Файл: 8 1 1000000 клеміндегі сандарды рылу жолын тсіну 1000000 клеміндегі сандарды тура жне кері санау, натурал сандар атарындаы орнын анытау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.02.2024

Просмотров: 20

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:

Каюпова А

Пән/Сынып:

8 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

Жай бөлшектер

Сабақтың тақырыбы:

Бөлімдері мен алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстыру

Оқу мақсаты:

8.1.1.10дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату;

дұрыс және бұрыс бөлшектерді салыстыру;

Бағалау критериі:

-Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата салыстыру.

-Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушы өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, дұрыс және бұрыс жай бөлшектер тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

1. Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу.

2.Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару










.


8 мин

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ. Видео сабақ.

Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.

Жауабы:

2, 4, 3 , 7 дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 7<8

3 9 10 8

Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды.

Жауабы:

5, 11, 12, 10, 36 – бұрыс бөлшектер, өйткені 5=5, 11>6, 12>7,10=10,36>35

5 6 7 10 35

Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады

Венн диаграммасын толтыр:

дұрыс бөлшектер аралас сан бұрыс бөлшектер


6 , 15 - бұрыс

3 7 бөлшектер


5 3 – аралас сандар

8


5 , 8 , -дұрыс

8 10 бөлшектер

Тақырыптың басты идеясын жаз:

Жай бөлшектің алымы бөлімінен кіші болуы мүмкін, оған тең болуы немесе бөлімінен үлкен болуы мүмкін.

Жазықты, нүкте ұғымдарын жинақта:


Дұрыс және бұрыс бөлшектер. Аралас сандар







Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды.


Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.

А)1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс

3 4 9 10 26 71 9 36

бөлшек?

Жауабы:

Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99

3 10 26 9 4 71 9 36

Б)Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз;

25 , 38 , 50 , 48 ,

6 9 20 7 Жауабы:

4 1 = 6*4+1 = 25 , 4 2 = 4*9+2= 38 , 210 = 2*20+10=50, 6 6 = 6*7+6 = 48

6 6 6 9 9 9 20 20 20 7 7 7

Сұрақтарға жауап бер:

3 - дұрыс бөлшек неге?

4

Себебі: алымы бөлімінен кіші (3< 4)

5 , 6=6 - бұрыс бөлшек неге?

4

Себебі: алымы бөлімінен үлкен (5>4) немесе алымы мен бөлімі тең



Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады





Оқушы осы мысал-дарға қарап түсінеді.



Слайд

15 мин

Тапсырмалар.

Тапсырмалар.

№ 1

1 , 6 , 7 , 11, 3 , 23, 7 , 88 , 33, 81 бөлшектерінен дұрыс бөлшектерді және бұрыс

4 5 7 9 11 15 15 88 95 100

бөлшектерді жеке-жеке теріп жазыңдар.

Жауабы:

Дұрыс бөлшектер: 1 , 3 , 7 , 33, 81

4 11 15 95 100

Бұрыс бөлшектер: 6 , 7 , 11, 23, 88 ,

5 7 9 15 88

2) бөліндіні тауып жаз:

24= ? 9=? 64=? 33=? 51=? 48 =? 54 =? 111 =?

3 3 8 3 17 3 27 3

Жауабы:

24=6 9=3 64=8 33=11 51=3 48 =16 54 =2 111 =37

3 3 8 3 17 3 27 3

Оқулықпен жұмыс.

№396 /ауызша/

№397, №399

№403

1)Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады. Себебі?

Жауабы:

Бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін бөліп алу үшін алымын бөліміне бөлу керек. Сонда шыққан бөлінді - бүтін бөлік, қалдық-алымы бөлгіш бөлімі болады.

2)Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырады?

Жауабы:

Аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек;

Шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып, алым ету керек;

Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру керек;

Бес алманы тең етіп екі балаға бөліп берсе, олардың әрқайсысы қанша алмадан алады?

Себебі:

5:2= 5 = 2 1

2 2

Тақырыптың басты идеясын жаз:

Бес алманы тең етіп екі балаға екі жарым алмадан беруге болады.

№ 490 Бос орындарды толықтырып жазыңдар:

17= 3 ? ; 20= ? 6 ; 45 = 4 ? ; 60 = ? 5

5 5 7 7 10 10 11 11

12=? ; 33 = ? ; 5 3 = ? ; 91 = ?

3 3 4 4 10 10 5 5

Жауабы:

17= 3 2 ; 20= 2 6 ; 45 = 4 5 ; 60 = 5 5

5 5 7 7 10 10 11 11

12=5 ; 33 = 15 ; 5 3 = 53 ; 91 = 46

3 3 4 4 10 10 5 5





Дескриптор:

Дұрыс, бұрыс бөлшекті ажыратады.

Дескриптор:

1.Дұрыс, бұрыс бөлшектерді ажыратып жаза алады





10мин

Жеке жұмыс

Қосымша карта

Тапсырманы орындайды

Мониторинг




5 минут






Бүгінгі сабақта:

1. Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу.

2.Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару



Не үйрендім

Мен үшін қиын болды

Мен үшін қызықты









Үйге тапсырма. №398, №400

Тақырыпты меңгергенін анықтау









Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:

Каюпова А

Пән/Сынып:

8 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

Геометриялық денелер

Сабақтың тақырыбы:

Геометриялық денелер: цилиндр, конус, пирамида, шар, текше, паралелепипед

Оқу мақсаты:

Оқушыға айналу денелері анықтамасын беру;

Цилиндр қандай дененің айналуынан шығатынын айту;

Конус қандай дененің айналуынан шығатынын айту;

Шар қандай дененің айналуынан шығатынын айту.

Бағалау критериі:

· Айналу денелерінің қалай пайда болатынын біледі;

· Айналу денелерінің көлемдерін есептеудегі кейбір формулаларды біледі;

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушы өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйымдастыру

Шаттық шеңберін құру «Ой қозғау» әдісі Геометрияда деңгейлік тапсырмаларды дұрыс орындау. Жаңа тақырыпты қорытындылау. Ұйымдастыру.

1. Екіжақты бұрыш деп, оның сызықтық бұрышы деп нені түсінесің?

2. Жазық бұрыш нені айтады?

3. Көпжақты бұрыш деген не?

4. Көпжақ деп нені түсінесіңдер?

5. Қиық пирамида деп нені түсінесің?

6. Қандай жазықтықты қиюшы жазықтық деп атайды?




Өткенді қайталау үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы қорытындылаймын



Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері


8 мин

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ. Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Цилиндр, конус, шар және олардың кескіндері»

М:Т. –Енді балалар қолдарыңдағы суреттердің қай геометриялық пішінге ұқсайтынын тауып төрт топқа бөліне қойыңыз

М. Осы жерде сабақтың мақсатымен таныстыру.

-Бүгінгі сабағымыз сонымен жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіреміз.


Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады



Оқушы осы мысал-дарға қарап түсінеді.




Оқулық, маркерлер, стикерлер, үлестірме қағаздар,

15 мин

Тапсырмалар.

Тәжірибе жасау:

1. оқушы конус , пирамида, текше, цилиндр сияқты кеңістік фигураларын беріп, ақ қағазға табанын сызғызамын.

2. Шыққан фигураны қиып алу. Қандай фигура шықты?

3. Суретін салған фигурамен салыстыру

М.Т.Оқушының не байқағанын сұрау. Конустың тек табаны ғана үстелде жатқанын, ал дөңгелек түгелімен үстел бетінде орналасқанын көру арқылы қорытынды жасатамын. Міне сол себепті конус пен дөңгелектің екі түрлі фигуралар болатынын айтамын. Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру керек;

Оның айырмашылығы: дөңгелек — жазық, ал конус — кеңістік геометриялық фигура екендігін айтып, қорытынды жасатамын.

Шарды бастырып сызудың мүмкін емес екенін, бірақ ол да кеңістік фигурасына жататынын айтып қорытындылаймын.

-Міне, сонымен конус, пирамида, текше, шар, цилиндр— кеңістік фигуралары, ал дөңгелек — жазық фигура екеніне тәжірибе арқылы көз жеткіздіремін.

Осылай жазық фигураларды кеңістік фигуралардан ажырата аламыз.








Кеңістіктегі пішіндердің үлгілері

Тәжірибе жасау үшін А4 қатты қағазы, қарын-даштар, қайшы және кез келген көлемді фигура.

10мин

Жеке жұмыс

Қосымша карта

Тапсырманы орындайды

Мониторинг




5 минут






Бүгінгі сабақта:

.«Жұлдызша арқылы бағалау»жұптық бағалау

1.Толық орындалған жағдайда 3жұлдызша жапсырады

2.Жартылай орындалған жағдайда 2жұлдызша жапсырады

3.Толық орындалмаса 1 жұлдызша жапсырады

3. Ө.Дәптермен жұмыс.

Барлығын толық,таза орындаған Аздап қателескен Мүлдем орындамаған


Не үйрендім

Мен үшін қиын болды

Мен үшін қызықты









Үйге тапсырма. №34

Тақырыпты меңгергенін анықтау











Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:

Каюпова А

Пән/Сынып:

8 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

Геометриялық денелер

Сабақтың тақырыбы:

Геометриялық денелер: цилиндр, конус, пирамида, шар, текше, паралелепипед

Оқу мақсаты:

Оқушыға айналу денелері анықтамасын беру;

Цилиндр қандай дененің айналуынан шығатынын айту;

Конус қандай дененің айналуынан шығатынын айту;

Шар қандай дененің айналуынан шығатынын айту.

Бағалау критериі:

· Айналу денелерінің қалай пайда болатынын біледі;

· Айналу денелерінің көлемдерін есептеудегі кейбір формулаларды біледі;

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушы өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйымдастыру

Шаттық шеңберін құру «Ой қозғау» әдісі Геометрияда деңгейлік тапсырмаларды дұрыс орындау. Жаңа тақырыпты қорытындылау. Ұйымдастыру.

1. Екіжақты бұрыш деп, оның сызықтық бұрышы деп нені түсінесің?

2. Жазық бұрыш нені айтады?

3. Көпжақты бұрыш деген не?

4. Көпжақ деп нені түсінесіңдер?

5. Қиық пирамида деп нені түсінесің?

6. Қандай жазықтықты қиюшы жазықтық деп атайды?




Өткенді қайталау үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы қорытындылаймын



Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері


8 мин

Жаңа сабақ

5.(Ө)'>Үш шапалақ

5.(Ө) Орындап көр. «Ізден, ойлан, тап!» үй ішіне зерттеу жұмысын жүргізіп, жазық фигурасын табу. Сонымен қатар үйге қайту жолында немесе демалыс кезінде орындауға болады. Оқушылар өз зерттеулерін сурет пен фотосурет түрінде әкеліп көрсетуі керектігін ескертіп айтамын

5.(Ө)Саралау тасырмалары

1.А деңгейЖазық фигураларды бояп,атауларын атайды













Барлығын толық бояп,атауларымен сәйкетендірсе

Жартылай орындаса

Мүлдем орындамаған





Сұрақтарға жауап береді
Саралау тасырмалары
Дескриптор Білім алушы - жазық фигураларды бояп,атауларын атайды.

Қ.Б. Бас бармақ арқылы бірін –бірі бағалау


«Үш шапалақ» әдісі өзіндік бағалау

3шапалақ-барлығын толық орындаса

2 шапалақ-жартылай орындаса

1шапалақ- мүлдем орындамаса










15 мин

Тапсырмалар.

«Пазл құрастыру»

Пазл қиындары салынған конвертті таратып беремін.Орта бөлігінде жазық немесе кеңістіктегі пішін орналасқан, ал қалғандары осы пішінге ұқсас қоршаған ортаның заттарынан тұратын пазлдағы пішіндер мен заттарды салыстырып, сәйкестендіру



















Қ.Б. Бас бармақ арқылы бірін –бірі бағалау










6-4пазлды толық тауып сәйкестендірсе

3-2 пазлды тауып сәйкестендірсе

Мүлдем еш пазлды сәйкетендірмесе




«Пазл құрастыру»

Дескриптор Білім алушы - пазлдағы геометриялық пішіндер мен заттарды салыстырып және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіреді.




П азлдар








10мин

Жеке жұмыс

«Құрастырып көр»

Оқушыға конвертке түрлі бірнеше жазық фигураларсалып таратамын. Жазық фигуралардан түрлі 3-4 мазмұнды композициялар құрастыруды тапсырамын.












4-2 композиция құрастырған

1 композиция құрастырған

Мүлдем құрастырмаған



«Құрастырып көр»

Дескриптор Білім алушы - жазық және кеңістік фигураларды танып және қоршаған ортадағы заттармен сәкестендіріп ,түрлі пішіндерді құрастырады.


«Бағдаршам»әдісі арқылы бағалайды




5 минут






Бүгінгі сабақта:

Жазық фигураларды - қызыл, ал кеңістік денелерін көк түспен боя. Фигураларды ата.



Жоғары шапалақ-өте жақсы

Ортада шапалқ-жақсы

Төмен шапалақ-әлі де ойлан

2-тапсырма

Ж.Кеңістік денелерінің атауын оқы. Оларды суреттегі ұқсас заттармен сәйкестендіріп сыз.




Қ.Б. «Иық,қол,білек» Өздік бағалау

Иық- толық сәйкестендірсе,Қол-жартылай сәйкендірсе,білек –мүлдем сәйкесендірмесе

Үйге тапсырма. №34

Тақырыпты меңгергенін анықтау Дескриптор Білім алушы - жазық фигураларды анықтайды; - кеңістіктік денелерді анықтайды.

Дескриптор

Білім алушы - цилиндр пішіндес заттарды анықтап, сәйкестендіреді; - куб пішіндес заттарды анықтап, сәйкестендіреді; - шар пішіндес заттарды анықтап, сәйкестендіреді.


Қ.Б. «От шашу» өздік бағалау Барлығы толық орындап болғанда шапалақтау арқылы от шашу жасайды