ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.05.2024
Просмотров: 18
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: Әлемді өзерткен өнертабыстары. | Мектеп: | ||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||
Күні: | 07.12.2022ж | | |||||
Сынып: 11 | Қатысқандар | Қатыспағандар | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Ұлы өнертапқыш | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 11.4.3.1.белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану,көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптай білу | ||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіндегі көркемдік сөздерді ажыратады Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркемдік сөздерді сұрыптай біледі Кейбір оқушылар орындай алады: Берілген мәтіндегі айшықтау сөздерді дәлелдейді | ||||||
Сабақтың барысы: | |||||||
Сабақтыңкезеңі/ уақыт | Педагогтіңәрекеті | Оқушыныңәрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. Сергіту сәті. «Ыстық алақан» тренингі Оқушылар бір-бірімен қол алысып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Ой түрткі 1. Қазір қолданылып жүрген электр шамының тарихын білесіңдер ме? | Оқушылардан өткен тапсырмаларды қайталау Ой түрткі әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді | Дескриптор: -бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты сұрақтарға жауап бере алады. | 11-сынып «Қазақ тілі» оқулығы | |||
Сабақтың ортасы | Оқылым. 1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, кірме сөздерді табыңдар. Томас Алва Эдисон –әлемге танымал өнертапқыш. Ол телеграфты, бұрышты диафрагмалы телефонды, кино аппаратын жетілдірді, электр балқыту лампасының алғашқыларының бірін жасады, фонографты ойлап тапты. Бұл коммерциялық жағынан табысты болды. Телефон арқылы сөйлесуді алло деген сөзбен бастауды ұсынып, ол сөз әлі күнге дейін қолдануда. Томас Эдисон-ғылым мен техниканың алуан саласының дамуына өз үлесін қосқан дәуір тұлғасы. 1888 жылы Эдисон адамның даусын керемет дәлдікпен қайталайтын және дауыстық барлық интонациясы мен мүмкін болатын дауыстарды беретін идеалды құрылғы ойлап тапты. Фонограф-оның ең тамаша өнертабысы. 1889 жылы жазда Париждегі Бүкіләлемдік көрмеге Эдисонның жаңа, жетілдірілген фонографы қойылды. Өнертабыс қойылған стенд көп адамды қызықтырды.Кейін оның басшылығымен Нью-Йоркте соңғы түрдегі фонограф жасайтын фирма жұмыс істей бастады. Келесі жаңалығы-электрлік жарықтандыру идеясы. Осы саладағы көптеген өнертабысты зерттей отырып, Эдисон қыздыру жүйесіне тоқтады. Көптеген тәжірбиенің және үздіксіз, көп жылғы еңбегінің арқасында өзінің өнертабысын жетілді. Электр шамды жасау да оңай іс емес. Шыны қалпақша ішіне балқытылған екі платина электродтың ортасына өзекше орнатылып, ішіндегі барлық ауа сорылады. Ауа сорылғаннан кейін шамды контактісі бар цоколыға орнатып,патронға кигізеді.Эдисон шамының орташа жұмыс істеу уақыты-800-1000 сағат. А) Сұрақтар бойынша жұптасып диалог құрыңдар. 1. Алғашқы өнертабыстар қай елдерден бастау алды? 2.Томас Алва Эдисонның өнертабысы қоғамға,жұмыс күшінің өнімділігіне қалай әсер етті 3. Қандай салалардың дамуына өнертабыстардың пайдасы болды? 4. Париждегі Бүкіләлемдік көрменің жаңалығы қандай болды? Ә) 1-деңгей. Дереккөздерді пайдаланып,ұлы өнертапқыштар туралы қосымша материалдар табыңдар. 2-деңгей. Тапқан материалдарыңды негізге ала отырып, ғылыми стильде жазылатын мақаланың тезистік жоспарын құрыңдар. 3-деңгей. Құрған жоспарларың бойынша ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып мақала жазыңдар. 2-тапсырма. Кім жылдам? Сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Публицистикалық стильдің мақсаты қандай? 2. Публицистикалық стиль қандай стильге жақын 3.Публицистикалық стильдің жаззбаша, ауызша түрлеріне мысал келтіріңдер. 4. Қоғамдық пікір тудыру дегенді қалай түсінесіңдер? 5. Публицистикалық стильдің жанрлық түрлерін атаңдар? 3-тапсырма. Өлең жолдарын эпитетті табыңдар. Алтын ұяң-Отан қымбат, Құт-берекең-атаң қымбат, Аймалайтын анаң қымбат, Мейірімді апаң қымбат, Асқар тауың-әкең қымбат, Туып-өскен елің қымбат, Кіндік кескен жерің қымбат, Ұят пенен ар қымбат, Өзің сүйген жар қымбат Қазыбек би | Оқушылар мәтінді оқып, түсінеді, кірме сөздерді табады. Оқушылар сұрақтарға жауап бере алады Оқушылар өлең жолдарынан эпитетті таба алады | Дескриптор:
Оқушылар сұрақтарға жауап бере алады 2-ұпай Оқушылар өлең жолдарынан эпитетті таба алады 4-ұпай | | |||
Сабақтың соңы Үйге тапсырма: 5-тапсырма. | Кері байланыс. Сабақ ұнады ма? Бүгін не түсіндік? Бүгінгі тақырыпты қорытындылаңыз | | | |