Файл: за мерзімді жоспар блімі Визуалды нер.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 46

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ №

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Сәндік-қолданбалы өнер

Сабақтың тақырыбы:

Әртүрлі бұйымдарды шалма бізбен тоқу (мойынорағыш, үшкіл орамал, тіреуіш, ұялы телефондардың қабы). Бұйымды орындау

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.3.3 Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;

6.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • қауіпсіздік техникасын сақтай отыра, шығармашылық жұмысты орындау барысында материалдар мен құралдарды қолданады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру


Оқушыларды орналастыру, амандасу, құралдарын дайындау.

Сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады.

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Өзара бағалау.


оқулық

Жаңа білім

Сұрақтар:

*Интерьерді тоқылған бұйымдарды әсемдеудің қандай үлгілерімен таныссыңдар?

* Тоқылған бұйымдармен интерьерді қалай әсемдер едіңдер?

*Үйіне не тоқыр едің?

Бейнематериалды тамашала

"Вязаные вещи для домашнего декора".

Эксперимент жүргіз.

Қолмен кішігірім бұйым тоқып көр. Ол үшін шалма біздің қажеті жоқ.

Безендіру үшін түймелер, ленточкалар, бисерлер, ине мен жіп және т.б.

Бұйымды әсемдеу туралы бейнематериалды тамашала.

Бұйымды әсемдеудің тәсілін анықтап, жұмысыңды көрмеге дайында.


Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі

Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.

Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды

Дискриптор

қауіпсіздік техникасын сақтады. шығармашылық жұмысты орындау үшін материалдар мен техниканы таңдады.

жұмысты аяқтау.

Альбом, түрлі түсті қарындаштар

қаламсап, тоқыма жіптері, шалма біз және т.б. https://www.youtube.com/watch?v=Lx9RxSMR0Uo


Бекіту



Рефлексия:

* не үйрендім?

*не түсініксіз қалды?




Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру

Өзара бағалау











Бөлім: Сәндік-қолданбалы өнер Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ №

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Жұмыстардың көрмесі

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.3.1.1. Мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру

6.3.4.1. Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау

Сабақтың мақсаты:

  • Шығармашылық жұмысты таныстыр;

  • Жұмысты жетілдіру үшін сындарлы пікір білдіру.

Көрме ұйымдастыру.

Бағалау

критерийлері

  • Рефлексивті күнделік бойынша шығармашылық жұмысты таныстырады.

  • Мектеп аудиториясында көрме ұйымдастырады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар


Ұйымдас-тыру

Амандасу, Түгендеу.Жағымды ахуал орнату.

Оқушыларды жаңа тақырып пен оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу.

Мұғалім оқушыларға шығармашылық көрменің ұйымдастыру кезеңдері мен мақсатын таныстырады. Сонымен қатар, көрме оқушылардың өз шығармашылығында идеяларының берілу жолдарын көрсетеді.

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді

Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Оқулық, құрал-жабдықтар





Жаңа білім

Шығармашылық жұмысты таныстырылымға дайындау.

*не атқарылды?

*шығармашылық жұмысты орындау барысында сәтті шыққан не?

*қандай қиындықтар туындады?

*рефлексивті күнделік жүргізудің тиімділігі болды ма?

* идеяны іске асыра алдыңыз ба?
Сыныптастарыңа жұмысыңды таныстыр

  • Таныстырылымға әрбір оқушыға 2 минуттан беріледі.

  • Бұйымның идеясын іске асыра алдың ба? Болмаса, неге?

  • Бұйымыңда нені түрлендірер едің?

  • Ілмек және шалма бізбен тағы да не тоқыр едің?


Көрме ұйымдастыр

  • Көрме өтетін орынды дайында;

  • Афиша,шақыру билеттерін дайында;

  • Көрменің атауын қой;

  • Келушілерден кері байланыс алу үшін рефлексия парағын дайында.




Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі

Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.

Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.


Дискриптор

Шығармашы-лық жұмыстарды рәсімдей алады;

Өз жұмыстарына аннотация жаза алады;

Көрме ұйымдастыра алады.

http://www.kakprosto.ru/kak-49296-kak-oformit-detskuyu-vystavku#ixzz44GFZf9er - Балалар көрмесін қалай ұйымдастырады?

Презентация «Көрме»

Альбом, түрлі түсті қарындаштар, қаламсап, тоқыма жіптері, шалма біз және т.б.

Бекіту

Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі

Көрме шолу;

- орындалған жұмыстарды бағалау;

- оқушылардың жұмыстарына талдау жасау.

Жұмыс орнын тазалау.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.












Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3 A бөлім: Дизайн және технология


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна

Сынып:

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар).

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.5.1 - Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау


Сабақ мақсаттары

Қуыршақ орындаудың техникаларымен танысады

Авторлық қуыршақтың эскизін дайындайды


Сабақ барысы

Сабақ

кезеңі

Педагог іс-әрекет


Оқушы әрекеті

бағалау


Ресурстар

Сабақ басы


Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында столдың бетіне бірнеше түрлі қуыршақтарды қою;

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу;

- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауды оқушылармен талқылау.


Сұрақ-жауап кезеңі


Өзара бағалау

оқулық

Сабақ ортасы



Әртүрлі халықтардың қуыршақтарын қарастыру.

Қуыршақтардың жасалу, әшекейлеу тәсілін, дайындалған материалының ерекшелігін және т.б. анықтау үшін сұрақтар:

- Қуыршақтар қандай материалдардан жасалады?

- Қуыршақ қандай қасиеттерге ие болуы тиіс, неге?

- Қуыршақтарыңды қандай матадан тігуді жоспарладыңдар?

қуыршақ орындайдын материалдар, ұлттық қуыршақ ойыншықтары суреттерін қолдану.

Постер қорғау. Қызықты деректер, тарихи және дәстүрлі халықтық үлгідегі (мысалы, Тильда, Петрушка т.б.) қуыршақтарды
Тапсырма Өз қуыршағының эскизін орындау.

Қажет болған жағдайда қолдау жасау, бағыттап отыру.

Қуыршақтың бұл түрін таңдауға не себеп болды?

Мына түстіе қандай түстермен үйлестіруге болады? Неліктен?

Мұнда композицияның қандай заңдылықтарын қолдандың?


Оқушыларменолардың қуыршақтың қандай түрлерін білетінін талқылау.

Бұл тапсырманы орындау барысында интернет-ресурстарын, басқа да дерек көздерді қолдануға болады.

Оқушылар өз постерлерін сыныпқа таныстырады.
Оқушылар, алдыңғы ақпараттарды қолданып, композиция заңдылығын (силуэт, сызық, пропорция, түсі мен мата құрылымы) сақтай отырып, өздерінің тоқыма қуыршағының, костюм дизайнының эскизін жасайды.

Дескрипторлар:

- қуыршақ түрлерін анықтап алады;

- топта идеяларымен бөліседі;

- постер орындайды;

- постерді сыныпқа таныстырады.

Қағаз бетінде эскизді дұрыс орналастырады (компоновка);

Қуыршақ пропорциясын сақтайды;

Қуыршақ түріне сәйкес түстерді дұрыс таңдайды;

Аяқталған эскиз ұсынады.


А3 формат, түрлі-түсті қағаздар және қаламдар, өшіргіш, қайшы, желім


Сурет дәптері, түрлі-түсті қалам, өшіргіш

Слайдшоу «Қуыршақтар»

Сабақтың соңы


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар жұмыстарын жайып, сынып оқушыларымен тамашалайды, ұсыныстар айтады.






ауызша




Фетр




Мата




Тоқыма жіптері




Қағаз






Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3 A бөлім: Дизайн және технология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Түстері мен фактурасы әртүрлі тоқыма материалдарын зерттеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.6.3 Тоқыма материалдары мен бұйымдарының қасиеттері мен фактурасын анықтау және зерделеу.


Сабақ

мақсаттары

Мата қасиеттері мен фактураларын анықтау және зерделейді;

Матаны қасиетіне қарай ажырата біледі;

Тігін машинасымен жұмыс жасайды.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекет


Оқушы әрекеті


бағалау

Ресурстар

ұйымдастыру


Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында табиғат көрінісі және химиялық жолмен алынатын заттар туралы слайд көрсету;

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу;

- оқушылармен сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау.


Сұрақ-жауап кезеңі


Өзара бағалау

оқулық

Жаңа білім



Фактура –texture

Мата қасиеті – свойства ткани - tissue properties

Талшық – волокна – fiber

Тігін машинасы – швейная машинка - sewing machine

Қасиеттері мен фактурасы әртүрлі тоқыма материалдарын зерттеу.

Сұрақтар қою:

- Мата қандай шикізаттан жасалған?

- Бұл матаның табиғи немесе жасанды екенін анықтай аласыңдарма?

Топтарға біріктіру.

Үстел бетіне түрлі мата қиындыларын (жасанды және табиғи), тоқыма жіптерін қойып, таңдау ұсынылады. Осы арқылы топқа бірігеді:

Табиғи маталар: мақта, жүн, тері, үлбір т.б.

Жасанды маталар: полиэстер, эластан, лайкра т.б.

Тапсырма . Таңдаған мата, жіп түрлеріне қарап шығып, қасиеттері мен ерекшелігін сипаттау, артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау және постер орындау.



Бақылау, зерделеу арқылы мата қасиеттерін анықтай алады;

Матаны талшық құрамына және қасиеттеріне қарай ажырата алады;

Тігін машинасымен жұмыс жасай алады;

Техника қауіпсіздігін сақтайды. Оқушылар топта әртүрлі мата түрлеріне эксперимент жасайды. Өз зерттеулерін кестеге жазады:

- мата үлгілерін анықтап қарап, олардың қайсысының беті жылтыр, қайсысының беті күңгірт екенін анықтайды;

- мата үлгілерінің бетінің тегістігі мен жұмсақтығын сипап көру арқылы салыстырады;

- матаның қыртысталу деңгейін анықтайды және
т.б. қасиеттерін оқушылардың өздері анықтауы мүмкін


Дескрипторлар:

Мата түрін таңдайды;

Матаны талшығына қарай ажыратады;

Қасиеттерін анықтайды және қолдану аясын атайды;

Топта өз пікірін еркін айтып, талқылау жүргізеді;

Постер орындауда бейнелеу өнері техникаларын қолданады;

Постерді сыныпқа таныстыра алады.


А3 формат, түрлі-түсті қаламдар, өшіргіш, желім, қайшы т.б.
http://www.znaytovar.ru/s/Volokna-rastitelnogo-i-zhivogo.html

http://tildes.ru/master-klassy/



бекіту


кері байланыс «екі жұлдыз, бір тілек»

Өзі ой пікірлері

Өзара бағалау.

ауызша




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3 A бөлім: Дизайн және технология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Материалдарды және құрал-жабдықтарды таңдау және дайындау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.6.2 Бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау

6.2.2.1 Тігін машинасын қалыпты күйге келтіруді білу және орындау.


Сабақ мақсаттары

Мата қасиеттері мен фактураларын анықтау және зерделейді

Матаны қасиетіне қарай ажырата біледі;

Тігін машинасымен жұмыс жасайды

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

Педагог іс-әрекет


Оқушы әрекеті

бағалау


Ресурстар

Ұйымдас-тыру


Сәлемдесу.Түгендеу

- оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында табиғат көрінісі және химиялық жолмен алынатын заттар туралы слайд көрсету;

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу;

- оқушылармен сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау.

Сұрақ-жауап кезеңі


Өзін-өзі бағалау

оқулық

Жаңа білім


Материалдарды және құрал-жабдықтарды таңдау және дайындау.

Астыңғы және үстіңгі жіпті керетін реттегіштің қалай жұмыс істейтінін, ине нөмірін таңдауды, оны дұрыс орнатуды көрсету.

Келесі іс-әрекеттерді кезеңімен орындау ұсынылады:

Шарыққа (шпулька) жіп орау.

Үстіңгі және астыңғы жіпті сабақтау.

Мата қиығына тігім жүргізу.

Жіптің керілуі мен ине шаншым ұзындығын реттеу.
Тапсырма.Түрлі мата қиындыларында машина тігістерін орындау.

- Үстіңгі жіптің керілуі қалай реттеледі?

-Астыңғы жіптің керілуі қалай реттеледі?

- Инешаншым ұзындығы неге байланысты?

- Машина тігімінде кездесетін ақауларды ата.

- Тігімдегі астыңғы немесе үстіңгі жіптің іркілуін қалай жөндеуге болады?
Жұмыс барысында жұмыстың ұқыпты орындалуын, тігін машинасымен тігіс жүргізу барысында қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалайды.

Қол және машина инесінің құрылысын қарастырып, оларды салыстыруды, ұқсастығы мен айырмашылығын анықтауды ұсынады.

Оқушыларға қол тігістері мен машина тігістерімен орындалған бұйымды қарастыру ұсынылады. Екі тігістің қалай орындалғанын және қандай құрал-жабдықтар пайдаланғандығын анықтайды.

Түрлі машина тігістерін қарастыруды ұсыну.

Оқушылармен матамен жұмыс барысында тігістің қолданылуын, оның қалай жүргізілетінін, тігін машинасының қалай жұмыс жасайтынын талқылау.



Дескрипторлар:

Машинаның үстіңгі және астыңғы жібін дұрыс өткізеді;

Мата қиындысын тігін машинасына дұрыс орналастырады.

Инешаншым ұзындығын матаға байланысты дұрыс таңдайды;

Техника қауіпсіздігін сақтап, тігіс түрлерін орындайды.


https://www.youtube.com/watch?v=L_8b4hDrsLoТігін машинасының жұмысы
http://vce-tkani.ru/stati/vidy-i-primeneniye-mashinnykh-shvov
http://www.milla-sidelnikova.com/varianty-strochek-petelnymi-stezhkami-chast-1.html

тігін машинасы, мата қиындылары, қайшы, ине, басқа тағатын орамал

Техника қауіпсіздігі туралы жадынама


Бекіту

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет


Оқушылар өз ой-пікірлерімен бөлседі.



Екі жұлдыз бір тілек стикері