ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.03.2024
Просмотров: 29
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: | Жылу құбылыстары | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 8 А | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Жылу берілу құбылыстарының тірі ағзалардың өмірлеріндегі рөлі | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | Әр түрлі температураларда тірі ағзалардың бейімделуіне мысалдар келтіру | |
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу 1. Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында оқушылардың табиғаттағы және техникадағы жылу берілудің мысалдар келтіргендігін тыңдайды. 2. Ой қозғау Ақ аюдың суыққа бейімделуін қалай түсіндіресің? | оқушылар табиғаттағы, тұрмыстағы және техникадағы жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіре отырып, түсіндіреді сұраққа жауап береді | 2 Ұпай 1 Ұпай | |
Сабақтың ортасы | Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыңыздыр: 1-тапсырма:Кітапты оқып, мына сұрақтарға жауап беріңіздер! 1.Арктикада өмір сүретін аңдар(морж, кит) неліктен суыққа төзімді келеді? 2. Орманда бүркіт қанатын өте қатты қағып ұшады, ал жазық далаға жеткенде қанатын қозғалыссыз жайып қалықтап ұшады. Неліктен? 3. Неліктен африкалық пілдердің құлақтары үлкен болады? 2-тапсырма:Тірі ағзалардың өміріне жылу құбылыстары қалай әсер ететінің баянда (түйеқұс, ақ аю, сексеуіл, түйе) | Оқушылар сұрақтарға жауап жазады Оқушылар сабақты қорытындылап, түсіндіреді | 4 Ұпай 3 Ұпай | Оқулық, жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы | Рефлексия - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | | Басбармақ | |
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: | Жылу құбылыстары | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | 28.09.20 ж | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және бір түрден екінші түрге айналу заңы | |
Сабақтың номері: | № 10 | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8. 3.2. 9- Жылулық тепе –теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: жылу үрдістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңын тұжырымдай алады Басым бөлігі: жылу үрдістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңына сапалық және логикалық есептер шығара алады. Кейбір оқушылар: жылу үрдістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңына өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Сабақтың басы | Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін жылу құбылыстары тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз отынның энергиясы, отынның меншікті жану жылуын түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша кестені толтырыңдар. (1 тапсырма) Өткен тақырыпты тексеру. | 1 тапсырманы орындау | Ұпай | Кесте | |
Сабақтың ортасы | -Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және бір түрден екінші түрге айналу заңы»
| Теориялық материалмен жұмыс Есептер шығару | Ұпай Ұпай Стикермен бағалайды Мадақтау, ынталандыру | https://www.youtube.com/watch?v=TYL7c9ZSojc Оқулық, жұмыс дәптері Оқулық, жұмыс дәптері | |
Сабақтың соңы | Рефлекция Кері байланыс бутерброды -Бүгін сабақ маған ұнады, Себебі мен....................... үйрендім. -Маған........................................................қиын болып көрінді. -Мен енді ......................................................... үйренгім келеді | | Стикер Өз ойларын айтады | |
1 тапсырма
Р/с | | Белгіленуі | Формуласы | Өлшем бірлігі |
1 | Отынның меншікті жану жылуын қандай әріппен белгеленеді? | | | |
2 | Жылу мөлшерін қандай әріппен белгілейді? | | | |
3 | Заттың меншікті жылусыйымдылығын қандай әріппен белгілейміз? | | | |
4 | Жылу мөлшерін қандай әріппен белгілейді? | | | |
Дескрипторлар
Тапсырма№ | Критерийдің сипаттамасы | Балл |
Қайталау Тапсырма№1 | Кесте толтырылған | 3 |
Жаңа тақырыпты меңгеру Тапсырма№2 Тапсырма№3 | Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, жылу үрдістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңының тұжырымдамасы және оның математикалық формуласы жазылған | 1 |
Есеп шығару: Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген. | 1 | |
SI жүйесіне дұрыс аударылған . | 1 | |
Формулалар дұрыс жазылған | 1 | |
Математикалық есептеулер дұрыс . | 1 | |
Жауап дұрыс жазылған. | 1 | |
Тапсырма№4 | Сурақтарға дұрыс жауап берсе | 1 |
| Барлығы: | 10 |
Жауаптары:
1.Қарапайым отын түрлерін ата: (көмір, мұнай, бензин, ағаш, газ, торф)
2. Ішкі энергияны механикалық жұмыс істеу жолымен өзгертудің өлшемі не д.а? (жұмыс)
3. Жылу берілу кезінде ішкі энергияның өзгеруінің өлшемін не д.а? (жылу мөлшері)
4 Зат бөлшектерінің қозғалысы неғұрлым жыдам болса, дене температурасы қалай өзгереді? (жоғарлайды)
-
440 *107Дж энергия алу үшін Қарашығанақта өндірілетін табиғи газдың қандай мөлшерін жағу керек ?
Берілгені: ХБЖ Шешуі:
Q= 440 *107Дж
q= 4.4*107 Дж/кг
Q= mq
Т/к: m-? m=Q/q= 440 *107Дж /4.4*107 Дж/кг= 100 кг
2. Массасы 5 кг бензин толық жанғанда қанша жылу мөлшерін бөлінеді?
Берілгені: ХБЖ Шешуі:
m= 5 кг
q=4.6*107 Дж/кг Q= mq = 5 кг * 4,6* 107ДЖ/кг = 23*107ДЖ
Т/к: Q-?
3. Массасы 200г керосин толық жанғанда қанша энергия бөлінеді?
Берілгені: ХБЖ Шешуі:
m= 200г 0,2кг
q=4.6*107 Дж/кг Q= mq = 0.2 кг * 4,6* 107ДЖ/кг = 0.92*107ДЖ
Т/к: Q-?
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: | 8.1 В Агрегеттық күйлер | ||
Педагогтің аты-жөні | ТЕЛ: 87023253762 Каранкулова Б.Ж. | ||
Күні: | 5. 10 .20 ж | ||
| Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы | ||
Сабақтың номері: | № 11 | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8.3.1.4 молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау; 8.3.2.10 балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруға қолдану; 8.3.2.11 заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау | ||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттайды Басым бөлігі: балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруға қолдануа алады. Кейбір оқушылар: заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау жасап, өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы | Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін « Агрегаттық күйлері» бөлімінің «Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы»тақырыбын оқып үйренеміз .Өткен сабақта Жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және бір түрден екінші түрге айналу заңы түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша кестені толтырыңдар. 1 -тапсырма. Сәйкестендір Өткен тақырыпты тексеру. | 1 тапсырманы орындау | Ұпай | Кесте | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | -Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар:» Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы»
| Теориялық материалмен жұмыс Ережені дәптерлеріне жазып алады. Оқушылар өз жауаптарын айтады. Тест шешу | Ұпай Ұпай Стикермен бағалайды Мадақтау, ынталандыру | http://interneturok.ru/ru/school/physics/8-klass/bagregatnye-sostoyaniya-vewestvab/plavlenie-i-otverdevanie-kristallicheskih-tel-grafik-plavleniya-i-otverdevaniya?seconds=0&chapter_id=105 | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Рефлекция Кері байланыс бутерброды -Бүгін сабақ маған ұнады, Себебі мен....................... үйрендім. -Маған........................................................қиын болып көрінді. -Мен енді ......................................................... үйренгім келеді | | Стикер Өз ойларын айтады | |