ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 24.04.2024
Просмотров: 34
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3Бөлім Дизайн және технология | Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна | |||||||||||
СЫНЫП:8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Тақырыбы: | Бұйымды ою-өрнек элементтерімен әшекейлеу | |||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 8.2.3.2.Әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана ортырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау. 8.3.3.1 Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін крийтерийлерді қолдану | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | әр түрлі конструкциялар мен материалдарды ажыратады өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдарды дайындау Жасалған өнімнің сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін ажыратады, бағалап талдап безендіреді | |||||||||||
Сабақ барысы | | |||||||||||
уақыт | | |||||||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекеті | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | ||||||||
Сабақ басы | Ұйымдастыру кезеңі Каллоборативты ортаны ұйымдастыру Оқушылар алдында сабақтың мақсаты мен міндетін қою. Психологиялық ахуал. Сабақты жақсы көңіл-күйде бастау мақсатында оқушылар сәлемдескеннен кейін ортаға шығып, шеңбер құрып жақсы тілектер айтады. «Смарт бейдж» арқылы 2 топқа бөлінеді: 1 топ – «Оюлар» 2 топ –«Өрнектер» Біріктірудегі негізгі мақсат,оқушылардың топпен жұмыс жасаудағы дағдыларын дамыту. Топтық жұмыс. Алдыңғы оқуды қайталау үшін «Конверттегі сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап алынады. | Оқушылар сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады. | Өзара бағалау | оқулық | ||||||||
Сабақ ортасы | Слайд көрсету. Оюдың түрлері туралы, сәндік –қолданбалы өнер жайлы айтылады. *Құрал –жабдықтармен мұқият жұмыс жасау; *Сабақ барысында қолданатын заттарды бір-бірне лақтырмау; *Ережеге сай жұмыс жасау; Жеке жұмыс: матамен жұмыс жасайды. - Нобайға қарап ою-жабыстыруды жалғастырады; - Ою-өрнектерді орналастыруда симметрия заңдылығын ұстанады; -Қауіпсіздік ережесін ұстанады; Дифференциациялық тапсырма бұл сабақта паралеллді түрде жүреді. Өйткені, оқушының жалпы сыныппен, жас ерекшелігіне қарай берілетін тапсырмаға қарамай, әр оқушының ізденіс жұмысы әртүрлі болады. Құрылысы күрделі, түстік шешімі әртүрлі түстерді үйлестіріп орналастырса осы тапсырма бойынша баланың деңгейі жоғары болғаны. Ал, егер құрылымы онша күрделі емес бірнеше иірімнен ғана тұратын нобай болса, онда деңгейі төмендеу деген сөз. «Бір қадам» әдісі арқылы оқушылар мақал – мәтел айтып жарысады. | Оқушыларға роликтерді қарап шығып, өз түсініктерін айтуды ұсыну. Ою-өрнектердің қандай ерекшеліктерін білесіздер? Көптеген бұйымдарға (тоқыма, табиғи, кесте т.б.) ою-өрнек көріністері бейнелеген көшірме жұмыстар дайындап оқушылар көзқарасын байыту, сонымен бірге бұйымның түрлі өзгерістерін оқушыларға берілген бұйымдарды талдап, сұрақтарға жауап беруді ұсынып, орындату. Оқушылар жасалған бұйымның сапасына ізденіс жасап, талдап, сұрақтарға жауап береді. Бұл бұйымда жалпы не бейнеленген? Бұл бұйымда ою-өрнектің қандай түрі бейнеленеген? Оюдың түрлерін қалай анықтай алдыңыз? Алдағы бұйымның түрлерін қандай түстер арқылы табамыз? Алдыңғы жоспардағы заттарды жасаудың ерекшеліктері неде? Жұмыстың қандай материалдармен орындалғанын айқындау. | Дескриптор - сұрақтарға дұрыс жауап береді; - өз ойын еркін жеткізеді; Осы критерийлер бойынша оқушылар жұмыс жасайды.Сосын бағалау процессі жүреді. Бағалау парағы сабақ жоспарына сай алдын-ала дайындалады. | Әрлеу бойынша кеңестер http://old.season.ru/sovety/dekor_odegdu/ Киімді әрлеу: https://burdastyle.ru/fotoforum/dekor-odejdy/ Тапсырма парақшалары Бағалау парағы Ою-өрнек бейнеленген бұйымдар | ||||||||
Сабақ соңы | «Екі жақты күнделік» әдісі
| | Сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға тесттік жұмыс беріледі. | Тест парақшалары |
Тест сұрақтары
1 – топ «Оюлар» тобы
-
Сәндік қолданбалы өнердің ішіндегі ең көп тараған өнер түрі?
а) кесте өнері
ә) зергерлік өнері
б) ұсталық өнері
2) Кесте кергішті қай қолда ұстаған дұрыс?
а) оң қолда
ә) сол қолда
б) аяқта
3) Жануар текті ою өрнектер қандай бұйымдарда қолданылады?
а) тұрмыста
ә) киімде
б) әшекейлерде
4) Өрнек элементтерінің үйлесімді реттілікпен орналасуы қалай аталады?
а) матив
ә) раппорт
б) симметрия
Тест сұрақтары 2- топ
«Өрнектер» тобы
-
Кесте тігістері неше топқа бөлінеді?
а) 2
ә) 4
б) 6
2) Жұмыс көзден қанша қашықтықта болуы керек?
а) 30-40 см
ә) 15-20см
б) 50-60см
3) Қазақта ою өрнектер неше топқа бөлінеді?
а) 4
ә) 3
б) 2
4) Өрнек элементтерінің белгілі бір реттілікпен кезектесуі қалай аталады?
а) ырғақ
ә) элемент
б) ассиметрия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дизайн және технология | Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна | ||||||
Сынып: 8 сабақ № | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Жұмысты қорғау | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.3.1.1-Онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде) | ||||||
Сабақ мақсаттары | Дайын жұмыстардың көрмесін ұйымдастыру | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | |||
Сабақ басы | Сабақ басында оқушыларды оқыту мақсаты мен таныстыру, сабақта жұмысты орындау кезеңдерін анықтау, күтілетін нәтижені түсіндіру. | | Өзін-өзі бағалау | Оқулық | |||
Сабақ ортасы | Көрме ұйымдастыру. 1. Модельдерді көрсету немесе көрме үшін жарнамалық буклеттің мәтінін дайындайды; 2. Модельді көрсету үшін образ құрастырады; 3. Көрсетілім барысында дайын шығармашылық жұмысқа пікір айтып, өз идеясы мен қорытындысын білдіреді. 4. Кері байланыс мақсатында таныстырылым қатысушыларынан пікірлер мен ұсыныстар жинайды. Бұйымды дайындау және өңдеу кезеңдері көрсетілген материалдар, мысалы, эскиздер, графикалық және технологиялық құжаттамалар, бұйымды жасау кезеңдерінің фотосуреттерін көрсету ұсынылады. | Оқушылар онлайн-платформаларда (онлайн форумдар, әлеуметтік желілер) көпшілікке ақпарат беру арқылы дайын бұйымды көрме немесе сән көрсетілімінде таныстырады. | Өзара бағалау | Сән көрсетілімі http://lumidor-shop.ru/kakie-pokazy-mod-suschestvuyut «Подиум» жобасы http://seria-z.net/serial/proekt-podium1.html | |||
Сабақ соңы | Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» | Оқушыларға өз жұмыстарын әртүрлі жолмен таныстыруды ұсыныңыз: - дефиле; - «Подиум» телевизиялық бағдарлама форматында; - «Instagram», «ВКонтакте», «Facebook» және т.б. әлеуметтік желілерде жарнамалық проспект; - киім дүкенінің витринасы; - модель портфолиосы және т.б. | Жұмыстарының таныстырылымын дайындайды; Жұмыстарын онлайн платформаларға тіркейді;Өзін-өзі бағалау Өзара бағалау | стикер |
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: 4-бөлім Үй мәдениеті | Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна | ||
Сынып: 8 сабақ № 27, 28 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақ тақырыбы: | Интерьерге арналған сәнді бұйымдар (2D/3D форматта).Бұйымдарға нобайлар дайындау. Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау. | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.6.2-Бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау 8.1.6.4-Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру | ||
Сабақ мақсаттары | Үйдің ішін әсемдеуге арналған құмыралар дизайнының нобайын жасау дағдыларын дамыту. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекеті | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар |
Сабақ басы | Ұйымдастыру: Амандасу. Өткен материалды жалпылау. Сабақ мақсаттары мен бағалау кретерийлері мен таныстыру. Интерьер, дизайн, колорит, этникалық стиль, стиль, интерьердегі аймақтар, постер, макраме, жапсырма, киригами, қабырғалық барельеф……. Құмыра–jug Интерьер- Interior Нобай-Thumbnail | | Өзін-өзі бағалау | |
Сабақ ортасы | Жеке жұмыс-Personal work Жұппен жұмыс-Work in pairs Топтық жұмыс- Group work Бұл интерьер ... стиліне жатады, себебі, ... Сәнді бұйым дайындауға ... қолданылады. Жұмысты жақсарту бойынша ... ұсынамын Тапсырма Өз туындыларында интерьердегі құмыра бейнелеген суретшілердің шығармашылығымен танысқан соң, практикалық тапсырманы орындауға қандай суретшілердің шығармашылығы ой салғанын талқылап көріңіз. Шығармашылық жұмыстың идеясын жеткізу үшін материалды түс, форма және текстура (суретшілердің жұмыстары негізінде) негізінде талқылау жүргізіп, ойластыр. Бұйымды жасау үшін материал және техниканы таңда(трафареттік баспа,папье маше,полимерлік саз,саз, коллаж, муляж, көлемді/рельефті бейне). Жеке жұмыс. Бұйымның нобайын альбомда орында. Талқылауға арналған сұрақтар: *Интерьерге арналған қандай сәнді бұйымдар жасауды ойладыңыз? Неліктен? *Қандай суретшінің шығармашылығы ой салды? Неге? *Тәжірибелік тапсырманы қандай техникада/тәсілмен орындайсың? *Қандай материалды қолданасың? | Нобайға сәйкес таңдалған техникада бұйым жасау. Суретшілердің туындыларынан ой түйіп, оқушылар өздерінің бұйымдарын жасайды. Істен шыққан материалдарды кәдеге жаратуға болады. Мысалы: қағаз, журнал, пластик және электр құралдарының элементтерін және т.б. Практикалық тапсырманы орындаған соң, бұйымдардың көрмесін ұйымдастыру ұсынылады. | Шығармашылық тапсырманы талдау үшін критерийлер ойластыру Әлдеқайда сәтті шыққан бұйымдардың нобайларын критерийлерге сай орындалғанын атап өтіп, қай тұсын жақсарта түсу керектігіне де қажет болса, тоқталып өту. | https://www.youtube.com/watch?v=UvSydEt9wLA Интерерге арналған видео материалдар. http://www.megastroika.biz/index/0-715 Интерьердегі құмыралардың дизайны |
Сабақ Соңы |
| Өз ой пікірлері | Өзара бағалау | стикер |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4-бөлім Үй мәдениеті | Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна | ||
Сынып: 8 | Қатысқандар:: | Қатыспағандар: | |
Сабақтақырыбы: | Интерьерді жабдықтауға арналған 2D/3D сәнді бұйымдарды жасау | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.5.3- Өз бетінше материалдар мен техниканы анықтап, таңдай отырып, эстетикалық және техникалық талаптарға сай келетін интерьерге арналған сәндік бұйымдар дайындау 8.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау. 8.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану | ||
Сабақ мақсаттары | Дайын нобайларына сүйене отырып, белгілі бір техникада құмыра жасау. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру: Сәлемдесу .Түгендеу.Т 5 ережесін сақтау. Сабақ мақсаттары мен бағалау кретерийлері мен таныстыру. Өткен материалды жалпылау. Папеье маше Декупаж Полимерлік саз. Құмыра – jug Интерьер- Interior Нобай –Thumbnail Жеке жұмыс -Personal work Жұппен жұмыс - Work in pairs | Сқрақ-жауап кезеңі Белгілі бір техникада құмыра жасай алды. -Түс үйлесімділігін ескере отырып құмыраларды бояу барысында бояу ауысу әдістерінің қолдана білді. -Ұқыптылық пен жұмысқа қызығушылығын көрсете алды. | Өзін-өзі бағалау | оқулық |
Сабақтың ортасы | Топтық жұмыс. Шығармашылық жұмыстың идеясын жеткізу үшін материалды түс, форма және текстура (суретшілердің жұмыстары негізінде) негізінде талқылау жүргізіп, ойластыр. Бұйымды жасау үшін материал және техниканы таңда(трафареттік баспа, коллаж,муляж,көлемді/рельефті бейне). Нобайға сәйкес таңдалған техникада бұйым жасау. Суретшілердің туындыларынан ой түйіп, оқушылар өздерінің бұйымдарын жасайды. Істен шыққан материалдарды кәдеге жаратуға болады. Мысалы: қағаз, журнал, пластик және электр құралдарының элементтерін және т.б. Бұйымның дайын нобайы арқылы таңдаған құрал жабдықтарына байланысты құмыра жасау. Талқылауға арналған сұрақтар:
| Практикалық тапсырманы орындаған соң, бұйымдардың көрмесін ұйымдастыру ұсынылады. Әлдеқайда сәтті шыққан бұйымдардың критерийлерге сай орындалғанын атап өтіп, қай тұсын жақсарта түсу керектігіне де қажет болса, тоқталып өтіңіз. | Шығармашылық тапсырманы талдау үшін критерийлер ойластыр.
| https://www.youtube.com/watch?v=w7Jn3G2PVCY декупаж техникасы https://www.youtube.com/watch?v=a4hzE228P3E папье маше техникасы. https://www.youtube.com/watch?v=wf8QFNXmbUk полимерлік саз техникасы. |
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Немен жұмысты жалғастыру қажет | | Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады. | |
№31,32
Ұзақ мерзімді бөлім жоспары: 4 бөлім. Үй мәдениеті | Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна | |||||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | қатыспағандар: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Өсімдік шаруашылығындағы ғылымның рөлі | |||||||
Сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемелер) | 8.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану 8.2.5.1 ауыл шаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау | |||||||
Сабақ мақсаттары | *өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары туралы білімді қалыптастыру. *жеміс-көкөніс өсірудің технологиялары туралы білімді қалыптастыру. | |||||||
Бағалау критерийлері | Практикалық жұмыстарды орындау кезінде теориялық білімдерді қолданады Сыныптастар жұмысының арасындағы өзара айырмашылықты анықтайды Көрме жұмысының кезінде басқалардың практикалық жұмысын талдап орындайды. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекеті | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы | Сәлемдесу. Психологиялық ахуал орнату.Топқа бөлу. Сабақтың басында оқушылардың назарын аударту - сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайтын және жобалық Мағынаны тану. Пікірлесу. Өсімдіктердің суретін көрсету. | Сұрақтар қою арқылы пікір алмасу. | | Тұсаукесер Бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=2tNhAhdp7Zo | ||||
. | Өсімдік шаруашылығы – ауыл шаруашылығының ең басты және маңызды саласы. Негізгі міндеті – өсімдік шаруашылығындағы өнімді шығару үшін мәдени өсімдіктерді өңдеу. Көкөністер жыл бойынша былай бөлінетіндігі анықталады: - біржылдық; - екіжылдық; - көпжылдық; Алынатын өнімнің сипатына қарай мынадай топтарға бөлінеді: - жемісті, тамыр жемісті, сабақ жемісті, жапырақты, гүлді , пиязшықты - көкөніс туралы бұрын білетін білімдерін кеңейту; - жемісті жапырақты, тамыржемісті және т.б. сияқты көкөніс өсімдіктерін өз бетінше анықтай білуге дағдыландыру; - оқушылармен бірлесе отырып, сәндік – гүлді өсімдіктердің адам өміріндегі маңызын түсігнуге жаңа шешімдер табу; . | Сұрақ жауап арқылы 1. Тұқым дегеніміз не? 2. Сәбіз неше жылдық өсімдік? 3. Көкөніс шаруашылығының маңызды міндеттері қандай? Жақсы өнім алу үшін көкөніс және жеміс дақылдарын өсіру технологиясының барлық талаптарын орындау қажет. Көкөніс және сәндік гүлді-өсімдіктер адамға күнделікті қорек үшін және біздің өмірімізді безендіру үшін қажет | | | ||||
Сабақтың соңы . | Жұмыстарды 2 кезеңін аяқтағаннан кейін жұмысты мольбертке орналастырамыз, талқылап және жұмыстың осы кезеңіне өзара бағалау жасаймыз. Сабақтың соңында оқушыларға рефлексия: - сізге осы техникамен жұмыс істеген ұнады ма? - нені үйрендім, нені білдім - не түсініксіз қалды - немен жұмыс істеу керек | | | |