ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.02.2024
Просмотров: 21
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі
№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
https://ust.kz/qmg
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Энергия. Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Энергия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Энергия. Потенциалдық энергия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 7.2.3.2 – механикалық энергияның екі түрін ажырату; 7.2.3.3 – кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Энергия түрлерін ажырата алады. Көптеген оқушылар істей алады: Кинетикалық және потенциалдық энергия түрлерінің теңдеулерін түрлендіре алады. Кейбір оқушылар істей алады: Кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолданады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру «Кім», «Қайда», «Қашан»? телебағдарламасындағы әуен ойналады. Мұғалім оқушылардың наза рын қара жәшікке аударады. Қара жәшіктегі затты анықтау үшін оқушыларға сұрақ қою.. 1. Жұмыс дегенді қалай түсінесіңдер? 2. Күнделікті тұрмыста қандай жұмыстар атқарасыңдар? 3. Жұмыс істеу үшін күштің қандай қажеті бар? 4. Энергия дегенді қалай түсінесіңдер? 5. Адам энергияны қайдан алады деп ойлайсыңдар? 6. Энергияның қандай түрлерін білесіңдер? 7.Жұмыс пен энергияның байланысын қандай мысалдар келтіріп көрсетуге болады? Жаңа сабақ ДЖИГСО әдісі бойынша 3 топқа бөліп теориялық материалды меңгереді. 1 – топ Механикалық энергия тобы 2- топ Кинетикалық энергия тобы 3-топ Потенциалдық энергия тобы С ығылған серіппенің кері тебілу барысында денелер қозғалысқа келіп, жұмыс істеледі. Бұдан сығылған серіппенің жұмыс істеуге қабілетті екенін білеміз. Қ озғалыстағы денелердің істеген жұмысы сол денелердің массаларына тәуелді. Д ененің істеген жұмыс сол дененің жылдамдығына да тәуелді. Дененің жұмыс істеу қабілетін нақты көрсететін физикалық шама энергия деп аталады. Энергия бірлігі 1 Джоуль=ватт·секунд. Тұрмыста энергияның өлшем бірлігі ретінде 1 киловатт·сағат=3600000 Вт·с=3600000 Дж Потенциалдық энергия деп әр түрлі денелердің өзара орналасуы бойынша анықталатын энергияны айтады. Жоғары көтерілген дененің потенциалдық энергиясы сол дененің массасына және көтерілу биіктігіне тәуелді. Жаңа сабақты бекіту сұрақтары. Кім жылдам? Әдісі 1.Қандай жағдайда дененің энергиясы бар деп айтуға болады? 2.Энергия дегеніміз қандай шама? 3.Жұмыс пен энергияның бірліктері қандай? 4.Механикалық энергия деп нені айтамыз және оның қандай түрлері бар ? 5.Дененің кинетикалық энергиясы қандай шамалармен өрнектеледі? 6.Кинетикалық энергияны есептеу формуласы қандай? 7.Сен тұрған жерде энергияның қандай түрі қолданыста ? 8.Энергия деңгейлері айырымдарының физикалық мағынасы қандай? 9.Сенің энергияң бар ма? 10.Энергия жоқтан бар болмайды және ешқайда жоғалып кетпейді! - дегенді қалай түсінесің? Бекіту тапсырмалары - Топтық жұмыс 5,3-жаттығу есептері 1 – топ Механикалық энергия тобы №2 Массасы 9,0г оқ винтовка ұңғысынан 800м/с жылдамдықпен шығады.Оның кинетикалық энергиясы қандай? №1 Теориялық зерттеу Резеңке мен ермексаздан жасалған шарлар үстелден еденге құлағанда,қандайқұбылыс болатынын байқаңдар.Олардың құлаған кезінде орын алатын энергияның түрленуін сипаттап жазыңдар.Бұл үдерістің айырмашылығын көрсетіңдер. 2- топ Кинетикалық энергия тобы №3 Тарту күші 6*104 Н болатын мәшиненің жылдамдығы 2м/с –тан 8м/с-қа артады.Мәшиненің жалпы массасы 8 т.Мәшиненің кинетикалық энергиясының өзгерісін,тарту күшінің жұмысын және оның орын ауыстыру аралығын табыңдар.Үйкеліс есептелмейді. Теориялық зерттеу Сурет пен тақырыпты байланыстыру. 3-топ Потенциалдық энергия тобы №4 Жүк көлігінің массасы жеңіл автомобильдің массасынан 18 есе артық .ал жүк көлігінің жылдамдығы жеңіл автомобильдің жылдамдығынан 6 есе кем.Олардың кинетикалық энергиясын салыстырыңдар. №2 Теориялық зерттеу Жер бетіндегі ұшу алаңында тұрған ұшақ қандай механикалық энергияны иеленеді.Ұшу алаңынан қозғалып,әуеге көтнрілер алдында қандай энергияны иеленеді? Жеке жұмыс «Блум таксономисы»
БББ кестесі
Рефлексия: «Аргумент» Бугінгі сабақта менің көңіл –күйім болды ..................................,себебі.................................... Сабақта мен ............................................. жұмыс жасадым, себебі................................................ Сабақтағы мен үшін ........................................, себебі....................................................................... Үйге тапсырма §28. Электр заряды. Зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы Үйге тапсырма §32 тақырыпты оқу Сұрақтарға жауап жазу . Энергияның түрленуіне мысалдар кетіріп эссе жазу. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Қара жәшік ішіндегі суреттер. Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр топ бір тапсырмаға жауап береді, басқа топ өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор -Энергияны біледі -Формуланы түрлендіре алады -Энергия түрлерін ажыратып формуланы жаза алады -Формуланы түлендіре алады. Дескриптор: -Энергияны біледі ; -Энергия өлшембірлігін атайды; -Кинетикалық энергия шамаларын атай алады; -Потенциалдық энергия шамаларын атаай алады; Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 балл Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл Дескриптор Энергияның формуласын қолданып,есептің шешімін табады • Теориялық зерттеу сұрақтарына жауап береді; • Жеке жұмысты орындап өз білімдерін тексереді Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 7 сынып оқулық Башарұлы Р. Алматы:Атамұра 2017ж. |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: №17. Практикалық жұмыс: үстел теннисіне арналған шариктің тебілу биіктігін анықтау
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||
Пәні: | | |||||||||||||||||||||
Бөлім: | Энергия | |||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | №17. Практикалық жұмыс: үстел теннисіне арналған шариктің тебілу биіктігін анықтау | |||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 7.2.3.4 – жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдану | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Потенциалдық энергияны біледі. Көптеген оқушылар істей алады:Потенциалдық энергияны түрлендіріп есептер шығаруда қолдана алады. Кейбір оқушылар істей алады: жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолданып шариктің көретілу биіктігін анықтай алады. | |||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Сұрақ бізден ,жауап-сізден әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру. 1.Қандай жағдайда дененің энергиясы бар деп айтуға болады? 2.Энергия дегеніміз қандай шама? 3.Жұмыс пен энергияның өлшембірліктері қандай? 4.Механикалық энергия деп нені айтамыз және оның қандай түрлері бар ? 5.Дененің кинетикалық энергиясы қандай шамалармен өрнектеледі? 6.Кинетикалық энергияны есептеу формуласы қандай? 7.Сен тұрған жерде энергияның қандай түрі қолданыста ? 8.Энергия деңгейлері айырымдарының физикалық мағынасы қандай? 9.Сенің энергияң бар ма? 10.Энергия жоқтан бар болмайды және ешқайда жоғалып кетпейді! - дегенді қалай түсінесің? Жаңа сабақ Үштік одақ әдісі бойынша жаңа сабақты 3 топқа бөлісіп зерттеу 1 топ –Масса 2 топ-Биіктік 3- топ Еркін түсу үдеуі Ауырлық күші әрекетінен еркін құлаған дененің қарастырайық. Жер бетімен салыстырғанда h1 биіктігіне көтерілген дене А1 нүктеснен төмен қарай А2 нүктесіне құлады делік. Сонда ауырлық күшінің істеген жұмысын табайық. Екі нүктенің араында дененің жүрген жолы: Дененің қозғалыс бағытында әсер етерін күш: Денеің құлаған кездегі ауырлық күшінің істейтін жұмысы: Топтық жұмыс (формуламен жұмыс) (5 минут) 1 топ 2 топ 3топ Бекіту тапсырмалары Жеке жұмыс «Кеңейтілген тапсырма»
Есептер шығару. Жекек жұмыс. 5.4-Жаттығу есептерін шығару. №1Массасы 100 кг дене 10 м биіктіктен биіктігі 3 м үйдің төбесіне құлап түсті.Ауырлық күшінің істеген жұмысы қандай? №2 800 м биіктіктегі тау шоққысының төдесінде алма ағашы өсіп тұр.Биіктігі 5 м алма ағашының бұтағындағы массасы 0,5 кг алманың Жер бетімен және ағаш түбімен салыстырғандағы потенциалдық энергиялары қандай? №3 Нүрек су электр станциясында су 275 м биіктіктен құлап ағады.Әр бір секунд сайын СЭС-тің бір трубинасынан 155 м3 су ағып өтеді.Бұл трубинада 1 с ішінде қанша энергия өндіріледі? №4 Дененің Жер мен Ай беттерінен бірдей биіктіктегі потенциалдық энергиялары бірдей бола ма? №5Қатаңдығы 2*105 Н/м серіппе серпімділік күшінің әрекетінен 3 см-ге ұзарды.Созылған серіппенің потенциалдық энергиясы қандай? Бекіту тапсырмалары Серпілген сауал әдісі бойынша сабақты қорытындылау сұрақтары: 1.Потенциалдық энергия дегеніміз не? 2.Ауырлық күші әрекет ететін потенциалдық энергияның формуласы қалай өрнектеледі? 3.Ауырлық күшінің жұмысы мен потенциалдық энергияның арасында қандай байланыс бар? 4.Неліктен потенциалдық энергия салыстырмалы сипат алады? 5.Сығылған серіппенің потенциалдық энергиясы қандай формуламен анықталады? 6.Серіппенің потенциалдық энергиясының өзгерісі мен серпімділік күші жұмысының арасындағы байланыс қалай өрнектеледі? 7.Тұрған жеріңде желдің ,судың басқа да денелердің потенциалдық энергиясын пайдалану мүмкіндігі бар ма? Талдау жасау. Рефлексия: «Аргумент» Бугінгі сабақта менің көңіл –күйім болды ..................................,себебі.................................... Сабақта мен ............................................. жұмыс жасадым, себебі................................................ Сабақтағы мен үшін ........................................, себебі....................................................................... Үйге тапсырма §33 тақырыпты оқу 5.4-жаттығудың №6.№7 Теориялық зерттеу тапсырмалары | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл Дескриптор Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 7 сынып оқулық Башарұлы Р. «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: №18. Практикалық жұмыс: сапалық және сандық есептер шығару;
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Энергия | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №18. Практикалық жұмыс: сапалық және сандық есептер шығару; | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 7.2.3.6 – механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Механика энергия түрлерін біледі Көптеген оқушылар істей алады:Энергиынң түрлену заңын біледі және ажырата алады. Кейбір оқушылар істей алады: механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолданады | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Конверттегі сұрақ әдісі бойынша сабақты қорытындылау сұрақтары: 1.Потенциалдық энергия дегеніміз не? 2.Ауырлық күші әрекет ететін потенциалдық энергияның формуласы қалай өрнектеледі? 3.Ауырлық күшінің жұмысы мен потенциалдық энергияның арасында қандай байланыс бар? 4.Неліктен потенциалдық энергия салыстырмалы сипат алады? 5.Сығылған серіппенің потенциалдық энергиясы қандай формуламен анықталады? 6.Серіппенің потенциалдық энергиясының өзгерісі мен серпімділік күші жұмысының арасындағы байланыс қалай өрнектеледі? 7.Тұрған жеріңде желдің ,судың басқа да денелердің потенциалдық энергиясын пайдалану мүмкіндігі бар ма? Талдау жасау. Жаңа сабақ Дененің потенциалдық және кинетикалық энергияларының қосындысы механикалық энергия деп аталады. W=Ek+Eп W -механикалық энергия Тысқарғы күштермен әрекеттеспейтін денелер жүйесін тұйық жүйе деп атайды. Болат шар мен болат тақтадан тұратын тұйық жүйедегі механикалық энергиянының түрленуін қарастырайық Тұйық жүйені құрайтын денелер арасында тек қана ауырлық күші мен серпімділік күші әрекет ететін болса, онда тұйық жүйенің механикалық энергиясы тұрақты сақталады. Топтық жұмыс (суретпен жүмыс) (5 минут) Жеке жұмыс Бес сұрақ әдісі бойынша сабақты қарытындылау бекіту. 1.Денеің толық механикалық энергиясы деп қандай энергияны айтады? 2.Тұйық жүйе деп қандай жүйені айтады? 3.Тұйық жүйедегі энергияның сақталу және айналу заңы қалай оқылады? 4.Үйкеліс күші бар болса ,механикалық энергия сақтала ма?Сақталмаса оны қалай түсіндіруге болады? 5.Қандай шарттар орындалса,механикалық энергия сақталды деп айта ламыз? Үйге тапсырма §34 тақырыпты оқу 152-беттегі Теориялық зерттеуді үйде қауіпсіздік ережесін сақтай отырып жаса п көру және тәжірие қорытындысын жазып келу. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Дескриптор Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Механикалық энергияны жазып айтып береді Механикалық энергияның теңдеуін жазып көрсетеді Потенциалдық және кинетикалық энергияны салыстырады. Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 6 балл Дескриптор Бекіту сұрақтарына дұрыс жауап береді Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 7 сынып оқулық Башарұлы Р. «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жай механизмдер
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Күш моменті | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай механизмдер | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру; 7.2.4.2 – күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіреді Көптеген оқушылар істей алады:«Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіреді Кейбір оқушылар істей алады: күш моментінің формуласын қолданып есептер шығарады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Бес сұрақ әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрап ,үйге берілген Теориялық зерттеу жұмысын тексеру. 1.Денеің толық механикалық энергиясы деп қандай энергияны айтады? 2.Тұйық жүйе деп қандай жүйені айтады? 3.Тұйық жүйедегі энергияның сақталу және айналу заңы қалай оқылады? 4.Үйкеліс күші бар болса ,механикалық энергия сақтала ма?Сақталмаса оны қалай түсіндіруге болады? 5.Қандай шарттар орындалса,механикалық энергия сақталды деп айта ламыз? Миға шабуыл Жұмбақтар:
2. Артық кемдi теңестiрер, Дәндi де өзi жемес бiрер. 3. Жансыз жарады, Жанды ұрады. 4. Жетпіс аяқ бауырында, Екі қолы жауырында, Тындырады істі ол, Жеңілін де, ауырын да. 5. Үй артында бүкір терек, Күресуге кісі керек. Жаңа сабақ Топтық жұмыс ДИГСО әдісі бойынша оқушылар слайд бойынша тақырыпқа қатысты жаңа сабақтың мазмұнын ашады. 1 топ-Көлбеу жазықтық 2-топ Иіндік 3 топ-Блок Күшті түрлендіріп, қозғалыс бағытын өзгерту үшін қолданылатын құралдар жай механизмдер деп аталады. Бекіту тапсырмалары Слайдпен жұмыс –Суреттер сөйлейді әдісі бойынша тапсырманы орындайды . Жеке жұмыс. Кері байланыс Рефлексия: «Аргумент Үйге тапсырма §33 | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр бір тапсырмаға жауап береді, өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтар мен жұмбақтарға жауап береді Жасаған тәжірибесінің қорытындысын оқып береді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 7 сынып оқулық Башарұлы Р. «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дененің массалық центрі
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Күш моменті | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Дененің массалық центрі | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 7.2.4.3 – жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Көптеген оқушылар істей алады: Кейбір оқушылар істей алады: | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары» Бірнеше құттықтау қағаздарын топ құрамындағы оқушылар саны бойынша беске, алтыға жыртып, оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді. Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут «Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б Жаңа сабақ https://www.youtube.com/watch?v=Ashora2iHng 1.Видео «Жазық фигураның массалар центрін анықтау» сілтемесі бойынша оқу материалдары мен таныстырылымдар. 2.Оқулықтағы жұмыс мақсатымен,құрал-жабдықтарды жазып алады. Оқу тапсырмасы: 1.Тәжірибе жасау: Қолдарыңызға ине-жіпті алып бір нүктеге іліп тіке ұстаңдар. Кесілісу нүктесін сызып алыңдар Қайшы,А4 парақ, ине –жіп, қарындаш, сызғыш,маркер, массалы кіші 2. Жазық фигураның массалар центрін сипаттаңыздар. Бекіту тапсырмалары Есептер шығару 1. Массасы 400 г қаршығаны ауа тасқыны 70 м биікке көтереді. Құсты көтерген күштің жұмысын анықтаңдар. 2. Автокран массасы 1,5 т жүкті көтеріп, 22, 5 кДж жұмыс атқарды. Сонда жүк неше метрге жоғары көтерілді? 3. Тепе-теңдік күйдегі иіндіктің иіндері сәйкес 15 және 90 см-ге тең. Иіндікке түсетін күш 1,2Н. Үлкен күштің мәнін табыңдар? 4. Спортшы массасы 200 кг штанганы 4 с-те 2 м-ге көтерді. Сонда оның қуаты қандай? Серпілген сауал әдісі бойынша сабақты бекіту 1.Иіндік дегеніміз не? 2.Күш иінідеп нені айтамыз? 3.Күш моменті дегеніміз не? 4.Массалар центрінің анықтамасы қалай айтылады? 5.Дененің массалар центрін қандай тәсілдермен анқытайды? 6.Эксперименттік тәсілмен дененің массалар центрі қалай анықталады? 7.Екі дененің массалар центрін қандай теориялық формуламен анықтайды? Рефлексия: «Аргумент» Бугінгі сабақта менің көңіл –күйім болды ..................................,себебі.................................... Сабақта мен ............................................. жұмыс жасадым, себебі................................................ Сабақтағы мен үшін ........................................, себебі....................................................................... Үйге тапсырма §35 тақырыпты оқу Үшбұрышты фигураның массалар центрін анықтау –тәжірибені жасап қорытынды жазу. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр бір тапсырмаға жауап береді, өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор -Қайшы көмегімен кез келген фигураны қиып алады; -Фигураның кез келген 3 нүктесін белгілейді; -Әр нүктеге инені іліп, түсу нүктесін белгіліп түзу жүргізеді; -Әр нүктеден жүргізілген сызықтардың қиылысу нүктесін белгілейді; -Дененің массалық центрін анықтайды, қорытынды жасайды 5 балл Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл Формативті бағалай 10 балл | ФИЗИКА 7 сынып оқулық Башарұлы Р. «Дидактикалық материалдар Смайликтер https://www.youtube.com/watch?v=Ashora2iHng |