Файл: Саба физика Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.04.2024

Просмотров: 3

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ: физика

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің есімі:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Тербелмелі қозғалыс


Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру;

9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау;

9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау;

Сабақтың мақсаты

Тербелістер, тербелмелі қозғалысты сипаттайтын шамалар туралы түсінік алады беру

Тербелмелі қозғалыс жайлы жан-жақты түсінік беру,қозғалысты сипаттайтын негізгі шамалар туралы білім қалыптастыру.


Бағалау критерийлері

тербелмелі қозғалысқа мысалдар келтіре алады және анықтамасын айта алады.

тербелмелі қозғалысты сипаттайтын физикалық шамаларды айта алады.

формулаларын жаза алады.



Тілдік мақсат

Оқушылар тербелмелі жүйені құраушы денелерді айта алады. Математикалық және серіппелі маятникте тербеліс тудыра алады.

... (істей) алады

Негізгі сөздер мен тіркестер: механикалық тербелістер, тербеліс периоды, тербеліс жиілігі, тербеліс амплитудасы, тербеліс фазасы

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:

Талқылауға арналған тармақтар: (тыңдалым)

Тербелмелі қозғалысты қандай шамалар сипаттайды?

Анықтау формулаларын қалай жазу қажет?

Тербелісті сипаттайтын теңдеу түрін қалай жазамыз?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым)

Период пен жиілік неліктен кері шамалар?

Механикалық тербелістер теңдеуі неліктен косинус не синус функциясымен сипатталады?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Механикалық тербелістер – бұл дәлме-дәл не жуықтап қайталанатын қозғалыстар.

Тербелістің периоды – бұл бір тербеліс толығымен қайталанатын ең аз уақыт аралығы.

Тербелістің жиілігі – бұл 1 сек уақыт ішіндегі тербелістің саны.

Тербелістің амплитудасы – бұл тербелістегі шаманың ауытқуының ең үлкен мәні.

Ығысу – бұл дененің тепе-теңдіктен ауытқуы.

Тербелістің фазасы – тербелістегі шаманың күйін сипаттайтын физикалық шама.

Құндылықтарды дарыту


«Мәңгілік ел» құндылықтарын іске асыру .Топтық және жұптық жұмыстарды орындауда бір-біріне құрмет көрсету .

Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта, топпен жұмыс істей білу. Оқушылар белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын сақтауға жаттығу жасайды. Бір-бірінің іс-қимылдарын түсіне білу.

Пәнаралық байланыстар

Математика.География.

АКТ қолдану дағдылары

Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы жайлы мәліметтер жинау;

Алдыңғы оқу

«Сақталу заңдары» тарауын қайталау

Жоспар

Сабақ кезеңдері Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар





Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Психологиялық ахуал

а) Топшамалар арқылы ережелерді сұрау

1) Денелердің қозғалыс энергиясы кинетикалық энергия деп аталады.

2) Дененің импульсі деп дененің массасы мен қозғалыс жылдамдығының көбейтіндісіне тең шаманы айтады. Оның векторы қозғалыс жылдамдығымен бағыттас.

3) Күш импульсі деп күш пен оның әрекет ету уақытының көбейтіндісіне тең физикалық шаманы айтады. Оның векторы кушпен бағыттас.

4) Энергияның сақталу заңы: Табиғаттағы энергия жоғалып кетпейді, не жоқтан пайда болмайды. Ол тек бір түрден екінші түрге айналады.

5) Денелердің өзара әрекеттесу энергиясы потенциалдық энергия деп аталады.

6) Дененің бір бөлігі одан қандайда бір жылдамдықпен бөлінген кездегі қозғалысы реактивті қозғалыс деп аталады.

Ә) Сәйкестендіру

Кинетикалық энергия

Дененің импульсі

Толық энергия

Потенциалдық энергия

Деформацияланған дененің потенциалдық энергиясы

«Сөйлемді толықтыр» жеке орындау

  1. Күш пен оның әрекет ету уақытының көбейтіндісі ----------- деп аталады.

  2. Кг* м/с --------------- өлшем бірлігі.

  3. Өлшем бірлігі Дж (джоуль) физикалық шамалар:

  4. Е= mgh --------- энергия формуласы.

  5. Импульстің сақталу заңы ----------------- жүйеде орындалады.

1. Дене импульсі дегеніміз не?

2. Күш импульсі дегеніміз не?

3. Импульстің сақталу заңы қалай тұжырымдалады?

4. І және І ғарыштық жылдамдық неге тең?

5. Зымыранның құрылысы және олардың қозғалуы.

6. Энергия, энергия түрлері.

6. Энергия мен жұмыс арасында байланыс қандай?

7. Энергияның сақталу және айналу заңы қалай тұжырымдалады?

Интербелсенді тақта






Ортасы

Топтық жұмыс. Мағынаны тану:

Механикада тербелістер деп дененің бірдей уақыт аралығында дәлме-дәл немесе жуықтап қайталанып отыратын қозғалысын айтады.

Мысалдар:



Ығысуға пропорционал және оған қарама-қарсы бағытталған күштің әрекетінен болатын механикалық тербелістер гармоникалық тербелістер деп атайды. F=-kx (Гук заңы)
Дене қозғалысы толығымен қайталанып отыратын ең аз уақыт арадығы тербеліс периоды деп аталады.

Бірлік уақыт ішінде жасалатын тербелістер саны тербеліс жиілігі деп аталады.



Тербелістер амплитудасы деп дененің тепе-теңдік күйінен ең үлкен ығысуының мәнін айтады.


Жұптық жұмыс: Есеп шығару

409.

Серіппеде тербеліп тұрған жүк 8с ішінде 32 тербеліс жасады. Тербелістің периодын және жиілігін анықтаңдар.

410.

Масаның қанат қағу тербеліс жиілігі 600Гц, ал араның қанат қағу тербеліс периоды 5мс. 1 мин ішінде қай жәндік қанатын көп қағады және қанша көп қағады?

411.

Шекті өшпейтін тербеліс жасайтын нүктесінің амплитудасы 1мм, жиілігі 1 кГц. Нүкте 0,2с ішінде қандай жол жүреді?

Жеке жұмыс

Тапсырмалар орындау.

1.Суретте дене координатасының уақытқа тәуелділік графигі берілген. График бойынша а) тербеліс периодын, ә) тербеліс жиілігін анықтаңдар.


2. Сурет бойынша дененің тербеліс периодын, жиілігін, амплитудасын табыңдар.

3. Жердің, сағаттың минуттық тілінің, Күннің тербеліс периоды неге тең?


оқулық





Аяқталуы

Рефлексия. Кері байланыс «Сөйлемді аяқтау» әдісі

«Мен үшін ... қиын болды».

«Мен ... түсіндім»

«Мен ... үйрендім»

«Мені ... таң қалдырды»

«Алдағы уақытта ...»

Оқу мен оқытуды бағалау «Менің шыққан шыңым»


Стикерлер

Интербелсенді тақта





Келесі оқуға арналған тапсырмалар

(үй тапсырмасы)

§24.25







Қосымша ақпарат











Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзіреттілік. Құндылықтармен байланыс.




















Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?














Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не білдім?