Файл: 1 1 санды рнектерді (осынды,айырма) ажырату, растыру, жазужне оу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.04.2024

Просмотров: 54

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

84-сабақ.

Бөлімі:

3В Шамалар. Уақытты бағдарлау

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Уақыт. Сағат. Минут / Сүйікті ертегілеріміз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.3.5 уақытты циферблат бойынша 12 сағаттық форматта анықтау/уақыт өлшем бірліктерін

(минут, сағат, күн, апта, ай, жыл) ажырату;

1.1.3.1** уақыт шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды

таңдау, өлшемдер жүргізу;

1.1.3.2** өлшем бірліктерді: уақыт (сағ) қолданып өлшеу.

Сабақтың мақсаты:

1 сағатта қанша минут барың білесің


Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру


Ертегілер – халықтардың мәдениеті мен дәстүрлері көрініс табатын шығармалар.

Қазақтың халық ертегілерінің кейіпкерлерін еске түсіріріңдер.

Қандай қазақ халық ертегілерін оқыдыңдар?

Қай кейіпкер естеріңде қалды?

Сырым мен Әлия көп ертегі – қазақ, орыс және басқа халықтардың ертегілерін біледі.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.




«Жылдам есепте»

ойыны.

4-6

Өзектендіру.

Сендер сағатты күнде көресіңдер.

Олар барлық жерде бар. (Сағаттарды қайда көретіндеріңді айта аласыңдар ма?)

Ал сағаттардың неге қажет екенін түсіндіре аласыңдар ма?

Бүгін біз бұл сұраққа жауапты білетін боламыз.

Сағат сендердің барлықтарыңа таныс.

Сағат уақытты анықтау үшін керек деп айтады.

Уақыт деген не екенін қалай түсінесіңдер?

(Бұл – бірдеңенің ұзақтығы, ұзақтық).


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады




7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Сендер сағат бойынша уақытты анықтауды білесідер. Сендердің біреуің минут бойынша уақытты анықтай аласың ба? Уақытты не үшін білу керек?


Мәселелік жағдаятты түсінеді.







Мағынаны тану

10-15

Жаңаны ашу.

Сағаттың бірнеше тілі бар. Соларды қарастырайық. Олардың ұзындықтары әркелкі. Қысқасы – сағаттық тіл, олар (сағат саны), ал ұзыны – минуттық тіл (минут саны).



Сағат тілінің қалай жылжитынын сендер білесіңдер.

- Ал минуттық тіл ше? Ол қалай жылжиды? (бір кіші сызықтан келесісіне.)

- Қысқа тіл бір цифрдан келесісіне жылжығанша ұзыны барлық дөңгелекті айналып үлгереді. Ал сағаттағы цифрлары бар дөңгелек циферблат деп аталатынын сен білесің.

- Циферблатта қанша кішкене сызықшалар бар екенін білесіңдер ме? (60)

- Бір кішкене сызықшадан келесісіне дейінгі арақашықтық минут деп аталады. Қай тіл осылай жылжиды? (минуттық), яғни арақашықтық … деп аталады (минут).

- Ал минуттық тіл жүріп өтетін барлық дөңгелек ... деп аталады (сағат).

- Сонымен бір сағатта неше минут бар? (60 минут.)



Минуттық – ұзын тіл – 12-ні көрсеткенде, сағат толық бір сағатты көрсетеді.

Сағаттың неше болғанын анықтаңдар? (Мұғалім әртүрлі уақытты көрсетеді, балалар жауап береді).




Сағаттың моделімен танысады.

Сағаттық және минуттық тілімен танысады.




Оқулық,

дәптер.

Сағат

моделдері

15-20

Жаңаны қолдану

Оқулықтағы №1 тапсырманы орындайды. Неше минут өтті?



Бірінші сағаттың сағат тілі нешені көрсетіп тұр?(бірді)

Минуттық тілі нешені көтсетіп тұр? (екіні)

Он екіден екіге дейін неше кішкентай сызықша бар? (он)

Ендеше сағат қандай уақытты көрсетіп тұр? (1 сағат 10 минутты)

Оны қалай атауға болады? (Бірден он минут кетті)

Екінші сағаттың сағат тілі нешені көрсетіп тұр?(бірді)

Минуттық тілі нешені көтсетіп тұр? (төртті)

Он екіден бірге дейін неше кішкентай сызықша бар? (бес)

Он екіден төртке дейін осындай бес кішкентай сызықшадан нешеу бар? (төрт, яғни бесті өз-өзіңе төрт рет қоссақ жиырманы аламыз)

Ендеше сағат қандай уақытты көрсетіп тұр? (1 сағат 20 минутты)

Оны қалай атуға болады? (Бірден жиырма минут кетті)

Бірінші сағаттағы уақыттан екінші сағаттағы уақытқа дейін сағат тілі өзгерді ме? (жоқ)

Минут тілі өзгерді? (иә)

Неше минут өтті? (он)

Сағаттың моделінде көрсетілген уақытты анықтауды үйренеді.

Анықталған уақытты дұрыс оқуды үйренеді.

Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.

Оқулық,

дәптер.


20-25

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

Оқулықтағы №2 тапсырманы орындауды ұсынады. Сағатқа қарап, уақытты айт. Сағат моделінің минут тілін айналдыр. Уақытты сағат және минутпен ата.



Бірінші суретте сағат тілі нешені көрсетіп тұр? (екіні)

Минут тілі ше? (екіні)

Сағат қандай уақытты көрсетіп тұр? (2 сағат 10 минут)

Оны қалай атуға болады? (екіден он минут кетті)

Қалған суреттер бойынша осылай жұмыс жасайды.

Сағат моделіндегі сағаттық тіл мен минуттық тілді ажыратуды және уақытты дұрыс айтуды үйренеді.

«Шапалақтау» әдісімен бағалайды.

Оқулық,

дәптер.


25-32

Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс.

Оқулықтағы №3тапсырмада есептерге қысқаша жазба мен сызба таңдап, оларды шығарады.

Оқулықтағы №4 зерттеушілік тапсырманы орындайды.

Алдымен екі санмен қосындысы 9-ға тең болатын өрнектер құрастырады.

3+6=9

5+4=9

8+1=9

Содан кейін үш санмен қосындысы 9-ға тең болатын өрнектер құрастырады.

5+3+1=9

2+3+4=9

6+2+1=9

Екі санмен қосындысы 9-ға тең болатын өрнектер құрастырады.





Оқулық, дәптер.


Рефлексия

32-35

Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады.

Кері байланыста оқушылар өзінің бүгінгі сабақтағы жетістігі мен кемшілігі туралы айтады.




«Еркін микрофон» әдісі


__________________________________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

85 -сабақ.

Бөлімі:

3В Шамалар. Уақытты бағдарлау


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шамаларды өлшеу/ Ертегілер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.3.5 уақытты циферблат бойынша 12 сағаттық форматта анықтау/уақыт өлшем бірліктерін (минут, сағат, күн, апта, ай, жыл) ажырату;

1.1.3.2** өлшем бірліктерді: уақыт (сағ) қолданып өлшеу.

Сабақтың мақсаты:

Шамаларды қайталайсың.


Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру


Мұғалім уақытты сұрайды. Көбі сағаттан уақытты анықтай алмауы да мүмкін.




Сағаттың моделінде көрсетілген уақытты анықтауды үйренеді.






Сағат

моделі

4-6

Өзектендіру.

Оқулықтағы №1 тапсырманы орындайды. Әлия ертегі оқыды. Неше минут өтті?



Бірінші сағаттың сағат тілі нешені көрсетіп тұр? (үшті)

Минуттық тілі нешені көтсетіп тұр? (сегізді)

Ендеше сағат қандай уақытты көрсетіп тұр? (3 сағат 40 минутты)

Екінші сағаттың сағат тілі нешені көрсетіп тұр? (төртті) Минуттық тілі нешені көтсетіп тұр? (төртті)

Сағат қандай уақытты көрсетіп тұр? (4 сағат 20 минутты)

Неше минут өтті? (қырық)


Сағаттың моделінде көрсетілген уақытты анықтауды үйренеді.


Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.

Оқулық,

дәптер.


7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Бүгінгі сабақта шамалар туралы біліміңді пысықтайсың.

Мәселелік жағдаятты түсінеді.







Мағынаны тану

10-15

Өзіндік жұмыс.

Оқулықтағы №2тапсырманы өз бетімен орындайды. Балалар айырымдылық салыстыруға берілген есепті шығарады.


Тапсырманы өз бетімен орындайды.

«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау

Оқулық,

дәптер.


15-20

Қиындықтарды түзету.

Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.

– Кімде қиындықтар туындады?

– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?

– Жіберілген қателіктің себебі неде?

– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.

(Қосымша тапсырмалар орындау).

– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?

(Қателіктерді түзету).

– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.

Қателікті түзету үшін оқулықтағы №3 тапсырманы орындайды.Суретке қара. Сырымның күні бойы не істегенінайт.

Сырым ұйықтауға сағат нешеде жатты?

Мектептен сағат нешеде қайтты?

Таңғы асың нешеде ішті?


Қатемен жұмыс жасайды.

Суретке қарап, Сырымның күні бойы не істегенінайтып береді.




Оқулық,

дәптер.


20-25

Өткенмен жұмыс

Оқулықтағы №4тапсырмада шамаларға амалдар қолдану бойынша білімін пысықтайды.

Оқулықтағы №5 зерттеушілік тапсырманы орындайды.

Пойыз әртүрлі қалаларға көрсетілген уақытта
жүреді.

Егер олардың барлығы таңертең жолға
шығатын болса, онда қайсы пойыз басқаларынан
ерте жүреді? (Өскемен - Алматы)

Қайсы пойыз соңғысы болып жолға
шығады? (Алматы -Нұр-Сұлтан)


Пойыздардың шығу уақытына қарай соңғы шыққан пойызды анықтайды.

«Шапалақтау» әдісімен бағалайды.

Оқулық,

дәптер.


Рефлексия

32-35

Т үсінбедім Сұрағым бар Түсіндім








Смайл

тер


__________________________________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

86 -сабақ.

Бөлімі:

3В Шамалар. Уақытты бағдарлау


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шамалар/ Наурыз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.3.1** уақыт шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу;

1.1.3.2** өлшем бірліктерді: уақыт (сағ) қолданып өлшеу.

Сабақтың мақсаты:

Шамаларды қайталайсың.