ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.04.2024
Просмотров: 36
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: түріндегі квадраттық функция
Бөлім: | 8.3В Квадраттық функция | ||
Педагогтің Т.А.Ә. | | ||
Күні: | | ||
Пән/Сынып: | Алгебра, 8 сынып. | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | түріндегі квадраттық функция | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.4.1.2 түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу; | ||
Сабақтың мақсаты: | Әртүрлі әдіспен берілген квадрат функцияның графигін салу. Графиктерді түрлендірулерді орындау. |
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, түріндегі квадраттық функция тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | ||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Мұғалім оқушыларға y=(x+1)2-4 функция графигін салуды ұсынады, оқушылар түрлендірулер жүргізіп, графикті салып болған соң тақтада математикалық бағдарлама арқылы салынған дұрыс жауабы көрсетіледі. Мұғалім оқушылармен диалог жүргізе отырып, y=(x+1)2-4 функциясының әрбір қасиетін қалай анықтауға болатынына тоқталады. 1. Парабола төбесі – (-1;-4) нүктесі 2. Парабола тармақтары жоғары бағытталған 3. Параболаның симметрия осі – x=-1 4. Функцияның анықталу облысы- 5. Функцияның мәндер жиыны- 6. Функцияның нөлдері: 1 және -3 7. Оу осімен қиылысуы – (0;-4) 8. Таңбатұрақтылық аралығы: -3< x < 1 болғанда y<0; x < -3 және x>1 болғанда y>0 9. Функцияның өсу, кему аралықтары:(-∞; -1]-кемиді, [-1; +∞)-өседі 10. Функцияның ең үлкен/ең кіші мәндері: ең кіші мәні -4-ке тең, ең үлкен мәні жоқ. | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары | ||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | №1. Функция графигін салыңыз және қасиеттерін зерттеңіз. №2. Функция графигін салыңыз және қасиеттерін зерттеңіз. №3.Берілген функциялардың графиктерін салыңыз. Сәйкестендіру тапсырмасы Оқушылар функциялар мен графигін сәйкестендіру керек: Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. | Өз бетімен жұмыс. Функцияның графиктерін салып, қасиеттерін жазыңыз: Оқулықпен жұмыс. №13.10, №13.12. | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары. | ||||||||||||||
| Жеке жұмыс | Тапсырма функциясының графигін салыңыз және төмендегі кестеге оның қасиеттерін жазыңыз:
| Тапсырманы орындайды | Мониторинг | Парақшалар | ||||||||||||||
2 мин | |
Бүгінгі сабақта: - түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін сала алады. Рефлексия
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №13.11. Бағалау. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: түріндегі квадраттық функция
Бөлім: | 8.3В Квадраттық функция | ||
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда | | ||
Күні: | | ||
Пән/Сынып: | Алгебра, 8 сынып. | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | түріндегі квадраттық функция | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.4.1.2 түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу; | ||
Сабақтың мақсаты: | Әртүрлі әдіспен берілген квадрат функцияның графигін салу. Графиктерді түрлендірулерді орындау. |
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, түріндегі квадраттық функция тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | ||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Мұғалім оқушыларға y=(x+1)2-4 функция графигін салуды ұсынады, оқушылар түрлендірулер жүргізіп, графикті салып болған соң тақтада математикалық бағдарлама арқылы салынған дұрыс жауабы көрсетіледі. Мұғалім оқушылармен диалог жүргізе отырып, y=(x+1)2-4 функциясының әрбір қасиетін қалай анықтауға болатынына тоқталады. 1. Парабола төбесі – (-1;-4) нүктесі 2. Парабола тармақтары жоғары бағытталған 3. Параболаның симметрия осі – x=-1 4. Функцияның анықталу облысы- 5. Функцияның мәндер жиыны- 6. Функцияның нөлдері: 1 және -3 7. Оу осімен қиылысуы – (0;-4) 8. Таңбатұрақтылық аралығы: -3< x < 1 болғанда y<0; x < -3 және x>1 болғанда y>0 9. Функцияның өсу, кему аралықтары:(-∞; -1]-кемиді, [-1; +∞)-өседі 10. Функцияның ең үлкен/ең кіші мәндері: ең кіші мәні -4-ке тең, ең үлкен мәні жоқ. | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары | ||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | №1. Функция графигін салыңыз және қасиеттерін зерттеңіз. №2. Функция графигін салыңыз және қасиеттерін зерттеңіз. №3.Берілген функциялардың графиктерін салыңыз. Сәйкестендіру тапсырмасы Оқушылар функциялар мен графигін сәйкестендіру керек: Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. | Өз бетімен жұмыс. Функцияның графиктерін салып, қасиеттерін жазыңыз: Оқулықпен жұмыс. №13.13, №13.14. | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары. | ||||||||||||||
| Жеке жұмыс | Тапсырма функциясының графигін салыңыз және төмендегі кестеге оның қасиеттерін жазыңыз:
| Тапсырманы орындайды | Мониторинг | Парақшалар | ||||||||||||||
5 мин | | Бүгінгі сабақта: - түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін сала алады. Рефлексия
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №13.15. Бағалау. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: түріндегі квадраттық функция
Бөлім: | 8.3В Квадраттық функция | ||
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда | | ||
Күні: | | ||
Пән/Сынып: | Алгебра, 8 сынып. | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | түріндегі квадраттық функция | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.4.1.3 у түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу; | ||
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады. |
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, түріндегі квадраттық функция тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - у түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | ||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | түріндегі кез келген квадраттық функцияны формуласымен беруге болады. Осыны дәлелдейік. квадрат үшмүшелігінен екімүшенің квадратын бөліп алсақ, шығады, мұндағы –ны m деп, ал - n деп белгілесек екенін аламыз. Бұдан функциясының графигін алу үшін функция графигін екі рет параллель көшіру керек, яғни х осімен жылжыту және у осімен жылжыту. функциясының графигі - парабола. Яғни функциясының графигі де - парабола. Оның төбесі - (m; n) нүктесі, мұндағы , . параболаның симметрия осі - х = m түзуі. Осыларды ескере отырып, квадраттық функцияның графигінің сұлбасын салуға болады. а > 0 болғандағы функциясының қасиеттерін қарастырайық. 1. Функцияның анықталу облысы — нақты сандар жиыны. 2. Егер D > 0 болса, функцияның нөлдері және . Егер D=0 болса, функцияның нөлі . Егер D < 0, то функцияның нөлі жоқ. | Сұрақтарға жауап береді. 3. Егер D > 0, онда (-∞; ) және ( ; +∞) аралығында функция оң мән қабылдайды, ал ( ; ) аралығында теріс мән қабылдайды. Егер D=0, онда функция аралығында оң мән қабылдайды, тек басқа. Егер D < 0, онда функция анықталу облысының барлық мәнінде оң мән қабылдайды. 4. Функция аралығында кемиді және аралығында өседі. болғанда функция ең кіші мән қабылдайды, ол -ға тең. 5. Функцияның мәндер облысы – жиыны. | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары | ||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Ауызша тапсырма Функция графиктерін салмай-ақ парабола төбесінің координаталарын жазыңыз: 5) 6) 1) (3;-2); 2) (-4;3); 3) (-2;-7); 4) (1;5); 5) (0;2) 6) (0;-5). Сәйкестендіру тапсырмасы Оқушылар функциялар мен графигін сәйкестендіру керек: Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Өз бетімен жұмыс. а) параболасының төбесі А(1; -2) нүктесі болса, p мен q мәндерін табыңыз; ә) параболасының төбесі А(-2; -7) нүктесі болса, p мен q мәндерін табыңыз. | Оқулықпен жұмыс. №13.16, №13.17. Жеке тапсырма функциясы үшін: а) парабола төбесінің координатасын және симметрия осінің теңдеуін; б) функция нөлдерін; в) ордината осімен қиылысу нүктесін табыңыз. Функция графигін салыңыз. а) парабола төбесі -(2; -2), симметрия осінің теңдеуі x=2; б) функция нөлдері: 1 және 3; в) ордината осімен қиылысу нүктесі: (0; 6). | Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды | Интернет ресурстары. | ||||||||||||||
| Жеке жұмыс | Тапсырма функциясының графигін салыңыз және төмендегі кестеге оның қасиеттерін жазыңыз:
| Тапсырманы орындайды | Мониторинг | Парақша | ||||||||||||||
5 мин | | Бүгінгі сабақта: у түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін сала алады. Рефлексия
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №13.18. Бағалау. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: түріндегі квадраттық функция
Бөлім: | 8.3В Квадраттық функция | ||
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда | | ||
Күні: | | ||
Пән/Сынып: | Алгебра, 8 сынып. | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | түріндегі квадраттық функция | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.4.1.3 у түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу; | ||
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады. |