Файл: 5 сынып азастан тарихы.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.02.2024

Просмотров: 26

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі


Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары.

Зерттеу сұрағы: Археологтар Қазақстан жерінен тас дәуіріне жататын қандай олжаларды тапты?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;

5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Ұқсастық пен айырмашылық

Сабақтың мақсаты

Тас дәуіріндегі Қазақстандатабылған тұрақтарды анықтап, археологиялық ескерткіштердің ерекшеліктерін білу, қазақстандық археологтармен танысу

Бағалау критерийі

тұрақ,оба, қорған, қорым, бифас, ретушь, микролит ұғымының мағыналарының кемінде 4-уін біледі;

:тас дәуірі тұрақтарының табылған аймақтарының кемінде 4-уін картадан көрсетеді;

:тас дәуірінің тұрақтарын зерттеу арқылы әр топ тапсырмаларына орай 3 ерекшелікті талдайды

Ә.Марғұланның, К.Ақышевтың, Х.Алпысбаевтың археология ғылымында ашқан жаңалығы мен зерттеу жұмыстарының маңызының кемінде 1-еуін тұжырымдайды



Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут


Ұйымдастыру сәті. Сыныпты топқа бөлу

(Б) Ой шақыру. Суретпен жұмыс.

Слайдтарды көрсету арқылы археологтардың қазба жұмыстары мен тас құралдары бейнеленген суреттерді көрсетіп, оқушыларға мынадай сұрақтар қойылады:

Суреттерде не бейнеленген?

(Тас құралдар)

Бұл тас құралдарды кімдер және қалай жасады?(Алғашқы адамдар;Тастарды бір-біріне соғу, жару, тегістеу, бұрғылау, аралау тәсілдері арқылы жасады)

.Бұл тас құралдар не үшін қолданылған?

  1. (Жерді қазу үшін, ағаш кесу үшін, аңды аулау үшін, аң терісін сыпыру үшін, аңның етін бөлшектеу үшін)

  2. Бұл олжаларды археологтар қалай тапты деп ойлайсыздар?(Археологтар қазба жұмыстарын жүргізу арқылы тапты)

5.Көне ескерткіштерді зерттеудің маңыздылығы неде?

(Алғашқы адамдар, олардың өмірі мен кәсібі туралы мағлұмат алынады)

6.Тарихты заттай деректер арқылы зерттейтін ғылым қалай аталады? ?(Археология)

ЕҚБ Тапсырманы орындау үлгісі көрсетіледі.Көмек, қолдау көрсетіледі

(М) Сабақтың тақырыбы, мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушы жазбаша тапсырмаларды жазбаша орындайды

Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.


Мадақ

тау

ҚБ Сөзбен қолдау көрсетіп, ынталандыру

Тақырыптық суреттер https://yandex.kz/images/search?text=%D2%9A%D0%D0%B0%D1%81+%D0%B4%Dpos=1&rpt=simage&img_url=http%3A%2F%2Fstom.tilimen.org%2Fsabati-tairibi-azastan-tas-deuirinde%2F62283_html_79bd26df.png&from=tabbar&lr=10295


Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут

5 минут


10 минут



1 «Сәйкестендір» Жаңа ұғымдармен жұмыс

Сабақ барысында кездесетін жаңа ұғымдардың мағынасын оқушылардың алдын-ала түсінуіне жағдай жасалады. Оқушылар «жұбыңды тап» тапсырмасы бойынша тұрақ,оба, қорған, қорым, бифас, ретушь, микролит ұғымдарын тиісінше мағынасымен сәйкестендіреді.

ЕБҚ - ерекше білім алу қажеттілігі бар оқушыға тапсырма:

Тарихты заттай деректер сипаттайтын сөйлемді анықтайды

-№2. «Тұрақтар»Картамен жұмыс.

(М)Картадан Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің ескерткіштерін көрсетіп, таныстыру.Оқушылардың берілген ақпаратты қаншалықты игергенін анықтау үшін контур карта таратылып, оларға тұрақтарды белгілеу тапсырылады.Контур картада орындалған оқушылар жұмысы мұғалімге тапсырылады.Сабақтан соң тексеріп, кері байланыс беру.

3. «Тұрақтарды зерттеу» Мәтінмен жұмыс.

Жоғарыда көрсетілген Қазақстандағы тас дәуірі тұрақтары (тұрақтарды таңдау мұғалімнің еркінде, тек тас дәуірінің әр кезеңінен алынғаны дұрыс) туралы зерттеу тапсырмасыұсынылады (ықшамдалған мәтін таратылады).Оқушылар мәтін мазмұнын оқып, талдайды.Топтар зерттеу нәтижесінде жинақтаған дәлелдемелерін сынып алдында қорғайды. Оқушылардың таныстырылымы кезіндеоқушылардың жауаптарын бағалау парағына белгілеп тұру қажет.

ЕБҚ оқушы (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен) қолдау көрсетіледі

4. «Тұлғаны таны» Ақпарат жинақтау және сұрақ құрастыру.

(Б) «Тұлғанытаны» тапсырмасын орындау ұйымдастырылады.«Құмырсқа» (ran dictation) стратегиясы бойынша қабырғадағы мәтіндерден (Ә.Марғұлан, К.Ақышев, Х.Алпысбаев туралы)әр топтың 2 оқушысы өздеріне қажетті мәліметті оқиды. Топтардың мәтінді жинақтаушы оқушысына өздерінің тобына қатысты тұлға туралы ақпаратты қабырғадағы мәтіннен оқып, жадында сақтағанақпаратты келіп айтады. Ақпаратты жазып отырған оқушы ақпараттарды қағаз бетіне түсіреді. Соңында әр топ өзіне қатысты ақпаратты жинақтап, оны топта талқылап, сыныпқа құраған мәтіндерін ұсынады.Мәтінге сұрақтар құрастырады.Мәселен,

-Ә.Марғұланқай кезеңді зерттеген?

-Ә.Марғұланқандай жаңалықтар ашты?

- Ә.Марғұланның зерттеу жұмыстарының маңызы неде?

1-топ.Ә.Марғұлан

2-топ.К.Ақышев

3-топ. Х.Алпысбаев

Интерпретация

Рөлдік ойын. «Археологтар»

Т/Ж Оқушыларға «археологтар» рөліне еніп, Қазақстан жерінен табылған олжалардың негізінде фотоколлаж (суреттер топтамасын) жасауға тапсырма беріледі.

Дескрипторлары:

/Жаңа ұғымдар жазылған карточканы оқушылар мағынасына қарай сәйкестендіру арқылы жұптарын табады/

Дескрипторлары:

-Каратаудағы Арыстанды,

Бөріқазған, Шабақты тұрақтары

-Маңғыстаудағы Шақпақата тұрағы

-Орталық Қазақстандағы Батпақ тұрағы

-Шығыстағы Усть-нарым, солтүстіктегі Пеньки, орталықтағы Зеленая балка тұрақтары

Дескрипторлары:

Тас дәуірінің әр кезеңінің тұрақтарының ұқсастықтарын табады (кем дегенде 3-5-еуін табады)

Тас дәуірінің әр кезеңінің тұрақтарының айырмашылықтарын табады (кем дегенде 3-5-еуін табады)

Археологиялық ескерткіштер неліктен зерттелетінін анықтайды (кем дегенде 3 дәйек келтіреді)

ЕБҚ оқушылар тапсырманы саралау арқылы орындайды

Дескрипторлары:

ФотоколлаждыңА3 форматында болуы;

Суреттер ұтымды түрде таңдалып, коллаждың тиімді ойластырылуы

Фотоколлажда көрсетілген суреттердің ерекшеліктерін негіздей алуы

ҚБ Сөзбен қолдау көрсетіп, ынталандыру

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Ақпараттық мәтіндер

Карта

Кескін карта

Кестелер

Үлестірмелі қағаздар

суреттер

Сабақтың соңы

5 минут



Бекіту тапсырмасы «Суреттермен жұмыс»

тас дәуірінің еңбек құралдары мен қару-жарақтардың суреті бар карточкаларды ұсынылады.

Рефлексия.

-Мен барлығын түсіндім, тапсырмаларды .........орындадым

-Мен орташа түсіндім,тапсырмаларды орындауда......... қиналдым

-Ешнәрсе түсінбедім,тапсырмаларды орындауда ... қатты қиналдым

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

:



А4, конспект


Үй тапсырмасы

Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары






«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

Педагогтің Т.А.Ә.




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі.

Зерттеу сұрағы: Мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау;

5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау

Тарихи ойлау дағдысы:

Тарихи концепт:

Уақыт пен кеңістікке бағдарлану

Өзгеріс пен сабақтастық.

Сабақтың мақсаты:

Ежелгі адамдардың кәсібін анықтау

Еңбек құралдары мен қару түрлерін ажырату;

Бағалау критерийі

Ежелгі адамдардың кәсібін біледі

Еңбек құралдары мен қару түрлерін ажыратады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

8минут

Ұйымдастыру кезеңі

«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы оқушылардың тыңдалым және айтылым дағдысын қалыптастыру мақсатында сұрақтарға жауап алу.

  1. Неліктен ежелгі адамдар тобырға бірікті? Кемінде екі себебін анықтаңдар

  2. Неге алғашқы адамдар еңбек құралдарын тастан жасады?

ЕБҚ – оқушыға (есту, көру, есте сақтау қабілеті төмен) қолдау көрсетіледі

МТ: (мұғалім түсіндірмесі)

Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбымен және оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырады.

Топқа бөлінеді. Оқушылар сұрақтар жауап береді. Оқушылар назарын сабаққа аударады.

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Ауызша марапаттау

5сынып Қазақстан тарихы электронды оқулық

https://okulyk.kz/all-books/

Сабақтың ортасы

30 мин

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.

1-тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы оқушылардың шығармашылық және сыни ойлау, көру қабілеті мен айтылым дағдысын қалыптастыру мақсатында ұсынылады.

Тапсырма сұрақтары:



Суреттерде кім бейнеленген?

Бұл суреттер объективті ме?

Ондағы оқиға толық көрсетілген бе?

Суреттерде қандай кезең немесе құбылыс бейнеленген?

Суреттердің ерекшелігі неде ?

Суреттерден қандай ақпартты алуға болады?

ЕБҚ (көру қабілеті нашар) оқушыға сурет материалдары үлкейтілген түрде жеке ұсынылады. ЕБҚ оқушыға (тіл, есту, ойлау қабілеті төмен) қолдау көрсетіледі.

(Жұптық жұмыс)

2 – тапсырма

«Бірге ойлаймыз» әдіс арқылы жұпта отырып, мезолит пен неолит дәуірлерінде ерекшелгін анықта.

Дәуірлер

Еңбек құралы

Қару түрлері

Ерекшелігі

Мезеолит










Неолит










Гиперактивті баланы жұптық жұмысқа бейімдеймін.

ЕБҚ оқушыларына жеке қолдау көрсетіледі

Дескриптор:

Суретті түсіндіреді;

Болжамды жауап айтады;

Оқиғаны анықтайды;

Суреттер жайлы тұжырым жасайды;

Суреттердің ерекшелігін ажыратады;

Суреттердегі ақпаратты анықтайды; ЕБҚ оқушылар тапсырманы жазбаша ұсынады
Дескриптор:

Мезеолит дәуіріндегі еңбек құралдарын сипаттайды;

Мезеолит дәуіріндегі қару түрлерін сипаттайды;

Мезеолит дәуірінің ерекшелігін анықтайды;

Неолит дәуіріндегі еңбек құралдарын сипаттайды;

Неолит дәуіріндегі қару түрлерін сипаттайды;

Неолит дәуірінің ерекшелігін анықтайды;

Оқушылардың жауаптарын табыс баспалдағы арқылы бағалау

Ауызша марапат тау

Табыс баспалдағы арқылы бағалау жасау

5сынып Қазақстан тарихы электронды оқулық

https://yadi.sk/d/HHDdggDuBVdn4g

1- сурет

https://shareslide.ru/img/thumbs/5039b8167764bf906e2d3de12c2f2603-800x.jpg

2-сурет

https://fsd.multiurok.ru/html/2017/02/16/s_58a526dbef8b3/img16.jpg

3- сурет

https://fsd.kopilkaurokov.ru/up/html/2018/01/16/k_5a5dbe55eabe3/450271_2.jpeg

4 – сурет

https://dereksiz.org/6-sinip-ejelgi-dnie-tarihi-1-saba-tairibi-e-alfashi-adamdar/134076_html_2a36b99.jpg

Сабақты соңы

7 мин

«Борт журналы» әдіс арқылы сабақты қорытындылау. Тақырып бойынша оқушылар келесі мазмұнды кестені толтырады: «Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім», «Мәтінді оқып жаңадан білгенім», «Болжамдар», «Тың ақпараттар»

Білетіні

Білгенім

Болжам

Тың ақпарат













Кері байланыс. Бас бармақ жоғары/ төмен –

Бұл оқушылардың өздерінің қаншалықты түсінгенін көрсету .

Оқушылар Оқушылар Бортты журнал кестесі бойынша өз ойларын жазады

Кері байланыс ұсынады

«Екі жұлдыз, бір тілек» тәсілі бойынша бағалау

Басбармақ арқылы бағалау

А4, конспект




«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі


Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі.

Зерттеу сұрағы: Мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Уақыт пен кеңістікке бағдарлану

Өзгеріс пен сабақтастық

Сабақтың мақсаты

табиғаттағы өзгерістер ежелгі адамдардың шаруашылық өмірін қалай өзгерткендігін сипаттайды;

адамдардың еңбек құралдары, қару-жарақтары, ыдыс- аяқтарының басты ерекшеліктерін ажыратады;

табиғаттағы өзгерістердің ауқымдылығын өз сӛзімен тұжырымдайды

Бағалау критерийі

Тас дәуірінің кәсіп түрлерін анықтайды



Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру

Өткен білімді еске түсіру

7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Бастапқы ынталандырушы материал

«Жылнамашы» әдісі

Төменде берілген кілт сӛздерді қолданып, әңгіме құрастыру: терімшілік, аңшылық, балық аулау, мал шаруашылығы, теселі егіншілік, еңбек бӛлінісі, ӛнімді еңбек, ӛндіруші шаруашылық, қолӛнер, кен ӛндірісі

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ҚБ «2х2» жұпаралық


Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут

5 минут

10 минут



«Галлерея «Тас дәуірі»

«Қазақстандағы тас дәуірі» тақырыбында көрме ұйымдастыру

Көрмеде келесідей заттар қойылуы тиіс:

Мұғалім слайдтардан көрсете отырып, ежелгі адамдардың мысты қалай өндіргендігі туралы түсіндіреді.Мыс-тас дәуірінде екі ірі өзгеріс: еңбек бөлінісі мен аталық рудың орнай бастағандығы туралы түсінік қалыптастырады.

Ж Ақиқат немесе жалған.

Тапсырма

ақиқат

жалған

Палеолит дәуірінде ең көп таралған жануарлар - мамонттар







Ғылымда “мезолит төңкерісі” деп аталатын құбылыс бар







Мезолит дәуірінің өнертабысы - садақ







Ботай тұрағы Солтүстік Қазақстаннан табылды







Адамдардың шығу тегін жануарлармен байланыстыру анемизм деп аталады







Ежелгі адамдар Оңтүстік Қазақстанда бұдан 1 млн. жыл бұрын пайда болған







Ең алғашқы қоғамдық бөлініс - егіншіліктен қолөнердің бөлінуі







Неолит дәуірінде қыш құмыра жасау пайда болды






ЕБҚ оқушы барлық оқушылармен бірге жұмыс істейді.

(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

Кестеде берілген еңбек құралдарының не үшін қолданылғандығын жазыңыз

Еңбек құралдары

Не үшін қолданылды?













ЕБҚ:оқушы бәрімен бірге қосымша карточкалар көмегімен тапсырма орындайды

ЕБҚ:оқушы барлық оқушылармен бірге фронтальді жұмыс істейді

Топтар бір-біріне көрмелерін таныстырады

ЕБҚ:оқушы бәрімен бірге қосымша карточкалар көмегімен тапсырма орындайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақанжұдырық»

Ватман, маркер, ермексаз, картон, қайшы


Ақпараттық мәтін

Қосымша таратпа материалдар

Тақырыптық суреттер

https://yandex.kz/images/search?text=%D0%B0%D0%BB%D2%9B%D0%B0%D19%2F10%2F12%2Fs_5da210c83ed96%2F1222896_15.png&from=tabbar&lr=10


ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

(Жт) «SMS» әдісі – кері байланыс

Қағаз ұялы телефонға сабақтың қалай ӛткендігі туралы, ол қалай жемісті жұмыс істегені туралы бір-біріне қысқа хабар- лама (SMS) жазу ұсынылады

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект

Үй тапсырмасы

Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі