Файл: Нртас жалпы орта мектебі ыса мерзімді жоспар.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.04.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«Нұртас жалпы орта мектебі»

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика

Бөлім:

Кестеден тыс көбейту және бөлу

Мұғалімнің аты-жөні

Заманхан Жаңыл

Күні:

19.01.23

Сынып: 3 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Құрылымы күрделі теңдеулер.Бекіту.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х× (25:5)=60; (24×3):х=6;х: (17×2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу.

Сабақтың мақсаты

  • көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х× (25:5)=60; (24×3):х=6;х: (17×2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шеше алады.




Ойлау дағдысы:

Білу,

Түсіну,

Қолдану,

Жинақтау,

Талдау.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында жаттығулар жасайды.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Білу:Оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүреді:

- Өткенде қандай тақырып өттік?

-Қандай тапсырмалар орындадық?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда құрылымы күрделі теңдеулерді шешуге берілген тапсырмаларды орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топқа бірігеді.
Үй тапсырмасын тексертеді.

Сұраққа жауап береді.

-Тақырыпты ашады.


«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру.



Жаңа білім

10 мин

2 мин


15 мин

Бекіту

10 мин



Түсіну: Еркін әігіме: 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1)Музыка өнерінің үлкен мерекесіне бағдарлама құрылды. Өрнектердің мәнін тап. Сонда сен концертте қанша ән орындалып, би биленетінін және марш болатынын білетін боласың.

25*4-25*3=25 –би

2*(11*30-320)=20-ән

20-11-(99*2+2)=20-марш

2) Есепте.

А) 23*10=230 10*40=400

900:9=100 20*30=600

4*200=800 310:10=31

70*10=700 300:10=30

Ә) 250:10=25 600:30=20

700:100=7 210:10=21

500:100=5 1000:50=20

40*20=800 200*4=800
Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады
ЕБҚ(қабілеті бар оқушы)

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
ЕҚБ(қабілеті төмен оқушы)

50:12=4(2 қалд.) 21:4=5(1 қалд.)

85:18=4(13 қалд.) 60:7=8(4 қалд.)

5:8=0(5 қалд.) 74:7=10(4 қалд.)

18:4=4(2 қалд.) 3:6=0(3 қалд.)

Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
Қолдану: 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

5) Қалдықпен бөлуге есеп құрастыр. Ол үшін төменде берілген өрнектердің сәйкес келетінін таңдап ал.

Елдоста 49 теңге бар. Ол 5 теңгелік сағыздан бірнеше сағыз сатып алды. Елдос неше сағыз сатып алды және оның неше теңге ақшасы қалды?

Ш: 49:5=9 (4қалд.)

Ж: 9 сағыз алды. 4 теңге қалды.

6) Теңдеулерді шеш.

45*2*у=900 45*2+b=900

90*у=900 90+b=900

y=900:90 b=900-90

y=10 b=820

45*2*10=900 45*2+820=900

900=900 900=900
a-45*2=900

a-90=900

a=900+90

a=990

990-45*2=900

900=900
Жинақтау:Тапсырма әдісі:

3- тапсырма дәптермен жұмыс.

5) Есептерді теңдеудің көмегімен шығар.

А) Хорда 127 қатысушы бар. Бірнеше қатысушыға кәстөм тігілгеннен кейін, тігілмеген 42 кәстөм қалды. Неше кәстөм тігілді?

Ш: х+42=127

x=127-42

x=85

Ж:85 кәстөм тігілді.

Ә) Бір орам матадан 14м қиып алғаннан кейін, онда 36м мата қалды. орамда қанша метр мата болған?

Х-орамның ұзындығы дейік.

Ш: х-14=36

х=36+14

х=50

Ж: орамда 50 метр мата болған.

8) Кәмила сауалнама жүргізді. Оған 100 оқушы қатысты. Диаграмманы оқы. Өз сыныбыңда музыкаға байланысты осыған ұқсас зерттеу жүргіз. Алынған мәліметтерді диаграммаға жаз.

Ж:

Танымал әндерді ұнататын-20 оқушы.

Балалар әндерін ұнататын -50 оқушы.

Халық әндерін ұнататын -30 оқушы.

Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.

Тапсырмаларды орындайды.

Тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор:

- Өрнектің мәнін тауып, бағдарлама мазмұнын анықтайды -1 балл.


- Өрнектердің мәнін есептеу тәсілін түсіндіре отырып табады -1балл.

Дескриптор:

Қалдықпен бөлуге берілген өрнектердің сәйкес келетінін таңдап, есеп құрастырады -2балл.
- Теңдеулердің шешуін табады, тексереді -2балл.

Дескриптор:

Есептердің теңдеудің көмегімен шешуін, жауабын табады -1балл.

Диаграмманы оқып, сауалнамаға қатысушылардың жауабын анықтайды -1балл.

Оқулық, дәптер

Оқулық, дәптер





Кері байланыс

5 мин

Талдау:Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 3,4-тапсырма 26-бет.

Кері байланыс жасайды.









Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«Нұртас жалпы орта мектебі»

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика

Бөлім:

Кестеден тыс көбейту және бөлу

Мұғалімнің аты-жөні

Заманхан Жаңыл

Күні:

20.01.23

Сынып: 3 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есептеу. Қорытындылау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: өрнектердің мәнін есептеп, дұрыстығын тексере алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Өткен білімді еске түсіру:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүреді:

- Өткенде қандай тақырып өттік?

-Қандай тапсырмалар орындадық?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда да тиімді есептеу үшін тапсырмалар орындайтын боламыз.

Жаттығу жасайды.
Тапсырма тексертеді.
Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.


«Ауызша мадақтау» әдісі



Жаңа білім

10 мин


2 мин

15 мин

Бекіту

10 мин



(Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1)Өрнектердің мәнін тауып, симфониялық оркестрдің құрамына қандай аспаптар кіретінін анықта.

906:3=302-литавра

101*8=808-тарелкелер

303*2=606-вальторна

101*4=404-рояль

150*3=450-труба

201*4=804-тромбон

103*2=206-скрипка 900:20=45-гобой

320:2=160-флейта

333:3=111-арфа

2) «Қорапта болды», түрлі түсті қарындаштар», «жай қарындаштар» тіркестерін пайдалана отырып, сызба бойынша есеп құрастыр.

Қорапта 56 түсті қарындаштар және 14 жай қарындаштар болды. Оның 29-ы пайдалануға алынды. Қорапта қалған қарындаш нешеу?

Ш: (56+14)-29=41

Ж: 41 қарындаш қалды.
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

5)Есепте. Дұрыстығын тексер.

17*2=34 550:5=110

34:2=17 110*5=550

65*2=130 800:400=2

130:2=65 2*400=800

75:5=15 84:6=14

15*5=75 14*6=84

60*8=480 960:6=160

480:8=60 160*6=960

6)Қалдықпен бөлуді орында.

50:12=4(2 қалд.) 21:4=5(1 қалд.)

85:18=4(13 қалд.) 60:7=8(4 қалд.)

5:8=0(5 қалд.) 74:7=10(4 қалд.)

18:4=4(2 қалд.) 3:6=0(3 қалд.)

51:7=7(2 қалд.)

7) Бөлінгішті тап:

3*4+1=13 13:4=3(1 қалд.)

4*3+2=14 14:3=4 (2 қалд.)

3*5+3=18 18:5=3(3 қалд.)

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады

Қарқынды оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.

(Т) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

8) Есептерді шығар.

А) Мерекеге орай қаланың орталық алаңы безендірілді. Ол үшін әрқайсысында 20-дан 30 қорап алтын түстес және әрқайсысында 10-нан 30 қорап күміс түстес шарлар сатып алынды. Барлығы қанша шар сатып алынды?

Ш: 20*30+10*30=600+300=900

Ж: барлығы 900 шар.

Ә) Кондитер фабрикасында сыйлықтар қораптарға салынды. Бір қорапқа 20 сыйлық сыяды. 800 сыйлықты салу үшін қанша қорап қажет? Кері есептер құрастыр және шығар.

Ш: 800:20=40

Ж: 40 қорап қажет.

1) Кондитер фабрикасында 800 сыйлық 40 қорапқа тең бөліп салынды. Әр қорапқа неше сыйлықтан салынды?

Ш: 800:40=20

Ж: Әр қорапқа 20 сыйлықтан салынды.

2) Кондитер фабрикасында сыйлықтар қораптарға салынды. Бір қорапқа 20 сыйлық сыяды. Осындай 40 қорапқа барлығы қанша сыйлық салынды?

Ш: 20*40=800

Ж: барлығы 800 сыйлық салынды.

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады.

Қарқынды оқушыға:



Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.

Тапсырмаларды орындайды.

Тапсырмаларды орындайды.



Дескриптор:

-Өрнектерді есептеп, аспаптарды анықтайды -1 балл.

- Сызба бойынша есеп құрастырады, шешуін, жауабын анықтайды-2балл.

Дескриптор:

Өрнектерді есептеп, дұрыстығын тексереді -1 балл.

Қалдықпен бөлуді орындайды-1балл.

Бөлінгішті табу үшін, бөліндінің мәнін бөлгішке көбейтіп, қалдықты қосады-1балл.


Дескриптор:

Есепті шығарып, шешуі мен жауабын анықтайды-1балл.

Есепті шығарып, шешуі мен жауабын анықтайды-1балл.


Бірінші кері есепті құрастырып, шешуі мен жауабын анықтайды-1балл.

Екінші кері есепті құрастырып, шешуі мен жауабын анықтайды-1балл.

Оқулық, дәптер

Оқулық, дәптер

Кері байланыс

2 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 3,4-тапсырма 29-бет.

Кері байланыс жасайды.

ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 13-сабақ

Бөлім:

Кестеден тыс көбейту және бөлу

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есептеу. Қорытындылау.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.1.5 үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру

3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: үш амалдан санды өрнектерді салыстырады, қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырады.

Кейбір оқушылар: көбейтудің қасиеттерін қолданып, өрнектердің мәнін тиімді есептей алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру,

өзін –

өзі тексеру

3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

  1. «Таңдау» әдісімен әртүрлі фигуралар суретін таңдатып, топқа бөлу.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау: «Керме жіп» әдісі арқылы жүреді.

- Керме жіпте қандай сөз тұр? (Қорытындылау)

- Ендеше бүгінгі сабағымызда өткен тақырыптарды қорытындылап, тапсырмалар орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топтарға бірігеді.

Тапсырма тексертеді.Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.



әртүрлі фигуралар суреті

Жаңа білім

10 мин

2 мин

15 мин

Бекіту

10 мин



(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1)Өрнектердің мәнін тауып, балалардың қайсысы театрдағы қандай қойылым түріне баруды ұнататынын анықта.

7*(120:40)=21-Сәуле-балет

(850-650):5=40-Балжан-драма

500-303:3=399-Жазира-опера

(540+120):6=110 Асқар -пантомима

(650-320):30=11-Мұрат-қуыршақ театры

4) Есепті шығар.

Біздің мектептің 485 оқушысы театрға барды. Қуыршақ театрына 130 оқушы барса, Опера және балет театрына одан 2 есе артық оқушы барды. Қалғандары драма театрындағы қойылымды көрді. Драма театрына қанша оқушы барды?

Ш:485-(130+130*2)=485-390=95

Ж: Драма театрына 95 оқушы барды.
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

4) Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырыңдар.

А) Театрдағы қойылымға барлығы 810 билет сатылды. Бірінші күні 160 билет, екінші күні бірінші күнгіден 2 есе артық, ал үшінші күні қалған билеттер сатылды. Үшінші күні неше билет сатылды?

Ә) Ажар екі кітап алды. Бірінші кітапта 340 бет, ал екінші кітаптағы бет саны біріншіден 2 есе кем. Бірінші кітапта неше бет артық?

6) Есептеп, дұрыстығын тексеріңдер.

41*2=82 33*3=99

82:2=41 99:3=33

639:3=213 248:2=124

213*3=639 24*2=248

23*3=69 96:6=16 428:2=214

69:3=23 16*6=96 214*2=428

82:2=41 51:3=17 69:23=3

41*2=82 17*3=51 3*23=69

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
(Т) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

7) Кесте бойынша өрнектер құрастырып жазыңдар. Олардың мәнін табыңдар.

А)630+36:3=642 52*2+300=404

18*3+(120+360)=534 700+25*4=800

Ә)50*3-80=70 650-120:6=630

760-(20+30)=710 90*9-400=410

8) Теңдеулерді шеш.

Х*30=1000-730 880:y=535-491

X*30=270 880:y=44

X=270:30 y=880:44

X=9 y=20

9*30=1000-730 880:20=535-491

270=270 44=44
a-45=389-254

a-45=135

a=135+45

a=180

180-45=389-254

135=135

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:



Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.
Тапсырмаларды орындайды.


Тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор:

- Өрнектердің мәнін тауып, балалар ұнататын қойылым түрін анықтайды -2 балл.

- Есептің шешуін жауабын табады -1балл.

Дескриптор:

- Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырады -2балл.


- Өрнектердің мәнін есептейді, дұрыстығын тексереді -2балл.

Дескриптор:

- Кесте бойынша өрнектер құрастырып, мәнін табады -2балл.
Теңдеулерді шешеді, тексереді-1балл.


Оқулық, дәптер

Оқулық, дәптер

Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: 2,3 -тапсырма 30-бет.

Тақырып бойынша түсінгенін айтады.

Тапсырма жазады.

ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 14-сабақ


Бөлім:

Кестеден тыс көбейту және бөлу

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есептеу. Қорытындылау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.1.5 үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру

3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: үш амалдан артық санды өрнектерді салыстырады, қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: кесте бойынша өрнектер құрып, мәнін табады.

Кейбір оқушылар: тура теңдік шығатындай жақшалар қоя алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді:

-Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар.

Раэлищнесептеуштбгвдпщпдпиужпдқорытындлауищнаэлищн

- Қандай сөздер шықты?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда өткен тақырыптарды қорытындылап, тапсырмалар орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтыры-лады.




Жаңа білім

10 мин

2 мин

15 мин

Бекіту

10 мин



(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1)Біздің мектептің оқушылары циркке барды. Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр.

Мектептен 24 қыз және одан 2 есе артық ұл циркке барды. Барлығы неше адам циркке барды?

2) Кинотеатрда балалар мәшинелер туралы мультфильм көрді. Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр.

Мультфильмге барлығы 125 мәшине түсірілген. Оның 21-і жүк мәшинесі, одан 2 есе артық автобус және қалғаны жеңіл көлік болды. Мультфильмге неше жеңіл көлік түсірілген?
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т,Д) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

5) Есептерді шығар.

Кинотеатрға балалар мен ересектер келді. Балалар әрқайсысында 10 орындықтан 12 қатарға орналасты. Ал ересектер олардан 3 есе кем. Кинотеатрға неше ересек адам келді?

Ш: 10*12:3=40

Ж: Кинотеатрға 40 ересек адам келді.

Ә) Кинотеатрда 12 қатардың әрқайсысында 10 баладан отыр. Бұл ересектерге қарағанда 3 есе артық. Кинотеатрда неше ересек адам отыр?

Ш: 12*10:3=40

Ж: Кинотеатрда 40 ересек адам отыр.

Б) Кинотеатрда 8 орындықтан 15 қатар және 10 орындықтан 5 қатар бар. Кинотеатрда барлығы қанша орын бар?

Ш: 8*15+10*5=170

Ж: Кинотеатрда барлығы 170 орын бар.

В) Мына залға қанша көрермен сыятынын есептеуге көмектес.

Ш: 17*5+14*3+12=139

Ж: Залға 139 көрермен сыяды.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
(Т, Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

6) Кесте бойынша өрнектер құр және жаз. Олардың мәнін тап.

520+22:2=533 45*3+300=435

16*3+(120+160)=328 600+25*5=725

7) Есептеулерді түсіндір.

790-49=741 564+29=593 443+39=482

790-499=291 564+299=863 443-39=404

348-19=329 247+39=208 443+399=44

348-199=147 247+399=646 443-399=44

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:



Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.
Тапсырмаларды орындайды.

Тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор:

- Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырады -2 балл.

Дескриптор:

Есепті шығарып, ересек адам санын анықтайды -1балл.

- Есепті шығарып, ересек адам санын анықтайды -1балл.
Есепті шығарып, барлық орын санын анықтайды -1балл

Залға қанша көрермен сыятынын есептейді-1балл.


Дескриптор:

Кесте бойынша өрнектер құрып, мәнін табады -2балл.

- Өрнектердегі мәнін табады, есептеу жолын түсіндіреді-2балл.

Оқулық, дәптер

Оқулық, дәптер




Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: 3,4-тапсырма 32-бет.

Кері байланыс жасайды.


ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 15-сабақ


Бөлім:

Кестеден тыс көбейту және бөлу

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өзіңді тексер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.1.5 үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру

3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: үш амалдан артық санды өрнектерді салыстырады, қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: сызба бойынша өрнектер құрып, мәнін таба алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа ұқсас тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді:

-Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар.

Раэлищнөзіңдіштбгвдпщпдпиужпдтексерщнаэлищн

- Қандай сөздер шықты?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда өткен тақырыптарды қорытындылап, өз білімімізді тексеру мақсатында тапсырмалар орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуын жасайды.

Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.


«Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтырылады.



Жаңа білім

35 мин

2 мин


(Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1) Теңдеулерді шеш.

Х*(25:5)=60 (14*3):x=6

X*5=60 42:x=6

X=60:5 x=42:6

X=12 x=7

12*(25:5)=60 (14*3):7=6

60=60 6=6

2) Қалдықпен бөлуді орында. Есептеуді тексер.

29:5=5(4қалд.) 17:3=5(2қалд.)

69:8=8(5қалд.) 30:7=4(2қалд.)

3) Көшіріп жаз. Терімділік қасиетті қолдануға болатын мысалдардың астын қызыл, үлестірімділік қасиетті қолдануға болатын мысалдардың астын көк қарындашпен сыз.

(6*4)*20 (5+2)*60

(4*8)*5 (30+40)*8

4) Есепті шығар.

Балалар көркем еңбек сабағы үшін 19 шырша бүршігін жинады. Әрқайсысына бірдей мөлшерде шырша бүршігін жұмсай отырып, олардан 6 бұйым жасады. Бір бұйымға неше шырша бүршігі қажет болды?

Ш:19:6=3(1қалд.)

Ж: Бір бұйымға 3 шырша бүршігі қажет болды.

5) Көбейту мен бөлудің осындай түрін шығару кезінде балалардың қалай пайымдағанын тап. Әрбір өрнекті тиісті есептеу тәсілімен біріктір.

240*2 - б) (200+40)*2

240:2 - в) (200+40):2

402*2 - ә) (400+2)*2

402:2 - а) (400+2):2

6) Қателерді тауып, түзетіп жаз.

15:2= 6 (3қалд.)

5:2= 2 (1қалд.)

16:5= 3 (1қалд.)

3:7= 0 (3қалд.)

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады.

Қарқынды оқушыға:

-Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.

Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.

Дескриптор:

- Теңдеулерді шешіп, мәнін тексереді-2 балл.
Қалдықпен бөлуді орындайды, есептеуді тексереді-2балл.

Терімділік қасиетті қолдануға болатын мысалдардың астын тиесінше сызады-2балл.
- Есептердің шешуін, жауабын табады -2балл.


Әрбір өрнекті тиісті есептеу тәсілімен біріктіреді, балалардың қалай пайымдағанын анықтайды -2балл.

Оқулық, дәптер


Кері байланыс

3 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: қалдықпен бөлуге мысалдар жазып, мәнін табу.

Кері байланыс жасайды.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.