Файл: О у ісіні орынбасары А. Е. Таргынова.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 26.04.2024

Просмотров: 22

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Жұлдыз

2 балл


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Сабақ мақсатымен таныстыру.

– Мобильді қосымшаны қалай орнату керектігін білесіңдер.

Оқулықпен жұмыс

Білу және түсіну

Ақпаратты «Инсерт» әдісі бойынша оқу. Топтағы оқушылар мәтінді оқып, арнайы белгі қойып

отырады:

+ - мұны білемін;

– - мен басқаша ойлағанмын, бұл менің ойлағаныма қарама-қарсы болып шықты;

v – мен үшін бұл жаңа нәрсе;

? – маған бұл түсініксіз, түсіндіру, нақтылау қажет.

Топтың спикері оқылған нәрсенің мәнін түсіндіреді. Мұғалім оқушылармен сөйлеседі. Мәтіннің

түсініксіз жерлерін түсіндіреді.

Жұптық жұмыс

№1 тапсырма: Тізімнен мобильді қосымшаның орындалатын файлына ие кеңейтілімді таңда.

 .AIA

 .EXE

 .COM

 .APK

 .DOCX

 .AEK

№2 тапсырма: Мәзірдегі қандай команда қондырғы файл жүктеуге арналған QR код құруға

мүмкіндік береді?

Дұрыс жауап: ________________________

Білу және түсіну

1. Компьютерге арналған орындалатын файл кеңейтілімі қандай және смартфонға арналған

орындалатын қосымша кеңейтілімі қандай?

2. Егер мобильді қосымшаны USB кабелі көмегімен орнатсаңыз, алдын ал қандай қадамдар

жасалады?

3. Компьютерден мобильді құрылғыға орындалатын файлды жүктеудің тағы қандай тәсілін

ұсына аласың?

Қолдану

Бұрын жасалған мобильді қосымшаны өз телефоныңа орнатып, жұмыс жасауын тексер.

Мұғалімді тыңдайды

1-тапсырманы орындайды


2- тапсырманы орындайды




Презентация


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.




Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

Оқулықта берілген кестені толтырыңдар.












Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Заттар интернеті

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 11

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

«Мобильді қосымшаны әзірлеу» практикумы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.4.1.3 - әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Мобильді қосымшалар конструкторының не екенін біледі; конструктор интерфейсіне бағдарланады.

Көптеген оқушылар:

Мобильді қосымшаны орнатады.








Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Жұлдыз

2 балл


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Практикалық жұмыс

А деңгейі.

1. Берілген жақтары бар үшбұрыш бар-жоқтығын тексеруге арналған қосымша әзірле. Егер болса,

онда сәйкес хабарламаны шығар және де үшбұрыш болған жағдайда оның периметрі, ауданы есептеуі

тиіс.

2. Геометриялық прогрессияның қосындысын берілген бірінші мүшесі мен еселігі бойынша

есептейтін қосымша әзірле.

3. Математика, физика, химия, тарих секілді кез келген бір пән бойынша мобильді қосымша ойлап,

әзірле. Қосымшаңда блоктардың циклдері мен шарттары қолданылуы тиіс.

В деңгейі.

1. Берілген жақтары бар үшбұрыш бар-жоқтығын тексеруге арналған қосымша әзірле. Егер болса,

онда сәйкес хабарламаны шығар және де үшбұрыш болған жағдайда оның периметрі, ауданы есептеуі

тиіс. Үшбұрыштың бұрыштарын және үшбұрыштың түрін анықта: сүйір бұрышты, тікбұрышты

немесе доғал бұрышты.

2. 1-ден 20-ға дейінгі санды табуға арналған мобильді қосымша

әзірле. Ойыншының міндеті – санды табу. Ойыншы санды ендірген кезде, ендірілген сан ойланған

саннан артық не кем екенін хабарлайтын хабарлама шығу керек. Әрекет саны 5-тен аспауы тиіс. Егер

осы уақытта ойыншы санды таба алмаса, онда «Сен жеңілдің» деген хабарлама, ал ойыншы санды

тапса, онда «Сен жеңдің» деген хабарлама шығуы тиіс.

3. Математика, физика, химия, тарих секілді кез келген бір пән бойынша мобильді қосымша ойлап,

әзірле. Қосымшаңда блоктардың циклдері мен шарттары қолданылуы тиіс.

С деңгейі.

1. Қолданушының сауалы бойынша мына геометриялық фигуралардың: сфера, текше, пирамида,

призманың толық бетін, көлемін есептейтін қосымша әзірле. Қолданушының сауалының саны

шектеулі. Бұл шектеуді қолданушы қосымшаны енгізгеннен кейін өзі беру керек.

2. Арифметикалық прогрессияның берілген бірінші мүшесі мен айырымы бойынша есептейтін,

сондай-ақ n-мүше прогрессиясын шығаратын қосымша әзірле.

3. Математика, физика, химия, тарих секілді кез келген бір пән бойынша мобильді қосымша ойлап,

әзірле. Қосымшаңда блоктардың циклдері мен шарттары қолданылуы тиіс.

Мұғалімді тыңдайды

Анықтамасын дәптерге жазады

Анықтамасын дәптерге жазады.


1-тапсырманы орындайды


2- тапсырманы орындайды




Презентация

Жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.




Плакат /слайд/




Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Заттар интернеті

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 11

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

«Ақылды үй»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.5.2.4 - «Ақылды үй» датчиктерінен алынған деректерді шығаруды ұйымдастыру

11.5.2.5 - «Ақылды үй» датчиктерінен алынған деректерді шығару программаларын әзірлеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«Ақылды үйдің» датчиктерін айтып бере алады;

Көптеген оқушылар:

«Ақылды үй» датчиктерінен деректерді еруді ұйымдастырады.








Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Жұлдыз

2 балл


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Оқулықпен жұмыс

Ақпаратты «Инсерт» әдісі бойынша оқу. Топтағы оқушылар мәтінді оқып, арнайы белгі қойып

отырады:

+ - мұны білемін;

– - мен басқаша ойлағанмын, бұл менің ойлағаныма қарама-қарсы болып шықты;

v – мен үшін бұл жаңа нәрсе;

? – маған бұл түсініксіз, түсіндіру, нақтылау қажет.

Топтың спикері оқылған нәрсенің мәнін түсіндіреді. Мұғалім оқушылармен сөйлеседі. Мәтіннің

түсініксіз жерлерін түсіндіреді.

«Джигсо» әдісі

Әр топ «Ақылды үй» және датчиктерден деректерді беруді ұйымдастыру» постерін дайындайды

Өзара бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

Білу және түсіну

1. «Ақылды үй» дегеніміз не?

2. «Ақылды үй» жүйесіне қандай міндеттерді артуға болады?

3. «Ақылды үйдің» негізгі сипаттамаларын атап бер.

4. Бірыңғай басқару жүйесіне қандай жүйелер кіреді?

5. «Ақылды үйде» қандай датчиктер пайдаланылады?

Қолдану

Деңгейлік тапсырмалар:

А деңгейі. Тапсырыс беруші сендерге жарықтандыруда «Ақылды үй» жобасын жасауды

ұсынды. Сендерге қандай құрылымдар қажет болатынын ұсыныңдар.

В деңгейі. Интернеттің іздеу жүйесін пайдаланып, «Ақылды үй» прайс парағын жасаңдар,

орташа құнын есептеңдер.

С деңгейі. httr://smarta.kz/solutions/Smart-house сайтының материалдарын зерттеңдер, егер

сендерге «Ақылды үй» таныстырылымын жасауды ұсынса, сайтқа қандай өзгеріс енгізер

едіңдер?

Жоғарғы деңгейдегі дағдыларын дамыту

1. «Ақылды үйдің» өзектілігі неде?

2. Қалай ойлайсыңдар, қай жағдайда «ақылды үйге» сымды, ал қандай жағдайда сымсыз

жабдық түрін қолданған тиімді?

Топтық жұмыс

Топта мына мәселені қалай шешу керектігін талқылаңдар: көппәтерлі үйдің тұрғындары ақылды

үйдің жүйесін орнатпақ болды. оларға қандай құрылғыларды орнатуға кеңес берер едіңдер?

Мұғалімді тыңдайды




Презентация


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.




Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

1. «Ортаның параметрлеріне жауап беретін «ақылды үй» датчиктері» деген тақырыпта

таныстырылым жаса.

2. «Ақылды үйлердің» болашағы тақырыбына хабарлама жаз.

3. Жапония мен Қазақстандағы үйді автоматтандыру жүйелеріне талдау жаса.












Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Заттар интернеті

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 11

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

«Ақылды үй» жобасын әзірлеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.5.2.6 - «Ақылды үй» құрылғысын басқару үшін программа әзірлеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«Ақылды үйдің» датчиктерін санамалап айтып береді;

Көптеген оқушылар:

«Ақылды үй» датчиктерінен деректерді беруді ұйымдастырады;

Кейбір оқушылар:

«Ақылды үй» құрылғысын басқаруға арналған программаны әзірлейді.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Жұлдыз

2 балл


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Педагог сабақтың мақсаттарымен таныстырады:

 «ақылды» үй датчиктерінен алынған деректерді шығаруға арналған программаны қалай әзірлеу;

 «ақылды» үй құрылғыларын басқаруға арналған программаны қалай әзірлеу керектігін білетін

боласыңдар.

Оқулықпен жұмыс

Ақпаратты «Инсерт» әдісі бойынша оқу. Топтағы оқушылар мәтінді оқып, арнайы белгі қойып отырады:

+ - мұны білемін;

– - мен басқаша ойлағанмын, бұл менің ойлағаныма қарама-қарсы болып шықты;

v – мен үшін бұл жаңа нәрсе;

? – маған бұл түсініксіз, түсіндіру, нақтылау қажет.

Топтың спикері оқылған нәрсенің мәнін түсіндіреді. Мұғалім оқушылармен сөйлеседі. Мәтіннің түсініксіз

жерлерін түсіндіреді.

Cisto Packet Tracer программасымен танысу. Программалық құрылғыға шолу жасау. ПҚ сілтемелер

бойынша орнатуға ұсыныстар:

Программа интерфейсін зерттеу

1 – мәзір жолағы

2 – баптау беті

3 – компоненттерді таңдау

4 – таңдалған компоненттің элементтері

5 – элементпен жұмыс жасауға арналған құралдар панелі

6 – жұмыс аясы

Үй компоненттері элементіне шолу

«Ақылды үй» жүйесін баптайтын жұмыс аясына үйдің суретін белгілеу керек.

Үйдің суретін сайт атауы сілтемесі бойынша табуға болады:

Set Tiled Background басып, Browse көмегімен суретті таңдау.

1. Үйде сымсыз желімен басқару үшін, Home Gateway шлюзін орналастыру.

2. Телефон – «ақылды үй» жүйесін басқару үшін.

3. Термостат

4. Автосуару құрылғысы

Осылайша Cisco Packet Tracer программасын қолданып, «ақылды үйіңнің» қажетті құрылғыларын

баптай аласың. Құрылғыларды

басқару үшін қажетті бұйрықтарды бересің.

Шлюзді баптау

Оқулықтағы

суреттер.

Шлюз бойынша шертсең, оның баптау терезесі ашылады. Config бетіндегі Displau Name атауын Home

Gateway-ге өзгерт.

Білу және түсіну

1. «Ақылды үй» жүйесінде бақылаушылар не үшін керек?

2. «Ақылды үй» жүйесінің датчиктері қандай қызмет атқарады?

3. «Ақылды үй» датчиктерінен деректерді беруді ұйымдастыру үшін не істеу керек?

4. «Ақылды үй» жүйесінде ақпараттар алмасуды ұйымдастыру үшін қандай программалық

қамтамасыз етілімдер қолданылады?

Қолдану

Кестені толтыр.



Деңгейлік тапсырмалар:

А деңгейі. Параграфта берілген автосуару мен термостатты қосу бойынша тапсырманы орында. «Ақылды

үйіңдегі» уақытты өзгерт: ондағы 30 минут шынайы уақыттағы 1 секунд ішінде өтетін болсын. Күні

бойғы температураның өзгеру параметрлерін түнде 16 градус С-тан 29 градус С-қа дейінгі өзгеруін өлше.

Суару баптауын былайша өзгерт: жүйе температура 19-24 градус С шамасына өзгерген кезде, жүйе іске

қосылсын және басқа температураларда өшіп қалатын болсын.

жүйесінің элементтері қарастырылған ««Ақылды үй» жобасын сипаттаңдар. Жобаны сызба түрінде беру

қажет.

В деңгейі. А деңгейінің тапсырмасын орында және «ақылды үй» жүйесінің қозғалыс датчигі мен web-

камерасын қос. Web-камера датчик қозғалысы іске қосылған кезде қосылуы тиіс.

С деңгейі. В деңгейінің тапсырмасын орында және датчик қозғалысы іске қосылған кезде ашылатын

ақылды үйдің ақылды есігі жүйесін қос.

Мұғалімді тыңдайды





Презентация


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.




Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

Интернет желісінен «Ақылды үй» жүйесін іске асырудағы ықтимал қауіптерді іздеп табыңдар.

Осы қауіптерге немесе олардың салдарына жол бермейтін ұсыныстар жасаңдар.

2. Интернет желісінен ««Ақылды үй» жүйесін іске асыратын компаниялар тізімін іздеп табыңдар,

олардың көрсететін қызметтер тізімін, бағаларын және ықтимал тұтынушыларға арналған ұсыныстарды

салыстырыңдар.












Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

IT Startyp

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 11

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Стартапты қалай іске қосу керек?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.5.3.1 - Стартап ұғымын сипаттау

11.5.3.2 - Crowdfunding платформалардың жұмыс қағидаларын сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«Стартап» ұғымын біледі.

Көптеген оқушылар:

Стартапқа мысал келтіреді.








Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Жұлдыз

2 балл


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Жаңа материалды меңгеру

«Кластер» әдісі

Топтағы оқушылар параграф мәтінін оқып, «Стартап» кластерін жасайды

Әр топтың спикері өз кластерін қорғайды, қалған топтар нақтылайтын сұрақтар қояды.

Өзара бағалау. «Екі жұлдыз және бір тілек» әдісі

Білу және түсіну

 Стартап деген не?

 Стартапқа тән негізгі белгілерді атаңдар.

 Стартаптың қандай түрлерін білесіңдер?

Жоғарғы деңгейдегі тапсырмаларды орындатуға арналған тапсырмалар:

4. Стартаптың төмендегі кезеңдерінің қандай ерекшеліктері бар екенін белгілеңдер:

 Pre-seed

 Seed- «егін егу»

 Прототип

 Альфа-нұсқа

 Жабық бета-нұсқа

 Ашық бета-нұсқа

Қолдану

Стартапты жасау кезінде түрлі нұсқалардың қажеттігін түсіндіріңдер.

Жұптық жұмыс:

№1 тапсырма: Стартап кезеңдерін сәйкестендір.



№2 тапсырма: Стартап кезеңдерін сәйкестендір.

Берілген сипаттамалардың қайсысы стартаптың бастапқы кезеңіне тән екенін анықта: жобада

пайдаланушылар саны шектеулі, олардың негізгі міндеті жобаның проблемалық нүктелерін

табу.

 Pre-seed

 Seed- «егін егу»

 Прототип

 Альфа-нұсқа

 Жабық бета-нұсқа

 Ашық бета-нұсқа

Дұрыс жауап: _____________________

Жоғарғы деңгейдегі дағдыларын дамыту

 Стартап-тың қандай мүмкіндіктері мен проблемалары бар деп ойлайсың?

 Деңгейлік тапсырмаларды орында.

Деңгейлік тапсырмалардың үлгісі (толық нұсқасы оқулықта берілген):

А деңгейі. Кестені толтыр





В деңгейі. Ең сәтті Стартаптарды анықтайтын негізгі талаптарды көрсет.

С деңгейі. http://стартап.techgarden.kz сайтының материалын зерттеп, шағын талдау жаса.

Стартап-тар Қазақстанда қандай бағытта құрылып жатыр? Оған қатысушыларға қандай талаптар

қойылады?

Топтық жұмыс

Стартап-ты жаңадан бастаушылардың (старперлердің) жолында қандай кедергілер болуы

мүмкін? Осы сұрақты топта талқылап, өз идеяларыңды айтыңдар. Тәуекелдерді барынша азайту

жолдарын ұсыныңдар.

Мұғалімді тыңдайды

1-тапсырманы орындайды


2- тапсырманы орындайды




Презентация


Сабақтың соңы


«А, В, С» әдісі.

А – сұрақ қояды.

В – жауап береді.

С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады.

Оқушылар топта үшеуден отырады. А — сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С — бақылаушы

рөлін атқарады. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, әңгіме соңында қорытынды береді.

Оқушылар осы сұрақтарға жазбаша стикерге жауап береді. Ұсыныс, тілектерін айтады.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің

құнды болуын қадағалайды

.






Үй тапсырмасы

«Неге 10 Стартаптың 1-еуі ғана іске асады?» деген мәселеге шағын зерттеу жүргіз.

2. «Әр бес жылдағы керемет стартап» деген хронологиялық тізім жаса.

3. «Қазақстандағы IT стартаптардың: қиындықтары немесе болашағы?» деген тақырыпта

таныстырылым жаса