Файл: 8 1 1000000 клеміндегі сандарды рылу жолын тсіну 1000000 клеміндегі сандарды тура жне кері санау, натурал сандар атарындаы орнын анытау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.02.2024

Просмотров: 18

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары


Мұғалімнің аты-жөні:

Каюпова А

Пән/Сынып:

8 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

8.1.1.1. 1000000 көлеміндегі сандардың құрылу жолын түсіну; 1000000 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау.

8.1.1.2. Көп таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру.

8.2.2.1. Қарапайым теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу.

Сабақтың тақырыбы:

1000000 көлеміндегі сандарды қосу және азайту

Оқу мақсаты:

Көп таңбалы сандарды қосудың және азайтудың жазбаша есептеу тәсілдерін орындау.

Көп таңбалы сандарды қосу және азайтудың жазбаша есептеу тәсілдеріне берілген есептерді орындату, есептеу тәсілдерін жетілдіру.

Көп таңбалы сандарды қосу және азайтудың жазбаша есептеу тәсілдеріне берілген есептерді орындайды, есептеу тәсілдері жетіледі.Баған түрінде жазып амалдарды орындай алады.

Бағалау критериі:

Білім алушы

1000000 көлеміндегі сандарды тура және кері санауды біледі.

1000000 көлемінде тура және кері санау, оқу, жазу, салыстырады.

Санды разрядты қосылғыштар қосындысын есептейді.


Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;


Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушы өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым дастыру

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу.

Үй тапсырмасын тексеру.

«Сұрақтары бар қорап» әдісі

-Сандар класын ата. (Миллиондар класы, мыңдар класы, жүздіктер класы)

-Бірінші класс бірліктерін ата.

-Екінші класс бірліктерін ата.

-Қосылғыштардың қандай қасиеттерін білесің?

-Қосылғыштардың орны ауысқанмен қосындының мәні өзермейді. Бұл қандай қасиет?

-Қосу амалын қандай амалмен тексереміз?

Сергіту сәті.


Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Өз өзін бағалайды



Арнайы дәптер
оқулық

10 мин

Жаңа сабақ

Математикалық сауаттылық есептері.

Жеке жұмыс

Жаңа сабақты түсіндіру, еске түсіру, қайталау. Есептеулердің қалай орындалғанын қара. Есептеу тәсілдерін салыстыр.

+ 459 + 1459

128 5128

587 6587

Азайту.

– 7 1 3 – 4 2 7 1 3

3 5 2 1 9 3 5 2

3 6 1 2 3 3 6 1

Оқулықпен жұмыс.№1 ауызша орындау.

№1.Өз орнына қой

(Әр топтан бір оқушы ауызша түсіндіреді.)

Баған түрінде дұрыс жазылған мысалдарды анықта.

Дұрыс жазылмаған мысалдарды тақтаға жаз.

І топ ІІ топ ІІІ топ ІV топ

54376 74790 39246 800 40005 752

+ 20414 - 20414 + 759 - 48 - 759 + 48

І топ ІІ топ ІІІ топ ІV топ

54376 74790 39246 800 40005 752

+ 20414 - 20414 + 759 - 48 - 759 + 48

74790 54376 40005 752 39246 800


Тапсырмаға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Оқушы осы мысалдарға қарап түсінеді.


оқулық

15 минут

Бекіту тапсырмасы

№2. Баған түрінде жазып алып, амалдарды орында:
42709+27592=70301 48 т 507 кг - 2 т 383 кг = 46 т 124 кг
37907+22093=60000 27 км 276 м + 32 км 534 м = 59 км 810 м
98257-39749=58508 52 м 586 мм +27 м 397 мм =79 м 983 мм

58753-27954=30799 96 т 528 кг – 45 т 107 кг = 51 т 10 мм





Дескриптор: Білім алушы Баған түрінде жазып, есептейді;

қорытынды тұжырым жасайды.




Оқулық


10мин

Жеке жұмыс

3-тапсырма

Не белгісіз екенін анықтап алып, орындау.

Х+205=1780 х=1708-205 х=1503 т.с.с

№5 Мұғалімнің көмегімен талқылап орындайды.

Барлығы-2570 кг Ш:2570- (675+675*2)=545

1-күні-675 кг Ж:545кг

2-күні-?,2 есе артық

3-күні-?

№6 өрнекті ауызша құрып алып,орындау.а)8057+5903-4825=9135

№8 фигураларды дәптерлеріне сызады,белгілеулерінің дұрыстығын тексеру.


Тапсырманы орындайды

Дескриптор: Білім алушы

белгісіз х анықтайды





5 минут






Үйге тапсырма:7-8

Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз

Тақырыпты меңгергенін анықтау




Whatsapp месенжерін қолдану



Сабақ жоспары


Мұғалімнің аты-жөні:

Каюпова А

Пән/Сынып:

8 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

8.1.1.1. 1000000 көлеміндегі сандардың құрылу жолын түсіну; 1000000 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау.

8.1.1.2. Көп таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру.

8.2.2.1. Қарапайым теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу.

Сабақтың тақырыбы:

1000000 көлеміндегі сандарды қосу және азайту

Оқу мақсаты:

Көп таңбалы сандарды қосудың және азайтудың жазбаша есептеу тәсілдерін орындау.

Көп таңбалы сандарды қосу және азайтудың жазбаша есептеу тәсілдеріне берілген есептерді орындату, есептеу тәсілдерін жетілдіру.

Көп таңбалы сандарды қосу және азайтудың жазбаша есептеу тәсілдеріне берілген есептерді орындайды, есептеу тәсілдері жетіледі.Баған түрінде жазып амалдарды орындай алады.

Бағалау критериі:

Білім алушы

1000000 көлеміндегі сандарды тура және кері санауды біледі.

1000000 көлемінде тура және кері санау, оқу, жазу, салыстырады.

Санды разрядты қосылғыштар қосындысын есептейді.


Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;


Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушы өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым дастыру

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу.

Үй тапсырмасын тексеру.

Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны: 1. Көркем жазу минуты.

Математикалық диктант.

1). 75 пен 2 сандарының көбейтіндісі (150)

2). Мен бір сан ойладым, оны 2 есе арттырғанда, 500 саны шықты. Қандай сан ойладық? (250)

3). 780 мен 3 сандарының бөліндісінің мәні нешеге тең? (260).

230-ды 10 есе арттыр (2 300); 70 001 санынан 1-ді кеміт (70 000)Сергіту сәті.


Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Өз өзін бағалайды



Арнайы дәптер
оқулық

10 мин

Жаңа сабақ

Математикалық сауаттылық есептері.

Жеке жұмыс

Жаңа сабақты түсіндіру, еске түсіру, қайталау. Есептеулердің қалай орындалғанын қара. Есептеу тәсілдерін салыстыр.

№ 1. Есептеудің қалай орындалатынын түсіндір

48 000 + 5 000 = 48мыңд. + 5 мыңд. = 53 мыңд. = 53 000.

14 000-6000=8000 48 000+5000=53 000

92 000-8000=84 000 79 000+6000=85 000

253 457-400-50-7=253 000 34 000+9000=43 000

405 000+80 000+700=485700 12 000+8000=20 000

789000-80000-9000=700 000 53 000-5000=48 000

100 000+20 000+800+30=120 830 31 000-7000=24 000

№ 2. Тапсырманы уақытпен орындайды, соңынан қалай орындағандарын түсіндіреді.

62 000-9000=53 000

91 000-7000=84 000

853457-3000-50-7=850 418

286000-80 000-6000=200 000

905 000+70 000+7000=982 000

100 000+70 000+200+40=170 240



Тапсырмаға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады




Оқушы осы мысалдарға қарап түсінеді.


оқулық

15 минут

Бекіту тапсырмасы

№ 3 ауызша орындалады.

№ 4. Түсіндіріп шығару.

А - 18м 1). 18 : 6 = 3(м) - ені

В - ?, 1 бөлік 2). (18 + 3) ∙2 = 42(м) - периметрі

6 3). 42 : 7 = 6 (орам) керек.

Р : 7 - ? орам

№ 4(ә). Шығару үшін килограмды центнерге айналдыруды еске түсірген жөн.

12ц = 1 200кг 15ц = 1 500кг

1200 : 3 = 400(кг) - 1 машинада

400 + 100 = 500(кг) - 1 машинаға тиейді

1 500 : 500 = 3(м) - қажетті.





Дескриптор: Білім алушы Баған түрінде жазып, есептейді;

қорытынды тұжырым жасайды.




Оқулық


10мин

Жеке жұмыс

№ 5. Есеп шығару.

Ш: 22 см ∙ 10см - 25 см2 = 220 см2 - 25 см 2 = 195 см2 Ш: 195 см2 ақ түсті қағаз бөлігі.

№ 7. Өздік жұмыс. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте: а). ц және кг; ә) т,ц, және кг.

12 550кг = 125ц 50кг 12 550кг = 12т 5ц 50кг т.с.с.3-күні-?

№6 өрнекті ауызша құрып алып,орындау.а)8057+5903-4825=9135

№8 фигураларды дәптерлеріне сызады,белгілеулерінің дұрыстығын тексеру.


Тапсырманы орындайды

Дескриптор: Білім алушы

белгісіз сандарды анықтайды


фигуралар

5 минут






Үйге тапсырма 10-12

Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз

Тақырыпты меңгергенін анықтау


Бағалау парақшасын толтырады


Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.





Сабақ жоспары


Мұғалімнің аты-жөні:

Каюпова А.

Күні:




Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар: -

Тарау немесе бөлім атауы:

«Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану»

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектер

Осы мақсатта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау;

8.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау.

Бағалау критерийі:

Барлық оқушы:Координаталық сәуле, нүктенің координаты, бірлік кесінді ұғымын біледі.

Оқушының басым бөлігі:Тақырыпты меңгереді анықтамаларды қолдану арқылы мәтінге арналған тапсырмаларды пайдаланады. Жай бөлшектер мен аралас сандардың координаталық сәуледегі орнын анықтай алады.

Кейбір оқушы:Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Бірлескен жұмыс

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушы өз бетімен орындауы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы



- Оқушымен амандасу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.

- Өткен сабақты пысықтау пысықтау.

«Сөзжұмбақты» шешу

1.Алымы бөліміне тең немесе алымы бөлімінен үлкен бөлшек.

2.Бөлшек сызығының астындағы сан.

3.Бөлшек сызығының үстіндегі сан.

4.О нүктесінен бірдей қашықтықтағы нүктелерден құралған тұйық сызық.

5.Ең кіші жай сан.

6.Координаталық сәуледегі таңдап алынған кесінді.


Оқушы амандасады






Оқу құралы



Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы



«Аралас сандарды қосу және азайту»

І.Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу

- олардың бүтін бөліктерінің қосындысын, бөлшек бөліктерінің қосындысын табу керек;

- бүтін бөліктерінің қосындысы мен бөлшек бөліктерінің қосындысын аралас сан түрінде жазу керек.

Мысалы: ;

7

ІІ.Бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту

- олардың бүтін бөліктерінің айырмасын, бөлшек бөліктерінің айырмасын табу керек;

- бүтін бөліктерінің айырмасы мен бөлшек бөліктерінің айырмасын аралас сан түрінде жазу керек.

Мысалы: 8 ;

10

ІІІ.Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу

- аралас сандардың бөлшек бөліктерінің ең кіші ортақ бөлімге келтіру;

- бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу керек.

Мысалы:

;

ЕКОЕ(6)={6,12,18,24,30...}

ЕКОЕ(8)={8,16,24,32,40...}, олай болса ЕКОЕ(8,6)=24

24:6=4

24:8=3

IV.Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту

- аралас сандардың бөлшек бөліктерінің ең кіші ортақ бөлімге келтіру;

- бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту керек.
Мысалы:

6

ЕКОЕ(8)={8,16,24,32,40...}

ЕКОЕ(3)={3,6,9,12,15,18,21,24,27...}, олай болса ЕКОЕ(8,6)=24

24:8=3

24:3=8

V.Натурал сан мен аралас санды қосу/азайту

- натурал сан мен аралас санды қосқанда, натурал сан аралас санның бүтін бөлігіне қосылып, қосындыға бөлшек тіркеліп жазылады.

Мысалы:

- натурал саннан аралас санды азайтқанда, аралас санның бүтін бөлігінен натурал сан азайтылып, бөлшек бөлігі тіркеліп жазылады.

Мысалы:

Оқулықпен жұмыс

536 (186 бет)

3)

6 4)

Дескриптор: Оқушы берілген бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады және бөлімдері бірдей аралас сандарды қоса алады. Кері байланыс: «Смайлик» ұсыну арқылы.
537 (186 бет)

7 3) 12

2) 6 4) 11
Дескриптор: Оқушы берілген бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады және бөлімдері бірдей аралас сандарды азайта алады. Кері байланыс: «Смайлик» ұсыну арқылы.

Сабақ соңында оқушылардан кері байланыс алу:

– нені білді, нені үйренді;

– не әлі де түсініксіз;

– қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет.

Оқушы өз пікірлерін айтады. Ауызша кері байланыс жасауға тілек білдірген оқушыларға ашық микрофон ұсыну.

Оқуда қол жеткізген мақсатымызды анықтаймыз:

5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау;

5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау.

Оқушыны бағалау: Оқушының сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданылған əдіс-тəсілдер: «Смайлик» ұсыну, «Бас бармақ» тәсілі арқылы.

Үй жұмысы: 183 беттегі 3.9. Аралас сандарды қосу және азайту тақырыбын оқу, шығарған есептерге шолу жасау және №538 есепті шығару (186 бет).


Оқушы сөзжұмбақты шешеді

Тақырыпты меңгеру

Берілген бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді және бөлімдері бірдей аралас сандарды қосады.

Берілген бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді және бөлімдері бірдей аралас сандарды азайтады.

Сұрақтарға жауап береді.






«Смайлик» ұсыну арқылы.



«Смайлик» ұсыну арқылы.



Тақырыпты меңгергенін анықтау

Қорытындылау.

Формативті бағаланады.





Оқу құралы

Презентация

№10 бет слайд

(тақтада жауабы көрсетіледі)

Оқу құралы




Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

8 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

Жай бөлшектер

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектер

Оқу мақсаты:

8.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру;

8.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу;

Бағалау критериі:

Оқушы жай бөлшек, үлес, алым, бөлім туралы түсініктер беру. Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жаза білуге үйрету. Натурал санды жай бөлшек түрінде жаза білуге үйрету.

Тақырыптың мазмұнын түсіну, жай бөлшектердің оқылуы мен жазылуын біледі.

Оқушы пәнге деген қызығушылығы артады, жай бөлшектерді оқып және жаза алады.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналған тапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушы өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу тақырыптарын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- жай бөлшек ұғымын меңгеру;

-жай бөлшектерді оқу және жазу










Whatsapp месенжерін қолдану.


8 мин

Жаңа сабақ

Қайталау оқу- анасы ». Ауызша сұрақ- жауап алу.

1. Натурал санның бөлгіші дегеніміз не?

2. Натурал санның еселігі дегеніміз не?

3. Натурал санның қандай бөлінгіштік белгілері бар?

4. Жай сан және құрама сан дегеніміз не?

5. Құрама санды жай көбейткішке жіктеу дегеніміз не?

6. ЕҮОБ және ЕКОЕ дегеніміз не?

Жаңа сабақ.

Видео арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру.

Бүтіннің бірнеше тең бөліктерінің әрқайсысы үлес деп аталады.

Жай бөлшекті оқығанда алдымен бөлшек сызығының астындағы сан (бөлімі) шығыс септігінде оқылады. Сонан соң бөлшек сызығының үстіндегі сан (бөлімі) атау септігінде оқылады.

Жай бөлшектердің жазылуы.

Бөлшек сызығының астындағы сан бір бүтіннің неше тең бөлікке бөлінгенін көрсетеді. Оны бөлшектің бөлімі деп атайды. Бөлшек сызығының үстіндегі сан неше бөліктің алынғанын көрсетеді. Оны бөлшектің алымы деп атайды.

Әріптермен жазсақ:

Жай бөлшек -



Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады





Презентация

Слайд

15

минут


Бекіту тапсырмасы

Тапсырма:

№ 1

Төртбұрыштың қандай бөлігі боялған, қандай бөлігі боялмаған? Бөлшектер қатарындағы артық санды көрсет:




Жауабы:( ) үштен бір бөлігі боялған, ( ) үштен екі бөлігі боялмаған. Артық сандар: төрттен үш ( ), екіден үш ( ), бестен төрт ( ) ,
№2

Төртбұрыш қанша бөлікке бөлінген? Оның қандай бөлігі боялған? Артық бөлшек сандарды ата:


Жауабы: 10-ға бөлінген, оннан жеті бөлігі боялған; Артық бөлшектер: (үштен екі), (төрттен бір), (оннан үш), (жетіден үш).

№3

Бөлшектерді оқы: ( ) алтыдан бір, ( ) сегізден бір, ( ) төрттен бір, ( ) алтыдан үш, ( ) сегізден төрт, ( ) төрттен екі

Оқулықпен жұмыс.

349. Ауызша
Мына жай бөлшектерді оқып, бөлімі мен алымын атаңдар:

; ; ; ; ;
№ 350 (1), № 351 (1)
«Кім зерек?» ойыны. Бөлшек түрінде жаз:

алымы

бөлімі

5


19

35

37










53










86















Дескриптор:

Үлестердің анықтама сын тұжырым дайды.

Бөліндіде, бөлшек алымы мен бөлімі білдіретінін анықтайды.




10мин

Жеке жұмыс

Online-mektep

Тапсырманы орындайды

Мониторинг




5 минут






Бүгінгі сабақта:

-жай бөлшек ұғымын меңгердім

-жай бөлшектерді оқу және жазуды білдім.

Рефлексия (смс әдісі)

Оқушы телефон арқылы мұғалімге смс жазады: нені түсінді? Не түсініксіз болды? Не ұнады? Не ұнамады?
Математикалық диктант


Үйге тапсырма. №352, №356


Тақырыпты меңгергенін анықтау





Whatsapp месенжерін қолдану