Файл: 5 сынып азастан тарихы.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.02.2024

Просмотров: 24

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

5,1 Қазақстандағы Ежелгі адамдардың өмірі.

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып: 5

Қатысушыларсаны: Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері.

Зерттеу сұрағы:

Қазақстандағы қола дәуірі ескерткіштерінің қандай ерекшеліктері бар?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.2.2.2 археологиялық деректерге сүйене отырып, Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау;

5.2.2.5 Ә.Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін айқындау


*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау және түсіндіру

Ұқсастық пен айырмашылық

Сабақтың мақсаты

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің белгілерін археологиялық деректерге сүйене отырып анықтау;

Қазақстан археологияның дамуына үлес қосқан Ә.Марғұланның еңбегін түсіндіру.

*Бағалау критерийі


Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттерінің белгілерін археологиялық деректерге сүйене отырып, анықтайды.

Археологияның дамуына үлес қосқан Академик Ә.Марғұланның үлесін түсіндіреді.


Сабақтың барысы


Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылы

ғын ояту

5 мин.

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Оқушыларды реттік санмен 3 топқа бөлу.
«Конверт» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.Әдіс оқушылардың алған білімдерін тиянақтап, жазылым дағдысын қалыптастырады.

  1. Алғашқы адамдар еңбек құралдарының көбін қандай материалдардан жасаған?

  2. Ғалымдар зерттеу жүргізген қандай әдістерді білесің?

  3. Археологиялық ескерткіштер Қазақстанның қай өңірлерінен табылды?

  4. Көне ескерткіштерді зерттеудің маңыздылығы неде?

  5. Тарихты заттай деректер арқылы зерттейтін ғылым қалай аталады?

(Сыныптық жұмыс)

Жаңа сабақтың тақырыбын дереккөздер арқылы ашу.




-Суреттерде не бейнеленген?

-Артефактілерден қандай ерекшелік байқап отырсыңдар?

Оқушылардың болжам жауаптары арқылы жаңа сабақтың тақырыбы анықталады.

МТ: Артефактілер Орталық Қазақстан өңірінен табылған. Бұл еңбек құралдар археологиялық қазба жұмыстарын жүргізу кезінде табылған Қола дәуірі ескерткіштері.

Шаттық шеңберін құрып, бір-біріне ізгі тілектерін айтады

Оқушылар конверттегі сұрақтарға жазбаша жауап береді

Дескриптор:

  • Суреттегі бейнені анықтайды;

  • Артефактінің ерекшелігін жазады;

ЕБҚ:Сөзбен қолдау көрсетіп, ынталандыру


Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдап, кері байланыс беріп отырады.Мадақтау бағалауы жүзеге асырылады


.

Блоб ағашы арқылы бағалау

ҚБ «Ауызша марапат»


Эл.оқулық

5-сынып

https://yadi.sk/dHHDdggDuBVdn4g



http://www.myshared.ru/slide/1307816/
Жұмыс дәптері,қа

лам, суреттер.

Қола дәуір кезеңі суреттері сілтемесі

https://massaget.kz/layfstayl/bilim/gumanitarly-ylymdar/100/

https://kartv.kz/kz/news/society/begazy-dendibai-medenietihttp://bibliotekar.kz/chitat-knigu-onlain-istorija-za-6-klass/2-andronovskaja-kultura.html

Сабақтың ортасы

35мин.


МТ: Беғазы-Дәндібай мәдениеті қола дәуіріне Қазақстан жерінде таралған мәдениет. Андронов мәдениетінен өз ерекшелігі бар мәдениет.

Тапсырма . Топтық жұмыс.

1Т- кестесі

Әдіс оқушылардың ойлау ,есте сақтау қабілеттерін дамытады.

Т-кестесіне мәтінді оқып, Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениетінің ерекшелігін жазыңдар:

Андронов

Беғазы-Дәндібай







1

1

2

2

3

3

4

4

ЕБҚ: тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсете отырып жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастарынан және мұғалімнің көмегімен қолдау көрсетіледі,дұрыс жауаптарды кестеге жазып отырады

Тапсырма №2

«Венн диаграммасы» әдісі

Жұптық жұмыс

Әдіс оқушылардың сыни ойлау және жазылым дағдыларын қалыптастырады.

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениетінің 3 ерекшелігін,ұқсастығын кестеге жазыңдар.


ЕБҚ оқушы сыныптасынан қолдау алады. Талқылау барысында өз пікірін ұсына алады.

ІІІ-тапсырма: «Тұлғаны таны» әдісіЖеке жұмыс

Әдіс оқушылардың зеректік қабілетін дамыта отырып,ой-өрісін кеңейтеді.

Суреттегі сұрақтарға жауап бер.


-Суреттегі тұлға кім?

-Қазақстан тарихына қандай үлес қосты?

-Зерттеуі Қазақстан тарихында қандай маңызға ие?

ЕБҚоқушыға (есту, көру, қабілдау әрекеті төмен) қолдау көрсетіледі. Тапсырма сараланған арқылы беріледі

Дескриптор:

1.Андронов мәдениетінін 1/2/3/4-ші ерекшелігін анықтайды;

1.Беғазы -дәндібай мәдениетінін 1/2/3/4 -ші ерекшелігін анықтайды;

Дескрипторы:

Андронов мәдениетінін 1/2/3-ші ерекшелігін анықтайды;

1.Беғазы -дәндібай мәдениетінін 1/2/3 -ші ерекшелігін анықтайды

Андронов пен Беғазы -дәндібай мәдениеттерінің ортақ ұқсастығын жазады;


Дескрипторы:

1.Суреттегі тұлғаны анықтайды.ЕБҚ

2.Ә.Марғұлан еңбегінің қандай маңыздылығы бар екенін анықтайды.

3.Қазақстан тарихына қосқан үлесін атайды.ЕБҚ


ҚБ «Шапалақ» әдісі

«Жақсы », «Жарайсың!», «Керемет» деген ынталандыру сөздерін айтып, ауызша кері байланыс жүргіземін

Блоб ағашы арқылы бағалау


Эл.оқулық

5 сынып

https://yadi.sk/dHHDdggDuBVdn4g

Шапалақ

https://45minut.biz/?p=130825



Блоб ағашы

https://i12.fotocdn.net/s18/42/public_pin_m/216/2511918889.jpg




Ә.Х.Марғұлан суретінің сілтемесі

https://i.ytimg.com/vi/Amm3RduYhqA/maxresdefault.jpg



Сабақтың соңы

5 мин



Дескриптор:

1.Адамдар қарапайым еңбек құралдарын көрсетеді;

2.Ежелгі адамдардың кәсібін анықтайды;

3.Ежелгі адамдар топтасуы жүйесін ажыратады;

4.Отты игеруін анықтайды;

Бағалау критерийі:

Ежелгі

адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде сипаттайды;

Дескриптор:

1.Әңгіме желісінде ежелгі адамдар өмірінің көрінуі;

2. ежелгі адамдардың тұрмыс-тіршілігін сипаттайды;

Дескриптор:

1.тірек сөздерді қолданып, ежелгі адамдардың тұрмыс-тіршілігі жайлы әңгіме құрастырады