Файл: 11 сынып ііі оу тосанына азастан тарихынан ыса мерзімді жоспар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.03.2024

Просмотров: 24

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

11 сынып ІІІ оқу тоқсанына Қазақстан тарихынан

Қысқа мерзімді жоспар.

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Қоғамдық-саяси ойдың дамуы

Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.3.1.1 Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау

Сабақтың мақсаты

Ежелгі және Ортағасырлық тарих қайраткерлерінің қоғамдық-саяси идеяларыбойынша дәйекті қорытынды жасау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


БЫМ.Ортағасырлық тарихи қайраткерлердің портреттерін көрсетіңіз. Оқушыларға иллюстрацияларда бейнеленген тұлғалар туралы өз пікіріңізді бөлісуді ұсыныңыз.

Келесі жетекші сұрақты қойыңыз: "Бейнеленген тұлғалар арасында қандай ортақ байланыс бар?".Осы талқылаудың негізінде сабақтың тақырыбын болжаңыз.

Әл- Фараби Ж.Баласагұн М.Қашғари

Сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін?

Оқу мақсаттарын анықтау.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады

ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады


https://sputniknews.kz/spravka/20191123/12106699/Al-Farabi-qazaq.html

Әл-Фараби

https://www.youtube.com/watch?v=05_SBVfx1Vg

Ж.Баласагұн

https://www.youtube.com/watch?v=E56v2eMEo5o

М.Қашғари


Жаңа білім


Зерттеу сұрағы:

Бүгінгі таңда Ортағасырлық тарих қайраткерлерінің қоғамдық-саяси идеялары қаншалықты өміршең?

Ж.Мұғалім жұптарға деректерді таратып сұрақтар бойынша талдау жасатады, әр жұп әр ғалыммен жұмыс жасағандықтан, қалған ғалымдардың қоғамдық-саяси идеяларын да меңгеру үшін жұптардың жұмыстарын тыңдай отырып, органайзер кестені толтырады

Мұғалім оқушыларды жұпқа бөле отырып, мәтін бойынша тапсырма береді.

Оқушылар ортағасырлық ғалымдар туралы мәтінді жеке оқып, жұпта сұрақтар төңірегінде талдау жасайды.

1-тапсырма

Жүсіп Баласағұнның қоғамдық-саяси идеяларын төменде берілген сұрақ төңірегінде анықтап, талдау жасаңыз.

Неліктен Жүсіп Баласағұнның поэзия саласындағы еңбегі Қараханидтер тарихындағы құнды тарихи еңбек болып саналса, басқарушылар үшін саяси басшылық болып табылады? ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

2-тапсырма

Әль Фараби қоғамдық-саяси идеяларын қоғамдық-саяси идеяларын төменде берілген сұрақ төңірегінде анықтап, талдау жасаңыз.

Неліктен Әль Фараби әлемнің екінші ұстазы аталды? ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

3-тапсырма

Махмұд әл-Қашғаридің қоғамдық-саяси идеяларын қоғамдық-саяси идеяларын төменде берілген сұрақ төңірегінде анықтап, талдау жасаңыз.

Неліктен Махмұд әл-Қашғаридің еңбегі аталмыш сөздік ретінде емес, түркі әлемінің энциклопедиясы деп аталды? ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі

«Ойлан. Талқыла. Бөліс» стратегиясы

1. Орта ғасырлық ғалымдардың қоғамдық-саяси ойларының бүгінгі күнгі маңыздылығы неде?

2. Орта ғасырлық тұлғалар туралы сіздің пікіріңіз қандай? Қай ғалымның пікірімен сіздің пікіріңіз сәйкес келеді?

3. Неліктен бұл пікірді қолдайсыз? Ойыңызды дәйекті түрде дәлелдеңіз. ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Академик А.Кононовтың пікірі бойынша : «Жүсіп Баласағұн білімді — биік, ақылды — ұлық деп есептеген. Бұл екеуі таңдаулы құлдарын биікке шығарады. Баласағұн бiлiм мен еңбекпен байлыққа қолың жетсе мақтанба, асып таспа, адамдық ардан аттама дегендi өсиет етедi. Әдiлет жолын қу, шыншыл бол, сараңдық пен ашкөздiктен аулақ бол дейдi. Ол тектiлiк туралы сөз қозғап ел билейтiн әкiмдердiң тектiлерден шығуын қуаттайды. Сондай-ақ ел билейтін азамат намысшыл болуы керек. Ел намысын, ел пайдасын көбiрек ойлаған азамат халыққа қадiрлi болады дей келiп: «Адам ба адам өз пайдасын күйттеген Адам нағыз – ел пайдасын дiттеген» – деп ой қорытады.

Қазақстандық философ А.Нысанбаевтың пікірінше: «Әл-Фараби түсіну мәселесіне үлкен мән беріп, көне антика дүниесі мен ортағасырлық араб мәдениеті сұхбаттастығына үлкен үлесін қосты. Ол мәдениеттердің қарсы дәстүрлерін үйлестіретін талантқа ие болып, өзіндік жүйе құрды. Бұл Екінші Ұстаздың талдау әдісі еді».

А.Н. Кононовтың зергер сөзімен түйіндесек: «Махмуд Қашқаридің "Түркі тілдерінің сөздігі" шығармасы лингивистика ғылымына қосылған асыл қазына, тілдік, әдеби, тарихи, этнографиялық, тұрғыдан бай мұра болып табылады. Махмуд Қашқари сөздігінің әдеби мәні зор. Бұл кітапты белгілі бір дәрежеде «Көне түркі тілінің сөздігі» деуге болады. Себебі еңбекте сан ғасырлар бұрын өмірге келген халықтық мақал-мәтелдердің, қанатты сөздердің, көркем тенеулердің, фразеологиялық тіркестердің, т.б. ғажайып үлгілері бар»

Интерпретация. Бүгінгі таңда Ортағасырлық тарих қайраткерлерінің қоғамдық-саяси идеялары қаншалықты өміршең?

Таңдау мүмкіндігі бойынша тапсырма:

1) «Газет бетіне» мақала жазу

2) Постер құру

3)ПТМС/ПОПС/әдісі ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз

3-тапсырма.Оорганайзер кестені толтырады

Ғалымдар

Қоғам туралы көзқарасы

Адамгершілік құндылықтар

Басқару туралы ойлары

Жүсіп Баласағұн









Әль Фараби









Махмұд Қашғари










Ғалымдардың еңбектеріндегі ортақ идея қандай?




Интерпретация:

GREAT формуласыарқылы ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси көзқарастарының (маңызын)қаншалықты өзектілігін талдайды:

G (Groundbreaking)пайдалануға болады–елеулі/бетбұрысты;

R(Remembered) – барлығының есінде сақталған;

E (Events) – кең таралуға ие оқиға;

A (Affected) – болашаққа әсер еткен;

T (Terrifying) – қауіп.

GREAT формуласы әдісімен тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси көзқарастарынталдауда алдыңғы сабақтардағы білімдерін және ғалымдардың берген пікірлерін қолданады. ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз

Оқушылар орта ғасырлық тарихи тұлғаларға берген ғалымдардың пікірін оқып, төменде берілген сұрақтарға жауап береді.

Бағалау критерийлері:

1)Тақырыптың атауы нақты қойылған;

2) Идеясы қызықты;

3)Танымал баспасөз басылымын атады;

4)Тақырыпқа сәйкес деректер келтірілген

5)Тайм-менеджмент сақталды.

Дескриптор:

1)Мақаланың атауы;

2)Тақырыптың негізгі идеясы;

3)Басылымда жариялануын анықтау;

4)Тақырыпқа қатысты деректер келтіру

5)Тайм-менеджменттің сақталуы

Бағалау критериилері:

1)Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын\көзқарастарын\ анықтайды

2)Ғалымдардың еңбектеріндегі ортақ идеяны анықтайды

3) Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Ең үздік жауап»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау

Оқулық
http://topreferat.com. kz/referattar/sayasatta nu/11806-abu-nasyral-farabiding-sayasioy-pikirleri.html А4 қағазы


таратпа материалдар

https://topreferat.com.kz/referattar/sayasattanu/11806-abu-nasyr-al-farabiding-sayasi-oy-pikirleri.html

Политическая мысль Абу-Насыра аль-Фараби


https://okulyk.kz/istoriya/667/


ПТМС/ПОПС/ формуласы


Оорганайзер кестені
http://topreferat.com. kz/referattar/sayasatta nu/11806-abu-nasyral-farabiding-sayasioy-pikirleri.html А4 қағазы


GREAT формула



Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

«Ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың қалыптасуы мен дамуына ислам дінінің ықпалы» тақырыбына ой-толғау жазады.

Оқушылар тақырыпты

қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Қоғамдық-саяси ойдың дамуы

Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.3.1.1 Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау

Сабақтың мақсаты

Түркі ғұламаларының ғылыми және әдеби еңбектерінің құндылығын бағалайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру кезеңі

Топтастыру - «Меню» әдісімен: 1-топ:

Әл-Фараби, 2-топ: Ж.Баласағұни, 3-топ

М.Қашғари

«Сұрақты ұстап ал» әдісі - үй тапсырмасын сұрау

1.Тарихи еңбектердің барлығы қай әріппен жазылды?

  1. Әл-Фарабиді неге әлемнің екінші ұстазы деп атады?

  2. Әл-Фарабидің шығармаларының ерекшелігі неде?

Сабақтыңоқумақсатыжәнекритерийлер мен таныстыру.

Даяшыныңқолындағытабақшадан фото карточкалардыалып, сондағытұлғаныңатыжазылғантопқаорналасады

Берілгенсұрақтарғажауапбереді


ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады


Тақырып

тық суреттер


Жаңа білім


Мәтінмен жұмыс Орта ғасырлықтарихи тұлғалардың қоғамдықсаяси идеяларының бүгінгі күнгі өміршеңдігінің себебін анықтаңыздар

«Үш сөйлем» әдісі Бірлескен жауап жазыңыз:

  1. Тарихи қайраткерлердің мемлекеттің дамуына қандай үлес қосты

  2. Тарихиқайраткерлердібір-бірмен не байланыстырады?

3.Қорытынды ойыңызды 3 сөйлемнентұратыншағынойменжазыңыз ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз

Дерекпен жұмыс

Дереккөз және өз біліміңізге сүйеніп, қазақстандағы Қазақстандағы ортағасырлық тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтаңыз

«Әл-Фараби түсіну мәселесіне үлкен мән беріп, көне антика дүниесі мен ортағасырлық араб мәдениеті сұхбаттастығына үлкен үлесін қосты. Ол мәдениеттердің қарсы дәстүрлерін үйлестіретін талантқа ие болып, өзіндік жүйе құрды. Бұл Екінші Ұстаздың талдау әдісі еді». Қазақстандық философ А.Нысанбаев

«Жүсіп Баласағұн білімді — биік, ақылды — ұлық деп есептеген. Баласағұн бiлiм мен еңбекпен байлыққа қолың жетсе мақтанба, асып таспа, адамдық ардан аттама дегендi өсиет етедi. Әдiлет жолын қу, шыншыл бол, сараңдық пен ашкөздiктен аулақ бол дейдi. Ел намысын, ел пайдасын көбiрек ойлаған азамат халыққа қадiрлi болады дейді». А.Н. Кононов

«Махмуд Қашқаридің "Түркі тілдерінің сөздігі" шығармасы лингивистика ғылымына қосылған асыл қазына, тілдік, әдеби, тарихи,этнографиялық, тұрғыдан бай мұра болып табылады. Бұл кітапты белгілі бір дәрежеде «Көне түркі тілінің сөздігі» деуге болады. Себебі еңбекте сан ғасырлар бұрын өмірге келген халықтық мақалмәтелдердің, қанатты сөздердің, көркем тенеулердіңфразеологиялық тіркестердің, т.б. ғажайып үлгілері бар» А.Н. Кононов

Қай салада айтқан ой-пікірлері белгілі?

Ортақ қоғамдық ойлары:

ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсыныңыз


Дескриптор:

1-қадам: Тарихи тұлғаларды танып, біледі;

2-қадам: Тарихи тұлғалардың еңбектерін атайды;

3-қадам: Тарихи тұлғалардың еңбектерін талдайды.

Топтар өз арасынан көшбасшы, уақыт сақшысы және баяндамашыны сайлай ды. Әр баяндамашы өз жобасын қорғайды Дескрипторы:

жұптар ойын қағазға, үш сөйлем жазу арқылы береді.

Қорытынды ойды үш сөйлеммен қорытады

Дескриптор:

Әл –Фарабидің қоғамдық-саяси идеясын анықтайды; - Жүсіп Баласағұнның қоғамдық-саяси идеясын анықтайды; - Махмұд Қашқаридың қоғамдық-саяси идеясын анықтайды; - Ғұламаларға тән ортақ ойды анықтайды




ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Ең үздік жауап»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Ең үздік жауап»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау

Сабақтың мақсаты

ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын талдау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатымен

Х ІХ ғасырдағы қазақ ағартушылары Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин және А.Құнанбайұлы портреттері көрсетіліп, оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады:



Барлықсуреттерді не біріктірумүмкін?

Суреттерсабақтақырыбыменқалайшабайланысуымүмкіндепойлайсың?

Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.

М Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Қазақстанның саяси картасы және контурлық карта.
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж.

Жаңа білім



Мәтінмен жұмыс

Оқушылар өздеріне берілген мәтінді мұқият оқып талқылап, бір-бірлеріне түсіндіреді.

Оқушылар ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын өзара талқылап, төмендегі салыстыру кестесін толтырады.толтырылған кестені өзге жұптың толтырған кестесімен салыстыра отырып бүкіл сыныптық талқылау ұйымдастырадыЕБҚ оқушыға тапсырманы үлгі бойынша жасауды ұсыныңыз





Ш.Уәлиханов

Ы.Алтынсарин

А.Құнанбайұлы

көзқарастарының айырмашылықтары









ұқсастықтары


«Боулинг» ойыны

«Боулинг» ойыны арқылы таңдап алған деңгейлі сұрақтарға кезекпен жауап беру арқылы өз тобына ұпай алып береді. Тапсырма соңына жеңімпаз топ анықталады.

Ш.Уалихановтың, А.Құнанбаевтың және Ы.Алтынсариннің қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен факторларды талдаңыздар

P - саяси




E - экономикалық




S - әлеуметтік




T – технологиялық




L - құқықтық




E - этникалық




ЕБҚ оқушыға тапсырмада жетіспейтін сөзді толықтыруды ұсыныңыз

Ш.Уалихановтың, А.Құнанбаевтың және Ы.Алтынсариннің қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен саяси факторларды талдайды; Ш.Уалихановтың, А.Құнанбаевтың және Ы.Алтынсариннің қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен экономикалық факторларды талдайды; Ш.Уалихановтың, А.Құнанбаевтың және Ы.Алтынсариннің қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен әлеуметтік факторларды талдайды; Ш.Уалихановтың, А.Құнанбаевтың және Ы.Алтынсариннің қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен құқықтық факторларды талдайды; Ш.Уалихановтың, А.Құнанбаевтың және Ы.Алтынсариннің қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен этникалық факторларды талдайды;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

ҚБМұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»


Өзін-өзі бағалау



Қазақтардың (1836-1838) халық-азаттық жылдардағы қозғалысы = Народно-освободительное движение казахов (1836-1838) годах [Текст]: Құжаттар, материалдар, мақалалар / Қазақстан Республикасының Ғылым Академиясы.- Алма-Ата "Ғылым", 1992.-http://www.nlrk.kz/data11/result/ebook_220/index.html

Кесте


Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

XIX ғасырдағы қазақ қоғамындағы саяси қызметінің маңыздылығын анықтау үшін зерттеу жүргізіңіздер



Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект