Файл: 11 сынып ііі оу тосанына азастан тарихынан ыса мерзімді жоспар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.03.2024
Просмотров: 25
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау; 11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | XIX ғасырдағы қоғамдық-саяси ойдың қалыптасуын түсіндіру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | «Еркін сұхбат» әдісі М.Әуезов:«Қазақ ССР тарихының өткен ғасырын еске алсақ, көзге толық, көңілге медеу үш адамды алдымен айтамыз. Олар кең Қазақстанның шалғай жатқан өлкелерінен шықса да бір туғандай сезілетін асыл жандар. Олар - үшеуі үш мұнарадай болған: Шоқан, Ыбырай, Абай» - Ағартушылар қазақ халқын әлемдік өркениет ке жетелеуде қандай рөл атқарды? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және сабақ мақсаттарымен таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім | «Маңыздылық матрицасы» әдісі Ағартушылық көзқарастың қоғамды дамыту- дағы ролін талдаңыз Ағартушылықтың көзқарастың қоғамды дамытудағы ролі
ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. «Креативті матрица» әдісі «Белгілібіруақытаралығынанкейінгіоқиғаныңмаңыздылығы» формуласынқолданаотырып, «ХІХ ғасырдағықазақағартушыларыныңқоғамдық-саяси ой-пікірлерінеліктенмаңызды?» дегензерттеусұрағынқорытыңыздар.Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Талқылау кестесін» пайдалана отырып, ағартушылардың қоғамдағы саяси қызметін анықтаңыз
ЕБҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді Абайдың сегізінші қарасөзі Осы ақылды кім үйренеді, насихатты кім тыңдайды? 1. Деректе қоғамдағы жағдай қалай сипатталған? 2. Абайдың қарасөздерінің бүгінгі күнгі өзектілігі мен маңыздылығын анықтау үшін зерттеу жүргізіңдер. ЕБҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді | Дескрипторы: - Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин, А.Құнанбаевтың қоғамды дамытудағы көзқарастарын анықтайды; Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин,А.Құнанбаевтың шаруашылықты дамы тудағы көзқарастарын анықтайды; Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин А.Құнанбаевтың тұрмысты дамыту дағы көзқарастарын анықтайды; Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин,А.Құнанбаевтың білім мен ғылымды дамытудағы көзқарастарын анық- тайды; Сол уақытта ағартушылардың ой-пікір лері маңызды болғандығын негіздейді. Дескрипторы: Ағартушылардың пікірінің маңыздылық себебін негіздейді;
Ағартушылардың пікірінің белгілі бір уақыттан кейін маңыздылығын болжайды; Дескрипторы:
ағартушылардыңқоғамдағы-саясиқызметіндегіұқсастықтардыанықтайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Қоғамдық-саяси ойдың дамуы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | "Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея. ."Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы қызметіне баға баға беру. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой-шақыру.Аудитория назарына ой шақыру үшін мұғалімсуреттер топтамасын беріп, топтық талқылауға ұсынады. Талқылаудан кейін бүгінгі жаңа сабақпен сабақтастырады. Оқу мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарымен оқушыларға таныстырылады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай ықшамдалған мәтін таратылады.Әр оқушы жеке-жеке мәтінмен жұмыс жасап жасайды. Мұғалім сырттай бақылап отырады. Қажет болған жағдайда бағыт-бағдар беріп отырады. Берілген уақыт аяқталған кезде жұптар арасында немесе оқушылар арасында өзара бағалауды ұйымдастырыңыз. Сосын сыныпта бірыңғай ой қалыптастыруда мұғалім интербелсенді тақта арқылы дұрыс жауаптарды көрсетеді. Қателіктер болған жағдайда жұпта өзара талқылап, кейін әрқайсысы жеке орындайды.ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Бейнематериал бойынша тұжырым жасау. «Алашорда автономиясы» атты бейнедерек көрсетіледі. Және де көрсетілім барысында білім алушылар маңызды ұғымдар мен кілтті сөздерді дәптерлеріне түртіп жазулары қажет. Кейін жұптар арасында Алаш идеясының бүгінгі күндегі маңыздылығы неде? деген сұрақ аясында талқылау ұйымдастырыңыз.ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды Жеке жұмыс Берілген деректерге сүйене отырып, «Алаш» ұлттық идеясының туындауын IDEA формуласы бойынша талдаңыз «Алаш» сөзі шамамен ІХ-Х ғасырлар арасында алғаш рет айтылады. Кейбір шежірелерде қазақтардың ұраны немесе қазақ атауының орнына қолданылған делінеді. Аңызда Қотан байдың үш ұлы Алашаны хан көтеріп, Үйсіні –Ұлы Жүз, Болаты- Орта жүз, Алшыны –Кіші жүз болып еншілерін алып, бөлінеді. Бұларға барып қосылған қазақ қауымы «Алаш мыңы» аталады. Содан ел аузында «Атамыз- Алаш, атымыз –қазақ, үш жүздің ұрпағымыз» деген сөз қалады. Жезқазған аймағындағы Жанғабыл өзенінің бойында Алаша хан ордасының , ал Қаракеңгір өзенінің оң жағында оның күмбезінің болуы аңызға дәлел. | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар талқыла жүргізеді нәтижесін тірек-сызба ретінде қағазға түсіріп, аудитория алдында қорғайды. Алаш идеясының тууына себеп болған тарихи оқиғаларды анықтайды; - Сол оқиғаға дәлел келтіреді; - Тарихи оқиғаның Алаш идеясының тууына әсерін түсіндіреді; - Алаш идеясының тууының маңызын талдайды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Мұғалім презентациясы Слайд № 1-2 Қазақ газетінің суреті бар слайд http://alimsak.kz/ Алашпартиясыныңқұрылуы Сәкен СЕРІКБАЕВ тарихғылымдарының кандидаты https://www.youtube.com/watch?v=6y_IrjPM7t0 Алашордаавтономиясы | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Алаш автономиясы жайлы қосымша ақпарат оқып келу. !!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Қоғамдық-саяси ойдың дамуы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | "Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея. ."Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы қызметіне баға баға беру. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой-шақыру.Аудитория назарына өткен сабақтарда алған білімдерін пысықтау мақсатында интербелсенді тақта арқылы сурет көрсетіліп, «1917 жылы Ресейде Ақпан революция болған кезде қазақ зиялыларын не ойландырды?»сұрақ қойлып, шағын талқылау ұйымдастырылады. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарымен оқушыларға таныстырылады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||
Жаңа білім | Тұлғаны таны» әдісі Зиялыларды және олардың негізгі қызметтерін атаңызЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды «Ранжирлеу» әдісі – дерекпен жұмыс Деректі тарихи ақпарат көзі ретінде бағалаңыз: Бұл дерек қарастырылған кезең туралы қаншалықты маңызды ақпарат береді? Бұл деректе қарастырылған мәселелер, жорамалдар, идеялар мен құндылықтар жайлы ақпарат беретін өзге деректер бар ма? Өзіңіздің қорытындыңызды негіздейтін басқа да дәйектер келтіре аласыз ба?ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды «Алаш» партиясы бойынша негізгі ұғымдар мен мәнісін сәйкестендіру. Жаңа тақырыпты меңгеру үшін оқытуда жасалынған ақпаратты, берілген мәтіннің негізгі идеясын тағы бір мәрте зерделеуде сәйкестендіру тапсырмасын орындату маңызды. ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. «Алаш» партиясының бағдарламасымен жұмыс. Оқушылар назарына суреттер топтамасы беріледі. Жазылым барысында Алаш партиясының 10 бөлімнен тұратын бағдарламаларымен байланыстыру шарт. ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды Мәтіндегі ақпаратқа негізделе отырып, кесте толтырады. Кестеде Алаш ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздерін әр саладағы әсерін жазады, яғни саяси, экономикалық, әлеуметті жазады, технологиялық. | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Таныстырылымдағы суреттегі тұлғалар туралы түйіндеме жасайды. Деректерментанысып, төмендегікестенітолтырады: Дескрипторы: «Алаш» партиясы бойынша негізгі ұғымдарды анықтайды Алаш ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздерін әр саладағы әсерін жазады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Қазақ газетінің суреті бар слайд http://alimsak.kz/ Алашпартиясыныңқұрылуы Сәкен СЕРІКБАЕВ тарихғылымдарының кандидаты https://www.youtube.com/watch?v=6y_IrjPM7t0 Алашордаавтономиясы | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «ХХ ғасыр басындағы қазақ ұлтының әлеуметтік-саяси жағдайы», «Алаш» ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері» тақырыбының бірін таңдап алып, мақала жазыңдар. (Сөз саны: 150–200) Мақала критерийлері: Кіріспе (негізгі ойға қысқаша тоқталу) Негізгі бөлім (кем дегенде 2 дәлел келтіру) Қорытынды (өзіндік баға беру) | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||
Пәні: | | |||||||||||||
Бөлім: | Қоғамдық-саяси ойдың дамуы | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 11.3.2.2 Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру; 11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | «Алаш» қозғалысы қайраткерлерінің саяси көзқарастарын түсіндіреді;Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына зиялы қайраткерлердің қосқан үлесін талдайды. Мемлекеттің дамуындағы саяси партиялардың рөлін бағалайды | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | «Суреттер сөйлейді» әдісі Мына суреттер сіздерге қандай ой салады? Сабақтың оқу мақсатымен, күтілетін нәти желерімен таныстыру | Суреттерге қарап, Алаш зиялыларының тарих сахнасындағы маңызы туралы айтады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | http://massaget.kz/layfstayl/bilim/7 gumanitarly-ylymdar/351/ | ||||||||||
Жаңа білім | «Резюме» әдісі – хронометражбен жұмысТөмендегі зиялы қауым өкілдерінің қоғамдық саяси қызметтеріне түйіндеме түзіңіз 1. «Алаш» партиясының өкілдері 2. «Үш жүз» партиясының өкілдері 3. «Түркістан» одағның өкілдері ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз «Жариялау» А) Ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы «Алаш» партиясының рөлі; Ә) Алаш бағдарламасындағы ұлттық идеологияның маңызы; Б) Алаш идеясының тұжырымдамалық негізде рінің әр түрлі салаға әсері. ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Деректерге және өз біліміңізге сүйеніп, «Алаш» қозғалысы қайраткерлерінің саяси көзқарастарын HIPP формуласы бойынша Талдаңыз
ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз | 1-қадам: ақпараттықорганайзерментанысады 2-қадам: берілгенүлгігесайәрөкілгетүйіндеметүзеді 3-қадам: түйіндемесінкелесітоптарғаұсынады 4-қадам: топтықбағалау Әрбір оқушы бір сұрақ бойынша өз позициясын анықтайды, топ спикері 3 жауапты толық жариялайды, топ ұстанымын жеткізеді Дескриптор: қайраткерлерінің саяси көзқарастарына әсер еткен тарихи оқиғаны біледі; - қайраткерлер өз ойларын қандай аудито рияға бағыттағанын анықтайды; - қайраткерлердің көзқарасын, мақсатта рын анықтайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Қазақ газетінің суреті бар слайд http://alimsak.kz/ Алашпартиясыныңқұрылуы Сәкен СЕРІКБАЕВ тарихғылымдарының кандидаты https://www.youtube.com/watch?v=6y_IrjPM7t0 Алашордаавтономиясы | ||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау ХХ ғас. бас кезіндегі идеогогиялық күрестің тарихи маңызы қандай? Үйге тапсырма «Алаш» ұлттық идеясы ның маңызы» тақырыбында мақала жазу. | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 Сұрауы бар түбі өзіңізден | ||||||||||
Кері байланыс | «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын ..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||
Пәні: | | |||||||||||||
Бөлім: | Қоғамдық-саяси ойдың дамуы | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 11.3.2.2 Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру; 11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қазақ зиялыларлың саяси көзқарастарының қалыптасу кезеңдерін анықтау. | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой-шақыру.Аудитория назарына ой шақыру үшін мұғалімсуреттер топтамасын интербелсенді тақта арқылы көрсете отырып, келесі зерттеу сұрақтарын қою:
Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарымен оқушыларға таныстырылады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс. Білім алушыларға таратпаны таратып, жұппен ұмыс істеуге тапсырма беріледі. ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсыныңыз
Алаш қайраткерлерінің саяси қөзқарастарның қалыптасу кезеңдерін анықтау. Мәтінді оқу кезінде маңызды жер-су аттары, хронология, ұғымдардың астын сызып алуға тапсырма беріледі. Кейін әр білім алушы берілген мәтіннің негізінде Алаш қайраткерлерінің саяси қөзқарастарныңқалыптасу кезеңдерінде негізгі ерекшеліктерін назар аударып жазады.ЕБҚ оқушыға тапсырманың шешу жолының бастапқы бөлігін ұсыныңыз Тапсырма Деректерге және өз біліміңізге сүйеніп, «Алаш» қозғалысы қайраткерлерінің саяси көзқарастарын HIPP формуласы бойынша талдаңыз Алаш қозғалысында тапқа, топқа, руға немесе тайпаға, жүзге бөліну деген ешқашан болмаған. Олар нағыз ұлт жанашырлары еді. Олар мыңжылдық тарихы бар дала заңын Батыс демократиясына ұштастыруды ойластырды. Және осы жұмысты жасаудың жолын білді. Алаш азаматтары жергілікті халықтың құқығы мен абыройын аяқасты етуге жол бермеу, патша үкіметі өкілдерінің жүгенсіздігіне көнбей, халықты ана тілінде білім алуын ұйымдастыру, қоныстандыру саясатын тоқтату, тартып алынған жерлерді қазақтарға қайтару секілді талаптарды қойды. 1917 жылғы Ақпан төңкерісінен кейін қазақ халқының алдыңғы қатарындағы ұлт зиялылары қызметін күшейте түсті, үміт пайда болды. Сол жылы жазда Орынборда өткен Бірінші жалпықазақ съезінде Алаш ұлттық саяси партиясы құрылды. 1917 жылы желтоқсан айында Орынборда өткен екінші жалпықазақ съезінен кейін Алаш автономиясы құрылып, уақытша халық кеңесі жасалды. Біріншіден, Алаш зиялылары «жер жекеменшікке де, қоныстанушыларға да берілмесін» деді. Екіншіден, елдегі барлық игілік халыққа қызмет етуі керек. Үшіншіден, қазақ елі толықтай экономикалық тәуелсіздікке қол жеткізуге ұмтылуы тиіс деді. Төртіншіден, қазақ мемлекетінде мемлекет құрушы ұлттың тіл, діл, дін үстемдігі болуы керек. Бесіншіден, жапондықтар тәрізді ғылымға, ұлттық салтдәстүрге негізделген заңға сүйене отырып, ұлттық-демократиялық мемлекет құру еді. Салыстыра қарасаңыз, Алаш идеясы бүгінгі «Мәңгілік ел» идеясымен тура үндеседі.ЕБҚ оқушығатақырып бойынша ұсынылған мәтін негізінде кесте ұсыныңыз | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: Алаш қайраткерлерінің саяси қөзқарастарның қалыптасу кезеңдерін сипаттайды; Деректерге және өз біліміңізге сүйеніп, «Алаш» қозғалысы қайраткерлерінің саяси көзқарастарына талдау жасайды; Дескриптор: «Алаш» қозғалысы қайраткерлерінің саяси көзқарастарына әсер еткен тарихи оқиғаны біледі; - «Алаш» қозғалысы қайраткерлері өз ойларын қандай аудиторияға бағыттағанын анықтайды; - Қайраткерлердіңы қайраткерлері өз ойларын қандай аудиторияға бағыттағанын анықтайды;еді; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 Қозыбаев М., Нұрпейiс К., Жүкешев Қ., Қазақстан тарихы 9-сынып “Мектеп” баспасы, көркем безендiрiлуi‚ 2013 Құл-Мұхаммед М. Алаш қайраткерлері саяси-құқықтық көзқарастарының эволюциясы. -Алматы: Ата мұра, 1998. -360 б. –Б. 33. | ||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма "Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||
Кері байланыс | «Шолиер табақшасы» Жасыл табақша – «Маған сабақ өте ұнады» Сары табақша – «Маған сабақ ұнады, бірақ 1-2 сұрағым бар»; Қызыл табақша – «Мен сабақта қиналдым» | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8