Файл: 10 сынып ііі оу тосанына азастан тарихынан ыса мерзімді жоспар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.10.2024
Просмотров: 9
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||
Бөлім: | Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан | |||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері | |||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.1.2 -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; 10.3.2.4 -мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу; 10.3.2.5 -XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Шыңғыс ханның Моңғол тайпаларының біріктіруін , моңғол шапқыншылығының басталуын және моңғол империясының мемлекеттік құрылысын анықтайды Шыңғысхан империсының мемлекеттік құрылысын сәйкестендіреді және оның тақ мұрагерлерінің тәртібін сипаттайды Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдеріне баға береді | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Қызығушылықты ояту 1.Суреттерде не көріп отырсыздар? 2.Не ерекше болды? 3.Тақырыпты болжап көріңіз.... Болжамдарын негіздейді | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады | ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма
Оқушылар меңгерген мәтіндерін ортаға салып анықтайды, талқылайды, түсіндіреді Венн диаграмма 2-тапсырма: Екі империяның мемлекеттік құрлысындағы ұқсастықтары мен айырмашылықтарды көрсетіңдер сипаттаңдар Түрік империясы. Ұқсастығы. Моңғол империясы. «ПОПС» әдісі 3-тапсырма: Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдеріне баға беріңдер Менің ойымша, Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуынна Моңғол империясы маңызды орын алды ... Себебі 2 дәлел келтіру Мысалға, 1 мысал келтіру Қорытындылайды. | Дескриптор: - Шыңғыс ханның моңғол тайпаларын біріктіруін анықтайды; - Моңғол шапқыншылығының басталуы анықтайды; - Моңғол империясының мемлекеттік құрылысына сипаттама береді; - Көшпелілер мемлекетінің үшінші үлгісіне сипаттама береді, атайды; - жұмыс тобы меңгерген мәтіндерін ортаға салып анықтайды, талқылайды, түсіндіреді. -өзара топтық бағалау жүреді. Дескриптор: -Екі империяның мемлекеттік құрлысындағы ұқсастықтарды сипаттайды - Түрік империясының мемлекеттік құрлысындағы айырмашылықтарды сипаттайды - Моңғол империясының мемлекеттік құрлысындағы айырмашылықтарды сипаттайды -өзара топтық бағалау жүреді Дескриптор: -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдеріне баға береді; -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдеріне 3 дәлел келтіреді -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдеріне 2 мысал келтіреді -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдеріне туралы қортындылап жазады; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Ақпарат тық мәтіндер Венн диаграмма Таратпа материал дар ҚБ парағы «ПОПС» формуласы | ||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері | Оқушылар тақырыпты қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||
Кері байланыс | «ҚҚҚ» әдісі. Жазбаша бағалау аламын.
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||
Бөлім: | Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан | |||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ақ Орда - Қазақ хандығының негізі | |||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.1.2 - Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; 10.3.3.1 -Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | XIII-XV ғғ. Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау Қазақстан аумағында XIII – XV ғғ. құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын талдау | |||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Оқушылардың назарын сабаққа аудары Тақырыпқа шығу - Алтын Орда ыдырағаннан кейінгі пайда болған мемлекеттер? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары хабарланады | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады | ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады | Қазақ елі. Қазақстан тарихы. Kazak eli. 1 seriya. http://www.youtube. com/watch?v=Jkuzz_U8D-E | ||||||||||||||||||
Жаңа білім | «Мағананы тану» кезеңі; Ақ Орда мемлекеті жайында бес минуттық бейнебаян көрсетемін. №1тапсырма Тарихи диктант Ақ Орда - ..................аумағында ........... кейінгі құрылған алғашқы мемлекет. Орталығы ................. өзенінің орта ағысы бойына орналасқан ............... қаласы болды. Ақ Орданың аумағы ................ ханның екі баласы ............. мен .............. хандардың жерін қамтыды. Ақ Орда ............... өзенінен .............. ойпатына дейінгі, Сырдарияның ...................... және ................... ағысы аралығындағы кең-байтақ аумақты алып жатты. .......... ғасырдың екінші ширегінен бастап Ақ Орда ............... біржола бөліне бастайды. ............. жылдардың өзінде мемлекеттің астанасы ................. бір жылдың ішінде ............ хан ауысады. Осы талас-тартысты дер кезінде пайдаланған Орда Еженнің ұрпағы ............. хан билігін өз қолына алып, мемлекеттің күш-қуатын нығайтады. Мәтінмен жұмыс билік үшін күрес, этникалық құрамы, жер аумағы, ел ішіндегі жағдай, шаруашылығы, дін т.б) -Ақ Орданың құрылуы; -Жер аумағы (карта кескіні); -халқының этникалық құрамы; - ішкі-сыртқы саяси жағдайы; -шаруашылығы. Тапсырма: Сәйкестендіру.
«Сұрақтар түймедағы» әдісі Нақтылау сұрақтар 1. Елді басқарған хандарды нақтылап ата? 2. Ақ Орданың жер аумағын картадан көрсет? 3.«Ақ Орда» деп аталу себебі неде? 4. Қазақ хандығының құрылуына қай мемлекет басты себеп болды? 5. Ақ Орда тұрғындары жер өңдеу кәсібімен айналысқандығын дәлелде. Түсіндірмелі сұрақтар 1. Неге Тоқтамыс Әмір Темірге тәуелді болудан бас тартты? 2. Ақ Орданың этникалық құрамын нақтылап ата? 3. Қай ханның тұсында Ақ Орда Алтын Ордадан оқшаулана бастады? 4. Неге билікке келген хандар (Мүбәрак, Ұрыс хан) өз атынан теңге соқтырады? Қалай ойлайсың? 5. Ерзен хан қай қалаларда мешіт салғызды? Қарапайым сұрақтар 1. Ақ Орда мемлекеті қай ғасырда өмір сүрді? 2. Орталығы қай қала? 3. Қай ханның тұсында Ақ Орданың қалалық мәдениеті дами түсті? 4. Халқы қандай шаруашылықпен айналысты? 5. Ақ Орданың алғашқы ханы? | Дескриптор: Ақ Орда мемлекетінің бейнебаянын түсінеді; Көп нүктенің орнына керекті сөздерді айта алады; Сөйлемдерді дұрыс құрастырып, әңгіме құрайды. Дескриптор: Ақ Орданың құрылуын біледі; Жер аумағын кескін картаға түсіре алады; Халқының этникалық құрамын атай алады; Ішкі-сыртқы саяси жағдайын түсіндіреді; Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды; Оқушылар тарихи мәліметтерді сәйкестендіреді; Қарапайым сұрақтар Түсіндірмелі сұрақтар Нақтылау сұрақтарға жауап береді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау | Қазақ елі. Қазақстан тарихы. Kazak eli. 1 seriya. http://www.youtube. com/watch?v=Jkuzz_U8D-E Тақырыптық мәтіндер Сәйкестендіру кестесі Источник: https://e-history.kz/kz/contents/view/324 © e-history.kz | ||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «Қазақ хандығының құрылуындағы Ақ Орданың маңызын сипаттау.» Критерийлері: Мәтіндегі негізгі ойды аша білуі Тапсырмалардың тақырыпқа сай орындалуы Өз ойларын дәлел келтіре отырып талдауы | Оқушылар тақырыпты қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||||||
Кері байланыс | 3-2-1 стратегиясы. Стикерге жазып, ойларын тақтаға іледі. - сабақта алған 3 маңызды ақпарат; - қиындық келтірген 2 мәселе; - сабақта ұнаған 1 мәселе | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ақ Орда - Қазақ хандығының негізі | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.3.1.2 - Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; 10.3.3.1 -Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Ақ Орданың Қазақ хандығының қайнар көзі екенің біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Миға шабуыл ретінде суреттер көрсету. Сабақ тақырыбына шығу. Жаңа тақырыпқа, сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне тоқталып өту. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады | ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | |||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс
Қазақ хандығының құрылуының тарихи алғышарттары мен заңдылықтары анықтаңыз Қандай ортағасырлық мемлекеттердің тарихымен ұласады? Материалдық және рухани мәдениеті, тіл бірлігі қай мемлекет тұсында қалыптасты? Оқушылардың жауабын тыңдап болған, мұғалім өзінің ықтималды жауаптарын көрсету арқылы, сәйкестікпен, қандай мәселеге назар аудару керек екені айтылады. 1-тапсырма Дереккөзімен жұмыс. Ақ Орда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығына нақты дәлелдер келтіріп талдаңыз.
3-тапсырма Инфографика жасау. Қазақ хандығының қалыптасуындағы Ақ Орда мемлекетінің рөлі Интерпретация Мәтінмен жұмыс"ПОПС формуласы". Бірінші сөйлем: "Менің ойымша....." Екінші сөйлем: "Себебі, мен оны былай түсіндіремін..." Үшінші сөйлем: "Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...." Соңғы сөйлем: "Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...." Жеке ұмыс Ақ Орда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығына нақты дәлелдер келтіріңіз.
| Дескрипторлары: Территориялық құрылымы бойынша Ақ Орда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығын түсіндіреді; Территориялық құрылымы бойынша Ақ Орда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығына дәлел келтіреді; Саяси басқару жүйесі бойынша Ақ Орда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығын түсіндіреді; Саяси басқару жүйесі бойынша Ақ Орда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығына дәлел келтіреді; Этникалық құрамы бойынша Ақорда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығын түсіндіреді; Этникалық құрамы бойынша Ақ Орда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығына дәлел келтіреді; Шаруашылығы бойынша Ақ Орда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығын түсіндіреді; Шаруашылығы бойынша Ақ Орда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығына дәлел келтіреді; Ақ Орда мемлекеті мен Қазақ хандығының сабақтастығын түсіндіріп, қорытынды ой түйін жасайды |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау