Файл: Жоспарды таратуга жане сатуга тыйым салынады!!!! Саба жоспары Бекітемін.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.03.2024
Просмотров: 34
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Жоспарды таратуга жане сатуга тыйым салынады!!!!
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | Умбетова Меруерт | |||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | |||||||
Күні: | | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. | |||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; | |||||||
Бағалау критериі: | -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
2 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады | | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||
8 мин | Жаңа сабақ бекіту. | Миға шабуыл. Сұрақтар: 1.Жай бөлшектің бөлімі мен алымы нені білдіреді? 2.Жай бөлшектің негізгі қасиетін ата. 3 . Бөлшекті қысқарту деген не? 4. Қандай бөлшек қысқартылмайтын бөлшек деп аталады? 5. Дұрыс және бұрыс бөлшектің анықтамасын бер. 6. Бұрыс бөлшектің анықтамасын бер. 7. Қандай санды аралас сан дейді? Жаңа сабақ. Видео сабақ. https://youtu.be/0Wkwrpi6OWo 1-мысал. пен бөлшектерін ортак бөлімге келтірейік. Бұл бөлшектердің ортақ бөлімі болатын сан 5 пен 3 сандарына белінуі тиіс, яғни 5 пен 3 сандарының ортак еселігі болып табылады. 5 пен 3 сандарының ортақ еселіктері шексіз көп: 15, 30, 45 және т.с.с. Осы мүмкін бөлімдердің ең кішісін ең кіші ортақ бөлім ретінде аламыз, яғни берілген бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі олардың бөлімдерінің ең кіші ортак еселігі болады. Сонымен берілген қысқармайтын бөлшектердің - ең кіші ортац бөлімі сол бөлшектер бөлімдеріның ең кіші ортақ еселігі болады. Демек, ЕКОЕ (5,3)=15. Онда пен бөлшектерінің ортақ бөлімі - 15 саны. Енді бөлшектердің бөлімдері 15 саны болуы үшін берілген бөлшектердің алымын да, бөлімін де толықтауыш көбейткіш деп аталатын санға көбейтеміз. бөлшегінің толықтауыш көбейткіші 3 саны, себебі 15:5=3; , қысқаша: . Толықтауыш көбейткішті бөлшектің сәйкес алымдарының үстіне жазамыз. бөлшегінің толықтауыш көбейткіші 5 саны, себебі 15 : 3=5; , қысқаша: Қорыта айтқанда, бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін: 1) берілген бөлшектер бөлімдеріның ең кіші ортақ еселігін табамыз. Бұл ең кіші opmaқ бөлім болады; 2) бөлшектпердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткішті табамыз; 3) әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін оның толықтауыш көбейткішіне көбейтеміз. Сонда бөлімдері бірдей бөлшектер алынады. Екі белшекті ғана емес, үш, терт және т.с.с. бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруге болады. 2-м ы с а л: бөлшектерін ең кіші ортак бөлімге келтірейік. ЕКОЕ (7, 4, 14)=28, толықтауыш кебейткіштер: 28:7=4; 28:4=7; 28:14=2, онда және бөлшектері алынды, бөлшектер ең кіші ортақ белімге келтірілді. Егер аралас сандар берілсе, олардың бөлшек бөліктерін ең кіші opтaқ бөлімге келтіреміз. 3-мысал. және . ЕКОЕ (4,12)=12, 12:4=3. Сонда | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. | Слайд https://youtu.be/0Wkwrpi6OWo | |||
15 мин | Тапсырмалар. | Тапсырмалар: I тапсырмалар 1) 1) 2) 2) 3) 3) 4) 4) 5) II тапсырмалар 1) 1) 2) 2) 3) 3) 4) 4) 5) . Карточкамен жұмыс (Бөлшектерді қысқартып, ең кіші ортақ бөлімге келтіру) №1. №3 №2 №4 Оқулықпен жұмыс. 1).№459 /1,3,5/ 2).№460 /2,4,6/ 3).№462 | | №1. №2 Дескриптор: -бірлік кесінді неше бөлікке бөлінгенін анықтайды. - нүктелерге сәйкес координаталарды табады және жай бөлшек түрінде жазады Дескриптор: Координата лық түзуді қолданып, оқулықтағы есептерді шығарады. | | |||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | | |||
5 минут | | Қорытынды. Рефлексия - Мен осы сабақта не білдім ...... - Осы сабақта алған білімдерімді қайда қолданамын..... - Сабақтан кейінгі менің көңіл-күйім (смайликпен таңдау) Бүгінгі сабақта: -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастыра алады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастыра алады Үйге тапсырма. №459 /2,4,6/, №460 /1,3,5/ | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | Умбетова ММ | |||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | |||||||
Күні: | | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. | |||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; | |||||||
Бағалау критериі: | -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
2 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады | | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||
8 мин | Жаңа сабақ бекіту. | Миға шабуыл. Сұрақтар: 1. Бөлшекті қысқарту дегеніміз? 2. Дұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады? 3. Бұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады? 4. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады? 5. Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтады? Берілген сандардың ішінен дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратып жазыңдар: ; ; . Жаңа сабақ. Видео сабақ. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу кезеңі. 2,>, 6, , / Әр түрлі бөлшектер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу/ 3.Жаңа сабақты бейнетаспа арқылы түсіндіру. / bilimland.kz сайтына қосылу/ Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыруды қарастырайық: А) Электрондық оқулықты пайдалана отырып, бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыруды тыңдау. (оқушылар тындайды) Енді келесі мысал арқылы ережені қорытып шығарайық: 1-мысал: Мына шеңбер неше бөлікке бөлінген және неше бөлігі боялған? Боялған бөлігін бөлшек түрінде жазыңдар. (интерактивті тақтада көрсетіледі, бір оқушы жауабын жазады) Ал енді осы жазылған жай бөлшектерге және суретке назар аударайықшы. Қай шеңберде боялған бөлік көп? Сонда қай бөлшек үлкен? Ендеше қандай қорытындыға келеміз? Анықтама: Бөлімдері бірдей бөлшектердің қайсысының алымы үлкен болса, сол бөлшек үлкен болады 2-мысал. Мына шаршы неше бөлікке бөлінген және неше бөлігі боялған? Боялған бөлігін бөлшек түрінде жазыңдар. Ал енді осы жазылған жай бөлшектерге және суретке назар аударайықшы.Қай шаршыда боялған бөлік көп? Сонда қай бөлшек үлкен? Сонымен қорытындылайық: Анықтама: Алымдары бірдей бөлшектердің қайсысының бөлімі кіші болса, сол бөлшек үлкен болады. Енді сіздермен аралас сандарды салыстыруды қарастырайық: (аралас сан аныөтамасын қайталау) 3-мысал: Ал балалар мына фигураларды санмен өрнектеп жазайықшы: (оқушы тақтаға жазады . Анықтаманы қорытындылап шығарады) Анықтама: Аралас сандарды салыстырғанда бүтін бөліктерін салыстырамыз,бүтін бөлігінің қайсысы үлкен болса, сол бөлшек үлкен болады. Тең бөлшектер координаталық сәуле бойында бір ғана нүктемен кескінделеді. 2. Бөлімдері бірдей екі бөлшектің қайсысының алымы үлкен (кіші) болса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады. 3. Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші (үлкен) болса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады 4. Координаталық сәуле бойында үлкен сан оң жақта, ал одан кіші сан сол жақта кескінделеді. | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. | Слайд | |||
15 мин | Тапсырмалар. | І деңгей 4-тапсырмасы А) Ә) Б) В) ІІ деңгей 1 тапсырмасы А) Ә)6 Б)5 В)1 ІІІ деңгей 2-тапсырмасы Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, жеке дәптеріңе салыстырыңыз А) Ә) Б) В) | Оқулықпен жұмыс. 1).№480 2).№481 3).№466 | №1. №2 Дескриптор: -бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыра алады. -бөлімдері де, алымдары да әртүрлі бөлшектерді салыстыру ережесін қолданады. -аралас сандарды салыстыра алады. -бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, салыстыра алады. | | |||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | | |||
5 минут | | Қорытынды. Рефлексия - Мен осы сабақта не білдім ...... - Осы сабақта алған білімдерімді қайда қолданамын..... - Сабақтан кейінгі менің көңіл-күйім (смайликпен таңдау) Бүгінгі сабақта: -Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастыра алады -Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастыра алады Үйге тапсырма. №479 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | - Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді салыстыра біледі -Аралас сандарды салыстыра алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді салыстыра білуге үйрету. -Аралас сандарды салыстыра алу. | | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 мин | Жаңа сабақ бекіту. | Миға шабуыл. Сұрақтар: 1. Бөлшекті қысқарту дегеніміз? 2. Дұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады? 3. Бұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады? 4. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады? 5. Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтады? Жаңа сабақты бекіту. | Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. | Слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 мин | Тапсырмалар. |
2. Есептер шығару: Оқулықтағы №483, №485, №488 3.Жеке жұмыс. 4.Сәйкестендіру.
| Оқулықтағы №483, №485, №488 | №1. №2 Дескриптор: -бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыра алады. -бөлімдері де, алымдары да әртүрлі бөлшектерді салыстыру ережесін қолданады. -аралас сандарды салыстыра алады. -бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, салыстыра алады. | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут | | Қорытынды. Рефлексия - Мен осы сабақта не білдім ...... - Осы сабақта алған білімдерімді қайда қолданамын..... - Сабақтан кейінгі менің көңіл-күйім (смайликпен таңдау) Бүгінгі сабақта: - Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді салыстыра біледі -Аралас сандарды салыстыра алады. Үйге тапсырма. №487, №492 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | |||||||
Күні: | | |||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектерді қосу және азайту | |||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; | |||||||
Бағалау критериі: | 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін біледі; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алады; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады; | |||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу; Миға шабуыл. Сұрақтар: 1.Жай бөлшектер. Жай бөлшектің негізгі қасиеті. Бөлшекті қысқарту дегеніміз не? 2. Дұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады? 3. Бұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады? 4. Аралас сандар дегеніміз не? 5. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады? | Сұрақтарға жауап береді | | . Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||
8 мин | Жаңа сабақ | Жаңа сабақ. https://youtu.be/qwu5I0vhwIQ видео сабақ Ереже 1 : Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу , олардың алымдарын қосып, алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Оқушылар осы мысалдарға қарап түсінеді. | https://youtu.be/qwu5I0vhwIQ Слайд Презентация | |||
17 мин | Тапсырмалар. | 1. Берілген бөлшектердің қосындысын тауып, оны жаз.
Шешуі: 2. Бөлшектерді қос:
Берілуі: Шешуі: 1-ші қорап - кг 2-ші қорап - кг Табу керек: Жауабы: 3. Бөлшектерді қосуды орында:
Шешуі: . 4. Бөлшектерді қос: 5. Бөлшектерді қосуды орында: 6. Бөлшектерді қосуды орында: 1) 2) Сергіту сәті /слайд/ | Тапсырмаларды орындайды. | Дескриптор: -Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу олардың алымдарын қосып алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек. - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады Дескриптор: 1) Берілген суреттің боялған бөлігін бөлшек түрінде жазады; 2) Бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдаланып, есептейді | Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||
5мин | Жеке жұмыс | Қосымша тапсырмалар орындау | Тапсырманы орындайды | | | |||
5 минут | | Қорытынды. Рефлексия Бүгінгі сабақта: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін біледі; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алады; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады. Үйге тапсырма. №503. | Тақырыпты меңгергенін анықтау | «Бес саусақ» әдісі | Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 5 сынып | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектерді қосу және азайту | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін біледі; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алады; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу; Миға шабуыл. Сұрақтар: 1.Жай бөлшектер. Жай бөлшектің негізгі қасиеті. Бөлшекті қысқарту дегеніміз не? 2. Дұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады? 3. Бұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады? 4. Аралас сандар дегеніміз не? 5. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады? | Сұрақтарға жауап береді | | Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 мин | Жаңа сабақ | Жаңа сабақ. Мұғалімнің видео сабағы көрсетіледі. Ереже 1 : Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу , олардың алымдарын қосып, алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек. 1-мысал. қосындысын табайық: = + = = Ереже 2: Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру керек. -Мысал. айырмасының мәнін табайық. - = Ереже 3: Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу (азайту) үшін :
3-Мысал қосындысын мәнін табайық. ЕКОЕ (12, 15)=60 4-мысал. айырмасының мәнін табайық. ЕКОЕ(12,9)=36 | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Оқушылар осы мысалдарға қарап түсінеді. | Слайд Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 мин | Тапсырмалар. |
С-деңгейі В-деңгейі А-деңгейі А-деңгейі. 1).Бөлімдері бірдей бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындаңыз: 2).Бөлімдері әр түрлі бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындаңыз: В-деңгейі. Суреттің боялған бөлігі бойынша бөлшек құрастырып, қосындысы мен айырмасын табыңдар: А) Ә) С-деңгейі. Оқулықтан №517. Марат екі балық аулады. Бірінші балықтың массасы кг, ал екінші балық одан кг жеңіл. Марат барлығы неше кг балық ұстады? Сергіту сәті /слайд/ | А-деңгейінің тапсырмаларын орындайды. = = =1 - = + = =1 кг | А-деңгейі. Дескриптор: -Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу(азайту) , олардың алымдарын қосып(азайтып), алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек. - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады В-деңгейі. Дескриптор: 1) Берілген суреттің боялған бөлігін бөлшек түрінде жазады; 2) Бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдаланып, есептейді С-деңгейі. Дескриптор: -Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдаланып есептейді; -Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады. | Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5мин | Жеке жұмыс | Тест тапсырмалары. 1.Қосуды орында: + А) , В) , С) , Д) 2.Азайтуды орында: - А) , В) , С) , Д) 3. Теңдеуді шеш: Х+ = А) , В) , С) , Д) | Тест тапсырмасын орындайды | Тест жауаптары: 1.В 2.С 3.В | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут | | Қорытынды. Рефлексия Бүгінгі сабақта: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін біледі; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алады; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады. Үйге тапсырма. №502, №506 Бағалау
| Тақырыпты меңгергенін анықтау | «Бес саусақ» әдісі
| Презентация |