Файл: О у ісіні орынбасары А. Е. Таргынова.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 26.04.2024

Просмотров: 23

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

IT Startyp

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 11

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс істеу қағидалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.5.3.1 - cтартап ұғымын баяндау

11.5.3.2 - Crowdfunding платформалардың жұмыс қағидаларын сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«Стартап» ұғымын біледі;

Көптеген оқушылар:

Стартап-қа мысалдар келтіре алады;

Кейбір оқушылар:

Crowdfunding платформасының жұмыс істеу қағидаларын баяндайды.



Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Жұлдыз

2 балл


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Педагог сабақ мақсаттарын хабарлайды:

 краудфандинг платформасын;

 краудфандинг платформасымен жұмыс істеу қағидаларын білетін боласыңдар.

Оқулықпен жұмыс.

Ақпаратты «Инсерт» әдісі бойынша оқу. Топтағы оқушылар мәтінді оқып, арнайы белгі қойып

отырады:

+ - мұны білемін;

– - мен басқаша ойлағанмын, бұл менің ойлағаныма қарама-қарсы болып шықты;

v – мен үшін бұл жаңа нәрсе;

? – маған бұл түсініксіз, түсіндіру, нақтылау қажет.

Топтың спикері оқылған нәрсенің мәнін түсіндіреді. Мұғалім оқушылармен сөйлеседі. Мәтіннің

түсініксіз жерлерін түсіндіреді.

– Краудфандинг – бұл кез келген ниет білдірушіден белгілі бір жобаны қаржыландыру үшін

қаражат алудың бір түрі. Ақша жинайтындар реципиенттер немесе авторлар деп

аталады (егер жоба краудфандинг алаңында орналасса), ал қайырымдылық беретіндер

донор, демеуші немесе инвесторлар деп аталады.

Шағын зерттеу

Оқулық пен интернет ресурстарды қолданып, барлық сұрақтар бойынша зерттеу жүргізеді.

Білу және түсіну

1. Crowdfunding платформа деген не?

2. Краудфандингтің кәдімгі қаражат жинаудан өзгешелігі неде?

Қолдану

Краудфандинг-платформаның жұмыс істеу принципін түсіндір.

Жұптық жұмыс:

№1 тапсырма: Жобасын жүзеге асыру үшін ақша жинайтын адамдар қалай аталады?

 Инвесторлар

 Авторлар

 Демеушілер

 Донорлар

 Реципиенттер

 Жасаушылар

№2 тапсырма: Крауфандинг платформаларын пайдаланып қаражат жинаудың ерекшеліктерін

таңда.

 Қаражат жинау мерзімі шектеусіз;

 Сайт жабық;

 Қаражат жинау мерзімі шектеулі;

 Компания қажетті соманы жинаған кезде жабылады;

 Инвесторлар қайырымдылыққа неше ақша бөлетіндерін өздері шешеді;

 Жобаны жүзеге асыруға өажетті нақты сома көрсетіледі.

Жоғарғы деңгейдегі дағдыларын дамыту

Деңгейлік тапсырмалар

А деңгейі. Интернет ресурсын қолданып, crowdfunding платформа арқылы іске асқан сәтті

cтартапқа 4-5 мысал келтіріңдер.

В деңгейі. Кестені толтырыңдар.



С деңгейі. Crowdfunding платформалар арқылы әлеуметтік жобаларды іске асыруға арналған

ұсыныс жасаңдар.

Топтық жұмыс

1. Краудфандингтің жұмыс істеу қағидаларын санамалап беріңдер.

2. Краудфандингтің басқа тәсілдерден артықшылығы неде?

Мұғалімді тыңдайды

1-тапсырманы орындайды


2- тапсырманы орындайды




Презентация


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.




Плакат /слайд/




Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

IT Startyp

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 11

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Жобаны алға жылжыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.5.3.3 - өнімді нарықта алға жылжыту және сату жолдарын сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«Стартап» ұғымын біледі;

Көптеген оқушылар:

Стартапқа мысалдар келтіреді.








Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Жұлдыз

2 балл


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Жаңа материалды меңгеру

«Аналитикалық жұмыс» әдісі

Мұғалім сыныпты топтарға бөледі. Әрбір топ ақпарат көздерін (оқулық, интернет) қолданып,

теориялық материалды зерттейді. Жұмыс нәтижесі "Т-диаграмма" түріндегі графикалық

органайзер болады.

Білу және түсіну

1. Стартаптың негізгі кезеңдерін атаңдар.

2. Стартаптың алға жылжуы неге маңызды кезең деп ойлайсыңдар?

3. Стартапты алға жылжытудың негізгі тәсілдерін атаңдар.

Қолдану

1. Стартаппен жұмыс жасау алдында неліктен нарық жағдайын талдау керек? Түсіндір.

2. Google-де ықтимал тұтынушылар Стартаптың идеясын анықтай алу үшін, нарықты талдау

формасын құр.

Жұптық жұмыс.

№1 тапсырма: Жоба басталатын алғашқы қадамдарды таңда.

 Өнімді нарыққа шығару

 Ықтимал тұтынушыны анықтау

 Жоба үшін нарықты құру

 Компанияның миссиясын анықтау

 Жарнамалық компанияның жоспарын жасау

 Жобаны қандай жолмен алға жылжыту керек екенін анықтау.

№2 тапсырма: Стартапты алға жылжыту тәсілі мен оның мәнін сәйкестендір.

Тәсіл Мәні

Email-маркетинг Тұтынушыларды қызықтыратын тақырыпта

пост жариялау және әлеуметтік желілерде

сілтемелер орналастыру.

Жарияланымдар Оқу хаттарын, ақпараттық бюллетеньдерді

тарату.

Блог және әлеуметтік

желілер

Мақсатты аудитория үшін платформаларды

пайдалану, бейнероликтер мен материалдарды

оқыту.

Жоғарғы деңгейдегі дағдыларын дамыту

1. Егер өнім қолданыстағы нарыққа шығатын болса немесе нарық әлі қалыптаспаған болса,

Стартаптың алға жылжуы арасындағы айырмашылық қандай?

2. Деңгейлік тапсырмаларды орында.

А деңгейі. Стартапты жылжытудың мүмкіндіктерін бағалап, кестені толтыр.

Стартапты жылжыту тәсілі Артықшылықтары Кемшіліктері

В деңгейі. Жас стартаперге арналған «Стартаптың алға жылжуы – табыс кепілі» деген жадынама

жаса.

С деңгейі. Стартапты алға жылжытуға арналған тегін платформа табыңдар және олардың күшті

және әлсіз тұстарын бағала (пікірлер мен іске асырылған стартаптарды талда).

Мұғалімді тыңдайды

1-тапсырманы орындайды


2- тапсырманы орындайды




Презентация


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.




Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

"Менің стартабым" блогын құр. Блогтарыңа қызықты мақалалар тап.

2. Сұрақ-жауап сайттарын тауып, әлеуетті сатып алушылардың ықтимал сұрақтарын және

оларға берген өз жауаптарыңды жасап, имитация












Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 11

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

IT Startup пен жарнама

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.5.3.4 - маркетингтік жарнама құру (инфографика, бейне)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Инфографика дегеннің не екенін біледі;

Көптеген оқушылар:

Маркетинг жарнаманы (инфографика, бейне) қалай жасау керектігін сипаттай алады;

Кейбір оқушылар:

Инфографика жасайды.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Жұлдыз

2 балл


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Ұсынылған материалды «ИНСЕРТ» әдісімен оқыңдар, меңгерген материал бойынша екі

нақтылаушы сұрақ қойыңдар. Топтағы көршілеріңе сұрақ қойыңдар.

Дескрипторлар:

1. Белгі қойып оқу

2. Екі сұрақ қою

3. Берілген сұраққа жауап беру (кері байланыс).

Тақырыпты талқылауына кіріскен кезде «Жеңіл» және «күрделі» сұрақтар әдісін қолданамыз.

Стартап пен жарнамаға байланысты екі «жеңіл» және бір «күрделі» сұрақ құрастырыңдар. Содан

кейін олар сұрақтарды қолданып, бір-бірінен сұрайды.

Білу және түсіну

1. Контент-маркетинг деген не? Стартаптың алға жылжуында ол қандай рөл атқарады?

2. Неге инфографика стартапты жарнамалауға арналған жақсы құрал саналады?

3. Инфографиканың қандай түрлерін білесің?

Қолдану

Ұсынылған ресурстардың бірін пайдаланып, «Стартапты алға жылжыту» инфографика

сценарийін жаса.

Жұптық жұмыс.

№1 тапсырма: Сипаттама бойынша инфографиканың түрін анықта: әртүрлі типтегі

әртүрлі ақпараттан жиналған инфографика, мысалы мәтін, кесте, сурет, бірақ ортақ

тақырып біріктірілген.

Дұрыс жауап: __________________________

Жоғарғы деңгейдегі дағдыларын дамыту

1. Инфографикаға қандай талаптар қоя аласың? Сол талаптарды негізде.

2. Деңгейлік тапсырмаларды орында.

А деңгейі. Интернет желісінен инфографиканың әр түріне мысал тап.

В деңгейі. Инфографика жасауға мүмкіндік беретін ресурстарды тауып,

оларды функционал, мүмкіндіктер, төлемнің болуы тұрғысынан сипатта.

С деңгейі. Инфографиканың бірнеше мысалын тап, инфографика

түрін анықта және оны дизайнға қойылатын талаптар тұрғысынан

бағала.

Топтық жұмыс

Топта дайын инфографика нұсқасын талдаңдар және осы инфографиканы қалай жақсартуға

болатындығына ұсыныстарыңды айтыңдар

Мұғалімді тыңдайды

1-тапсырманы орындайды




Презентация

Жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.




Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

Стартапқа арналған инфографика жасаңдар.

2. Стартап жарнамасына арналған тағы басқа нұсқалар ұсыныңдар, өз таңдауларыңды

негіздеңдер.












Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 11

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

«Инфографиканы құру» практикумы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.5.3.4 - маркетингтік жарнама құру (инфографика, бейне)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Инфографика дегеннің не екенін біледі;

Көптеген оқушылар:

Маркетинг жарнаманы (инфографика, бейне) қалай жасау керектігін сипаттай алады;

Кейбір оқушылар:

Инфографика жасайды.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Жұлдыз

2 балл


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Педагог сабақтың мақсаттарымен таныстырады.

Мәтінді «Инсерт» әдісі бойынша оқу. Топтағы оқушылар мәтінді оқып, арнайы белгі қойып

отырады:

+ - мұны білемін;

– - мен басқаша ойлағанмын, бұл менің ойлағаныма қарама-қарсы болып шықты;

v – мен үшін бұл жаңа нәрсе;

? – маған бұл түсініксіз, түсіндіру, нақтылау қажет.

Топтың спикері оқылған нәрсенің мәнін түсіндіреді. Мұғалім оқушылармен сөйлеседі. Мәтіннің

түсініксіз жерлерін түсіндіреді.

Топтық жұмыс

Карточкаларды (инфографика) үш топқа бөлу: өте жақсы, жақсы, жетілдіруді қажет етеді. Өз

таңдауыңды түсіндір.

- Инфографика жасауға қандай талаптар қояр едің?

Жеке жұмыс

Оқулық материалын зерттеп, инфографика құруға тағы қандай талаптар мен ұсыныстар туралы

білгеніңді айтып бер.

ДК-мен жұмыс

Canva.com. ресурсын қолданып, инфографика құру.

1. Кез келген браузерді қосып, Canva.com. сайтына кір.

2. Кіру үшін аккаунт ашу.

3. Шаблон – Инфографиканы таңда.

5. Білім беру шаблонын таңда.

6. Өзгерістер енгізіңдер: мәтін, графикалық нысандарды, т.б. қосу.

7. Қажетті параметрлерді пішімдеуге тапсыру. Суреттер үшін сүз-

гіні, ашықтығын, кереғарлығын, тұнықтығын баптау. Орналасуына,

тұнықтығына тапсырыс беру.

8. Сенің файлың автоматты түрде сақталады.

9. Инфографикаң дайын болғаннан кейін, тиісті форматты таңдап, файлды сақтай аласың.

Мұғалімді тыңдайды




Презентация


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.




Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

Келесі сабаққа ақпарат дайындау: инфографика жасайтын тақырыпты таңдау. Ортақ ресурсқа өз

тақырыбың бойынша мәтіндік, графикалық … ақпараттарды жинау