Файл: Жылу былыстары Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 32

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Дескрипторлар

Тапсырма

Критерийдің сипаттамасы

Балл





Қайталау

Тапсырма№1

Сұрақтарға жауап береді


2





Жаңа тақырыпты меңгеру

Тапсырма№2

Тапсырма№3


Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған,

«Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер» қысқаша мәлімент жазу
1. Басқа сабақтарда сіздер біздің планетамыздың қандай экологиялық мәселелерін естідіңіздер немесе осы сұрақты талдадыңыздар?
2. Атмосфераны ластаушы көздер

2

2




Тест тапсырмасын орындап, дұрыс нұсқасын көрсету

4







Барлығы:

10


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Электростатика негіздері



Педагогтің аты-жөні



Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Денелердің электрленуі. Электр заряды. Өткізгіштер мен диэлектриктер



Сабақтың номері:

№ 25

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.1.1. электр зарядын сипаттау

8.4.1.2. үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру

8.4.1.3. электрленудің оң және теріс әсерлеріне мысал келтіру



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

электр зарядын сипаттай алады

Басым бөлігі:

үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіре алады

Кейбір оқушылар:

электрленудің оң және теріс әсерлеріне мысал келтіре алады





Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар! Өткен сабақта біз жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелерді түсінген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша кестені толтырыңдар. (1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру.




1 тапсырманы орындау



Ұпай


Кесте

Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар:

«Денелердің электрленуі. Электр заряды. Өткізгіштер мен диэлектриктер»

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, электр зарядын сипаттап, үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіне аласыздар.

Электрленудің оң және теріс әсерлеріне мысал келтіре алатын боласыздар.

Теориялық материал

Оқулықты ашындар:

Физика, 8 сынып Башарұлы Р. §18, 88 бет

Физика, 8 сынып Н.АЗакирова. §18, 114 бет

Оқып, қысқаша конспект жазындар (2 тапсырма)
Заттардың янтарьға (қатайған ағаш шайырына) тартылатын құбылысын ертедегі грек ғұламалары электрлену деп атаған. Өйткені янтарь грек тілінде электр немесе электрон деп аталады. Міне, сондықтан, басқа заттардың янтарьға ұқсап, өздеріне әртүрлі қиқымдарды тарту құбылысы олардың янтарлануы, яғни электрленуі деп аталып кетті.

Тәжірибелер денелерді жанастырып, бір-біріне үйкегенде олардың электрленуінің екі түрі болатынын көрсетеді:

  • Әртүрлі денелерді бір-біріне жанастырып үйкелеу жолымен электрлендіру амалын жанастырып үйкеліс арқылы электрлендіру тәсілі деп атайды.

  • Денелерді бір-біріне жанастырмай электрлендіру әсер арқылы (немесе индукция арқылы) электрлендіру деп атайды

Денелердің электрленуі туралы физика ғылымының тарихи дамуының әр кезеңінде жасалған көптеген тәжірибелерден төменде көрсетілген қорытындылар туындап, ұғымдар қалыптасты.

  • Біріншіден, екі денені электрлендіру жанастыру тәсілі арқылы немесе индукция тәсілі арқылы жүзеге асады.

  • Екіншіден, денелер екі түрлі электрленеді. Шыныда пайда болатын электр оң (+), ал эбонитте пайда болатын электр теріс () электр зарядыдеп аталды.

  • Үшіншіден, аттас зарядтар бір-бірін тебеді, әраттас зарядтар бір-бірін тартады.

  • Төртіншіден, зарядталмаған денелерге қарағанда зарядталған денелерде жаңа қасиет – бір-бірімен әрекеттесу қасиеті пайда болады.

Электр заряды деп материяның заттық түрімен байланысқан электр және магнит өрістерін туғызатын оның айрықша қасиетін айтады.

Электр зарядтарының екі тегі бар: оң және теріс. Аттас зарядтар тебіледі, әр аттас зарядтар тартылады. Теріге (немесе жібекке) үйкелген шыны таяқшада пайда болатын электр зарядын оң, жүнге үйкелген янтарьда (немесе эбоните) пайда болатын электр зарядын теріс заряд деп атау қабылданған.

Зарядталған бөлшектерді (электрондар мен иондарды) өз бойларынан өткізе алатын да, алмайтын да денелер мен заттар бар.

  • Өткізгіштер деп электр тогын (бағытталған еркін зарядтарды)өз бойынан өткізе алатын заттарды айтады.

  • Диэлектриктер (немесе оқшаулағыштар) деп электр тогын өз бойларынан өткізбейтін заттарды айтады.

  • Сонымен қатар өткізгіштер мен диэлектриктердің аралық қасиеттерін иеленетін шала өткізгіштер де бар.

Кестені тәжірибелерден мысал келтіре отырып, толтырып орындаңыздар (3 тапсырма)
Денелер мен заттарды тірек-сызба бойынша ажыратыңдар (4 тапсырма)

Эксперименттік тапсырма (5 тапсырма)

Төмендегі үш тәжірибені жасаңдар.
1. Балалардың үрленген екі шарын алып, газетке үйкелеңдер. Оларды ұзын жібек жіпке байлап, қатарластыра іліп қойыңдар. Олардың бірбірінен тебілетініне көз жеткізіңдер.
2. Пластмассадан жасалған сызғышты немесе тарақты сукноға үйкелеп электрлендіріп алыңдар да, краннан немесе шәйнектен сызаттап аққан суға жақындатыңдар. Сызаттап аққан су сызғышқа (тараққа) қарай тартылатынын көріңдер.
3. Балалардың үрленген шарын алып, газетке үйкелеңдер де, бөлме төбесіне жақындатыңдар. Шардың төбеге жабысып, ұзақ тұратынын, одан кейін төмен түсетінін бақылаңыздар







Теориялық материалмен жұмыс


Кестемен жұмыс

Тірек-сызбамен жұмыс


Эксперименттік тапсырмамен жұмыс. Үй жағдайында тәжірибелерді мүмкіндігінше орындап, қорытынды ойларыңды жазыңдар



Ұпай

Ұпай

Ұпай


Ұпай


Оқулық, жұмыс дәптері

Оқулық, жұмыс дәптері, Кесте

Тірек-сызба



Сабақтың соңы

Рефлекция

Кері байланыс БББ кестесі

Білемін

Білдім

Білгім келеді















Стикер







1 тапсырма

Жылу машиналарын пайдаланудың экологиялық мәселелері

Пайдасы

Зияны

Мәселені шешу жолдары









3 тапсырма

Кестені тәжірибелерден мысал келтіре отырып, толтырып орындаңыздар


Электрлендіру тәсілі

үйкеліс арқылы

индукция тәсілі









4 тапсырма.

Зарядталған бөлшектерді (электрондар мен иондарды) өз бойларынан өткізе алатын да, алмайтын да денелер мен заттарды тірек-сызба бойынша ажыратыңыздар


Дескрипторлар

Тапсырма

Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау

Тапсырма№1

Кесте толтырылған

2


Жаңа тақырыпты меңгеру

Тапсырма№2

Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер анықтамалар жазылған

1

Тапсырма№3

Кестемен жұмыс

2

Тапсырма4

Тірек-сызбамен жұмыс

3

Тапсырма№5

Эксперименттік жұмыс

2




Барлығы:

10


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:


8.2В Электростатика негіздері

Педагогтің аты-жөні



Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуі, Кулон заңы, элементар электр заряды

Сабақтың номері:

№ 26

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.1.4 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Электр зарядының сақталу заңын тәжірибе арқылы түсінеді

Басым бөлігі:

Айналмалы таразы және нүктелік зарядтармен жүргізілген тәжірибенің мәнін көрсетілімнен ұғынып, өз қорытындыларын жасай алады

Кейбір оқушылар:

Денелердің электрленуін талдау.





Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін электростатикатарауының екінші тақырыбын бастаймыз.Өткен сабақта біз денелердің электрленуі, электр заряды тақырыбын өткен болатынбыз.

Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады. (1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру.

1.Үйкеліс кезінде қандай электр зарядтары болады және әрекеттері қандай?

2. Электр зарядын бір денеден екінші денеге қалай беруге болады?

3.Атомның құрамына қандай зарядталған бөлшектер кіреді?




1 тапсырманы орындау




Ұпай



Оқулық

Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуі, Кулон заңы, элементар электр заряды»

-Бүгінгі сабақты бастамас бұрын сілтемеге өтіп видеоны қарап шығыңыздар
Оқулықты ашып, тақырыппен танысып, физикалық диктантты толтырыңыздар (2 тапсырма)
1. Электрлену барысында пайда болатын күштер ... деп аталады.

2. q1 + q2 + q3+ ….+ q= const заңының орындалуы .... болып табылады.

3. Қандай заттар электрөткізгіштерге, қандай заттар электрді нашар өткізетіндерге жатады?


Бейнематериалда көрсетілген зарядтау жолдарын бақылай отырып, денелердегі жетіспей тұрған зарядтар мәнін табыңыздар (3 тапсырма)











Теориялық материалмен жұмыс





Ұпай

Ұпай

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/ehlektrostatika/lesson/ehlektr-zaryady-kulon-zangy

Оқулық, жұмыс дәптері

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/ehlektrostatika/lesson/ehlektr-zaryady-kulon-zangy



Сабақтың соңы

Рефлекция

«Ойды аяқта» әдісі мен тақырыпты пысықтау кезінде пайдаланамын.

-бүгін мен білдім....

-мен үйрендім.....

-қыйындық тудырды.....

-қолымнан келді.....





Стикер