Файл: за мерзімді жоспар блімі Мтінді есептер 81 Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 28

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мәтінді есептер №81

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.24 Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу

5.5.1.4Санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Оқушыларға санның бөлігін табу ережесін түсіндіру және бөлігі бойынша санды таба білуді үйрету. Есептер шығару барысында теориялық негіздерін тұжырымдау

Оқушылардың басым бөлігі:Тақырып жайлы түсіктерін қалыптасыра отырып тақырыптың өзекті түйінді жерлерін практикада қолданады

Кейбір оқушылар:Оқушылар топтық,жұптық жұмыс жасауда дағдыланады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесіп, оқушылардың сабаққа дайындығы. Сабақ мақсатымен таныстыру.Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап, қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау.Пысықтау сұрақтары:

1) Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?

2) Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?

3) Аралас сандар қалай қосылады?

4) Натурал сан мен аралас санның қосындысы қалай табылады?

5) Бөлімдерді, бөлшектерді қалай азайтады?

6) Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай азайтады?

7) Натурал саннан бөлшекті қалай азайтады?

8) Аралас сандар қалай азайтылады?

9) Натурал санды аралас санды қалай азайтады?

10) Бөлшектер қалай көбейтіледі?

11) Натурал санды бөлшекті санға қалай көбейтеміз?

12) Аралас сандарды қалай көбейтеміз?

13) Бөлшекті бөлшекке бөлу қалай орындалады?


Деңгейлік тапсырмалар орындайды

Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Деңгейлік тапсырмалар

Сабақтың ортасы

Кез келген a санының бөлігін табу үшін, а санын бөлшегіне көбейтеміз. Мысалы:

А) 15-тің бөлігін табайық 15* =3*2=6

Б) 16-тің бөлігін табайық 16* =4*3=12

1. Егер бөлшек 1-ден кіші болса, онда санның бөлігі осы саннан кіші болады. Мысалы:

3 тің -ін табу үшін: 3 * = * = =2 ; 2 <3

2. Егер бөлшек 1-ден үлкен болса, онда санның бөлігі осы саннан үлкен болады.

16-ның 1 -ін табу үшін: 16*1 =16*1 =20; 16<20

Тақтамен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
Дәптермен жұмыс







Сабақтың соңы

№668 Бөлігі бойынша санды табыңдар:

1) –і 80-ге тең;

2) –і 10-ға тең;,

3) –і 30-ға тең;

Оқулықпен жұмыс










Тақырыбы: №82 САБАҚ -

Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.24

санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу;

5.5.1.4

санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушыларға санның бөлігін табу ережесін түсіндіру және бөлігі бойынша санды таба білуді үйрету. Есептер шығару барысында теориялық негіздерін тұжырымдау

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырып жайлы түсіктерін қалыптасыра отырып тақырыптың өзекті түйінді жерлерін практикада қолданады



Кейбір оқушылар:

Оқушылар топтық,жұптық жұмыс жасауда дағдыланады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

(МК)Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап, қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау.

. Пысықтау сұрақтары:

  • ) Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?

  • 2) Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?

  • 3) Аралас сандар қалай қосылады?

  • 4) Натурал сан мен аралас санның қосындысы қалай табылады?

  • 5) Бөлімдерді, бөлшектерді қалай азайтады?

  • 6) Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай азайтады?

  • 7) Натурал саннан бөлшекті қалай азайтады?

  • 8) Аралас сандар қалай азайтылады?

  • 9) Натурал санды аралас санды қалай азайтады?

  • 10) Бөлшектер қалай көбейтіледі?

  • 11) Натурал санды бөлшекті санға қалай көбейтеміз?

  • 12) Аралас сандарды қалай көбейтеміз?

  • 13) Бөлшекті бөлшекке бөлу қалай орындалады?

Оқулықпен жұмыс

Кубизим әдісімен

  1. Бөлшектерді қос

  2. Бөлшектерді азайт

  3. Натурал сан мен аралас санды қос

  4. Аралас сандарды қос

  5. Аралас сандарды азайт

Жай бөлшектерді көбейт

Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық

№1жұмыс дәптері
Қосымша тапсырма:1.7

Сабақтың ортасы (6-35 минут)

Кез келген a санының бөлігін табу үшін, а санын бөлшегіне көбейтеміз.

Мысалы:

А) 15-тің бөлігін табайық

Б) 16-тің бөлігін табайық

1. Егер бөлшек 1-ден кіші болса, онда санның бөлігі осы саннан кіші болады.

Мысалы:

-ін табу үшін:

2. Егер бөлшек 1-ден үлкен болса, онда санның бөлігі осы саннан үлкен болады.

-ін табу үшін:


Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейтеміз.

Бөлігі бойынша санды табу үшін бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу керек.

Мысалы:

А) -сі 24 –ке тең санды табу үшін:

Ә) -і 40 –қа тең санды табу үшін:

Б) ) -і 30 –ға тең санды табу үшін:

Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Сабақтың соңы( 35-40мин)

Оқу жылдамдығын тексеру.

  1. Сәйкестендіру тест (Интерактивті тақтада)

«талдау» венн диог-сы (Интерактивті тақтада)

Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

Сәйкестендіру тесторындайды




Сәйкестендіру тест




Тақырыбы: 83-САБАҚ -

Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер

Күні,айы: -

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.24

санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу;

5.5.1.4

санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушыларды шығармашылық қабілеттерін жетілдіру және олардың есептермен қатесіз жұмыс істей білу дағдыларын одан әрі дамыта білді


Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырып жайлы түсіктерін қалыптасыра отырып тақырыптың өзекті түйінді жерлерін практикада қолданады

Кейбір оқушылар:

Топпен жұмыс істеуге үйренеді




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Үй тапсырмасын тексеру

 Сабақтың басы(2-5 минут)

 

 

 

Үй тапсырмасын тексеру  үшін соған ұқсас математикалық диктант жазамыз.



Математикалық диктант жауабы:




Бағалау шкаласы:

«5»-5

  «4»-4

 «3»-3

  «2,1»-2

Математикалық диктант,


Сабақтың ортасы (6-35минут)

Сабақ барысында әрбір кезеңге атау беріп, соңында алғашқы асыл қасиет жазылған сөзді аламыз. Ең бірінші кезеңіміз «ТАЛАП» деп аталады, бұл кезеңде сендерге бұрыннан таныс жай бөлшектер, олардың қасиеттерін білу және еске түсіру талап етіледі.

Т

А

Л

А

П

 

1. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай  қосылады? Мысал келтіріңдер.

2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады? Мысал келтіріңдер.

3. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады? Мысал келтіріңдер.

4. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай азайтылады? Мысал келтіріңдер.

5. Аралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай жазылады? Мысал келтіріңдер.

Осы сөзге байланысты оқушылардан мақал сұрау мыс: «Талаптыға нұр жауар»







Сұрақ - жауап

Есептер шығару «Терең ой» .

Бұл кезең «ТЕРЕҢ ОЙ». Бұл кезеңде терең ойлану арқылы есептер шығару дағдыларынды қалыптастырамыз.

  1. Оқулықпен жұмыс: № 813, 814, 815 есептерді орындайды.

  2. Өздік жұмыс. (кеспе парақшалар таратылады)

Мақал: «Жол жетпеген жерге, ой жетеді»

КЕСПЕ

Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді қойыңдар. Сонда сендер қазақтың ұлы математигінің атын оқи аласыздар.



Шығармашылық жұмыс: «Дарын» дегеніміз кім? Дарын деп алғыр, білімді адамды айтамыз. Ендеше сыныбымыздың  «Дарынды дарабозды анықтайық»

  Амалды орында:





Тақырыбы:

Сабақ 87

Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.5.1.3

жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа);

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Жай бөлшектерді қосу, азайту және көбейтуге, санның бөлігін табуға берілген жаттығуларды дұрыс орындай білу дағдыларын қалыптастыру, білім-біліктерін тексеру, бағалау.


Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылардың тез ойлау қабілетін дамыту, әртүрлі есептер шығару арқылы ой-өрістерін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру.


Кейбір оқушылар:

Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады

-Оқушының сыни ойлауы қалыптасады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

Оқушылардың назарын сабаққа
аудару.

1.Дұрыс бөлшек дегеніміз?

2.Бұрыс бөлшек дегеніміз?

3.Аралас сан дегеніміз?

4.Жайбөлшектерді қосу?

5.Жай бөлшектерді азайту?

6.Жай бөлшектерді көбейту?

7.Жай бөлшектерді бөлу?
4. « Кім жылдам» ауызша сұрақ жауаптар . Бұрыс бөлшекті аралас санға,аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыр.



« Қайталау оқу- анасы ».

Ауызша сұрақ- жауап алу.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы (6-35минут)

Деңгейлік тапсырмалар

А – деңгейінің тапсырмалары




№1-тапсырма: №2-тапсырма:
В – деңгейінің тапсырмалары




№1-тапсырма: №2-тапсырма:
С – деңгейінің тапсырмалары

1-тапсырма: Математика кабинетінің еденінің ауданы 36 м2. Еденнің 5/9-інде парталар орналасқан. Парталар орналасқан еденнің ауданын табыңыз.

№2-тапсырма: Тік төртбұрыштың ұзындығы см, ал ені см. Осы тік төртбұрыштың ауданын табыңыз.



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудиодиск: 1.

А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар

№1жұмыс дәптері

Қосымша тапсырма:1.1.


Сабақтың соңы( 35-40мин)

Амалдарды орындаңдар.

1. (1/2)

2. (15/4)

3. ( 10/3)

4. (1/5)


Сәйкестендіру (жалғастыру)

1. Алымы үлкен бөлшек ....................(бұрыс бөлшек)

2.Бөлімі үлкен бөлшек .......................(дұрыс бөлшек)

3.Бүтін мен бөлшек қосындысы.......(аралас сан)

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Сәйкестендіру