Файл: Малімні атыжні Умбетова Меруерт ПнСынып.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 37

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Мәтінді есептерді шығару. ББЖБ№4

Бөлім:

Аудан

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

Алгебра, 8 сынып.

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мәтінді есептерді шығару. ББЖБ№4.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;

Сабақтың мақсаты:

  1. Мәтінді есептерді квадрат теңдеу арқылы шешу алгоритмін білу;

  2. Мәтінді есептерді бөлшек - рационал теңдеу арқылы шешу алгоритмін білу;

  3. Квадрат теңдеуге келтірілетін есептерді шығару.


Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу тақырыптарын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу

Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.

Үй тапсырмасын айту.


«Екі жұлдыз, бір тілек»

Оқулық


5мин

Негізгі бөлім

  1. Бөлшектің алымы бөлімінен 2 – ге кем. Егер осы бөлшекке оған кері бөлшекті қосса, онда

бөлшегі шығады. Бастапқы бөлшекті табыңдар.

Бөлшектің бөлімі алымынан 7 – ге артық. Егер осы бөлшекке оған кері бөлшекті қосса, онда бөлшегі шығады. Бастапқы бөлшекті табыңдар. Кестені толтырыңдар.

  1. Мәтінді есепті математикалық тілге аудару дегеніміз не?

  2. Мәтінді есепті шешудің алгоритмі қалай құрылады?

  3. Мәтінді есепті теңдеудің қай түріне келтіріп шешуге болады?





Сұрақтарға жауап береді.
Берілген тапсырмаларды орындайды.




Дескриптор:

-Есептің шартымен танысады.

-Бастапқы белгісіз айнымалыны берілген және әріппен белгіленген қосымша шамалар арқылы өрнектейді.

-Теңдеу құрып,бір шаманы беретін екі өрнекті жазып,теңестіреді.

-Құрылған теңдеудің түбірлерін табады.



Интернет ресурстары




10 мин


Бекіту тапсырмасы

«А» деңгейі

Қосындысы 22-ге, ал квадраттарының қосындысы 250-ге тең екі санның кішісін табыңдар.

Дескриптор:

  1. Квадрат теңдеуге келтiрілетін теңдеу құрастырады.

  2. Квадрат теңдеуге келтіреді.

  3. Квадрат теңдеуді шешеді.


«В» деңгейі

Тізбектей алынған екі натурал санның квадраттарының қосындысы олардың көбейтіндісініңимәнінен 157 –ге артық. Осы сандарды табыңдар.

Дескриптор:

  1. Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеу құрастырады.

  2. Квадрат теңдеуге келтіреді.

  3. Квадрат теңдеуді шешеді.

«С» деңгейі

Екі санның арифметикалық ортасы 7-ге, ал квадраттарының айырымы 56-ға тең. Осы екі санның квадраттарының қосындысын табыңдар.

Дескриптор:

  1. Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеу құрастырады.

  2. Квадрат теңдеуге келтіреді.

  3. Квадрат теңдеуді шешеді.

  4. Қосындыны есептейді.

Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.

Оқулықпен жұмыс. №15

Өз бетімен жұмыс.

№1

Арақашықтығы 120 км, А қаласынан В қаласына қарай бір уақытта екі велошабандоздар шықты. Біріншінің жылдамдығы екіншісінен 3 км/сағ артық, сондықтан ол В қаласына 2 сағат ерте келді. Велошабандоздардың жылдамдығын анықтаңдар







Дескриптор:

  • Мәтінді есептің шартын түзеді

  • Шартына сәйкес теңдеулер жүйесін құрады.

  • Теңдеулер жүйесін ықшамдап, квадрат теңдеуге келтіреді

  • Квадрат теңдеудің дискриминантын анықтайды

  • Неше түбірі болатынын анықтайды

  • Теңдеудің түбірін табады





«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.



Интернет ресурстары.


25 мин

Жеке жұмыс

Мәтінді есептерді шығару. ББЖБ№4


Тапсырманы орындайды


Мониторинг

Парақшалар

2 мин






Бүгінгі сабақта:

- мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу

Рефлексия

Білемін

Білдім

Білгім келеді










Бағалау.

Тақырыпты меңгергенін анықтау.

Үйге тапсырма. №17.



Кері байланыс






Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: түріндегі квадраттық функциялары және олардың графиктері

Бөлім:

8.3В Квадраттық функция

Педагогтің Т.А.Ә.

Умбетова Меруерт Мирзамидиновна

Күні:




Пән/Сынып:

Алгебра, 8 сынып.

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

түріндегі квадраттық функциялары және олардың графиктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.4.1.2



түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;

Сабақтың мақсаты:

Әртүрлі әдіспен берілген квадрат функцияның графигін салу. Графиктерді түрлендірулерді орындау.

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, түріндегі квадраттық функциялары және олардың графиктері тақырыптарын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

-

түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;

Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.

Үй тапсырмасын айту.


«Екі жұлдыз, бір тілек»

Оқулық


10мин

Негізгі бөлім

Диалогтық әдіс арқылы у = х2 функциясының қасиеттерін еске түсіру:

1. Анықталу облысы ... (D(y) = R).

2. Функцияның мәндер облысы...(Е(у) = [0; +∞).

3. х = 0 болғанда... (у = 0), х > 0 және х < 0 болғанда... (у > 0) болады.

4. Функция... ((-∞; 0]) аралығында кемиді және... ([0; +∞)) аралығында өседі.

5. у = х2 функция графигі...(парабола) деп аталады.

6. у = х2 параболасының төбесі- ... ((0; 0) нүктесі).

7. у = х2 параболасының симметрия осі —...(у осі), яғни... (х = 0) түзуі.

8. Парабола тармағы...(жоғары) бағытталған.

- Біз бұл функцияның графигін сала аламыз, ал бүгін осы функцияның графигін түрлендіру арқылы y = ax2, y = a(x – m)2,

y = ax2 + n түріндегі функция графиктерін салып үйренеміз.

Мұғалім оқушыларға y=(x+1)2-4 функция графигін салуды ұсынады, оқушылар түрлендірулер жүргізіп, графикті салып болған соң тақтада математикалық бағдарлама арқылы салынған дұрыс жауабы көрсетіледі.

Мұғалім оқушылармен диалог жүргізе отырып, y=(x+1)2-4 функциясының әрбір қасиетін қалай анықтауға болатынына тоқталады.

1. Парабола төбесі – (-1;-4) нүктесі

2. Парабола тармақтары жоғары бағытталған

3. Параболаның симметрия осі – x=-1

4. Функцияның анықталу облысы-

5. Функцияның мәндер жиыны-

6. Функцияның нөлдері: 1 және -3

7. Оу осімен қиылысуы – (0;-4)

8. Таңбатұрақтылық аралығы: -3< x < 1 болғанда y<0;

x < -3 және x>1 болғанда y>0

9. Функцияның өсу, кему аралықтары:(-∞; -1]-кемиді, [-1; +∞)-өседі

10. Функцияның ең үлкен/ең кіші мәндері: ең кіші мәні -4-ке тең, ең үлкен мәні жоқ.



Сұрақтарға жауап береді.
Берілген тапсырмаларды орындайды.




Дескриптор:

- y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі

- квадрат функцияның графигін салады

-графиктерді түрлендірулерді орындайды




Интернет ресурстары




25 мин


Бекіту тапсырмасы

№1.

Функция графигін салыңыз және қасиеттерін зерттеңіз.



№2.

Функция графигін салыңыз және қасиеттерін зерттеңіз.


№3.Берілген функциялардың графиктерін салыңыз.







Жеке жұмыс

Оқушылар тапсырманы өздіктерінен орындайды.

Тапсырма

функциясының графигін салыңыз және төмендегі кестеге оның қасиеттерін жазыңыз:

Функцияның анықталу облысы




Функцияның мәндерінің жиыны




Симметрия осінің теңдеуі




Өсу аралығы




Кему аралығы




Функцияның нөлдері




Оу осімен қиылысу нүктесі





Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.

Өз бетімен жұмыс.

Функцияның графиктерін салып, қасиеттерін жазыңыз:








Оқулықпен жұмыс. №13.1, №13.2, №13.6.

Дескриптор:

- y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі

- квадрат функцияның графигін салады

-графиктерді түрлендірулерді орындайды



Интернет ресурстары.





Жеке жұмыс



Тапсырманы орындайды

Мониторинг

Парақшалар

2 мин






Бүгінгі сабақта:

-

түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін сала алады.

Рефлексия

Білемін

Білдім

Білгім келеді










Бағалау.

Тақырыпты меңгергенін анықтау.

Үйге тапсырма. №13.4.



Кері байланыс






Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: түріндегі квадраттық функция

Бөлім:

8.3В Квадраттық функция

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

Алгебра, 8 сынып.

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

түріндегі квадраттық функция

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.4.1.2



түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;

Сабақтың мақсаты:

Әртүрлі әдіспен берілген квадрат функцияның графигін салу. Графиктерді түрлендірулерді орындау.

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, түріндегі квадраттық функция тақырыптарын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

-

түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;

Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.

Үй тапсырмасын айту.


«Екі жұлдыз, бір тілек»

Оқулық


10мин

Негізгі бөлім

Диалогтық әдіс арқылы у = х2 функциясының қасиеттерін еске түсіру:

1. Анықталу облысы ... (D(y) = R).

2. Функцияның мәндер облысы...(Е(у) = [0; +∞).

3. х = 0 болғанда... (у = 0), х > 0 және х < 0 болғанда... (у > 0) болады.

4. Функция... ((-∞; 0]) аралығында кемиді және... ([0; +∞)) аралығында өседі.

5. у = х2 функция графигі...(парабола) деп аталады.

6. у = х2 параболасының төбесі- ... ((0; 0) нүктесі).

7. у = х2 параболасының симметрия осі —...(у осі), яғни... (х = 0) түзуі.

8. Парабола тармағы...(жоғары) бағытталған.

- Біз бұл функцияның графигін сала аламыз, ал бүгін осы функцияның графигін түрлендіру арқылы y = ax2, y = a(x – m)2,

y = ax2 + n түріндегі функция графиктерін салып үйренеміз.

Мұғалім оқушыларға y=(x+1)2-4 функция графигін салуды ұсынады, оқушылар түрлендірулер жүргізіп, графикті салып болған соң тақтада математикалық бағдарлама арқылы салынған дұрыс жауабы көрсетіледі.

Мұғалім оқушылармен диалог жүргізе отырып, y=(x+1)2-4 функциясының әрбір қасиетін қалай анықтауға болатынына тоқталады.

1. Парабола төбесі – (-1;-4) нүктесі

2. Парабола тармақтары жоғары бағытталған

3. Параболаның симметрия осі – x=-1

4. Функцияның анықталу облысы-

5. Функцияның мәндер жиыны-

6. Функцияның нөлдері: 1 және -3

7. Оу осімен қиылысуы – (0;-4)

8. Таңбатұрақтылық аралығы: -3< x < 1 болғанда y<0;

x < -3 және x>1 болғанда y>0

9. Функцияның өсу, кему аралықтары:(-∞; -1]-кемиді, [-1; +∞)-өседі

10. Функцияның ең үлкен/ең кіші мәндері: ең кіші мәні -4-ке тең, ең үлкен мәні жоқ.



Сұрақтарға жауап береді.
Берілген тапсырмаларды орындайды.




Дескриптор:

- y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі

- квадрат функцияның графигін салады

-графиктерді түрлендірулерді орындайды




Интернет ресурстары




25 мин


Бекіту тапсырмасы

№1.

Функция графигін салыңыз және қасиеттерін зерттеңіз.



№2.

Функция графигін салыңыз және қасиеттерін зерттеңіз.


№3.Берілген функциялардың графиктерін салыңыз.







Жеке жұмыс

Оқушылар тапсырманы өздіктерінен орындайды.

Тапсырма

функциясының графигін салыңыз және төмендегі кестеге оның қасиеттерін жазыңыз:

Функцияның анықталу облысы




Функцияның мәндерінің жиыны




Симметрия осінің теңдеуі




Өсу аралығы




Кему аралығы




Функцияның нөлдері




Оу осімен қиылысу нүктесі





Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.

Өз бетімен жұмыс.

Функцияның графиктерін салып, қасиеттерін жазыңыз:








Оқулықпен жұмыс. №13.5, №13.7, №13.9.

Дескриптор:

- y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі

- квадрат функцияның графигін салады

-графиктерді түрлендірулерді орындайды



Интернет ресурстары.





Жеке жұмыс



Тапсырманы орындайды

Мониторинг

Парақшалар

2 мин






Бүгінгі сабақта:

-

түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін сала алады.

Рефлексия

Білемін

Білдім

Білгім келеді










Бағалау.

Тақырыпты меңгергенін анықтау.

Үйге тапсырма. №13.8.



Кері байланыс