Файл: 5 сынып азастан тарихы.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.02.2024

Просмотров: 25

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі


Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ботай мәдениеті.

Зерттеу сұрағы: Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Себеп пен салдар

Сабақтың мақсаты

Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін талдау, тарихи маңызына баға беру;

Ботай мәдениетінің ескерткіштерін зерттеу арқылы ботайлықтар жылқыны қолға үйреткендігін дәлелдеу.

Бағалау критерийі

Энеолит дәуірінің жаңалықтарын біледі;

Қазақстан аумағындағы энеолит дәуірінің тұрақтарын зерттейді;

Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін түсінеді;

Ботайлықтардың жылқыны алғаш қолға үйретушілер екендігін дәлелдейді;

Ботай мәдениетінің тарихи маңызына баға береді.


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут


Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тас дәуірінің кезеңдері (палеолит, мезолит, неолит, энеолит) бойынша төрт топқа бөлу

«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізеді.

- Адамдардың шаруашылық өмірінде қандай өзгерістер болды?

-Қандай еңбек құралдары жетілді?

ЕБҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушы алғашқы адамдардың шаруашылық өмірі туралы жазбаша түрде орындайды.

Саралау тапсырмасы: Дарынды оқушы мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өміріндегі өзгерістерді анықтайды.

«Ой салу» әдісі арқылы оқушылардың назарына жылқы суреттері ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді:

-Балалар бұл суреттерден нені көре аламыз?

-Балалар бүгінгі сабақтын тақырыбы қандай болуы мүмкін?

Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау

критерийлерімен таныстыру.

Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
Сөйлеу кемістігі бар оқушы барлық оқушылармен бірге фронтальді жұмыс істейді

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Сөйлеу кемістігі бар оқушы барлық оқушылармен бірге жұмыс істейді.

Дескриптор:

Мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірін анықтайды;

Еңбек құралдарын сипаттайды;
ЕБҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушы алғашқы адамдардың шаруашылық өмірі туралы жазбаша түрде орындайды.
Дескриптор:

1. Суретке қарап жылқының маңызын атайды;

Алғашқы адамдар өмірі мен еңбек құралдарын сипаттайтын суреттер, слайдтар.

Қосымша №1

https://yandex.kz/images/search?pos=4&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fpbs.twimg.com%2Fm

сілтемедегі жылқы суреті

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут

5 минут


10 минут



1. «Ботай мәдениеті» тақырыбына байланысты бейнебаян көрсетеді. Мұғалім көрсетілген бейнебаян бойынша оқушыларға «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беруді ұсынады.

-Ботай мәдениеті қай кезеңнің тұрағы?

-Ботай мәдениетінен қандай заттар табылды?

ЕБҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушы бәрімен бірге Ботай мәдениетінің ерекшелігімен танысады

Саралау тапсырмасы: Жалпы барлық оқушыларға күрделі сұраққа жауап беру ұсынылады.

Зерттеу мен талдау

Тапсырма №1 «Түсін,талда,жеткіз» әдісі

Мәтінмен жұмыс

Палеолит тобы – Ботай мәдениеті туралы түсінік

Мезолит тобы –Ботай мәдениетінің артефактілері

Неолит тобы – Жылқының қолға үйретілуі

Энеолит тобы -. Виктор Зайберттің жетекшілігімен жүргізілген қазба жұмыстарының ерекшелігі

«Түсін,талда,жеткіз» әдісі арқылы түсінік қалыптастырады

ЕБҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушыға суреттерді жазбаша сипаттайды

Саралау тапсырмасы: Барлық оқушыға Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау ұсынылады.
Тапсырма №2

Жұптық жұмыс « Артығын тап»- суреттер арқылы тапсырма орындау








жылқы малын қолға үйретудің ерекшелігі


Жылқы малын қолға үйретудің ботайлықтар өміріне әкелген өзгерістер

1.Ботай тұрағы жылқы өсіруге қолайлы

2. Жылқы үй шаруасына қолданылған

3.Ботайлықтар тастан құралдар жасаған


1.Жылқыны қайтыс болған адамдармен қоса жерлеген

2.Ботайлықтар қола өңдірген

3. Ботай қонысы Еуразия даласында мал шаруашылығы орталығы болған


ЕБҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушыға тапсырма жазбаша түрде беріледі

Тапсырма №3


Ботай мәдениетінің қандай ерекшеліктері бар

Адамзат баласының жылқыны қолға үйретуі қандай өзгерістер әкелді?

1.

2.

1.

2.

ЕББҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушыға тапсырма жазбаша түрде беріледі.

Саралау тапсырмасы: Дарынды оқушы ботайлықтарда жылқы малының ерекше алатын орны

туралы өз ойын айтады.
ЕББҚ «Ақиқат/жалған»-жеке жұмыс

Ботай мәдениетінің белгілеріне қатысты ақпараттардың «ақиқат» не «жалған» екендігін анықтайды.

Тұжырым

Ақиқат

Жалған

Ботай мәдениеті -энеолит дәуірінде Батыс Қазақстанды мекендеген тайпалар мәдениеті.




+

Виктор Зайберттің жетекшілігімен қазба жұмыстарын жүргізген

+




Ауданы 17 гектар жерді алып жатқан




+

Ботайлықтар жылқы малын өсірген

+




Жылқылар үй шаруасында, аң аулауда қолданылған

+





ЕБҚ:Сөйлеу кемістігі бар оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастарынан және мұғалімнің көмегімен қолдау көрсетіледі.

Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады.

Сөйлеу кемістігі бар оқушы барлық оқушылармен бірге фронтальді жұмыс істейді .


Оқушылар Ботай мәдениеті туралы ақпараттармен жұмыс жасайды.

Сөйлеу кемістігі бар оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

Оқушылар ботайлықтарды жылқыны қолға үйретуде жетістіктерін түсіндіреді,өз ойларын жазады.

Сөйлеу кемістігі бар оқушыға тапсырма шығарылып жеке жазбаша түрде беріледі.

Сөйлеу кемістігі бар оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

ЕББҚ оқушы берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды;


Дескриптор:

1.Ботай мәдениетінің кезеңін атайды;

2. Ботай мәдениетінен табылған заттарды сипаттайды;

3. Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін анықтайды;

ЕББҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушы Ботай мәдениетінің ерекшелігімен танысады, бірге орындайды

Дескриптор:

1.Ботай мәдениеті туралы ақпаратты анықтайды;

2.Ботай мәдениетінен табылған заттарды сипаттайды;

3.Ботайлықтарда

мал шаруашылығының дамуына сипаттама береді.

ЕББҚ:

Сөйлеу кемістігі бар оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

1.Ботайлықтардың жылқы малын қолға үйретудің 1-ші ерекшелігін сипаттама жазады;

2. Ботайлықтардың жылқы малын қолға үйретудің 2-ші ерекшелігін сипаттама жазады;

3.Жылқы малын қолға үйретудің боталықтар өміріне әкелген 1-ші өзерісті жазады

4. Жылқы малын қолға үйретудің боталықтар өміріне әкелген 2-ші өзерісті жазады

ЕББҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушыға дұрыс жауаптарды кестеге жазып отырады

Дарынды оқушы ботайлықтарда жылқы малының ерекше алатын орны туралы өз ойын айтады.
Дескриптор:

1.Ботайлықтардың жылқы малын қолға үйретудің 1-ші ерекшелігін сипаттама жазады;

2. Ботайлықтардың жылқы малын қолға үйретудің 2-ші ерекшелігін сипаттама жазады;

3.Жылқы малын қолға үйретудің боталықтар өміріне әкелген 1-ші өзерісті жазады

4. Жылқы малын қолға үйретудің боталықтар өміріне әкелген 2-ші өзерісті жазады

Дескриптор:

-1-ақпараттың ақиқат/жалған екендігін анықтайды;

-2-ақпараттың ақиқат/жалған екендігін анықтайды;

-3-ақпараттың ақиқат/жалған екендігін анықтайды;

-4-ақпараттың ақиқат/жалған екендігін анықтайды;

-5-ақпараттың ақиқат/жалған екендігін анықтайды;

ЕББҚ:Сөйлеу кемістігі бар оқушыға жеке жұмыс кезінде өзі орындай алады.




Тақырыптық бейнеролик

https://www.youtube.com/watch?v=nEcxU2CXve
Қазақстан тарихы 5 сынып

Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық

Суреттер,

слайдтар

Оқулық, Қазақстан тарихы 5 сынып,

Б.Е Көмеков,

К.С.Игілікова

Алматы «Атамұра»

2017 жыл

86-87 беттер
«Екі түрлі түсініктеме күнделігі»-кесте


Таратпа материалдар

«Екі түрлі түсініктеме күнделігі»-кесте
«Ақиқат/жалған» кестесі

Сабақтың соңы

5 минут



«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша оқушыларға қорытынды сұрақ:

-Жылқыны қолға үйрету адамдарға қандай кәсіптерді игеруге мүмкіндіктер берді?

Кері байланыс

«Бағдаршам» әдісі

-Мен барлығын түсіндім-жасыл

-Мен орташа түсіндім-сары

-Ешнәрсе түсінбедім-қызыл


Оқушы тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.


Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
Сөйлеу кемістігі бар оқушыға бағалау парағы шығарылып беріледі.


Презентация

Үй тапсырмасы

«Ботай мәдениеті» тақырыбына ауызша хабарлама жасау.

(Сөйлеуде кемістігі бар оқушыға жазбаша деректер дайындап келу тапсырылады)






«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі


Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан аумағында металлургияның пайда болуы.

Зерттеу сұрағы: Қазақстан жерінде металды өндіру ежелгі адамдардың өмірін қалай өзгертті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.4.2.2 металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру


*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Уақыт пен кеңістікке бағдарлану

Өзгеріс пен сабақтастық

Сабақтың мақсаты

Метал өндірісінің дамуының ежелгі адамдардың өміріне тигізген өзгерістері туралы суреттерден, бейне-баяннан көрсете отырып түсінік қалыптастыру. Қазақстан жерінен табылған тас дәуірінің ескерткіштері туралы мәліметтермен жұмыс жасай отырып, тас дәуірінің ерекшеліктерн білу.

Бағалау критерийі

Қазақстан жерінен табылған тас дәуірінің 2 ескерткіші туралы дәптеріне 25-30 сөйлемнен тұратын әңгіме жазады.

металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген 2 әсерін көрсете отырып кестені толтырады


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут


Сыныпқа мыс пен тастан жасалынған заттардың түрлі суреттерін көрсетеміз.



Оқушыларды суреттерді топтастыруды сұраңыз. Содан келесі сұрақтарды қойыңыз:

Берілген заттарды (суреттерді) қандай белгілері бойынша топтастырдыңыздар?

Осы заттардың қандай қасиеттерін сипаттай аласыздар?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ – оқушыға (есту, көру, есте сақтау қабілеті төмен) қолдау көрсетіледі


Бағалау. Мұғалім үздік жауап берген оқушыларды атап өтеді. Сыйлықтармен марапаттайды

мадақтау

Тақырыптық суреттер


Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут

5 минут


10 минут

Металл бұйымдар мен құралдардың шаруашылыққа әкелген өзгерістері




Мұғалім слайдтардан көрсете отырып, ежелгі адамдардың мысты қалай өндіргендігі туралы түсіндіреді.

Ж Ақиқат немесе жалған.


Тапсырма

ақиқат

жалған

Палеолит дәуірінде ең көп таралған жануарлар - мамонттар







Ғылымда “мезолит төңкерісі” деп аталатын құбылыс бар







Мезолит дәуірінің өнертабысы - садақ







Ботай тұрағы Солтүстік Қазақстаннан табылды







Адамдардың шығу тегін жануарлармен байланыстыру анемизм деп аталады







Ежелгі адамдар Оңтүстік Қазақстанда бұдан 1 млн. жыл бұрын пайда болған







Ең алғашқы қоғамдық бөлініс - егіншіліктен қолөнердің бөлінуі







Неолит дәуірінде қыш құмыра жасау пайда болды








ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады

Мұғалім оқушылардың жұмыстарын қарап әр дұрыс жауапқа 1 балдан қойып шығады.

Зерттеу мен талдау

Сыныпты төрт топқа бөліп, мысты-тас дәуірін сипаттайтын мәтін ұсынамыз.

Оқушыларға тапсырмаларды түрлендіріп береміз.

Алдын-ала мысты тас дәуіріндегі тұрақтарға қатысты сөздер мен суреттерді ұсынамыз. Оқушыға өздерінің тапсырмасына сәйкес сөздер мен суреттерді таңдап алуды тапсырыңыз.

Интерактивті тақтаға кесте шығарыңыз.




Шаруашылы

ғы

Табыл

ған бұйымдар

Айырмашылығы

Ұқсастығы

Ботай мәдениеті













Шебір тұрағы













Кен өндірудің әдіс-тәсілдерін зерттейді;

Металлдан жасалған еңбек құралдарының шаруашылық салаларына тигізген ықпалын тірек-сызбамен дәлелдеп түсіндіреді.







Оқушылар өзінің зерттеулерін қорғайды. Оқушылардың бір-біріне сұрақ қоюын ұйымдастырыңыз.

Интерпретация

Жұмыс нәтижелерін, яғни Қазақстан жеріндегі алғашқы кен өндіру адамдардың өмірін қалай өзгерткенін оқушылар шығармашылық түрде көрсетулері тиіс.

  • Сурет салу

  • Макет жасау

  • Фотоколлаж құрастыру

  • Постер жасау

  • Баяндама жазу

Мұғалім оқушыларды жұмыс жасау барысында бақылап жүреді, қажет болса кеңестер береді.

Гиперактивті баланы жұптық жұмысқа бейімдеймін. ЕБҚ оқушыларына жеке қолдау көрсетіледі

Мыс-тас дәуірінде екі ірі өзгеріс: еңбек бөлінісі мен аталық рудың орнай бастағандығы туралы түсінік қалыптастырады.

Оқушылар тапсырманы дәпрерлеріне орындайды

І және ІІ топ оқушылары Шебір және Ботай тұрақтары бойынша мәліметтерді жинақтайды, стикерлерге ерекшеліктерін жазып, тақтадағы кестеге жабыстырып, толтырады ЕБҚ (көру қабілеті нашар) оқушыға сурет материалдары үлкейтілген түрде жеке ұсынылады. ЕБҚ оқушыға (тіл, есту, ойлау қабілеті төмен) қолдау көрсетіледіөз жұмыстарын аяқтағаннан кейін, мұғалім жақсы жақтарын атап өтеді. Үздік жауаптар берген оқушыларды атайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

ЕБҚ оқушылар тапсырманы жазбаша ұсынады

«Жұлдызшалар»

Ежелгі Қазақстан тарихы.

1-бөлім, Т.С. Садыков,

А.Т. Толеубаев, Г. Халидуллин, Б.С. Сарсекеев. - Алматы: Атамұра, 2011 ж.

Кесте

Ботай тұрағына қатысты суреттер

Тірек-сызбалар

Ақпараттық мәтін

Қосымша таратпа материалдар

Тақырыптық суреттер

ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс «бағалау ағашы» арқылы жүргізіледі. Қатысушылар себеттегі алма, жапырақ, гүл суреттерін флипчартта бейнеленген алма ағашының суретіне апарып жапсырады.

Алма – бүгін мен көп үйрендім

Гүл – маған ұнады

Жапырақ – менің сұрақтарым бар

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект

Үй тапсырмасы

Қазақстан аумағында металлургияның пайда болуы





«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі


Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері.

Зерттеу сұрағы:

Қазақстандағы қола дәуірі ескерткіштерінің қандай ерекшеліктері бар?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.2.2.2 археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау;

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Ұқсастық пен айырмашылық


Сабақтың мақсаты

Деректер арқылы Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтайды.

Археологиялық деректерге сүйеніп, Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің белгілерін ажыратып, талдайды.

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің белгілерін салыстыра отырып,нақты мысалдар келтіру арқылы айқын тұжырымдайды.

Бағалау критерийі

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтайды.

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің белгілерін ажыратып, талдайды.

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің белгілерін салыстыра отырып, нақты мысалдар келтіру арқылы тұжырымдайды.



Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут


Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру:

«Тамаша екен!» әдісі



Б. «Серпілген сауал» әдісімен үй тапсырмасы тексеріледі:

1.Мыс кенінің ежелгі орталығын атаңыз? Жезқазған.

2.Ғалымдар Жезқазған өңірінен неше тонна мыс өндіретінін айтқан? 100 мың.

3.48 мың тонна мыс өндірілгенін қалай анықтаған?Имантау кен орнындағы қалдықтарға қарап.

4.Мыс пен қалайы кені қандай құралдармен қазып алынған?Қайла, балта, тесе.

5.Тау жыныстары қызған кезде үстіне не құйған?Су.

6.Шахталардағы төтенше,қайғылы жағдайлардың орын алғанына қандай дәлел келтіресің?Кен толтырылған тері қап арқалаған адам қаңқаларының табылуы.

7.Қолөнер кәсібінің ең дамыған түрі?Зергерлік бұйым жасау ісі.

8.Шеберханалар қайда орналасты? Қоныстарда.

9. Әшекей бұйымдары негізінен қандай әдіспен дайындалды? Қақтау, сығымдау, шеку.

10.Ерте металл дәуірінің тұрғындары қандай шаруашылықпен айналысты? Мал шаруашылығы, балық және аң аулау.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Суреттер арқылы сынып3топқa бірігеді


мадақтау

Тақырыптық

суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 минут

5 минут


10 минут



(Б) Түрткі сұрақ

Ширaту жaттығуы:

Іс-әрекет: «Қоныстың» суретін тақтадан көрсетіп, оқушыларға:

Бұл не?

Қандай мақсатта жасалған?

Кімдер жасаған?

Қазіргі адамдар қолдана ма? Неліктен?

Ал алғашқы адамдар қолданды ма?

Олардың не қолданғаны туралы білгілерің келе ме?-деген сұрақтар арқылы сыныптық талқылау ұйымдастыру.

Мақсаты:

сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру;

оқушылардың қызыгушылығын оятып, зейінін сабаққа аудару;

жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

Ширaту жaттығу aрқылы сaбaқтың тaқырыбын aштым және мақсатын таныстырып өттім:

ЕББ қажеттiлiгi баp оқушы алған cуреттерге ұқcаc суреттер алған оқушылаp cоның қаcына топтаcуды ұcыну аpқылы, қолдау көpcетiледi.

Тыңдaлым бaрысындaғы тaпсырмa:

(Б) «Саусақ ұшы» әдісі

Іс-әрекет: Интерактивті тақтаға Андронов және Беғазы-Дәндібай терминдері жазылған алақандардың суретін ұсынып, оқушыларға екі мәдениеттің ерекшеліктерін саусақ ұштарына жазуды ұсыну.

Тыңдалымнан кейін:

Мәтінмен жұмыс. Графикалық органайзер «Ақпаратты сүзу» әдісі.

1. «Қазақстанның солтүстік-батысынан табылған артефактілер»

2.«Қазақстанның орталығынан табылған артефактілер»

3. «Қазақстанның оңтүстік-шығысынан табылған артефактілер»

Графикалық кескін-суреттер жапсырылған кестемен жұмыс жасап, осы суреттер негізінде Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттеріне сипаттама жасауды ұсыну.

Б/Т «МИКС» әдісі арқылы 3 топқа 3 түрлі тапсырмалар беріледі.

Тапсырма. Картамен жұмыс.

-Тақырыптық картаны пайдалана отырып,1-контур картаға Андронов мәдениетінің ескерткіштерін белгілеп көрсетіңіз;

-2-контур картаға Беғазы-Дәндібай мәдениетінің ескерткіштерін белгілеп көрсетіңіз;



Тапсырма. Кестемен жұмыс.

Андронов мәдениеті мен Беғазы-Дәндібай мәдениетін салыстырады, ерекшеліктерін анықтайды. Өз жауаптарын дәйектер келтіре отырып қорытындылайды.

Андронов мәдениеті

ұқсастығы

Беғазы-Дәндібай мәдениеті










қорытынды:


Тапсырма.«Ой толғау»

Төмендегі дәйексөздерді қолдана отырып, «Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері » тақырыбына 50-70 сөзден тұратын ой толғау жазыңыз.

-Андронов мәдениеті;

-Беғазы-Дәндібай мәдениеті;

-жертөлелер;

-абыз;

-қоныстар;

-кремация;

-қыш ыдыстар;

-артефактілер.

Барлық топты бағалау. Бағалау критерийі:

1.Тақырыптың ашылуы, нақтылығы

2. Қызықты фактілердің келтірілуі

3. Белгілі бір деректерге сүйенуі

ЕБҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушыға тапсырманы орындауда диалог арқылы қолдау жасалады

Дескриптор

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің негізгі ерекшеліктерін анықтайды.

Екі мәдениеттің белгілеріне сипаттама жасайды

Дескриптор

1. Тақырыпқа қатысты кескін суреттермен жұмыс жaсaйды.

2. Андронов пен Беғазы-Дәндібай мәдениетінің ерекшеліктерін дәлелдейді.

3. Дәлелдер келтіріп, талдау жасайды.

Дескриптор:

1.Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің орналасқан жерін картада көрсетеді;

2.Қола дәуірі тұсындағы басқа мәдени ескерткіштерді картада белгілейді.

Дескриптор:

- Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің тарихымызға тигізер ықпалын салыстырады;

-« Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері» тақырыбына критерийге сәйкес 50-70 сөзден тұратын ой-толғау жазады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ЕББҚ тобына жататын балаға жеңіл сұрақ қою арқылы қолдау көрсетіледі

«Ең үздік жауап»

ЕБҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушыға тапсырма жазбаша түрде беріледі

«Алақан-жұдырық»

ҚБ «Бас бармақ» әдісімен оқушылар өзін-өзі бағалау.

«Жұлдызшалар»

Графикалық органайзерлерстеД

АКТ, суреттер, дәптер, оқулық, карта, кесте,

АҒ

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

«Борт журналы»

Тақырып бойынша оқушылар келесі мазмұнды кестені толтырады:

1.«Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім».......

2.«Мәтінді оқып жаңадан білгенім».........

3.«Болжамдар».................

4.«Тың ақпараттар».........................

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект

Үй тапсырмасы

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері