Файл: Сабаты таырыбы Электр тізбегі жне оны рамды бліктері, ток кші, кернеу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.05.2024

Просмотров: 20

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электромагниттер және оларды қолдану.

№ 9 зертханалық жұмыс. «Электромагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау»

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

8.3 В Электромагниттік құбылыстар

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электромагниттер және оларды қолдану.

9 зертханалық жұмыс. «Электромагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.4.3.4 – жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру;

8.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Шарғының полюстарын дұрыс анықтайды

Көптеген оқушылар істей алады: Шарғының магниттік әсері шарғының орам санына қалай тәуелді екенін біледі.

Кейбір оқушылар істей алады: Шарғының магниттік әсері өзекшеге қалай тәуелді екенін біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут

Бекіту

10 минут

Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

1) Оқушылардың теориялық материалды қалай игергендігін тексеру үшін «физикалық диктант» және «сәйкестендіру» тапсырмасы беріледі.

1._______ немесе ______ магниттелуін ұзақ уақыт сақтайтын денелерді айтады. (тұрақты, қарапайым)

2.Магнит тілшенің ____ полюсі бар. (екі)

3.Электр өрісінің өзіне тән _______ қасиеті қозғалмайтын зарядтарға әрекет ету қабілеті болып табылады. (ерекше)

4.Қасиеттері бойынша бір-біріне ұқсамайтын _______ немесе _______ деп аталатын екі полюсі бар. (солтүстік, оңтүстік)

5. _______ деп электр тогы бар өткізгіштердің өзара әрекеттесуін жүзеге асыратын материяның түрі. (магнит өрісі)

6.Электр тогы бар түзу өткізгіш орналасқан кеңістікте магнит тілшені қозғалысқа келтіретін күш _______ _______ деп аталады. (магниттік күштер)

Оқушылар өзара және өзін- өзі тексереді. Мұғалім оқушылардың жауаптарына кері байланыс жасайды.

«Сәйкестендіру» тапсырмасы. Жеке жұмыс (I)


1

Магниттік өрістің 2 негізгі қасиеттері қандай және магнит өрісін не тудырады?




А) магниттелуін ұзақ уақыт сақтайтын денелер.

2

Магнит өрісінің сызықтары деген не?




Ә)магнит тілшесінің осі деп аталады.

3

Магнит өрісі деген не?




Б)магнит өрісінде кішкентай магнит тілшелерінің осьтерін бойлай орналасқан сызықтар.

4

Магниттің неше полюсі бар?




В)тогы бар шарғының ішіне шыныққан болаттан жасалған өзекше орнатып, алуға болады.

5

Тұрақтты магниттер




Г)оның электр тогына әсер етуінде, тек қозғалыстағы зарядтар мен тұрақты магниттер ғана магнит өрісін тудырады.

6

Тұрақты магнитті қалай алуға болады?




Ғ)тұйықталады.

7

Магнит сызықтары магнит ішінде




Д)солтүстік полюстен шығып, оңтүстік полюске енеді.

8

Магнит сызықтары қалай бағытталады?




Е)өткізгіштердің электр тогымен өзара әрекеттесуі жүзеге асатын материя түрі.

9

Магниттік аномалиялар




Ж)екі полюсі (N) солтүстік және оңтүстік (S)

10

Тілшенің ортасынан өтетін және оның полбстерін қосатын түзу




З)магнит темір рудасының орасан зор кені бар жер қойнауының жергілікті магнит өрістерінің пайда болуы.


Зерттеу жүргізу. Оқушылар зерттеушілік дағдысын дамыту мақсатында зертханалық жұмыс жасайды. №9. Электромагнитті жинау және оның әсерін зерттеу

Мұғалім зертханалық жұмыс бойынша кері байланыс жасап, оқушылардың қорытындысына толықтырулар жасайды.
4) Сабақты бекіту. Жеке жұмыс (I) Оқушылар теориялық материалды және зерттеу нәтижесін қолдану дағдысын дамыту үшін физикалық диктант орындайды

1.................... ішіндегі магнит өрісінің күш сызықтары параллель және оны сырт жағынан орап жатады. (соленоид)

2.Күш сызықтары шарғының ...................... полюсі жағынан шығып, ................ полюсі жағына кіреді. (солтүстік, оңтүстік)

3.Шарғының екінші жағы .......................... полюс болады, бұл жерде ток орам бойымен ......................... бағытымен ағады. (оңтүстік, сағат тілі)

4.Ішіне темір өзекше орналастырылған шарғы .................... деп, ал шарғыға оралған сымдар .......................................................... деп аталады. (электромагнит, электромагниттің орамасы)

5. Электромагнитті көбіне .................... тәрізді етіп жасайды.(таға)

6.Электромагниттер көтергіш крандарда, ........................................, .............................., қолданылады. ( телеграфта, телефонда

Рефлексия

Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.

Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау

1   2   3   4   5   6   7

§55, 25 – жаттығу

Оқушылар теориялық материалды игеруін тексеру үшін «физикалық диктант» және «сәйкестендіру» тапсырмаларын орындайды

Оқушылар зерттеушілік дағдысын дамыту барысында 9-шы зертханалық жұмысты орындайды. Жұмысқа қажет құралдарды таңдап алып, тізбекті жинай алады

Оқушылар өз ойларын ашық және еркін жеткізеді.



Бағалау критерийлері

-Тізбекті дұрыс құрастырады.

-Шарғының полюстарын дұрыс анықтайды.

-Шарғының магниттік әсері шарғының орам санына қалай тәуелді екенін біледі.

-Шарғының магниттік әсері ток күшіне калай тәуелді екенін біледі.

-Шарғының магниттік әсері өзекшеге қалай тәуелді екенін біледі.
Дескриптор:

-Магнит оның қасиеттері мен полюстары туралы біледі.

-Тұрақты магнитті біледі.

-Магнит өрісінің күш сызықтарын сипаттайды.

Жалпы балл-4

Дескриптор:

-Оқушылар тізбекті дұрыс құрастырады.

-Шарғының полюстарын дұрыс анықтайды.

-Шарғының магниттік әсері шарғының орам санына қалай тәуелді екенін біледі.

Жалпы балл-6
Дескриптор:

-Шарғының магниттік әсері ток күшіне калай тәуелді екенін біледі.

-Шарғының магниттік әсері өзекшеге қалай тәуелді екенін біледі.

Жалпы балл-4

Жалпы бағалау критерийлер бойынша 14 балл



Оқулық

Слайд



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш, электр өлшеуіш құралдар


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

8.3 В Электромагниттік құбылыстар

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш, электр өлшеуіш құралдар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.4.3.5 – магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсерін сипаттау;

8.4.3.6 – электрқозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Параллель өткізгіштердің өзара әрекеттесуі магнит өрісі арқылы жүзеге асатынын біледі.

Көптеген оқушылар істей алады: Магнит өрісінің электр тогы жүріп тұрған өткізгішке әсерін тәжірибеде көрсетіп,сипаттайды.

Кейбір оқушылар істей алады Электр өлшеуіш пен электрқозғалтқыштың қолданылуын түсіндіре алады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім

10 минут

Бекіту

10 минут

Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут


1.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады.

ІІ. «Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі. Жеке жұмыс (I)

1. Тұрақты магниттер дегеніміз не?

2. Электр кернеуі дегеніміз не?

3. Өткізгіштерді тізбектей жалғау дегеніміз не?

4. Магнит өрісі.

5. Ток күші қандай формуламен анықталады?


Жаңа сабақ
Физикалық диктант.Жеке жұмыс (I)

  1. Магнит өрісі тарапынан тогы бар өткізгішке әсер ететін күш...............деп аталады.

  2. N- ……….. S - . ......... деп аталады.

  3. ХБ жүйесінде магнит өрісінің индукциясы .........өлшенеді

  4. Өткізгіш күш сызықтарына перпендикуляр орналасқанда
    оған әсер ететін күш .......... болатыны түсінікті.

  5. Электрқозғалтқыштың әсер ету принципі қалай жумыс істейді, құрылымы қалай.



«Ойлар ағыны » әдісі

3 Тапсырма . Тәжірибе көрсетемін сол тәжірибе көрсету арқылы оқушыларға ашық сұрақтар қоямын



Сұрақтар:

Өткізгіштен ток өткен кезде, қандай күшпен әсер етеді?

Егер күш сызықтарына перпендикуляр орналасса оған әсер
ететін күштің мәні қандай болады?

Күш сызықтары параллель орналасқанда бағыты өзгере ме?

Магнит индукциясының векторы қандай шама?
4 Тапсырма: «Кім тапқыр»- әдісі

Суреттегі электрқозғалтқыштың бөліктерін атап, суретте орнына жабыстырыңыздар;



1-якорь

2-магниттің полюстері

3-қозғалтқыштың корпусы

4-щеткалар

5-коллектор

6-вентилятор

«Денотатты граф»-әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі сабақта алған ақпараттарын жинап қорытындылаймын.



Магнт өрісі



Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау

§34 Магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш, электр өлшеуіш құралдар


Оқушылар жақсартуға арналған уақыт ідісі арқылы сұрақтарға қол көтеріп , әркімнің пікірін тыңдап жауап береді.


Оқушылар физикалық диктант жұмысын орындайды. Ампер күшімен танысады.

Оқушылар бұл сұрақтың жауабын топ ішінде талдап, Ампер күшінің негізделгенін дәлелдейді


Бағалау критерийлері

-Параллель өткізгіштердің өзара әрекеттесуі магнит өрісі арқылы жүзеге асатынын біледі

-Магнит өрісінің электр тогы жүріп тұрған өткізгішке әсерін тәжірибеде көрсетеді, сипаттайды.

-Электр тогы жүріп тұрған өткізгішке магнит өрісі тарапынан әсер ететін күштің шамасына негізделіп жасалынған құралдардың жұмыс жасау принциптерін түсінеді.

-Электр өлшеуіш пен электрқозғалтқыштың қолданылуын біледі.

Дескриптор:

-Магниттелуін ұзақ уақыт сақтайтынын айтты.

-Тізбектің берілген бөлігіндегі заряд бірлігінің орын ауыстыруы үшін токтың атқарған жұмысын анықтайтын физикалық шаманы

-Егер бірінші өткізгіштің соңы екінші өткізгіштің басымен, екіншінің соңы үшіншінің басымен жалғанса, бұндай қосуды тізбектей жалғану екенін білді.

-Токтар мен қозғалыстағы зарядтардың өзара әсерлесуін жүзегеасыратын біледі

-Ток күші I=q/t екенін біледі.

Жалпы балл-3

Дескриптор:

-Ампер күшімен танысты

-Магнит сызықтары магниттің оңтүстік полюсінен шығып солтүстік полюсіне енетінін айтты.

-Магнит өрісінің индукциясы Тесламен (Тл) өлшенетінін біледі

-Күш сызықтар перпендикуяр орналасқанда максимал болатынын түсінеді.-Электрқозғалтқыштың принципі құрылымын біледі.

Жалпы балл-5

Дескриптор:

-Ампер күшімен танысты

-Күш сызықтары перпендикуляр орналасса максимал мәнге жететінін білді

-Күш сызықтары параллель орналасқанда нольге тең болатынын түсінді

-Магнит индукциясы векторлық шама екенін ұғынды;

Жалпы балл-5

Дескриптор:

-Электрқозғалтқыштың негізгі бөліктерімен танысты

-Электрқозғалтқыштың бөліктерінің орналасу ретін көрсетті

-Электрқозғалтқыштың қызметін білді

Жалпы балл-3

Жалпы бағалау критерийлер бойынша 16 балл




8-сынып оқулық

«мектеп» баспасы






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электромагниттiк индукция, генераторлар

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

8.3 В Электромагниттік құбылыстар

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электромагниттiк индукция, генераторлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.4.3.7 – электромагниттік индукция құбылысын түсіндіру;

8.4.3.8 – Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Электромагнитті жинай алады, генераторды біледі

Көптеген оқушылар істей алады: Электромагнитті тәжірибеде қолдана алады, генератордың құрылысын біледі.

Кейбір оқушылар істей алады: Электромагнитті тұрмыста пайдалануды біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут


Бекіту

15

минут

Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

«Не білемін…»  өткен тақырыптарды қайталау. Оқушылар 3 нұсқаның біреуін таңдап, сол бойынша жауап береді

1 - ші нұсқа: «Сәйкесін тап» ойыны

Ең көп магниттік тартылу Тұрақты магниттер күші .......деп аталады.

2. Магниттелуін ұзақ уақыт сыртқы магнит өрісін сақтайтын денелер... күшейтетін заттар

3.солтүстік полюс... магниттік полстер

4.оңтүстік полюс S

5.ферромагнетиктер N
2 – нұсқа: «Физикалық диктант»


1. Магнит өрісіндегі тогы бар өткізгішке әрекет ететін күштің бағытын ............ пайдаланып анықтаймыз .
2 .Магни өрісі тогы бар .......................әрекет етеді.
3 .Магниттің ..................болады.
4 .Магнит бөлінеді.................... .................

5.1820 жылы дат ғалымы ........................... электр тогының магнит өрісіне әрекетін анықтады.
3 – ші нұсқа: «Моншақты тіз» әдісі



Сұрақ

Жауаптар

1

Электр энергиясын механикалық энергияға айналдыруға арналған электр машинасы.




2

Ішіне темір өзекше орналастырылған шарғы




3

Шарғы арқылы ............жіберіледі




4

Түзу электр тогының магнит өрісінің бағытын тәсіл




5

Таға тәрізді магнит




6

Жолақ магнит






. «Ойлан-жұптас-бөліс»

Жеке жұмыс (I)

1) Жаңа сабақтың мақсатын ашу үшін оқушылар назарына бейнебаян ұсынылады.

Бейнебаяннан не көрдіңдер?

Оқушылар өз пікірін айтады.

Электромагниттік индукция құбылысы (постер қорғау, топтық жұмыс)

«Кір қыстырғыш жіп» әдісі. Генераторлар және олардың жұмыс істеу принципі.

Электромагниттік индукция құбылысы (тәжірибе көрсету

Тест «Көршіңді тексер» Жеке жұмыс (I)
1. Магнит өрісін өзгерткенде, электр тогы пайда болады. Бұл құбылыс қалай аталады?
А) электр өрісі
Ә) электромагниттік индукция құбылысы
Б) магнит өрісі
2. Электромагниттік индукция құбылысын ашқан кім?
А) Андре Мари Ампер
Ә) Александро Вольта
Б) Майкл Фарадей
3. Индукция латын тілінен аударғанда қандай мағына береді?
А) магнит
Ә) бағыттау
Б) өріс
4. Кернеуді арттыруға және кемітуге арналған құрал қалай аталады?
А) трансформатор
Ә) генератор
Б) ротор
5. Механикалық энергияны электр энергиясына айналдыратын машина
А) трансформатор
Ә) генератор
Б) ротор

Рефлексия

Кері байланыс:(алма, ананас, лимон беріледі).

Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығын үш түрлі жемістер арқылы көрсетеді.

Лимон – мен күткендей болмады, түсінбедім

Ананас – ұнады, бірақ ұсыныстарым бар

Алма – маған қызықты болды, үйрендім


Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
§55-56 оқу,

26-жаттығу №4

Оқушыларға сабаққа


Оқушы нұсқа бойынша берілген сұрақтарға жауап беруде, өткен тақырыпты есіне түсіреді

Бейнебаяннан көргендерінен

оқушылар өз пікірін айтады.
Оқушы өзіне бекітілген тапсырманы орындайды, тақырып аясын түсінеді.

Оқушылар өз ойларын ашық және еркін жеістер арқылы көрсетеді.


Бағалау критерийлері
-Электромагниттің  жұмыс істеуін түсінеді

-Магнит өрісі мен электр өрісі арасындағы байланысты ажыратады

-Генераторды техникада колданудың маңыздылығын біледі.

-Генератордың бөліктерін ажырата алады.

Дескриптор:

-Электромагниттік индукция құбылысын біледі;

-Майкл Фарадейдің тұжырымын түсіндіреді.

-Генераторды қайда қолдануды біледі.

-Генераторды өндірісте қолдану әдісін түсінеді.

-Электромагнитті дұрыс жинай алады

- индукциялық токтың пайда болуының себебі катушкадан өтетін магнит өрісінің өзгеруінен екенін біледі.
Жалпы балл-10







маркер



https://www.youtube.com/watch?v=ELffdUyETcE
бейнебаян, интерактивті тақта, проектор

Оқулық, плакат, маркерлер, стикерлер




Оқулық, жіп, қыстырғыш. Суреттер



Оқулық, шарғы, темір, кілт, ток көзі, гальванометр.



Тест тапсырмасы

Қосымша-2
Оқулық, дәптер