Файл: Экологиялы факторларды жіктей алу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.03.2024

Просмотров: 13

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Саралау: Оқушылардың тақырыпты теориялық тұрғыда жеңіл меңгеруі үшін және негізгі ойды толық түсінуін қолдау мақсатында мына тәсілдерді пайдаландым:

1.Бейнебаян көру , оқулықпен жұмыстану арқылы «Дереккөздер » арқылы сараладым.
2. Веендиограммасы, бинго әдісі арқылы қарқындылын сараладым.

3. «1минуттық әңгіме» арқылы әңгіме-диологқа түседі.


Сабақ өң бойында оқушыларды алға жетелеу мақсатымда, мадақтап, қолдап отырдым. Оларды дескриптор бойынша, смайликтер, «толық ай, жарты ай, жаңа ай», от шашу әдістерін пайданаландым.




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?







Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Антиген мен антидененің әрекеттесуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру

Сабақтың мақсаты


Қан топтарындағы антиген/агглютиноген мен антидене/агглютининді ажырату

Антидене мен антигеннің құрылысын сипаттайды және атқаратын қызметтерін талдау

Антиген-антидене реакцияларының негізгі механизмін сипаттау

Бағалау критерииі

Нәруызды тізбектерді, екі «ауыр» және екі «жеңіл» тізбектерді дұрыс анықтайды;

Вариабельды аймақтарды, константалы аймақты және дисульфидті көпіршені дұрыс белгілейді.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

«Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір бірене мадақтау сөздерін айтады. (жұпта)
Сандықтағы қиынды қағаздар арқылы 3 топқа бөлінеді.

Протеиндер туралы нені есте сақтай аласыз?

Оқушылар белоктардың құрылымы туралы 1 сұрақ құрастырады. Содан кейін жауап беруі керек серіктеспен алмасыңыз. Мұғалім тақырыпқа қажетті мәліметтерді нақтылау үшін Power Point бағдарламасын пайдаланады



Оқушыларға дұрыс жауап үшін смайлик арқылы бағалау



: -

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



дидактикалық материалдар.


Интерактивті тақ

Ортасы

Антиген дегеніміз не?

Антиген - организмге енгізілген кезде иммундық реакцияны тудыратын әрекеттердің каскадын құрайтын зат. Бұл заттар белок тәрізді молекулалар немесе бактериялар сияқты жасушалар болуы мүмкін. Олар сондай-ақ тозаң, токсиндер, вирустар және басқалар болуы мүмкін. Сонымен қатар, белоктар, пептидтер және полисахаридтер олардың негізін құрайды.

Антигендердің екі негізгі сорттары бар. Бірі - өздігінен антиген (аутоантигендер), екіншісі - антиген (шетелдік антигендер). Әдетте, өздігінен антигендер иммундық жүйенің реакциясын тудырмайды, бірақ олар аутоиммунды ауруларда егжей-тегжейлі көрсетілгендей иммундық реакцияға әкелуі мүмкін. Әрбір антигенде эпитоп немесе антигеннің басқа компоненттермен немесе гистосәйкестік аймағымен әрекеттесетін бөлігі болады. Осылайша, бұл аймақ антиденені бекітудің кілті ретінде әрекет етеді.

Антидене дегеніміз не?

Антидене - бұл әр түрлі мөлшердегі ақуыз молекуласы, ол қанда және секрецияда болады және антигендерге әсер етудің немесе бұзылудың түпкілікті шешімін шығарады. В жасушалары антиденелер шығарады. Содан кейін олар иммундық жүйеге жауап ретінде плазмалық жасушаларға бөлінеді. Антиденелер дегеніміз - «Y» пішініне ұқсайтын ақуыздар және «Y» екі қолында антигендер эпитопасының кілтіне жабысатын антидененің паратоптары немесе құлыптары болады.

Ауыр және жеңіл тізбектердің санына байланысты бір-бірінен ерекшеленетін антиденелердің негізгі бес қосалқы класстары бар. Сонымен қатар, олардың орналасуы, трансплазентальды тасымалдау және басқа да қызықты эпизодты жазу функциялары бойынша ерекшеленеді. Бұл бес антидене - бұл IgA, IgD, IgE, IgG және IgM.

Антиген мен антидененің арасындағы ұқсастықтар қандай?

  • Антигендер антиденелермен байланысады. Осылайша, антиденелер антигендерге шабуыл жасап, оларды бейтараптандыруға қабілетті. Барлық антиденелер және кейбір антигендер - ақуыздар. Сонымен қатар, екеуі де иммунология үшін маңызды. Сонымен қатар, екеуі де аутоиммунды ауруларға қатысады, ал нәтижесі бірдей. Олар микроскопиялық бөлшектер.

Антиген мен антидененің арасындағы айырмашылық неде?

Антиген - бұл иммундық жүйені антиденелер шығаруға итермелейтін зат, ал антидене - антигендерге шабуыл жасау үшін иммундық жүйенің В жасушалары шығаратын қорғаныс ақуызы. Сонымен, бұл антиген мен антидененің негізгі айырмашылығы. Сонымен қатар, антиген мен антидененің айтарлықтай айырмашылығы олардың құрамы болып табылады. Бұл; антиденелер тек ақуыздардан тұрады, бірақ антигендерде полисахаридтердің де комбинациясы болады.

Сонымен қатар, антиген мен антидененің маңызды айырмашылығы, антиген-антидене әрекеттесуінде антигендер кілт ретінде әрекет етеді, ал антиденелер құлыптаушы рөл атқарады. Сонымен қатар, антигендер жасуша бола алады, бірақ антиденелер ешқашан жасуша болмайды. Сондықтан мұны антиген мен антидененің арасындағы айырмашылық ретінде қарастыруға болады. Сонымен қатар, негізінен антигендердің екі түрі бар: антигендер (аутоантигендер) және өздігінен антигендер (шетелдік антигендер). Бірақ, антиденелер бес негізгі категорияға ие: ақуыздардың құрылуына сәйкес IgA, IgD, IgE, IgG және IgM.

Резюме - Антиген vs Антидене

Антиген - бұл иммундық жүйені оған қарсы антиденелер шығаруға мәжбүрлейтін зат. Антигендерге мысал ретінде тозаң, вирустар, бактериялар, протозоандар, токсиндер, белоктар және споралар жатады. Сонымен қатар, антигендердің екі түрі бар, олар шетелдік антигендер немесе аутоантигендер. Шетелдік антигендер денеден тыс, аутоантигендер денеде пайда болады. Екінші жағынан, антидене - бұл иммундық жүйе шығаратын иммуноглобулин ақуызы. Олар Y пішінді ақуыздар. Олар антигендермен байланысып, иммундық реакцияны тоқтату үшін оларды бейтараптандырады. Антиген-антиденелердің өзара әрекеттесуі ерекше және олардың құрылымдық формалары бір-бірімен байланысқан кезде олар бір-бірімен байланысады. Мұнда антидененің паратопы антиген эпитопымен байланысады. Осылайша, бұл антиген мен антидененің арасындағы айырмашылықтың қысқаша мазмұны.

Оқушыларға арналған тапсырмалар

  1. сілтеме https://www.youtube.com/watch?v=dRqNbyqv_iU&feature=youtu.be осы видеоны көре отырып қандай ой түйдіңіз,ойыңызды қысқа хабарлама түрінде жазыңыз.

Тақырып бойынша сұрақтар

Сұрақтарға жауап беріңдер ,талдаңдар.

1. Антидене мен антигеннің арасындағы байланысты анықтаңдар?

2. Қан құю кезінде қан тобымен басқада ережелерді сақтау неліктен

қажет екенін түсіндіріңдер.

3. Тірі организмдер үшін анти денелердің маңызын анықтаңдар.

Мұғалімдерге антиденелер құрылымы туралы түсінік беру.Оқушылар құрылымдық компоненттерді «толтырылған» суретте толтырады.

Мұғалімнің тақырыпты түсіндіруі

Антидене түзілу механизмі

Антидене антиген арасындағы байланыс түрлері
Топтық жұмыс

  1. Топ - нейтрализация реакциясы

  2. Топагглютинация реакция

  3. Топ преципитация реакция

  4. Топ лизис реакциясы

Топтар жұмыстарын қорғайды
Жұптық жұмыс

Салыстырмалы кестені толтыру үшін оқушыларға антиген-антидене өзара әрекеттесуінің типтері туралы ақпараттық видео көрсетіледі.

Салыстырмалы кестеде антиген мен антидененің өзара әрекеттесуінің келесі 4 типтері:

• агглютинация

• преципитация

• нейтрализация

• лизис

Бағалау критерийлері:

әрбір әрекеттесу типіне қысқаша сипаттама береді;

әрбір әрекеттесу типінің ерекшеліктерін сипаттайды;

әрбір әрекеттесу типінің әрекет ету принциптерін сипаттайды.

Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген тапсырмаларды орындайды
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді

Слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмалар интерактиті тақтамен беріліп, әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу


Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»


Бағалау парақшасын толтырады.

ҚБ Бағдаршам


http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj

аудиокітап

Алты томдық «

Сабақтыңсоңы


Антидене мен антигеннің әсерлесуін көрсететін видео көрсету.

Рефлексия

Мен білемін…

Мен білдім…

Менің білгім келеді….

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы




Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Көмірсуларды жіктеу: моносаха-ридтер, дисахаридтер, полисахарид-тер. Химиялық құрылымы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы

Сабақтың мақсаты


  1. Көмірсулардың физикалық, химиялык,  биологиялық қасиеттері,

құрылысы, алынуы мен қолданылуы туралы білімдерін жүйелеу бекіту; танымдық белсенділігін арттыру.

  1. Органикалық қосылыстардың жеке кластарының арасындағы генетикалық байланысты қарастыру.




Бағалау критерииі

Көмірсулар,нәруыздар және майлар қасиеттерін біледі.

Органикалық заттардың құрамын біледі.

Азық-түліктердегі органикалық заттардың маңызын зерттейді.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

-Ұйымдастыру.Сәлемдесу

Алдыңғы білім, азық-түлік өнімдеріндегі органикалық заттардың болуын тестілу,бойынша оқушылар бір-біріне

лездік сұрақтар әдісіарқылы алдыңғы білімді пысықтайды.

  1. Көмірсулар деп аталу себебі не?

  2. Көмірсулар қалай жіктеледі?

  3. Глюкоза қандай зат?

  4. Көмірсулардың маңызы қандай?

  5. Глюкоза қасиеттерінің фруктозадан айырмашылығы неде?

  6. Дисахаридтің өкілі

  7. Көмірсулар табиғатта қайда кездеседі?

  8. Крахмалдық құрылысы қандай?

-Топқа бөлу:Оқушыларға үрленбеген шар беріп,шардың ішіне

Деген сөздер салынған оқушылар өткен сабақта шаршаған энергияларын,ашу ызаларын шарға үрлеп,шарды жарады жарылған шармен ашу ызалары,жаман энергиялары жарылып кетеде,жарылған шардан шыққан сөздер бойынша 4-топқа бөлінеді.

-Сабақ мақсатымен ,тапсырмаларымен және жетістік критерийлерімен танысу.

Жаңа тақырып.

Тапсырма. Суреттер не болды? әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашамын.

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Ортасы

1-Тапсырма

Ойлан,жұптас,бөліс

-әдісі

Қоректік заттар

Нәруыздар

Майлар

көмірсулар

Термин сөздердің мағынасын жұптасып ажыратыңыз.

Дискриптер

1.Көмірсулар құрамына кіретін элементтерді анықтайды. 2.Майлар, құрамына кіретін элементтерді анықтайды. 3. Нәруыздар құрамына кіретін элементтерді анықтайды.

Бағалау.



Теориялық білімдерін тексеру (топтық жұмыс): тапсырмалар бойынша жауап беру, топ жетекшілері топ мүшелерінің жауаптарын тыңдап бағалайды, тақтаға шығып берілген тапсырманы қорғау.

Стол «А» Моносахаридтер. Глюкоза

  1. Глюкозаның молекуласының құрылысы (эмпирикалық, құрылымдық және тұйық формулалары).

  2. Глюкоза мен фруктозаның табиғатта кездесуі. Моносахаридтердің физикалық қасиеттері және қолданылуы.

  3. Глюкозаның алынуы (фотосинтез және өндірісте).

  4. Бифункционалды қосылыс ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері.

  5. Глюкозаға тән қасиет.

 

Стол «В» Дисахаридтер. Сахароза.

  1. Сахарозаның молекуласының құрылысы (эмпирикалық, құрылымдық және тұйық формулалары). Моносахаридтердің қандай қалдықтарынан тұрады?

  2. Сахарозаның физикалық қасиеттері, табиғатта кездесуі. Жасанды балдың табиғи балдан айырмашылығы неде?

  3. Сахароза өндірісі (технологиясы)

  4. Тотықсызданбайтын дисахарид ретінде сахарозаның химиялық қасиеттері.

  5. Сахароза мен лактозаның құрылысы мен химиялық қасиеттерінің ұқсастығы мен айырмашылығы.

Стол «С»

Полисахаридтер. Крахмал.

  1. Крахмалдың молекуласының құрылысы (эмпирикалық, құрылымдық және тұйық формулалары). Моносахаридтердің қандай қалдықтарынан тұрады?

  2. Крахмалдың физикалық қасиеттері, табиғатта кездесуі. Әр түрлі астық тұқымдастарының крахмал дәндерінің құрылысы.

  3. Крахмалдың алынуы (биосинтез және өндірісте),

  4. Крахмалдың химиялық қасиеттері (сапалықреакция және гидролиз).

  5. Крахмалдың қолдануы.


2-Тапсырма.Кестемен жұмыс.

Құрамында нәруыз,көмірсу,май мөлшері көп азық-түлік тізімін жасаңдар.

Нәруыз

Көмірсу

Майлар

































































Дискриптер. 1.нәруыз құрамына кіретін элементтерді анықтайды;

2.органикалық заттарды көрсетеді

3.азық-түлік құрамында кезігетін органикалық заттарды анықтайды;

Бағалау.қол шапалақ.

3-тапсырма

Постермен қорғау -әдісі.Ар топ өз тобының алдыңғы жасаған тапсырмаларын постерге түсіреді..

Дискриптер1.Қоректік заттарға не жататынын біледі.2.органикалық заттарды көрсетеді.3.Майлардың құрамын біледі.

Бағалау.Бас бармақБас бармақ жоғары қарап тұрса -Мен түсінемінБас бармақ көлденең тұрса-Мен түсінгендеймінБас бармақ төмен қарап тұрса-Мен түсінбедім.


Мұғалім берген тапсырманы орындау Слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмалар интерактиті тақтамен беріліп, әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу

Топпен жұмыс жасау

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен

2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары

ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау



Слайдар

Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтыңсоңы


Кері байланыс

Кері байланыс парағы

Әрбір оқушыға таратылады.



Оқушылар білім ағашына.

Сабақтан алған білімдерін стикермен жазады.

Бағалау. Кері байланыс парағын беру арқылы бағаланады.


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы