Файл: Пн аза тілі Жоспар блімі 7блім Су тіршілік кзі Кні Сынып.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.04.2024
Просмотров: 6
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пән: Қазақ тілі Жоспар бөлімі: 7-бөлім «Су – тіршілік көзі» Күні: Сынып: 3 | Мектеп: 29 Мұғалімнің аты-жөні: Сейткалиева М.С Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | «Мейірімді өзен (ертегінің жалғасы)» | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 1.1. Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну 3.1.1.1.анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау 4.4. Каллиграфиялық дағдыларды дамыту 3.4.4.1. кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу 5.1. Грамматикалық нормаларды сақтау 3.5.1.1. мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/ санын/ іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану. | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы: Мәтін мазмұнын тірек сөздер арқылы түсінеді. Оқушылардың көпшілігі: Тыңдаған мәтін мазмұнын түсінеді, қарапайым нұсқауларды орындайды. Оқушылардың кейбірі: Тыңдаған мәтін мазмұнын түсінеді,көмекші сөздерді қолданады. | ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||
Лексикалық минимум | Мұз, беті қатады | ||||||||||||||||
Грамматикалық минимум | Көмекші сөздер | ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Судың қажеттілігін ұғындыру | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану | ||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power Point таныстырылымы | ||||||||||||||||
Бастапқы білім | 7-бөлім: Су –тіршілік көзі. Адамдар мен өзен №7 | ||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру «Құнды қасиеттерді жинау» жаттығуы. Ең алдымен жүргізуші бастайды. Қағазда бейнеленген жүректі алып, «Мен сізге жүрегімді ұсынамын, себебі сіз ... қайырымды адамсыз». Әр қатысушы жүрек бейнеленген қағазды алып, жалғастырады. Сөйтіп барлық қатысушы өз ойын айтып шығуы керек. Оқушылар арасында бір-біріне деген достық, құрмет қарым-қатынасын орнатуға болады. Ой шақыру Оқушылар назарына сурет ұсынылады. Бұл не? ойыны. Суреттің жартысы ғана көрсетіледі. Оқушылар қандай сурет жасырылғанын анықтайды. Өткен сабақта игерген сөздерді еске түсіру мақсатында ұсынылған тапсырма. Бұл не? Бұл өзеннің беті ме? - Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен таныстыру
| Таратпа материалдар слайд | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 28 мин | Мағынаны тану (МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту 1-тапсырма: Берілген суретке назар аударып, сөзге қажетті төл дыбысын (ә,і,ң,ғ,қ,ұ,ү,һ,ө) қойып жаз.. Қай әріп? М....з. Қай әріп? Бет.... қатады Тыңдалым алды тапсырма: 2-тапсырма: бас және кіші «Ұ» әріпінің таңбалануына назар аударып, мысал келтіріп жаз. Мысалы: Ұ – әріпінің бас әріп болғанда таңбалануы ұ- әріпінің кіші әріппен таңбалануы Сөз ортасында «ұ» әріпінің байланысын сақтап жазуды ұмытпа. Ұ – Ұзақ, Ұзын ұ- Мұз, тұз Тыңдалым тапсырмасы: Мәтінді мұқият тыңдап, жаңа сөздерді белгіле. Ертеде ғайып болған өзен ауа-райының ықпалымен қалпына келді. Арада ұзақ уақыт өткеннен кейін өзен адам танымастай өзгерді. Себебі, адамдар өзенге жауапкершілікпен қарайтын болды. Қыс мезгілінде өзеннің беті қатады. Кейін мұзға айналады. Қайта айналып көктем келгенде өзен жайнай түседі. Адамдар, қоршаған ортаны бағалай білейік! Мейірімді өзен халқына қызметін жалғастырды. (Ұ)Ой шақыру Берілген сұраққа жауап жаз.
__________________________________
___________________________________
____________________________________
_____________________________________ Дескриптор - мәтінді түсінеді; - жаңа сөздерді анықтай алады; Кері байланыс. «Шапалақ әдісі» арқылы тапсырма бойынша кері байланыс жасайды. Грамматикалық қоржын (Ұ, МК) Көмекші сөздер- лекикалық мағынасы жоқ,негізгі сөзге тіркесіп қолданылады. алды, арты, қасы, жаны,сырты, бойы,беті Мысалы: өзеннің жанында Үйдің алдында Өзеннің бойы Менің үйім өзеннің бойында орналасқан. Үйдің алдында машина тұр. (Ө) Тыңдалымнан кейінгі тапсырма: 1-тапсырма: Мәтінді мұқият тыңдап, мәтіннің мазмұны бойынша ретімен орналастыр.
Дескриптор - сөйлемдер бойынша оқиғаның ретін анықтайды; Кері байланыс: Не қиын болды? Неліктен? Сергіту кезеңі: https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU Мұғалім оқушылармен бірге әуенге сүйене отыра, жаттығуларды орындайды. (ЖЖ) Жазылым Тапсырма: Суретке мұқият қара, берілген тірек сөздерді пайдаланып «Мейірімді өзен» тақырыбында шағын мәтін құрастырып жаз. Тірек сөздер: беті, бойында, қатады, жанында, мұз, ағып кетеді. Дескриптор - сурет желісі бойынша жазады; - тірек сөздерді қолдана алады; - сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды. - бас әріп пен тыныс белгілерді қолданады. Кері байланыс: «Бас бармақ» арқылы кері байланыс жасайды. Кел, жаттайық! Жұмбақ Аузы жоқ, сыңғырлайды, күледі, Онсыз бірақ жер бетінде тірлік жоқ. | Слайд таратпа қағаз слайд https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU Слайд Таратпа материал | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия Бүгінгі сабақтан алған әсерім?.... Маған не ұнады/не ұнамады?..... Тапсырманы орындауда туындаған қиыншылықтар ....... Үй жұмысы Оқулықтың 86 беттегі 5-тапсырма. Суретті сөзбен жазып, сөйлемді толықтыр. Бағалау Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын бағалау критерийлері бойынша бағалай алады. | | |||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушының жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу түрінде болуы мүмкін. | Бұл бөлімде оқушының сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушының барлығы ОМ қол жеткізді ме? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушының жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |