ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.03.2024
Просмотров: 14
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні:___________________________
Тапсырмалар | крийтерилер | дескриптор | ұпай | ||
Үй тапсырмасы | Сұрақтарға жауап беру | әр бір дұрыс жауап | 1 ұпай | | |
І деңгей тапсырмалары: | Өрнектерді Паскаль тілінде жазу | әр бір дұрыс жауап | 1 ұпай | | |
ІІ деңгей тапсырмалары: | Тапсырманың алгоритмі дәптерде құрылып, программасы компьютерде орындалу керек | компьютерде екі тапсырманың программасы орындалды | 6 ұпай | | |
компьютерде бір тапсырманың программасы орындалды | 3 ұпай | | |||
алгоритм ғана құрылды | 1 ұпай | | |||
«Қатесін тап?» | Тақтада көрсетілген бағдарламаның қатесін табу | әр бір дұрыс жауап | 1 ұпай | |
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 7.2A-тарау: Шешімдерді бағдарламалау | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: Сабақ 22 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тармақталу алгоритмдерін программалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.2.1- программалау тілінде алгоритмді жазу 7.3.3.2- сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Шартты операторларды қолдануды түсіну Жобаларда шартты операторларды қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сәттілік критерийі | шартты оператордың толық және қысқартылған жазылу түрлерін білу бағдарламалау тілінде шартты операторлардың құрылымын дұрыс жаза алу - шартты операторды жобаның қай жерде қолдану керек екендігін талдау - деректерді талдау үшін диаграмманың дұрыс типін таңдау Тармақталу операторының If, Then, Else командаларын программа құру барысында тиімді қолдана алады. Кез-келген тармақталған алгоритмге программа құру яғни практикалық дағдылары қалыптасады. Программа құру барысында бір немесе күрделі шарттарды қолдана алады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік емес пәндер үшін қалыптастырылады. өз жобаларын сынып алдында көрсету үшін қысқаша есептер жаза алады Пәнге тән лексика және терминология.
Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Өмір бойы білім алу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, физика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдын ала білім | Шешімдерді бағдарламалау. Жобаға дайындық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған қызмет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 0-5 мин | Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сабақта жоқ білім алушыларды журналға белгілеу, 3 топқа бөлу (Т) Барлық топтарға Сіздерге берілген тапсырмалардан үш топқа ортақ кілттік сөзді айтыңыз: 1 – топ. Сурет түріндегі ақпарат 2 - топ. Дыбыс түріндегі ақпарат 3 – топ. Мәтін түріндегі ақпарат Сіздің ойыңызша бүгін қандай тақырыппен таныс боламыз? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттармен таныстыру | Көрсетілім, Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 6-8 мин 9-15 мин 16-17 мин 18-24 мин 25-40 мин 41-42 мин | (С) Білім алушылардан сұраймыз: «Егер» деген сөзді қай уақытта және қайда қолданатыңызды айтыңыз, мысал келтіріңіз. (К, Т) алгоритмдік тілінде, бағдарламалау тілінде және блок-схема түрінде шартты оператордың (көрсетілімде С, Pyton, Pascal/Lazarus тілдерінде көрсетілген, мұғалімнің таңдауы бойынша сол бағдарламалау тілін ғана көрсетуге болады) жазылу түрлері көрсетілген (білім алушылар дәптерге слайдтағы ақпаратты жазып алады). Тармақталу алгоритмі. Күнделікті өмірде алгоритмдер негізінен тармақтарға бөлінеді. Бұл тармақтардың орындалуы шарттың орындалуына байланысты болады. Тармақталу алгоритмінде біріншіден, арифметикалық теңсіздік түрінде берілген логикалық шарт тексеріледі. Егер шарт орындалса, алгоритм бір тармақ бойынша (1-ші серия) , ал егер орындалмаса, екінші тармақ бойынша (2-ші серия) орындалады. ІІІ топ. циклдік алгоритм: Циклдік алгоритмдер. Көптеген алгоритмдерде белгілі бір әрекеттер бірнеше рет орындалады. Математикада (С) Жаттығу минуттары (Ж) Тапсырма. «3*5=?» теңдеуі берілген. Егер қолданушы дұрыс жауап енгізсе онда «Дұрыс» деген сөз экранға шығу керек, әйпесе «Дұрыс емес» деген сөз экранға шығатын бағдарламаны жазыңыз. Блок-схеманы салыңыз. (Ж) Оқушыларға өз жобаларына шартты операторларды жазады. Оқушыларға жобаны бағалау критерийлері туралы еске асылыңыз Оқу мақсаттарына жетті ме әлде жетпеді ме деп сұраймыз. Оқушылар суретті сызықтық, тармақталу, қайталану алгоритмдері бойынша топтап, ой түйеді. Қырық құрқылтай қорқақ па? : Тапсырма№1 “ Өзеннің жағасында қасқыр, ешкі, капуста және қайықпен тасушы бар екен. Тасушы қасқыр, ешкі, капуста үшеуін, қасқырды ешкімен, ешкіні капустамен жеке қалдырмай отырып өзеннің келесі жағасына көшіруі керек. Мұны қалай жасауға болады.” ,, , , м 2- тапсырма. Ребусты шешіңдер. ГО
| Көрсетілім https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E Көрсетілім | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 43-45 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білді, нені үйренді - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау қажет | стикерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық білім алушылар диаграмма құруды үйренеді. Білім алушылардың көбісі диаграмманың баптау мүмкіндіктерін қолдануға үйренеді. Қабілеті жоғары білім алушылар өз бетімен ақпаратты зерттеп және жиынтық диаграмманы құрастыруды үйренеді | Мұғалімнің ауызша мақтауы, өзін-өзі бағалау, топтардың бірін бірі бағалау | ҚЕ және сабақта тәртіп сақтау ережелері, жаттығу минуттары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-на жетті мен? Егер жетпесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және неліктен? | Осы тарауды сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға сол бағанда жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | 7.3А-тарау: Шешімдерді бағдарламалау | Мектеп: | | |||||
Күні: | | Мұғалім АТЖ: | | |||||
сынып: 7 сабақ 23-24 | | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Кірістірілген шарттарды программалау | |||||||
Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсат-тары (оқу бағдарла-масына сілтеме) | 7.3.2.1- программалау тілінде алгоритмді жазу 7.3.3.2 -сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу | |||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар оқиды: | |||||||
Салынған тармақталу не екенің және оны жүзеге асыру жолдарын біледі; Блок-схема түріндегі бағдарламалау тілінде салынған тармақталуды жазудың тәсілдерін біледі. | ||||||||
Оқушылардың көбісі оқиды: | ||||||||
Компьютермен есеп шығару барысында алынған білімдерін қолдану; | ||||||||
Кейбір оқушылар оқиды: | ||||||||
Жеке меншік жоба жасауда салынған тармақталуды қолдану. | ||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетті, егер: Салынған тармақталу не екенің түсіндіре алады; Блок-схема түріндегі бағдарламалау тілінде салынған тармақталуды жазудың тәсілдерін біледі. Компьютермен есеп шығару барысында алынған білімдерін қолдану; | |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар біледі: Салынған тармақталудың не екенің; Оқушылар істей алады: Сөздік қорларымен салынған тармақталуды не үшін қолданатының түсіндіру; Предметтік лексика және терминология: Жағдай, ақиқат мәні, жалған мәні, логикалық операция, және, немесе, жоққа шығару Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы Салынған тармақталу ............... үшін қажет Салынған тармақталуды жазу үшін .......... қажет | |||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ноутбук, интерактивті тақта, интернет. | |||||||
Жаһандық азаматтылық | Әрбір оқушыға керекті жағдаятты туғызу. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, физика. | |||||||
Бастапқы білім | Шартты оператордың және құрамды шартталу туралы білімдері | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | Ресурсы | ||||||
Сабақтың басы 0 - 5 мин. | Ұйымдастыру: журнал бойынша сабақта жоқтарды белгілеу. Білімдерін тексеру, құрамдық шарттың құрылымын еске түсіру және өмірмен байланысты жағдайды шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашу: Тапсырма 1. Шартты операторды қолданып «Егер ертең ауа температурасы -25 Цельсий градусынан кем және жел жылдамдығы 10м/с болса, онда біз оқымаймыз. Басқаша, егер ертең ауа температурасы -25 Цельсий градусынан артық және жел жылдамдығы 10м/с кем болса, онда біз оқимыз.». Оқушыларды сабақ тақырыбымен, сабақ мақсаттарымен және жетістік критерийлерімен таныстыру. | Презентация слайд 1-4 | ||||||
Сабақтың ортасы 6 - 20 мин. 21-22 мин. 23-26 мин. 27-42 мин. | (W) Салынған тармақталудың тәсілдерін түсіндіру 1 тәсіл: if <шарт1> then if <шарт2> then <Операторлар1> else <Операторлар2> end else <Операторлар3> end; 2 тәсіл: if <шарт1> then <Операторлар1> else if <шарт2> then <операторлар2> else <операторлар3> end end; Физминутка. (W) Есеп шығару: Есеп 1: Екі сан берілген. Екі санды салыстыру. Экранда «екі бүтін санды еңгізіңіз» санды еңгізуге шақырыс пайда болу керек. Пайдаланушы кез келген санды еңгізе алады, мысалы, 36 немесе 54. Бағдарлама экранға нәтижені шығару керек; «Бірінші сан екінші саннан кем». Егер пайдаланушы бірінші 54 содан кейін 36 еңгізсе, онда бағдарлама экранға «Бірінші сан екінші саннан артық» деп шығарады. жауабы: program sravnenie; var a,b: integer; begin write('Екі санды еңгізіңіз); readln(a,b); if a>b then write (' Бірінші сан екінші саннан кем') else if a else write ('сандар тең'); end. Тапсырма 2: Екі бүтін сан берілген. Егер олар оң болса, онда оларға 1-ді қосыңыздар; егер теріс болса, онда одан 2-неазайтыңыздар; егер нольге тең болса, онда оны 10-мен ауыстырыңыздар. Алынған санды шығарыңыздар. Жауабы: program ifprimer; var a: integer; begin read(a); if a >= 0 then if a = 0 then a := 10 else Inc(a) { else алдында нүктелі үтір жоқ.} else a -= 2; write(a); end. (I) Жоба бойынша жұмыс Оқушылар жеке меншік жобаларды дайындауда салынған тармақталуды қолданады. | | ||||||
Сабақтың аяғы 43 - 45 мин. | Сабақ қорытындысы: Оқушылармен сабақ мақсаттарын және оған жеткендігі туралы талқылау Рефлексия көңіл-күй кемпірқосағы
| Рефлексия | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Жеке жұмыс және толық сыныппе жұмыс | Бақылау, өзара бағалау, мұғаліс тексерісі | Қауіпсіздік техникасы толығымен сақталады. Физминутка. | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | | |||||||
Жалпы баға _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:______________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________ 2:______________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________ Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: _____________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________ 2:______________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________ Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | 7.3А-тарау: Шешімдерді бағдарламалау | Мектеп: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | Мұғалім АТЖ: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
сынып: 7 сабақ 25-26 | | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Құрамды шарттарды программалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсат-тары (оқу бағдарла-масына сілтеме) | 7.3.2.1- алгоритмді программалау тілінде жазу 7.3.3.2- сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар оқиды: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құрамды шарттарды программалау дегеніміз не; Құрамды шарттарды программалау кезінде қандай логикалық операцияларды қолданатының. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көбісі оқиды: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құрамды шарттарды программалау дегеніміз не; Құрамды шарттарды программалау кезінде қандай логикалық операцияларды қолданатының. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар оқиды: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жеке меншік жобаларды дайындауда құрылтақ шарттарды қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы сабақ мақсатына жетті егер: Құрамды шарттарды программалауды түсіндіре алса; Құрамды шарттарды программалау кезінде қолданылатын логикалық операцияларды білсе; Қарапайым логикалық жазуларда шындық кестесін құрай алса;
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар біледі: Құрамды шарттарды программалау дегеніміз не; Құрамды шарттарды программалау кезінде қандай логикалық операцияларды қолданатының. Оқушылар істей алады: Жеке меншік жобаларды дайындауда құрылтақ шарттарды қолдану. Предметтік лексика және терминология: Шарт, ақиқат мәні, жалған мәні, логикалық операция, және, немесе, жоққа шығару Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы Салынған тармақталу ............... үшін қажет Салынған тармақталуды жазу үшін .......... қажет | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ноутбук, интерактивті тақта, интернет. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтылық | Әрбір оқушыға керекті жағдаятты туғызу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, физика. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Шартты оператордың және құрамды шартталу туралы білімдері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | Ресурсы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 - 5 мин. | Ұйымдастыру: журнал бойынша сабақта жоқтарды белгілеу. Оқушыларды сабақ тақырыбымен, сабақ мақсаттарымен және жетістік критерийлерімен таныстыру. Білімдерді тексеру, шартты оператордың құрылымын күнделікті өмірдегі жағдай арқылы еске түсіру: Тапсырма1. Шартты оператор көмегімен жазыңыздар «Егер ертең жаңбыр болса, огда мен үйде қаламын, олай болмаса, қыдыруға барамын». Тапсырма2. Шартты оператор көмегімен жазыңыздар «Если Егер мен жақсы оқысам, мен ақылды боламын». | Презентация слайд 1-4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6 - 30 мин. 31-32 мин. 33-42 мин. | (W) Мұғалім құрылтақ шарт не екенің түсіндіреді, және құрылтак шарттау кезінде қандай операторлар қолданатының айтып кетеді. Әр түрлі есептер шығару кезінде кейде екі не одан да көп шарттарды тексеру қажеттілігі туады. (мысалы 0 < a < 5). Осындай шарттарды құрылтак деп атайды. Құрылтак шарттарды бағдарламалық тілде жазу үшін келесі логикалық операциялар қолданылады: · and – логикалық «және»; · or – логикалық «немесе»; · xor – логикалық «немесені жоқтайтын»; · not – логикалық жоққа шығару. Логикалық операциялар көмегімен қарапайым шарттарды құрылтақ шарттарға біріктіреді. Қарапайым шарттар міндетті түрде жақшаға алынады, өйткені логикалық операциялар, салыстыру операцияларына қарағанда, көбірек артықшылыққа ие. Логикалық операцияларды орындау тәртібі Ø Құрылтақ шарттары, екі қарапайым шарттан тұратын, and операциясымен қосылған, шындық болады, егер екі қарапайым шарт шындық болса.
Мысал1: Логикалық операциялар көмегімен 0 Жауабы: If (a>0)and(a<=5) Ø Құрылтақ шарттары, екі қарапайым шарттан тұратын, or операциясымен қосылған, шындық болады, егер қарапайым шарт тардын екеуінің біреуі шындық болса.
Мысал2: Логикалық операциялар көмегімен a<=0 или a>5 шарттын жазңыздар Жауабы: If (a>=0)or(a>5) Ø Егер қарапайым шарттар жалған болған кезінде ғана not құрылтақ шарттары шындық болады.
Мысал3: а 5-тен кем емес шарттын логикалық операциялар көмегімен жазыңыздар. Можно записать как If (a>=5) түрінде жазуға болады немесе not логикалық операция көмегімен. Жауабы: If not(a<5) Ø құрылтақ шарттары, екі қарапайым шарттан құрылған, егер бір ғана қарапайым шарт шындық болса ғана, логикалық операциясы шындық болады.
Мысал4: 2 немесе 3 санына еселік санды, бірақ 6-ға еселік емес санды таңдаңыз. Жауабы: If (a mod 2=0) xor (a mod 3=0) Физминутка. (I) Жоба бойынша жұмыс Оқушылар жеке меншік жобаларды дайындау кезінде құрылтак шарттарды қолданады. | Презентация слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы 43 - 45 мин. | Стикерлерге жауап/ұсыныс/сұрақ түрінде өткіземін. | Рефлексия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жкелей жұмыс және толық сыныппен жұмыс | Бақылау, өзара бағалау, мұғалімнің тексерісі | Рефлексия Қауіпсіздік техникасын сабақта толық сақтау. Физминутка | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:___________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ 2:___________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ 2:___________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 7.4А-тарау: Объектілерді және оқиғаларды модельдеу | Мектеп: | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||
Сынып: 7 Сабақ 27 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Үш өлшемді модельдер | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.1.1 -нысандар мен оқиғалардың 3D моделін құру | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Үш өлшемді модель ұғымын білу; 3D редакторында жұмыс жасай білу; объектілер мен оқиғалардың модельдерін 3D редакторда құру | ||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Модель және модельдеудің негізгі түсініктерін біледі 2D және 3D модельдерді айыра біледі Үшөлшемді модельдің ұғымын біледі 3D редакторында жұмыс жасай біледі | ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - өз модельдерін көрсете алады (айту және тыңдау дағдылары). .Пәнге тән лексика және терминология. Үшөлшемді модель Рендеринг Әсерлер, өтулер, монтаждау Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: Әзірленген модель…сәйкес келеді. Әсер құру үшін … қажет. Мені модельді …негізінде әзірледім. | ||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Қауіпсіз, салауатты өмір салтын ұстануға оқушыларды дағдыландыру. Бұл құндылықты компьютерде қауіпсіз жұмыс жасау ережелерімен таныстыру арқылы қалыптастырамыз. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, математика және сызу пәндерімен пәнаралық байланыс | ||||||||||||||||
Алдын ала білім | Модель, 3Д модельдер түсініктері | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған қызмет | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақ басы | Ұйымдастыру кезеңі Жағымды орта қалыптастыру. «Мақтау айт». Оқушылар бір-бірінің қолдарынан ұстап, мақтау, мадақтау сөздер айтады. Тақырыпты анықтау: Сабақ тың тақырыбы: «Үш өлшөмді модельдер» Оқушыларды оқыту мақсаттарымен таныстырамыз Бағалау критерийлерін талқылаймыз: | https://www.sketchup.com/ru/learn https://rutube.ru/video/38521d90475917a77f863e28f194d342/?pl_id=250762&pl_type=user | |||||||||||||||
Сабақ ортасы | «Ми шабуылы» стратегиясын пайдаланып, оқушылардың сын тұрғысынан ойлау қабылетін дамыта отырып, сабаққа деген қызығушылығын арттырамыз. | | |||||||||||||||
Сабақ соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білді, нені үйренді - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау қажет
Оқушылар өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Үй жұмысы: Оқулықтан параграфты зерттеп,тапсырмаларды орындау. | | |||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||
Саралау білімді іріктеуде, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескеріп таңдауда көрінуі мүмкін (Гарднер бойынша көптік интеллект теориясы). Саралау уақытты ақылға қонымды пайдалануды ескеріп, сабақтың кез келген кезеңінде пайдаланылуы мүмкін. | Осы тарауды оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін пайдаланатын әдістерді жазу үшін қолданыңыз. | Денсаулық сақтаушы технологиялар. Пайдаланылатын жаттығу минуттары және белсенді қызмет түрлері. Қауіпсіздік техникасы ережелерінен осы сабақта қолданылатын тармақтар. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-на жетті мен? Егер жетпесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және неліктен? | Осы тарауды сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға сол бағанда жауап беріңіз. | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4А-тарау: Объектілерді және оқиғаларды модельдеу | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Күні: Сынып: 7 Сабақ 28 | | |||||||
| ||||||||
Сабақ тақырыбы | Үшө лшемді модельдер | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.1.1объектілер мен оқиғалардың модельдерін 3D редакторда құру | |||||||
Сабақ мақсаты | Үшөлшемді модельдің түрлерін білу | |||||||
Жетістік критерийлері | Білу
Түсіну
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
| |||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұптық жұмыс кезінде тапсырманы орындау барысындағы арақатынастық сыйластық, қолдау, адалдық. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия, Өнер | |||||||
Бастапқы білім | Қолданбалы бағдарламалық қамсыздандырумен жұмыс дағдысының болуы, құжатқа бейне енгізе алу. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақ басы | 1-мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысқан және қатыспаған оқушыларды белгілеу. | | |||||
2-6 мин | Жаңа тақырып зерттеу Миға шабуыл: Мақсаты: сабақтың тақырыбына көшу (мозговой штурм), колаборативті орта құру. Оқушылар интерактивті тақтада көрсетілген суреттер арқылы сабақтың тақырыбын құрастырады. Үшөлшемді графика туралы бейнебаянды қарап болған соң, Сыныпта талқылау жүреді. Сұрақ: Қазіргі кезде адам өмірінде қандай салаларда үшөлшемді графиканы тиімді пайдаланады? Мақсаты: тілдік дағдыны дамыту. | Презентация Слайд 1 Үшөлшемді графиканың тарихы https://www.youtube.com/watch?v=1u3GQkphu_w | ||||||
Сабақ ортасы | 7-9 мин | Мақсаты: пайдалы сөз тіркестері мен терминдерге көңіл бөлу. Сабақ мақсатын, жетістік критериялерін хабарлау. Vocabulary терминологиясымен танысу. | Слайд 4 | |||||
10-13 Мин | Мақсаты: Тірек білімдерін жаңарту. Сұрақ:
Моделдеу деген – үш өлшемді графика бағдарламалардың көмегімен обьектілерді құру процесі. (оқушылар мысалдар келтіреміз) Үш өлшемді графика (3D Graphics) — көлемді объектілерді бейнелеуге арналған тәсілдер мен құралдардың жиынтығынан тұратын компьютерлік графиканың бөлімі. Үшөлшемді графиканың түрлері:
|
| ||||||
14-24 мин | Сайт арқылы оқушыларды үш топқа бөлеміз
Тапсырма:
А: ақпаратты жинақтап береді В: спикер ретінде сойлейді С: ақпаратты графикалық түрде постерде бейнелейді. ЖК1:Дескриптор:
| Оқушыларды топқа бөлу https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ | ||||||
25-30 мин | Әр топ жасаған постерлерін баяндап береді Әр топ бір-біріне кері байланыс береді: Қай тұстары жақсы шықты? Нені жақсарту керек? ЖК2. Дескриптор:
| Постер | ||||||
31-36 мин | Формативті бағалауТест «Үшөлшемді графика» ЖК1:Дескриптор: Модельді дұрыс сипаттай алады ЖК2. Дескриптор: Үшөлшемді графиканың түрлерін ажырата алады | https://koi-gis.jimdo.com/тестирование/тест-трехмерная-графика/ | ||||||
Сабақ соңы | 37-40 мин | Рефлексия Төрт баллдық жүйе бойынша сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергендеріңді бағалаңдар. Білемін... Істей аламын.... Үй тапсырмасы: 1. «Үшөлшемді модельдер» тақырыбын қайталау 2. Үшөлшемді графикаға арналған бағдарламаларды зерртеу. | Слайд 13 стикер | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
| | | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | | |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |