ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.04.2024

Просмотров: 25

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

Этника лық, әлеуметтік және саяси процестер

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары

Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.3.1 -тарихи процестерді түсіндіру үшін «социогенез», «формациялық әдіс», «өркениеттік әдіс» ұғымдарын қолдану;

10.2.3.2 -социгенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау

Сабақтың мақсаты

Тарихи процестерді анықтау;«Формациялық» және «өркениеттік көзқарастардың» ерекшеліктерін сипаттау;салыстырады және жалпы және айырмашылықтарды айқындау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ой қозғау

Суретші Иан Людің шығыс және батыстық ақыл-ойдың ерекшеліктері туралы суретін талқылау

«социогенез» ұғымына анықтама беріңіз

СОЦИОГЕНЕСС (латын тілінен - ​​қоғам және грек тілінен.) Genesis - шығу тегі, пайда болуы - eng. әлеуметтік-генезис; Созиогенез.

1. Қоғамның пайда болуы.

2. Қоғамның тарихи және эволюциялық қалыптастыру үдерісі

Сабақтыңмақсаты мен зерттеу бағытын анықтау

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау




Жаңа білім


Мәтінмен жұмыс

Мұғалім оқушылар өткен сабақта орындалатын өркениеттердің жіктелуіне қайта оралуын ұсынады. Нəтижеге қарай мұғалімнің түсініктемесінде социогенездің ең кең тараған екі теориясы бар: ақпаратты қалыптастыру жəне өркениеттік тәсілдер туралы ақпарат беріңіз.

1-тапсырма

Оқушылар фактілерді жинақтап, адамзат қоғамының даму заңдарын неғұрлым толық түсіндіретін теориялар туралы қорытынды жасауды ұсыеыңыз

Тарихи кезең

Таңдалған көзқарас

Қорытынды


2-тапсырма

Ұсынылған кескіндерді уақыт шкаласына орналастырыңыз.

Олар қандай мемлекеттердің белгілері?



Мәтінмен жұмыс


Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Оқушылар фактілерді жинақтап, адамзат қоғамының даму заңдарын неғұрлым толық түсіндіретін теориялар туралы қорытынды жасайды
1   2   3   4   5   6


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Ақпараттық мәтін
Тақырыптық кесте

суреттер

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Оқушылардың назарын қаншалықты сабақтың мақсатын, оқу мақсатын және бағалау критерийлеріне аударып,оқушылардың өз деңгейлерін бағалауға мүмкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз.

Үйге тапсырма

Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

“Идеялар себеті”

Бүгінгі тақырыпта алған мәлімметірм.

Сабақта қиын болған тұстар

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен бағалайды

А4, конспект




Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

Этника лық, әлеуметтік және саяси процестер


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.3.3 -қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтай отырып түсіндіру;

10.2.3.4 -қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясын зерттеу

Сабақтың мақсаты

қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ой қозғау

Адамның даму тарихы - күрделі және қарама-қайшы көзқарастармен сипатталады.

Оқушыларға сұрақ қойыңыз: Өмірдің ең ауыр жағдайларында сіздер кімнің көмегіне сүйенесіздер?

Азаматтық қоғамда қандай қоғамдық ұйымдардың көмегімен өз мүдделеріңді қорғауға, өз мәселелеріңді шешу мүмкін болады?

  1. Отбасы

  2. Құқық қорғау ұйымдары

  3. Мемлекетік емес БАҚ

  4. Жергілікті өзін-өзі басқару

  5. Діни бірлестіктер

  6. Қоғамдық ұйымдар

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

мадақтау

Мұғалім презентациясы

Әлеуметтік стратификация және әлеуметтік мобильділік теориясы

 http://5fan.ru/wievjob.php?id=12332


Жаңа білім


Мәтінмен жұмыс

1-тапсырма

Оқушыларға этностың белгілері келтірілген карточкалармен жұмыс жасауды ұсыныңыз. Оқушы этностың маңызды белгілерін таңдап, өз таңдауына дәйектер келтіруі керек.
Этностың белгілері:

  1. Ортақ сана сезім

  2. Қандық туысқандық

  3. Ортақ тіл

  4. Ортақ мәдениет пен салт-дәстүр

  5. Тұрақты ұрпақаралық сабақтастық

  6. Ортақ территория

  7. Ортақ тарихи тағдыр


2-тапсырма

«Серпілген сауал»

«Отбасы адам мен мемлекетке қандай пайда әкеледі?»

«Көршілікқауым қоғамға не береді?»

«Көршілік-аумақтық қауымның мүшелері қандай артықшылықтарға ие болды?»


Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушылар топта этностың белгілерін талқылайды

Сұрақтарға жауап береді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Жұлдызшалар»


Ақпараттық мәтін
Стратификация және әлеуметтік мобильділік теориясы

https://stud.kz/referat/show/28803

кесте



Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

«Бұл сабақты оқып, мен…»

Білмеймін .......

Білемін .....

Түсінемін .....

Түсінемін және қолдана аламын ....

Басқа біреуді үйрете аламын .....


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект