ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 35
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Тақырыбы: Сабақ 118 | Мәтінді есептерді шығару. | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.5.1.5 бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару; 5.2.3.4 бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау; 5.2.3.5 бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Оқушылармен жаттығуға арналған мәтінмен берілген есептер туралы түсінік бере отырып, есептің мағынасын түсініп оқып дұрыс талдай білуге, негізгі мәселені ажырата білуге дағдыланады | |
Оқушылардың басым бөлігі: оқушылардың тез ойлап, нақты нәтижеге жете білу дағдыларын, сабақ үстіндегі өз еңбегін ұйымдастыра білу қабілеттерін дамыту.; | ||
Кейбір оқушылар: Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады -Оқушының сыни ойлауы қалыптасады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Оқушылардың назарын сабаққа аудару. ) Ұйымдастыру кезеңі. 1. Ондық бөлшек түрінде жаз: 27/5 А) 3, 4 Ә) 0, 34 Б) 0, 034 В) 34 2. Қосуды орында: 19, 07+3, 23 А) 2, 3 Ә) 22, 3 Б) 0, 2, 23 В) 0, 223 | ) Баламалы тест тапсырмасы: 3. Теңдеуді шеш: х - (17, 035 - 13, 965) = 220, 1 А) 22, 348 Ә) 2, 23485 Б) 223, 485 В) 223 4. Ондық бөлшектерді азайт: 8, 65 – 7, 75 А) 3, 4 Ә) 0, 9 Б) 0, 09 В) 9 | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Сабақтың ортасы | №2 есеп: Жәңгір хан 1643 жылы азғантай әскерімен 50 мың жауынгері бар жоңғарлардың шабуылына қарсы тұрды. Жәңгір ханның әскері жоңғар әскерінің санын 83,3-есе кем болған. Осы ұрыста жоңғарлар 10,25 мың әскерінен айрылды. Осы кезде Жәңгір ханның жалаңтөс деген батыры 20 мың әскермен көмекке келіп, жоңғарларды талқандады. Ұрысқа барлығы қанша қазақ қатысқан? | «Қасым ханның қасқа жолы» - Мәтіндік есептер шығару. №1 есеп: (1511-1523 жж.) билік құрған жылдары қазақ халқының қазіргі мекен тұрағы қалыптасты. Солтүстікте Қасым ханның қол астындағы қазақтардың жайлауы 300,12 км-ді құрап, Ұлытаудан асты. Оңтүстік-шығыста оған Жетісудың 150,28 км аумағы қарады. Батыстағы аймағы Жайық өзені алабын алып жатты, ол 105,25 км -ді құрады. Оңтүстіктегі шекарасы Сырдария өзені алабына дейін жетті, ол Жайық өзені алабының 2,2-індей. Қасым хан басқарған тұста Қазақ хандығының шекарасының ұзындығы қандай болды? | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудиодиск: 1.1.1 : 1.1.2: 1.1.3: А4 форматты ақ Қосымша тапсырма:1.1. |
Сабақтың соңы | Топтық жұмыс Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұснады 1 (1) х + 46= 75; х = 29 2. (2) 54 + х + 32 = 96 ; х = 10 | 3. (3) 78 + 3х = 104+25; х = 17 4. (4) х + 3х + 3х + 29 = 155; х = 18 5. (1) 250 – 3у = 115; у = 45 6. (3) (48 - х) : 8 = 4 х = 16 Тақтаға оқушыларды шығарып, тәсілдерді көрсетуді ұснады 1 (1) х + 46= 75; х = | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Тақырыбы: Сабақ 119 | Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.2.3.4бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау; 5.2.3.5бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Деңгейлеп оқыту арқылы оқушылардың есептерді шығарудағы логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өзіндік ізденістерін қалыптастыру | |
Оқушылардың басым бөлігі: Оқушыларға тақырыпты анықтамалар түрде ұсыну жолдарын меңгерту және уақытты үнемдеуге, кітаппен сауатты жұмыс жасай білуге тәрбиелеу | ||
Кейбір оқушылар: Оқушылар тақырыпты біледі, түснеді және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сөздік қорларын дамытуға пайдаланады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Сабағымызды бастамас бұрын өткенді қайталап алайық. . Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын қадағалай отырып, жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. .Амандасу, санау арқылы топқа бөлу | Бөлшек қандай элементтерден тұрады? Дұрыс бөлшек деген не? Бұрыс бөлшек деген не? Аралас сан деген не? Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырады? Ондық бөлшек деген не?. Кері сандар деген не? Бөлшектерге қандай амалдар қолданылады? Ондық бөлшектерді қалай бөлшекке айналдырамыз? (мысал келтіру) Оқушылар санау бойынша топқа бөлінеді «Толықтауышын тап» ойыны Қайталау сұрақтарына жауап беру.(Сынып оқушылары сұрақтарға қол көтеріп жауап береді.) | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Сабақтың ортасы | БӨЛШЕК- алымы, бөлімі ДҰРЫС БӨЛШЕК – алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады. БҰРЫС БӨЛШЕК – алымы бөлімінен үлкен немесе тең бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады. АРАЛАС САН – бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан арала сан деп аталады. АРАЛАС САНДЫ БҰРЫС БӨЛШЕККЕ АЙНАЛДЫРУ: | Ауызша есептер: Есеп тізбек бойынша беріледі. Әр амалды бір оқушы орындайды. Бұл тапсырма тақтаға орындалады. 1-есеп: Жауабы: 1/8 2-есеп: х=0,7; 1,1. Есеп тізбек бойынша беріледі. Әр амалды бір оқушы орындайды. Бұл тапсырма тақтаға орындалады | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудиодиск: 1.2.1 : 1.2.3: осымша тапсырма:1.2. |
Сабақтың соңы | Түртіп алу стратегиясы. карточкада берілген есептерді шығару) , берілген бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жазыңдар берілген аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар тапсырма 1. Дұрыс бөлшектерді былай ٧ белгілеңдер. 2.Бірге тең бөлшектердің астын сызыңдар 3. Бұрыс бөлшектерді былай # белгілеңдер | Түртіп алу стратегиясы. | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Тақырыбы: Сабақ 120 | Мәтінді есептерді шығару. Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.5.1.5бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару; 5.2.3.4бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау; 5.2.3.5бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Тақырыптар р туралы түсініктерін дамытады қалыптастыды | |
Оқушылардың басым бөлігі: Қандай?сұрағына түс атауларын қолданып сұраққа дұрыс жауап бере алады.Қандайда бір заттың түсін атай алады. | ||
Кейбір оқушылар: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыр. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы | «Миға шабуыл» әдісі арқылы қайталау есетерін шығарту | «Миға шабуыл» әдісі арқылы қайталау есетерін шығарту | | | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
| ТАПСЫРМА ІІ
Амалдарды орыңдаңдар: | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | | ||||||||||||||
Сабақтың соңы | «Білімің - ұшар қанатың» Жай бөлшек дегеніміз қандай бөлшек? Бөлшек деген сөзіне синоним сөздер ата.ж/бы: алымы және бөлімі бар бөлшектер жай бөлшектер деп айтылады Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу амалы қалай орындалады? ж/бы:бөлгішті кері бөлшекке айналдырып, көбейту амалы ережесі бойынша көбейтеміз Жай бөлшекті көбейту амалы қалай орындалады? ж/бы: алымын алымына, бөлімін бөліміне көбейтеміз бірдей бөлшектерді қосу ережесі бойынша орындалады Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табудың айырмашылығы неде? ж/бы: санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейтеміз, ал бөлігі бойынша санды табу үшін, бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлеміз | «Білімің - ұшар қанатың» Тапсырмасын орындайды Жай бөлшекті азайту үшін не істейміз? ж/бы: бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесі бойынша орындалады 5. Жай бөлшекті қосу үшін не істейміз? ж/бы: бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Тақырыбы: Сабақ 121 | Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.4.1.1 жиын, оның элементтері, бос жиын ұғымдарын меңгеру; 5.5.2.8 жиындармен жұмыс істеуде символдарын қолдану; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Жиын мен оның элементтері ұғымын енгізу, жиын элементтерінің саны бойынша жиындарды салыстыруға және топтауға бөлуді үйрету Жиынға енетін элементтерді анықтауға, бірдей жиындар түсінігін бекіту және оқушыларға жиын элементтерінің ортақ белгілерімен қасиеттерін түсіндіру. | |
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыпты меңгереді анықтамаларды қолдану арқылы мәтінге арналған тапсырмаларды пайдаланады | ||
Кейбір оқушылар:
|