Файл: ыса мерзімді жоспар 9 сынып, 4саба.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 20.03.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

9– сынып, №4-сабақ

Бөлім:

Географиялық зерттеу әдістері

Күні:




Сынып:9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақтың халықтық географиялық терминдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.1.4 қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді

Сабақтың мақсаты

Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. 

Бағалау критерийлері



Қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсінеді

Географиялық деректерді өңдеуді үйрену реттілігін сақтай отырып, географиялық атаулар нұсқаулығы бойынша географиялық нысандарды тауып, белгілей алады.

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

-Оқушылармен амандасамын. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады..

Үй тапсырмасы: «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар қою

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

1. Бірлесе отырып сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды. «Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы топтар

Тақырыптың негізгі ұғымдарына анықтама беріңдер.

географиялық деректерді (сандық және сапалық деректер) өңдеп, талдайды?

Жергілікті жердің географиялық нысандарын пайдалану

сұрақтарын талқылайды.
Дескрипторлар

1.Әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкерлердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды.

2.Әр оқушы кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды
1.Топтық жұмыс

1 топ: Қазақстан ұлттары. 100-102бет2 топ: қазақ этносының географиясы. 103-104 бет3 топ: Қосымша. 105-106 бет4 топ: Халықтың діни құрамы. 108-110 бет5 топ: Қазақстанның конфессиялық топтары. 110-112 бет

2. Оқушыларға жұпта және топта талқылауды тапсырамын.Топ мүшелерінемесе топ басшыларының қорғауын сұраймын.

Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

+/ –


географиялық деректерді өңдеп, талдай отырып сипаттап біледі


1.

Тақырыптың негізгі ұғымдарына анықтама бергені үшін




2.

Тақырыпты оқып үйренуде және онымен жұмыс істеу барысындағы міндеттерді анықтағаны үшін




3.

Географиялық деректерді жинақтауды үйрену реттілігін сақтай отырып, географиялық атаулар нұсқаулығы бойынша географиялық нысандарды тапқаны үшін





1-тапсырма:Мәтінмен жұмыс.

Әдісі: «ДЖИГСО»
1. Экономика және экономикалық жүйе терминдеріне сипаттама беріңіз?

2.Пәннің мазмұнында қарастырылатын экономикалық мәселелер қандай?

3.Алғаш рет «Экономикалық георафия» терминін кім енгізді?
2-тапсырма:Қазақстан аумағын және оның географиясын зерттеуге үлес қосқан ғалымдардың еңбектерін кесте түрінде толтырып жазыңыз. Әдісі:«Ойлан-Жұптас-Бөліс»
3-тапсырма:Қазақстанның аймақтарындағы шаруашылық түрлерін сипаттап жазыңыз. Әдісі: «Әр адам әрқайсысын оқытады»«Кластер»



Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

+/ –

географиялық деректерді өңдеп, талдай отырып ерекшелігіне байланысты жіктейді

1

Дерктерді нақты белгілегені үшін




2

Деректерді белгілегені үшін




3

Деректерді дұрыс өңдегені үшін







Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі


Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады



Бағалау критерийлер

1.Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды.

2.Кейіпкердің образына қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды.

3.Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді

Бағалау парақшасын толтырады.

ҚБ Бағдаршам

ҚБ жұмысын орындау нәтижесі бойынша бағаланады.

ҚБ «Келісемін»+,«Келіспеймін»-

ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»

ҚБ жұмысын орындау




Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин

Кері байланыс

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

Сабақты қайталау












Қысқа мерзімді жоспар

9– сынып №5-сабақ

 

Бөлім:

Географиялық зерттеу әдістері

Күні:




Сынып:9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Зерттеу нәтижелерін ұсынудың академиялық формалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсыну қажеттілігін түсінеді

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

зерттеу нәтижелерінің ұсыну формаларын талқылайды

Бағалау критерийлері



Зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынуды үйренді

Әртүрлі зерттеулер нәтижелерін түрлі формада ұсыну

Тақырыптың негізгі ерекшелігін сақтап, тапсырманы толықтырады

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


М Сабаққа кіріспе жасаймын.

1 тапсырма: Ұсынылған суреттердің адам мінезіне тікелей қатысы бар ма?
Б Оқушыларға мынадай сұрақтар қойылады:

-географиялық мәліметтер қандай әдіспен жинақталады?

- зерттеу нәтижелері қалай ұсынылады?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Қол шапалақ


Слайд 6-7

Дидактикалық материалдар №1


Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ


«Ойлан. Талқыла. Ойыңмен бөліс» тапсырмасын орындайды.
Тапсырма:

1 топ қызыл-Елдердің жасанды серіктердің зерделеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады..

2 топ көк Қазақстан халқының жастық құрамы .

3 топ сары Машина жасау өнеркәсібі.

Әр топ белгілі салада зерттеу жұмыстарын жүргізуінің нәтижелерін тиімді әдіспен ұсынады.

Зерттеу нәтижелерін тиімді формада ұсынды, аталуын атады.

Таңдаған формасының тиімділігін аргумент келтіріп дәлелдеді.

Қорытынды шығарды.

Әр топ өз тапсырмаларын презентация, инфографика, сызба-нұсқа , карта-сызба, диаграмма немесе график арқылы ұсынады. Топтар бір бірінің жұмыстарын

«2 жұлдыз, 1 тілек» тәсілімен бағалайды

Дескриптор:

Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

Мұғалім оқушылардың жұмыстарын дескрипторлар арқылы бағалайды:
«Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен

2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары
Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау


Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.


Кері байланыс

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмыстыжалғастыруқажет


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

БАҚ-тан тіл туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау












Қысқа мерзімді жоспар

10– сынып №4-сабақ

Бөлім




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Географиялық сараптама әдісі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.1.4 зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану

Сабақтың мақсаты


Жалпы географиялық әдістерді пайдалана алады.

Географиялық үдерістер мен құбылыстарды сандық көрсеткіштері бойынша салыстырады.

Бағалау критерииі

Жалпы географиялық әдістер туралы біледі.

Оқушылар берілген статистикалық деректерді пайдалана алады.

Берілген деректерге сараптама жасай алады.




Сабақтың кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Тақырып: Географиялық сараптама әдістері

Мақсат: 10.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес сараптама әдістерін қолдану

Бүгінгі сабақта:

  • Географиялық сараптамамен танысып, мәнін түсінесіңдер

  • зерттеу тақырыбына байланысты сараптама әдістерін қолдануды үйренесіңдер

Не меңгереді

нін білу үшін




Презентация № 1-2бет

Жаңа сабақ

Жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы түсіндіру.

Жетекші ұғымдар:

  1. Алгоритм

  2. Кешенді географиялық сараптама

  3. Географиялық сараптаманың алгоритмі

  4. Географиялық сараптаманың жұмыс бағыттары

  5. География сараптама түрлері

  6. Кешенді географиялық сараптама міндеттері

Осы ұғымдар туралы презентация бойынша түсінік беру

Жаңа тақырыпты меңгеру




Презентация № 3-12беттер

Тәжірибе

1,2 тапсырма орындау (тілдік мақсат орындалу керек)

Тапсырма:

  1. Кестеде Қазақстандағы 2017 жылғы халық санының аймақтар бойынша өсімі және кемігені жайлы мәлімет берілген. Неліктен халық саны Астана, Алматы және ОҚО – да артып жатқанын анықтаңыз?

  1. Неліктен Павлодар, Қарағанды, Қостанай облыстарында халық санында кему байқалған?

Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру

Бағалау критерийлерін ұсыну:
-таңдау бойынша алынған 2 шаруашылық нысанының

(А және Ә) қоршаған ортаға ықпалын салыстырып бағалайды

Презентация № 13 бет




Жеке тапсырма ұсыну

Берілген сұрақтарға жауап беріңіз

  1. Географиялық сараптамалар қандай мақсатта жүргізіледі?

  2. Табиғи кешенді зерттеуде функциялық сипаттаманың қандай қажеті бар?

  3. Егер ірі қара мал фермасын өзен бойында орналастыру туралы жоба ұсынылса, оның табиғи ортаға зиянын қалай сипаттауға болады?

  4. Неліктен кешенді географиялық сараптамаларда күтілетін экономикалық көрсеткіштер экологиялық салдарлармен байланыстырылады?

  5. Қазақстанда АЭС салу жобасында қоғамдық пікірлерді ескерудің маңызы қандай?



Тапсырма 2

«Банкіден бұлт алу» тәжірибесі.

Тәжірибе барысы:

1. Стаканға 1 шәй қасық тұз салып, үстіне аз мөлшерде су құйып отырыңыз. Әр мөлшерде судың дәмін азғантай ғана татып байқап көріңіз. Су мөлшері артқан сайын, судың дәмінің өзгеру процесін анықтаңыз.

Керекті құралдар: стакан, таза су, тұз.
2. Қазақстандағы шөл басқан аумақтарды анықтап, оны жою үшін қай саланың мамандарын шақырар едіңіз?


- Кестедегі мәліметтермен таныса отырып, мәселеге сараптама жасауды біледі.

- Халық санының артуы себебін, түрлі факторларға (көшу, жұмыс орнын ауыстыру, денсаулығына байланысты тұрғылықты жерін ауыстыру т.б)байланысты анықтайды. Болашағына болжам жасайды.
- Халық санының кему себебін, түрлі факторларға (көшу, жұмыс орнын ауыстыру, денсаулығына байланысты тұрғылықты жерін ауыстыру т.б)байланысты анықтайды. Болашағына болжам жасайды.

- Су құрамында тұз мөлшерінің азаю процесін анықтайды.

Тәжірибие арқылы су құрамында тұздың жойылу процесін анықтап, оған түсініктеме жасай алады

- Қазақстандағы шөл басқан аймақтардың себебін және болашақтағы қауіпі жайлы біледі

Бағалау критерийлерін ұсыну:
Берілген сұрақтарға жауап береді

- Үдерістің практикалық маңызын түсіндіреді

Презентация № 14бет

Қорытынды және Рефлексия

Сабақты қорытындылау, рефлексия

РЕФЛЕКСИЯ

Стикерлер арқылы

  • Маған мақсатқа қол жеткізуге мүмкіндік берді......

  • Маған мақсатқа қол жеткізуде қиындық келтірген..........

Менің мақсатқа қол жеткізудегі ұсыныстарым







Презентация № 15 бет




Қысқа мерзімді жоспар

10– сынып №5-сабақ

Бөлім




Күні




Сынып

Қатысушылар саны Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Географиялық аудандастыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.1.1.5 зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады

Сабақтың мақсаты

Саяси карта көмегімен тарихи және географиялық аймақтарға кіретін елдерді анықтау

Бағалау критерииі

Қолдану: Мемлекеттердің тарихи және географиялық шекараларының қалыптасу ерекшеліктерін ажыратады

Картадан тарихи географиялық аймақтарды анықтайды

Саяси картадан тарихи географиялық аймақтарға кіретін елдерді таба алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

«Сәлемдесу.Ұйымдастыру уақыты.

Тақырыпқа шығу:

Интербелсенді тақтадағы  бейнеьаян арқылы сабақ тақырыбын анықтау. Бейнебаянды талдауға арналған Активити

«Сo-operative listening»

Презентацияда келесі етістіктерді көрсету: «түсіну», «анықтама беру», «ажырата алу», «жіктеу», «орындау», «қолдану», «талдау», «талқылау», «бағалау», «зерттеу» т.б. Осы және басқа да етістіктерді қолдана отырып, осы сабақта тақырып аясында жүзеге асуы мүмкін іс-әрекеттерді болжаңыздар! Осы сабақта не істейміз? Оқушыларды тыңдаған соң, оларды мақтап, қолпаштап, бағыттай отыру. Кейін тақтада оқу мақсатын көрсету.

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ

дидактикалық материалдар.


Интерактивті тақ

Ортасы

Тарихи –географиялық аймақ деген не?

Егер біз төменгі сыныптарда физико–географиялық аймақтармен таныссақ. Ол кезде сол аймақтың географиялық ерекшелігін айтканда орналасу жайы, өсімдігі, жануары туралы айтамыз, ал енді тарихи –географиялық аймақ дегенде сол аймақтағы тарихи жағдайлар, өркениет, елдердің даму тарихы, халқы, экономикасы туралы қарастырамыз. Тарихи –географиялық аймақтардың ірілері дүние бөліктері, материктер, субаймақтар, мемлекттер болып бөлінеді. Әр аймақтың даму картинасы әртүрлі: Мысалы: Европа ежелгі өркениет ауданы болса, Азияның әр бөлігі әртүрлі, Ал Африка мен Латын Америкасының тарихи даму кезеңі өте аз уақытты қамтиды. Тарихи –географиялық аудандастыруда

Континент – субаймақ – мемлекет

Тарихи –географиялық аймақтың континенттік деңгейі 4 өмір сүру аймағынан тұрады : Евразия, Африка, Америка, Австралия және Мұхиттық аралдар

Субконтинентальді деңгейі макроаймақтардан тұрады: Шетелдік Европа, Оңтүстік Азия, Оңтүстік –Шығыс Азия, Орталық Африка, Солтүстік Америка және т.б.

Субаймақтар – бұл макроаймақтардың ірі бөліктері. Мысалы Латын Америкасын мынадай субаймақтарға бөлеміз: Мезоамерика немесе Орталық Америка (құрамында Мексика, Орталық Америка мен Вест-Индия аралдарының елдері), Анд елдері (Венесуэла, Колумбия, Эквадор, Перу, Боливия, Чили), Ла-плато елдері немесе Атлант жағалауы елдері (Аргентина, Уругвай, Парагвай, Бразилия). Соңғы кезде жаңа атау да пайда болған: Оңтүстік конус елдері (Аргентина, Уругвай, Парагвай, Чили).

Ал Латын Америка атауы осы аймақта тарихи орын тепкен роман тіл әулетінің (латын тілді) халқы – испандар мен португалдардың орналасуымен таралған. Қазіргі терминологияда Кариб елдері деген атауды да кездестіруге болады Жүппен жұмыс.

Әрбір жүп өздерінің таңдауы бойынша 1 тарихи – географиялық аймақты таңдап, оның ерекшелігіне сипаттама береді.

  1. Географиялық орнына сипаттама жасаңыз

  2. Тарихи – географиялық облыстың құрамына қандай ірі мемлекеттер кіреді анықтаңыз.

  3. Этникалық және діни ерекшеліктері бойынша (халқына сипаттама беріледі) Мәдениет және тұрмыс салтына шағын сипаттама беріңіз.

  4. Әлеуметтік-экономикалық, саяси жағдайына баға беріңіз

Ескерту: Оқушыларға көмек ретінде мәтіндер немесе ноутбуктерді/ғаламторды пайдалануға мүмкіндік жасау

  1. Батыс Еуропа

  2. Шығыс Еуропа

  3. Тәуелсіз мемлекеттер достастығы (ТМД)

  4. Оңтүстік Батыс Азия

  5. Оңтүстік Азия

  6. Орталық және Шығыс Азия

  7. Оңтүстік-Шығыс Азия

8. Солтүстік Америка

9. Латын Америкасы

10. Солтүстік Африка

11. Батыс Африка

12. Орталық Африка

13. Шығыс Африка

14. Оңтүстік Африка

15. Аустралия

16. Мұхит аралдары

Дескрипторлар:

1 тарихи – географиялық аймақты толық сипаттап, ерекшелелігін талдай алады.

Оқушылардың іс-әрекеті:

Топтар тақтаға шығып жұмыстарын қорғайды және интербелсенді тақтадағы ActivInspire картаға өздерінің 1 тарихи – географиялық аймағына кіретін елдерді көрсетеді

Бағалау:Бірін – бірі бағалайды.

Графикалық бағалау: Түрлі түсті пластик стакан арқылы ( жасыл, сары, қызыл)

Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді

Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары

Жеке жұмыс

Саяси карта көмегімен тарихи және географиялық аймақтарға кіретін елдерді кескін картаға түсіреді қалыптасады

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»


Бағалау парақшасын толтырады.

ҚБ Бағдаршам


http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj

аудиокітап

Алты томдық «

Сабақтыңсоңы


Сабақты қорытындылау. Сабақта оқушылардың жинаған зерттеулеріне қарай тезірек сабақты түсінгендеріне байланысты ерекше мадақтау жасап,әрқайсысына жеке- жеке рефлексия жасау.

Рефлексия. «Қажетті сөздің астын сызыңыз»әдісі

арқылы оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша рефлексия

жасауды ұсынамын.

1. Сабақүстінде мен жұмысжасадым

белсенді/ енжар

2. Сыныптағыөзжұмысыма

ризамын / ризаемеспін

3. Мағансабақтыңуақыты … көрінді

қысқа / ұзақ

4. Менсабақта

шаршадым / шаршамадым

5. Меніңкөңілкүйім … болды

жақсы / нашар

6. Сабақтақолданылғантапсырмалар … болды

түсінікті / түсініксіз

маңызды / маңыздыемес

қызықты / қызықсыз

7. Меніңойымша, үйтапсырмасы

оңай / қиын

қызықты / қызықсыз




Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы



Қысқа мерзімді жоспар

8– сынып №4-сабақ

Бөлім




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Зерттеу нәтижелерінің ұсыну формалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.1.1.6- зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады


Сабақтың мақсаты


Оқушылар география саласындағы зерттеулердің нәтижесін әртүрлі деректерді, мәліметтерді кесте, диаграмма, график немесе мәтін түрінде көрсете алады.

Бағалау критерииі

Географияғылымыныңзерттеунәтижелерінтүрліформадаұсынады

Географиялық мәліметтерді графикалық түрде көрсете алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу. Сабақ мақсаты мен оқу мақсаттарымен танысу.Сыныпта көңілді атмосфера қалыптастыру. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Көрші көршіге тілек айтады.

ОЙ ТАЛҚЫ:

Әр зерттеу әдісінің «өнімі» қандай?



Зерттеу әдістеріне жеке жеке тоқталу.

Мәтінмен жұмыс:

Дескрипторлар:

Оқушы:

Мәтіндегі зерттеу әдістерін атайды;

Өткен сабақтарда қарастырған зерттеу әдістерін анықтайды;

Әр әдістің ерекшелігін түсінеді;

Ең тиімді әдісті анықтайды;

Өз көзқарасын дәлелдейді.

Мәтінге қойылатын сұрақтар:

  1. Аталған зерттеу әдістерінің ішінде қайсысы сізге таныс?

  2. Қай әдіс үлгілерді жинаумен айналысады?

  3. Қай әдіс жағымсыз құбылыстардың алдын-алуға бағытталған?

  4. Қай әдіс есептеулермен айналысады?

Сіздің ойыңызша қай әдіс ең тиімді болып табылады?

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қалыптастырушы бағалау

Кері байланыс


Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Ортасы

Мұғалім әр түрлі диаграммалар мен графиктер, карто-сызбалар мен инфографикаларды көрсетеді. Оқушылар оларға ортақ нәрсені анықтайды: зерттеу нәтижесінде жинақталған ақпарат визуальді түрде жеткізілгенін атайды. Шартты белгілерді еске түсіреді және ойлап шығарады.

Мұғалім оқушыларды түсті қағаздар тарату арқылы төрт топқа біріктіреді.

Тапсырма:

1 топ қызыл-Елдердің жасанды серіктердің зерделеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады.

2 топ қоңыр-Киіктердің мекен орындары мен миграциясы.

3 топ көк Қазақстан халқының жастық құрамы .

4 топ сары Машина жасау өнеркәсібі.

Әр топ белгілі салада зерттеу жұмыстарын жүргізуінің нәтижелерін тиімді әдіспен ұсынады.

Бағалау: мұғалім оқушылардың жұмыстарын дескрипторлар арқылы бағалайды:

  1. Зерттеу нәтижелерін тиімді формада ұсынды, аталуын атады.

  2. Таңдаған формасының тиімділігін аргумент келтіріп дәлелдеді.

  3. Қорытынды шығарды.

Әр топ өз тапсырмаларын презентация, инфографика, сызба-нұсқа , карта-сызба, диаграмма немесе график арқылы ұсынады. Топтар бір бірінің жұмыстарын «2 жұлдыз, 1 тілек» тәсілімен бағалайды.

Географиялық нысандар: Жер (материктер, мұхиттар, теңіздер, шығанақтар, бұғаздар, аралдар, таулар, өзендер, көлдер, мұздықтар, шөлдер және т.б.), мемлекеттер, қалалар, аудандар, теміржол станциялары, теңіз порттары, көлік жолдары және т.б.

Географиялық үдерістер: абразия, мұздықтардың жылжуы, денудация, карст, вулканизм, тау түзілу, лавина, су тасқыны, сель және т.б.

Жұптық жұмыс. Буклет жасау

Тапсырма: Суреттер мен ғаламторды пайдалана отырып берілген географиялық үдерістерді сипаттаңыз.

Таңдалатын суреттер.Географиялық нысандар: Жер (материктер, мұхиттар, теңіздер, шығанақтар, бұғаздар, аралдар, таулар, өзендер, көлдер, мұздықтар, шөлдер және т.б.), мемлекеттер, қалалар, аудандар, теміржол станциялары, теңіз порттары, көлік жолдары және

Географиялық үдерістер: абразия, мұздықтардың жылжуы, денудация, карст, вулканизм, тау түзілу, лавина, су тасқыны, сель

1) Географиялық нысан немесе үдерістің сызбасы

2) Географиялық нысан немесе үдерістің анықтамасы.

3) Географиялық нысан немесе үдерісті сипаттаңыз.

4) Географиялық нысан немесе үдерістің Жер шары бойынша таралуы (қай аймақтарда?).

БАҒАЛАУ:Критерийлер бойынша өзара бағалайды.

Маңдайдағы сурет”

Сынып оқушыларына қарама қарсы бір оқушы тұрады. Оған мұғалім маңдайына сурет қояды. Қалған оқушылар сурет бойынша оқушыға мысалдар келтіреді. Ал тұрған оқушы оның не екенін тауып атауын айтады.

Дескриптор

Мәліметтерді түрлі формада ұсыну

Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді

Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі

Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Бағалау критерийлер

1.Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды.

2.Кейіпкердің образына қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды.

3.Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді

Дескрипторлар

1.Әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкерлердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды.

2.Әр оқушы кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды
Бағалау парақшасын толтырады.

ҚБ Бағдаршам


Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтыңсоңы


Ойтолғаныс

«3-2-1»

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Кері байланыс

«3 минуттық үзіліс»

  1. Маған ұнады

  2. Маған қиындық туғызды

  3. Мен хабардар болдым

4.Мені таңқалдырды

Рефлексия

«Екі жұлдыз, бір тілек»

- Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы