Файл: Кні Сынып 7 Малімні атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.03.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Күні:
Сынып:7


Мұғалімнің аты-жөні:Наржігітов Әділет Сәлменұлы
Қатысқандар:Қатыспағандар:




Сабақтың тақырыбы

Вирусқақарсықауіпсіздік




Меңгерілетін білім

-Компьютерлік вирустарды анықтау

-Компьютердізияндыпрограммаларданқорғау

-Антивирустық программалар




Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Вирустар және вирусқа қарсы программалармен танысады.

Басым бөлігі:

Биологиялық вирустар мен компьютерлік вирустардың ұқсастығы мен айырмашалықтарын түсінеді.




Бағалау критерийі

  1. Вирустар және вирусқа қарсы программаларды біледі

  2. Биологиялық вирустар мен компьютерлік вирустардың ұқсастығы мен айырмашалықтары туралы тусіндіреді

  3. Антивирустық бағдарламаның сынақ үлгісін орнатып, көрсетілген нысанды тексереді.




Тілдікмақсаттар


Оқушылар:

• вирустар мен басқа да қауіп-қатерлертүрлерінсипаттау

• вирустаржәнебасқа да қауіп-қатерлеркомпьютеріңіздіқорғаукеректігінтүсіндіру

Пәнгетән лексика және терминология.

Вирус, антивирус , троян, спам

__________




Құндылықтарға баулу



Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік құндылығына сай оқушыларды белсенділікке, сындарлылыққа, ұшқырлыққа тәрбиелеу.




Алдыңғы білім


Деректерді қорғау дағдылары қалыптасқандықтан вирусқа қарсы қауіпсіздік шараларын меңгереді деп ұйғарылады







Сабақбарысы











Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы
3мин

Білу керек

4 мин

Сәлемдесу.
Сыныпты тексеріп шығу.

І топ: «Вирустар»,

ІІ топ: «Антивирустар»
Үй тапсырмасын қайталау
Шенберше арқылы уй тапсырмасын қайталау

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, жауабын білетін оқушы Бинго деп айтады.

1.Кесте дегеніміз ......?

2.Бағандар мен жолдардың қиылысы не деп аталады?

3.Кестені қай мәзірге кіріп құрамыз?




FLIPPITY программасы арқылы 2 топқа бөлінеді

Мұғалімнен сұрақтар болады.



Сабақтыңбарысы
13мин

3 мин

Жинақтау

8 мин


Сергіту сәті

5 мин



Меңгерілетін білім
-Компьютерлік вирустарды анықтау

-Компьютерді зиянды программалардан қорғау

-Антивирустық программалар

-Резиденттік вирустар

-Резиденттікемес вирустар

-Файлдық вирустар

-Жүктелетін вирустар

-Макровирустар

-Желілік вирустар

-Детектор программалар

-Фагтар

-Ревизор программалар

-Сүзгі программалар

-Вакциналар програмалары
«Миға шабуыл»
Экранда сурет көрсетіледі, сол суретке байланысты сұрақтар қойылады?

Тапсырма: 1.Тұмаудың қоздырғышы не?

2.Тұмау бір адамнан екінші адамға қалай жұғады? 3.Тұмауды қалай емдейміз?

4.Тұмаудан қалай қорғануға болады?

Сұрақтарға жауап береді.

Бағалау:«Бас бармақ»тәсілі арқылы бағалау
Биологиялық вирустар мен компьютерлік вирустардың ұқсастығы мен айырмашалықтарын салыстыру

1. .............. вирустың анықтамасы.

2.Вирустардың таралу жолдары.

3.Алдын алу шаралары.
Дескриптор:

оқушылар биологиялық вирустар мен компьютерлік вирустардың: ұқсастығы мен айырмашалықтары туралы нақты түсіндіріп өтті

Сергіту сәті: «Мозайка әдісі» арқылы«Касперский», «Dr Web» белгішелерінің суреттер қиындысын пазл арқылы құрастыру , әр топ мүшесі бір пазлдан алып,қалған бөліктерін іздейді.







Дәптермен жұмыс



Сабақты бекіту

5 мин

Cұрақтар:

1. Бағандар мен жолдардың киылысы не деп аталады?

2. Кестені қандай мәзіргЕ кіріп құрамыз?

3. Орналасу ортасын зақымдау тәсіліне байланысты нешеге жіктеледі?

4. Компьютерлік вирустан қорғаудын неше әдісі бар?

5. Вирустар нешеге бөлінеді?

6. Вирус жұққан файлдарды тауып қана қоймай оларды емдейді және бастапқы қалпына кетіретін антивирустық програманың түрі?
7. Бұл программаның негізгі мақсаты

8. Макротілде әзірленген вирустарды........


Jeopardy программасында сұрақтар болады.


Сабақты қорытындылау

4 мин


1. .............. вирустың анықтамасы.

2.Вирустардың таралу жолдары.

3.Алдын алу шаралары.








Милана

Баыржан

Айбиби

Диас

Эльдар

Асылай

Ару

Аделина

Меруерт

Жанпейіс

Інжу

Іңкәр