Файл: мж мектеп Н. Бекежанов атындаы жалпы орта мектебі кмм.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.10.2024
Просмотров: 7
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
ҰМЖ | Мектеп: Н.Бекежанов атындағы жалпы орта мектебі КММ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ауелова А | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Өсімдіктердің тыныс алуы. Тұқымның немесе өскіндердің тынысалуы мысалында | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары: | 7.1.4.3 – Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Өімдіктердің тыныс алу деректерін білу, кезеңдерін ажырату Басым көпшілігі: Фотосинтез және тыныс алу процестер кезіндегі оттек, көмірқышқыл газы мен энергияны сіңіру мен бөлу үдерісіндегі өсімдіктің рөлін талдау Кейбір оқушылар: Өсімдіктің тыныс алу үдерісін дәлелдейтін тәжірибе мәнін түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | Өсімдіктердің тыныс алуы мен фотосинтез үдерісін салыстырады Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеуге жүргізген тәжірибе нәтижесін түсіндіреді | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Жоғары деңгей дағдылары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттары: | Негізгі сөздер: Өсімдіктердің тыныс алуы, ауа тамырлары Талқылауға арналған тармақтар: Өсімдіктердің тыныс алуның ерекшелігін жануарлардың тыныс алу еркшелігін ажыратады, тыныс алудың кезеңдерін оқып талдайды Жазылым бойынша ұсыныстар: Термин сөздерді дәптерге түсіріп, сөздердің мағынасын ашады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: | Оқушыларға жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен индусрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсудің маңыздылығын түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Химия (Оттегі мен көмірқышқыл газын өндіру) Физика (ауа қысымы), Дүниетану (тұқымның өнуі) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім: | Өсімдіктердің тыныс алуын біледі. Тұқымның өнуінде тыныс алудың маңыздылығын сипаттайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Сабақтағы жоспарланған жұмыс | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Кіріспе 3 минут 7 мин |
Сәлемдесу,түгелдеу,оқушылардың көңілін сабаққа аудару 2.Қызығушылықты ояту: «Көбелек» әдісі (3 түрлі – түсті қағазға көбелек суретін салып қиып аламын. Көбелектің оң қанатына тілек жазамын. Сол қанатына үй тапсырмасына қайталау сұрақтарын жазамын, түсі арқылы топқа бөлемін. ) Үй тапсырмасын: «Көбелек» әдісі арқылы қайталау, Шеңбер болып қолдарына түсі бойынша таңдап алған көбелектерін алып тұрады. Сағат тілі бойынша бір – біріне тілек айтады және сол қанатында жазылған сұраққа жауап береді. Қол соғу арқылы оқушылар бірін – бірі бағалайды | Түрлі – түсті қырқылған көбелектер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Негізгі бөлім: 3 минут 10 мин 7 мин | «Миға шабуыл» әдісі Жаңа сабақтың тақырыбын ашып алу мақсатында «Тыныс алу процесі» туралы видеоролик көрсетемін Оқушылардан видеоролик туралы қысқаша түсінік сұраймын. Мәтінмен жұмыс (оқылым ,тыңдалым ,айтылым) Топтық тапсырма: «Кластер» әдісі . Бас бармақ арқылы бағалаймын «Ойлан тап» әдісі 1.Тұқымды қоймада сақтағанда, қойманың ылғалдылығы қанша болу керек? Қалай ойлайсың ылғалдылық өсімдікке не үшін қажет? 2.Тұқымға температураның тигізетін әсері бар ма, қандай мысалдар келтірер едің? 3.Жарық не үшін керек, қалай ойлайсың жарықсыз өсімдіктерде қандай күйге енер еді? Топта талқылау,мағынасын ашу. Смайлик арқылы бағалаймын Дескриптор
Жұптық тапсырма «Мозайка» әдісі Қима суреттер беріледі. Дескриптор 1.Фотосинтез процесінің өсімдіктер мен жануарлар үшін маңызын анықта 2.Өсімдік жасушасындағы хлорофильдің маңызын түсіндіреді Геометриялық фигуралар арқылы бағалаймын Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары 1 тапсырма
Дескриптор
Смайлик арқылы бағалаймын Сабақ соңында бағалау парақшаларын толтырады | АКТ Оқулық Флипчарт Флипчарт Оқулық Дәптер Оқулық | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 мин 3 мин | Қима суреттер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Кері байланыс Блоб ағашы Үй тапсырмасы: Өсімдіктердің тыныс алуы тақырыбын оқып келіңдер. 2. Жабық тест тапсырмалары | Кері байланыс парағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау: арнайы қажет ететін оқушылардың | Бағалау- Сіз оқушылардың материлды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз | Денсаулық және техника қауіпсіздігі ережесін сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Өімдіктердің тыныс алу деректерін біледі, кезеңдерін ажырату Басым көпшілігі: Фотосинтез және тыныс алу процестер кезіндегі оттек, көмірқышқыл газы мен энергияны сіңіру мен бөлу үдерісіндегі өсімдіктің рөлін талдау Кейбір оқушылар: Өсімдіктің тыныс алу үдерісін дәлелдейтін тәжірибе мәнін түсіндіру | Әрбір этап сайын кері байланыс беріледі. Блоб ағашы арқылы | АКТ құралын дұрыс қолдану Укасканы дұрыс қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берген уақыт ішінде үлгерді ма?Мен өз жоспарыма қандай түзету енгізер едім және неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. ................. 2. ................. Сабақтың мұнанда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? 1. ................ 2. ................ Сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге не нәрсеге назар аударуым қажет? |
қ/с | Т апсырма Топ мүшелері | 1-тапсырма. «Көбелек» әдіс | 2-тапсырма. Кластер, Ойлан тап Жеке бағалау | 3-тапсырма. Мозайка әдісі Жұптық бағалау | 4-тапсырма. Жеке жұмыс №1 тапсырма | Жалпы балл |
1 | | | | | | |
2 | | | | | | |
ҰМЖ | Мектеп: Н.Бекежанов атындағы жалпы орта мектебі КММ | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ауелова А | ||||||||||||||||
Сыныптағы оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | №7 Зертханалық жұмыс. Өсімдіктердің тыныс алуы. | ||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары: | 7.1.4.3 – Өсімдіктердің тыныс алатынын зерттеу; | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Өімдіктердің тыныс алу деректерін біледі, кезеңдерін ажырату Басым көпшілігі: Фотосинтез және тыныс алу процестер кезіндегі оттек, көмірқышқыл газы мен энергияны сіңіру мен бөлу үдерісіндегі өсімдіктің рөлін талдау Кейбір оқушылар: Өсімдіктің тыныс алу үдерісін дәлелдейтін тәжірибе мәнін түсіндіру | ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | Өсімдіктердің тыныс алуы мен фотосинтез үдерісін салыстырады Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеуге жүргізген тәжірибе нәтижесін түсіндіреді | ||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Жоғары деңгей дағдылары | ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттары: | Негізгі сөздер: Өсімдіктердің тыныс алуы, ауа тамырлары Талқылауға арналған тармақтар: Өсімдіктердің тыныс алуның ерекшелігін жануарлардың тыныс алу еркшелігін ажыратады, тыныс алудың кезеңдерін оқып талдайды Жазылым бойынша ұсыныстар: | ||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: | Оқушыларға жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен индусрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсудің маңыздылығын түсіндіру | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Химия (Оттегі мен көмірқышқыл газын өндіру) Физика (ауа қысымы), Дүниетану (тұқымның өнуі) | ||||||||||||||||
Алдыңғы білім: | Өсімдіктердің тыныс алуын біледі. Тұқымның өнуінде тыныс алудың маңыздылығын сипаттайды. | ||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Сабақтағы жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы Кіріспе 10 минут |
Сәлемдесу,түгелдеу,оқушылардың көңілін сабаққа аудару Құрал – жабдықтар: мүмкіндігінше бір жылғы, вегетативті жолмен көбецйген және мөлшері бірдей (жапырақ мөлшері), 2-6 дана бөлме өсімдігі (қазтамақ, жебежапырақ және т.б), 2 табақ, шыны қоңырау. Қараңғы шкаф, әк суы бар 2 ыдыс, кішкентай 2 балауыз шам, түймелер, сіріңке. Жұмыс барысы Бұл жұмысты жасау үшін жақсы суарылған өсімдіктерді әк суы бар ыдыстармен бірге жайпақ табаққа қояды. Енді оларды әр түрлі жағдайда: біреуін жарық жақсы түсетін жерге, екіншісін шкафқа немесе жарық түспейтін жерге 5-7 күнге қалдырады. Осы уақытта қоңырау көтерілмейді, және өсімдіктер суарылмайды.
Мәліметтерді кесте түрінде дәптерге түсіріңдер.
. | Түрлі – түсті қырқылған көбелектер | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы Негізгі бөлім: 30 минут |
А) Неліктен тәжірибе нәтижелерінде айырмашылықтар бар? Ол фотосинтез үдерісіне қалай байланысады? Ә) Берілген қандай газдан әк суы лайланады? Б) Жану үшін қандай газ керек? Оның мөлшері әр түрлі жағдайдағы өсімдіктерде қалай және неліктен айырмашылық жасады? В) Зертханалық жұмыс қорытындылары бойынша жалпы қорытынды жасаңдар. 2.Төмендегі суретте оқушының әр түрлі мүшелеерінің тыныс алуын зерттеу үшін жүргізілген тәжірибесі берілген. А) Тәжірибе нәтижесін сипаттаңыз В) Шырақтың сөніп қалу себебін түсіндіріңіз | АКТ Оқулық Флипчарт | |||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Кері байланыс Блоб ағашы Үй тапсырмасы: Өсімдіктердің ыныс алуы тақырыбын зерттеп келіңдер. | кері байланыс парағы | |||||||||||||||
Саралау: арнайы қажет ететін оқушылардың | Бағалау- Сіз оқушылардың материлды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз | Денсаулық және техника қауіпсіздігі ережесін сақтау | |||||||||||||||
Барлық оқушылар: Өімдіктердің тыныс алу деректерін біледі, кезеңдерін ажырату Басым көпшілігі: Фотосинтез және тыныс алу процестер кезіндегі оттек, көмірқышқыл газы мен энергияны сіңіру мен бөлу үдерісіндегі өсімдіктің рөлін талдау Кейбір оқушылар: Өсімдіктің тыныс алу үдерісін дәлелдейтін тәжірибе мәнін түсіндіру | Әрбір этап сайын кері байланыс беріледі. Блоб ағашы арқылы | АКТ құралын дұрыс қолдану Зертханалық жұмыс жасағанда жанған оттан сақтану | |||||||||||||||
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берген уақыт ішінде үлгерді ма?Мен өз жоспарыма қандай түзету енгізер едім және неліктен? | |||||||||||||||||
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. ................. 2. ................. Сабақтың мұнанда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? 1. ................ 2. ................ Сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге не нәрсеге назар аударуым қажет? |