациясын біледі;

  • компьютер түрлерін ажыратады.




Г.И .Салғараева

К. А. Калымова

Ж. А. Орынтаева

Информатика – 9

Астана, «Арман-ПВ», 2019 жыл, 34 бет

Г.И .Салғараева

К. А. Калымова

Ж. А. Орынтаева

Информатика – 9

Астана, «Арман-ПВ», 2019 жыл, 36 бет

Г.И .Салғараева

К. А. Калымова

Ж. А. Орынтаева

Информатика – 9

Астана, «Арман-ПВ», 2019 жыл, 36-37 бет

Г.И .Салғараева

К. А. Калымова

Ж. А. Орынтаева

Информатика – 9

Астана, «Арман-ПВ», 2019 жыл,48-49 бет

А4-парағы, маркерлер

Сабақтың соңы

4 минут



Сабақтың соңында оқушылар «БББ кестесі» әдісі арқылы рефлексия жүргізеді:


«Білемін»

«Білдім»

«Білгім келеді»











Үй тапсырмасы: Компьютердің конфигурасына қарай өз жобаларыңды жасаңдар.

А4 парағы, кесте, маркерлер

Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?



Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау


Қабілеті жоғары оқушылар:

  • Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады.

  • Сабақ барысындағы «Кім жылдам» әдісі оқушылардың ойын қозғауға, шапшаңдыққа бағытталады.

  • Практикалық жұмыстың қабілеті жоғары оқушыларға арналған нұсқасы бар.

Қабілеті орта оқушылар:

  • Сабақ бойындағы «... қатысты 10 сөзді атаңыз» әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді.

  • Орта деңгейдегі практикалық жұмыс парағы ұсынылады.

Қабілеті төмен оқушылар:

  • Деңгейлік сұрақтар

  • Мұғалімнің қолдауы

  • Сабақ барысында «Ашық микрофон» әдісі осы деңгейдегі оқушылардың ойын қозғауға арналады.

  • Ынталандыру, қолдау көрсету.

  • Оқушылар өзара бағалайды (Әріптестер әдісі).

  • Жұппен бағалау жүргізіледі (Бас бармақ әдісі).

  • Практикалық жұмыс қалыптастырушы бағалау ретінде жүргізіледі.




Информатика кабинетіндегі техника қауіпсіздігі ережесін сақтауды біледі, алғашқы жедел жәрдем көрсетуді, қауіп қатердің алдын алудың жолдарын ескертемін.

Сабақбойынша

рефлексия

Сабақмақсаттары

немесеоқу

мақсаттарышынайы,

қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқу

мақсатынақол

жеткіздіме? Егер

оқушылароқу

мақсатынажетпеген

болса, неліктендеп

ойлайсыз? Сабақта

саралаудұрыс

жүргізілдіме?

Сабақкезеңдерінде

уақыттытиімді

пайдаландыңызба?

Сабақжоспарынан

ауытқуларболдыма

жəненеліктен?







Жалпыбағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуғақатысты)?

1:

2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:
Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нəрсегеназараударуқажет?


Қ осымша 1



Қосымша 2

Құрылғылар

Негізгі енгізу құрылғысы

Қосымша шығару құрылғысы

Қосымша енгізу құрылғысы

Негізгі шығару құрылғысы

Монитор













Тінтуір













Принтер













Пернетақта













Плоттер













Сканер













Микрофон













Қосымша 3

Құрылғылар

Ішкі сақтау құрылғылары

Сыртқы сақтау құрылғылары

Флеш жад







Жедел жад







СD диск







Қосымша қатқыл диск







DVD диск







Қатқыл диск







Тұрақты жад







Дискета








Қосымша 4

Компьютердің құнын есептеу



Тауардың атауы

Бағасы

Кепілдік

Ескерту

Жеке

Көтерме

1

Процессор

22185

21749

1 жыл




2

Кулер

2170

1887

2 жыл




3

Бейне ақпарат

17330

16975

1 жыл




4

Аналық тақша

15550

15255

1 жыл




5

Жады

8655

8241

1 жыл




6

Қатқыл диск

14175

14045

2 жыл




7

Дыбыс картасы

6825

6501

1 жыл




8

Монитор

23990

23067

1 жыл




9

Пернетақта

2926

2787

2 жыл




10

Тінтуір

1800

1600

1 жыл




11

Операциялық жүйе

10000

9000

1 жыл




12

Салқындатқыш құралдар

5046

4806

2 жыл







Барлығы

130652

125913