Файл: Жоспарды таратуга жане сатуга тыйым салынады!!!! Саба жоспары Бекітемін.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 36

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Оқу мақсаты:

5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Бағалау критериі:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін біледі;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алады;

3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады;


Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу;

3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу;

Математикалық диктант.

Фигураның қандай бөлігі қызылмен, қандай бөлігі сарымен, қандай бөлігі жасылмен боялғанын жазыңдар? Әртүрлі әдісін табуға тырысыңдар.





Сұрақтарға жауап береді







Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


8 мин

Жаңа сабақ

Жай бөлшектерді қосуға байланысты мысалдар.
1. «Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу» тақырыбы

2 .«Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу»

3. «Қосудың қасиеттерін жай бөлшектерде қолдану»

https://youtu.be/XHBzLI6hPaQ Видео түсіндіру.



Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады



Оқушылар осы мысалдарға қарап түсінеді.



Слайд


https://youtu.be/XHBzLI6hPaQ


17 мин

Тапсырмалар.


№1

+


















№2

+



















3. Өрнектің мәнін тап:






  1. Тіктөртбұрыштың ұзындығы см, ені см. Тік төртбұрыштың периметрі неге тең?

Шешуі:

P=2a+2b

P=2∙

4. Теңдеуді шеш:





  1. Домбыраның басы (құлағы) м, мойны м, шанағы м. Домбыраның ұзындығы неше метр?

Берілуі: басы (құлағы)- м

мойны- м

шанағы- м

т.к. L-? Барлығы: 1м
Жеке жұмыс.

№1. Бөлшектерді қосып, нәтижелерін салыстыр. Жұлдызшаның орнына > немесе < белгісін қой:

  1. ;




№2Теңдеуді шеш:







Оқулықтан №508,509, 510 /1,3,5/.



3.










2. Шешуі:

P=2a+2b

P=2∙
4.Шешуі:


А-деңгейі.

Дескриптор:

-Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу(азайту) , олардың алымдарын қосып(азайтып), алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.

- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады

- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады

В-деңгейі.

Дескриптор:

1) Берілген суреттің боялған бөлігін бөлшек түрінде жазады;

2) Бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдаланып, есептейді
-Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады.


Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


10 мин

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма орындау

Тапсырманы орындайды

Мониторинг




2 минут






Қорытынды.

Рефлексия
Бүгінгі сабақта:
1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін біледі;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алады;

3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады.

Үйге тапсырма. №510 /2,4,6/

Бағалау




Тақырыпты меңгергенін анықтау


«Бес саусақ» әдісі




Презентация



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Оқу мақсаты:

5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Бағалау критериі:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін біледі;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алады;

3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады;


Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу;

3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу;

Сұрақтар.

-Бұрыс бөлшекті қалай аралас санға айналдырады?

-Жай бөлшектердің негізгі қасиеті?

-Бөлімдері бірдей бөлшектердің қайсысы үлкен?

-Алымдары бірдей бөлшектер қалай салыстырылады?

-Аралас сандар қалай салыстырылады?

-Бөлімдері бірдей, әртүрлі бөлшектерді қалай қосып, азайтады?

1) +

2)

3)

4)



Сұрақтарға жауап береді


Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу(азайту) , олардың алымдарын қосып(азайтып), алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.







Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


8 мин

Жаңа сабақ

Ережелері:
- Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, ал сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
- Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту үшін:
1. бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек;
2. бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесі бойынша азайту амалын орындау керек.
- Натурал саннан бөлшекті азайтқанда азайғыш натурал санды азайтқыш бөлшектің бөліміне тең бұрыс бөлшек ретінде немесе натурал санды бір бүтінге кемітіп, бөлімі азайтқыш бөлшектің бөліміндей аралас сан түрінде жазу керек.

Сәйкестендіру
1. 3/11 – 1/11 А) 4/17
2. 11/17 – 7/17 Ә) 4/25
3. 12/25 - 8/25 Б) 6/35
4. 4/7 – 2/5 В) 5/12
5. 2/3 - 14 Г) 2/11





Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады



Оқушылар осы мысалдарға қарап түсінеді.



Слайд


17 мин

Тапсырмалар.

№1.

1)

2)

3)

4)

Ереже айту.

1)бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?

2)бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?мысал келтіріңдер.

3)бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады?

4)натурал саннан бөлшек қалай азайтылады?
№2. Толықтыру
1. 8/27+ * =17/27
2. * + 1/8 = 3/8
3. 12/13 - * = 1/13
4. 9/10 - * = 1/10
5. 5. 3/4 - 1/5 = *

№3. Есептеңдер:





Шығармашылық тапсырма:

«Кім жылдам?»



+





































































































Оқулықпен жұмыс.



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы:

Аралас сандарды қосу және азайту.

Оқу мақсаты:

5.1.2.19

натурал санға жай бөлшекті қосуды орындау;

5.1.2.20

аралас сандарды қосуды орындау

Бағалау критериі:

оқушыларды аралас сандарды қосуға қатысты ережелерін пайдалана отырып, есептер шығаруда алған білімдерін көрсету.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Аралас сандарды қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосудың ережесін білу;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосуға есептер шығара алу;




Сұрақтарға жауап береді




8 мин

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ. Видео сабақ. https://youtu.be/SQ4EwyD8RDE
Бүтін және бөлшек бөлігі бар сан аралас сан деп аталады.

1-мысал: қысқаша:

Натурал сан мен аралас санды қосқанда, натурал сан мен аралас санның бүтін бөлігі қосылып, қосындыға аралас санның бөлшек бөлігі тіркеліп жазылады.
Аралас сандарды қосуда, аралас сандардың бүтін бөліктері мен бөлшек бөліктерін қосу үшін қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері пайдаланылады.

2-мысал: аралас сандарын қосайық.

Қосылғыштардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіреміз: ЕКОЕ (8, 12)=24;


Демек, аралас сандарды қосу үшін:

1) бөлшек бөліктері ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі;

2) бүтін бөліктерін бөлек, бөлшек бөліктерін бөлек қосып, қосындысы аралас сан түрінде жазылады;

3) егер қосындыдағы аралас санның бөлшек бөлігі бұрыс бөлшек болса, оның бүтіні аралас санның бүтін бөлігіне қосылады.
3-мысал: қысқаша: .

Дұрыс бөлшек пен аралас санды қосуды қарастырайық.

4-мысал: қысқаша:

Дұрыс бөлшек пен аралас санның қосындысы аралас сан болады. Оның бүтін бөлігі берілген аралас санның бүтін бөлігіне тең де, бөлшек бөлігі берілген дұрыс бөлшек пен аралас санның бөлшек бөлігінің қосындысына тең.



Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады






https://youtu.be/SQ4EwyD8RDE

Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл

Слайд

Интернет ресурстары

17 мин

Тапсырмалар.

1. Аралас сандарды қос:


2. Аралас сандарды қос:


3. Есепте:


Оқулықпен жұмыс. №534, №536 /1,3,5/



Бөлімдері бірдей, әртүрлі аралас сандарды қосу(азайту) ережелерін қолданып шығарады.
Ереже айтады.


Жекелеген оқушылар тапсырма орындайды



Дескриптор:

  1. -Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосады



  2. -Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосады


Дескриптор:

-Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып, азайту ережесін қолданады.


Презентация

Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


10 мин

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма орындау

Тапсырманы орындайды

Мониторинг




3 минут






Қорытынды. Рефлексия.


Бүгінгі сабақта:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосудың ережесін білді;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосуға есептер шығара алды.

Үйге тапсырма. №536 /2,4,6/.

Бағалау



Тақырыпты меңгергенін анықтау





Презентация