Файл: 1. Кп табалы сандар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.04.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Көрнекілігі: Ойын есептер,карточкалар,сиқырлы шаршылар.

Сабақтың барысы:

1.Барлық амалдарға берілген қарапайым есептерден тұратын математикалық диктант .

-Газет 15 теңге тұрады.Осындай 4 газет қанша тұрады?

-Талғаттың 100 теңгесі болды. Ол 55 теңгеге журнал сатып алды. Талғатта қанша теңге қалды?

-250 теңгеге 5 бірдей ашықхат сатып алынды. Бір ашықхаттың бағасы қанша?

2. Сағатпен есептеу 1минутта қанша есеп шығара аласың?

894560 – 800 000 454 989-356 666

894 560 – 90 000 1 945 899- 999 889

894 560 – 4000 656 859 888-556 455 231

3.Математикалық эстафета.Әр қатардағы оқушыларға бірдей тапсырмалар жазылған парақтар үлестіріледі.Олар тізбек бойымен парақты бір-біріне береді де, шешуін жазады.Тапсырманы тез , әрі дұрыс орындаған қатар жеңеді.

450х2 720:90 960 :3 380х3 360:90

53х4 780:2 780:30 15х60 490: 7

Қорытынды:

«Кім шапшаң?» ойыны бойынша ,тақтада берілген тапсырманы жылдам есептеу.



Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық ойын есептер.

Сабақтың мақсаты:Оқушыларға көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдерін қалыптастыру; есептеу тәсілдерін және есеп шығару дағдыларын жетілдіру.

Көрнекілігі: «Кім шапшаң ?», суретті тапсырмалар.

1.Математикалық диктант.

-2жүзд;

-4жүзд.2бірл;

-7жүзд,5ондық,6бірлік;

-5онд,6бірлік,

-4жүзд,2онд.,3бірл,

-6жүзд,8онд,2бірл,

2.Амалдар ретімен жаза отырып есептеу.

3 х 309 -972 : 4 268+609-566-97

(709-411): 2х6 1 000 –(651-169)+107

3.Теңдікте қандай сан түсіп қалған?

844+289- = 289 ( -254) х (585 + 2) = 0

  1. ) : (348+259) = 0 (483-15)х(869- ) = 0

Қорытынды: Амалдардың орындалу тәртібіне байланысты ауызша есептер шығару.

Жүзетін затты шеңбердің ішіне ,ұшатын затты шаршының ішіне, ал жүзетін де ,ұшатын да заттарды шеңбер мен шаршының ішіне меңзермен сызып көрсет.



Сабақтың тақырыбы: Қызықте есептер әлемінде.

Сабақтың мақсаты:Оқушылардың танымдық тапсырмалар арқылы интекллектуалды және шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру, сабаққа қызығушылықтарын арттыру.Шапшаңдылыққа ,ептілікке тәрбиелеу.

Көрнекілік: логикалық тапсырмалар, сандар әлемі,ойындар

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

1.Есту арқылы есте сақтауды жаттықтыру.

Қанша?

*Бес тышқанның құлағы-----------------

*Жеті сиырдың мүйізі-------------------

*Дүйсенбі сөзіндегі әріптер саны----------------------

*Ертегідегі айдаһардың саны-------------------------


*Қандай үш таңбалы санды алты нөл шығатындай етіп тең бөлуге болады?-----

*Осыдан сегіз жыл бұрын жиырма жастағы жігіт----------------------

*Қыркүйек пен қаңтар арасындағы ай саны--------------------------

2.Сандарды оқып ,разрядтық қосылғыш түрінде жазу.



3.Математикалық диктант .

*7 саны 91-ден неше есе кем?

*68 шығу үшін 17-ні неше есе арттыру керек?

*8 шығу үшін 56 –ны нешеге бөлу керек?

*Санның төрттен бір бөлігі 60-қа тең. Сан нешеге тең?

*720 санын 2 есе кеміт.

*Азайғыш -1 000, азайтқыш -450. Айырманың мәнін тап.

4.Есепте



Қорытынды: «Ақ сүйек » ойыны. /

Ақ сүйекті лақтыра отырып, көбейту кестесін қайталау./

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық амалдар қасиеттері «Ойна да ойла»

Сабақтың мақсаты: Арифметикалық амалдар туралы білімдерін,амалдардың қасиеттері және оларды есептеуді тиімді орындауда қолдана білу,есептеудің ауызша және жазбаша тәсілдерін орындау кезіндегі амалдар тәсілдерін қортындылау.

Көрнекілігі: «Компьютер» дидактикалық ойын, тестік жұмыс.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың дайындығын тексеріп,ойынның мақсатын түсіндіру

1.Мұғалім мысалдар тізбегін оқиды,балалар ауызша санайды да ,жауабын көрсетеді немесе бірнеше бала дауыстап жауап береді,сосын тексеру орындалады.

360 : 9 + 28 : 2 – 2 х 1 + 38 : 2 Жауабы: 35

30 + 20 х 2 :20 + 19 :8 х 60 Жауабы: 180

90 + 30 : 3 х 2 – 8 : 9 х 11 – 12 Жауабы: 76

«Компьютер » не істеді? (есептеді,амалдарды орындады).

Қандай амалдар орындады? Қосу,азайту,көбейту ,бөлу

2.Суретті мұқият қарап,қай кірпі алманы тез алады? Жолды сызып көрсету.



3.Тестік тапсырма,оқушыларға жұмыстар таратылып беріледі,жауабын белгілеу керек.

*.Салыстырып ,дұрысын белгілеу

А.300:100> 180 : 6 Б. 1000:10 10х10 В. 200х3< 45 + 50

*8 дана, 45 теңге, 12 метр шамалардың өлшемі

А. Масса, сыйымдылық, ұзындық Б.Сан, баға, ұзындық

В. Баға,салмақ,уақыт

*Амалдарды орындап,дұрыс мәнін тап. 128 х 430 -6795+675-34125 :375

А.47479 Б. 39 В. 48 829

*Төрт таңбалы санды 4-ке бөлгенде толымсыз бөлінді 1235 болып,1 қалдық қалды.Ол қандай сан?

А. 4939 Б.4941 В. 4940

*Мәні ең үлкен өрнекті белгіле.

А. 24тәул.5сағ-12тәул.15сағ Б. 9тәул.16сағ+8тәул.сағ

В. 18сағ.28мин-5сағ32мин

Қорытынды:

Сабақтың тақырыбы: Алгебралық сипаттағы дәстүрден тыс тапсырмалар

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға құрылымы күрделі теңдеу есептер шығартып үйрету.Арифметикалық амалдар туралы білімдерін ,амалдардың қасиеттері және оларды есептеуді тиімді орындауда қолдана білу.Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.


Көрнекілігі: Карточкалар, математикалық жұмбақ есептер

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушыларға математикалық жұмбақ есептер жасыру

????????????????

2. «Компьютер» дидактикалық ойыны түріндегі ауызша есептеу.

Оқушылар тақтада жазылған мысал есептерді шығарып ,жауабын көтереді.

А ) 360:9+28:2-2*1+38:2

Б)30+20*2:20+19:8*60

В) 90+30:3*2-81:9*11

3.Математикалық диктант

7 саны 91-ден неше есе кем?

68 шығу үшін 17-ні неше есе арттыру керек?

8 шығу үшін 56-ны нешеге бөлу керек?

Қорытынды: Қиялды жетілдіру ойыны,неге ұқсатасың? Шешуін тапсаң сызықпен қос.



«Кім шапшаң » ойыны бағдаршам белгілеріне бағына отырып,көбейту кестесін айту.

Сабақтың тақырыбы: Сиқырлы фигуралар .

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға геометриялық фигуралар жайында мағұлмат беру, ойын арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру, қызықты есептер шығару.

Сабақтың барысы: І ұйымдастыру кезеңі

1.Геометриялық фигураларды еске түсіру, қайталау       

2.Кеңістікте қиялды дамыту

* Қыста су неге айналады?---------------------------------------

*Кемелердің тұрағы-------------------------------------------------

* Пойыздар неге темір жолмен жүреді?

* Тісі көп неге тамақ жемейді?

* Жүннен тоқылған төсеніш

3. Балық қандай фигуралардан құрастырылған?



Қорытынды:

Нәтиже дұрыс болатындай амалдардың таңбаларын қой

1 2 3 = 1

1 2 3 4 = 1

1 2 3 4 5 =1

1 2 3 4 5 6= 1

1 2 3 4 5 6 7=1

1 2 3 4 5 6 7 8= 1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 = 1

180* қа тең бұрыш сал

90* қа тең бұрыш сал

40*қа тең бұрыш сал

Сабақтың тақырыбы: Даму деңгейін анықтау тапсырмалары.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың білім,білік дағдыларын тексеру

Шапшаңдылыққа ,ұқыптылыққа, сабаққа қызығушылықтарын арттыру

Көрнекілік: карточкалар, қиялды жетілдіру ойыны, тестік тапсырмалар

Сабақтың барысы: І ұйымдастыру кезеңі

1.Қиялды жетілдіру ойыны. Неге ұқсатасың? Шешуін тапсаң оны суретпен қос.



2. Оқушыларға тестік тапсырмалар беру

1.Екі ондық жеті бірліктен тұратын санды тап

А. 38

Ә. 51


Б.27

2. Ең үлкен санды тап

А.11

Ә. 47

Б.20

3. Ондығы бірлігінен екі санға кем болатын санды тап

А.47

Ә.46

Б. 85

4. Мәні онға тең болатын қосындыларды тап

А. 8+1

Ә. 7+2

Б. 4+6

5. Самат 7 дәптер, ал Дулат одан 3 дәптер артық сатып алды. Дулат неше дәптер сатып алды?

А. 10 дәптер

Ә. 4 дәптер

Б. 8 дәптер

Қорытынды:

Сабақтың тақырыбы: Қызық есептер

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың білім, білік дағдыларын арттыру

Сабаққа деген қызығушылық зейіндерін қалыптастыру,шапшаңдылыққа ,ептілікке , ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: логикалық жұмбақ есептер, карточкалар .

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

  1. Логикалық ойлауды жаттықтыру тапсырмалары

  • Жалғыз өркешті түйе---------------------------

  • Адамға үйренген қоян----------------------------

  • Жолбарыс тегіне ұқсайтын үй жануары------------------------------------------

  • Жылқыдан аласа, құлағы үлкен, күтімді онша қажет етпейтін, еті арам, үй жануары-------------------------------------------------------------

  • Малдың терісінен үйтілген ет-----------------------------------------

2. «Кім шапшаң» ойыны ,оқушылар тақтаға жауабын жазады



. Тиімді тәсілмен орындап, жауабын жаз

56 х 9 76 х 8 45 х 3

98 х 9 28 х 6 28 х 9

36 х 9 29 х 9 56 х 3

4. «Кім тауға тез шығады?»



Қорытынды: Оқушылардың өз өздерін бағалауы.

Қызық сұрақтар

-Егер түнгі сағат 12-де жаңбыр жауса, мұнан соң 72 сағаттан кейін күн ашылып, шуақ түсе ме?

(жоқ, түн мезгілі)

-Қосарланып жегілген үш ат 1 сағаттың ішінде 12км жол жүреді. Осы уақыттың ішінде бір ат қанша жол жүрген? (12км)

- Үш түйеқұс ұщып келе жатты. Аңшы олардың бірін атып алды. Неше түйеқұс қалды?

(түйеқұс ұшпайды)

- Бір топ үйрек ұшып келе жатты. Біреуі алдында, екеуі артында, екеуі алдында, біреуі артында, біреуі екеуінің ортасында. Барлығы қанша үйрек ұшты? (3)

  • Төрт қайың қатар өсіп тұр.

Әрбір қайыңда 4-4-тен бұтақ бар.

Әрбір бұтақта 4-4-тен алма бар.

Барлық алма саны қанша? (Қайыңда алма өспейді)

-Мына сандарды алып көріңіз: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. осылардың қосындысы көп пе, көбейтіндісі көп пе? (қосындысы)

Сабақтың тақырыбы: Ауызша және жазбаша көбейту амалдарына берілген есептер.

Сабақтың мақсаты : Оқушыларға логикалық тапсырмалар беру арқылы сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру. Ойлау қабілеттерін дамыту, ептілікке , шапшаңдылыққа тәрбиелеу.


Көрнекілігі: Жұмбақтар, логикалық тапсырмалар, тест жұмыстары

Сабақтың барысы: І ұйымдастыру кезеңі

1. Зейінді топтауды дамыту ширату

Ауаның қозғалысы--------------------------

Жердің серігі----------------------------------

Қойдың төлі-----------------------------------

Қосылғыштардың мәні---------------------

Қазір жылдың нешінші айы---------------

Оның алдындағы айды айт----------------

Соңынан қандай ай келеді ?---------------

Екі баланың біреуі солға, ал екіншісі оңға қарап тұр.Олар бір-бірін көре ме?---------

2. Мына суреттегі екі ұқсас тышқанды бояп көрсету керек



3.Логикалық тапсырма

А) Қайыңда 500 жаңғақ өсіп тұр.Қатты соққан желдің әсерінен 2 есе жаңғақ үзіліп түсті. Қанша жаңғақ қалды?

ә)Бір кісі құйып тұрған жауынның астында қалды. Ол үйіне келгенде үсті малмандай су болды. Тек шашы ғана су болмапты. Себебі........

б)Әли мектепке келе жатып оң жағындағы орналасқан үйлерді санады.Үйлердің саны 20 болды.Ол мектептен келе жатып сол жағындағы үйлерді санады. Үйлердің саны 20 болды. Әли неше үй санады?

В) Бір қойдың еті 2 сағат піссе, екі қойдың еті бір қазанда қанша уақыт піседі?

4. Кім шап-шаң?

55х2 100х3 702х2

45х2 200х4 500х6

65х3 300х2 400х5

Қорытынды: Білгім келеді

Сабақтың тақырыбы: Математикалық эстафета

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың алған білімдерін тексере отырып, ақыл –ой өрісін жан-жақты дамыту, балалардың өздерін тексере білуін,мәдениетті қарым –қатынас жасай білуін қалыптастыру.

Сабақтың барысы:

Ал, келіңдер, келіңдер,

Біріңе бірің еріңдер.

Біліміңді тексеріп,

Ойынға қатысып көріңде

  1. «Кім ойшыл, тапқыр

Ойынның шарты бойынша әр топтан бір-бір ойыншы шығып біреуі геометриялық фигураларды аттап адым жасайды. Кім көп адым жасаса сол жеңеді: ( сызық, сәуле, кесінді)

2. Есеп шығару

Поезд 6 сағатта 400 км жол жүреді осыдан кейін ол жылдамдығын 4 км арттырып, қалған жолды 6 сағат жүреді. Поезд барлығы неше км жол жүреді?

3.Жорға ойыны 3 бөліктен тұрады.

А) Бір тонна мақта ауыр ма,

Бір тонна көмір ауыр ма?

Б) 2 жәшік қызанақ 20 кг болса, осындай 5 жәшік қанша болады?

Түстен кейін 26 қап жиналды, Бұл түске дейінгіден 6 қап кем. Күні бойы қанша қап картоп жиналды?

В) Апамның 600 теңгесі бар еді,ол әрқайсысы 250 теңгеден 2 бөрік сатып алды. Сонда қанша ақшасы қалды?

Г) Үй жанындағы ағаштарға таңертең 4 шелек ,кешке 5 шелек су құйып тұрды. Бір аптада қанша шелек су жұмсалады?