Файл: Жылу былыстары Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 36

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


1 тапсырма

1.Дененің бастапқы температурасы

  1. 400°

  2. 110°

  3. 100°

  4. 50°

  5. 440°

2.АБ кесіндісі қандай процесті корсетеді

  1. Қыздыру

  2. Суыту

  3. Балқу

  4. Қатаю

3.БВ кесіндісі қандай қандай процесті корсетеді

  1. Қыздыру

  2. Суыту

  3. Балқу

  4. Қатаю

4.Қандай температурада дененің балқуы басталады

  1. 80°

  2. 350°

  3. 320°

  4. 450°

  5. 1000°

5.Балқу процесі қанша уақытқа созылады

  1. 8 мин

  2. 4 мин

  3. 12 мин

  4. 16 мин

  5. 7 мин


1.Б

2.А

3.В

4.Б

5.Б
ҚБ:Тапсырманы дайын жауабы арқылы бағалау

Дескрипторлар

Тапсырма


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау

Тапсырма№1

Тест


5


Жаңа тақырыпты меңгеру

Тапсырма№2

Тапсырма№3



Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған бойынша




1


Есеп шығару:

Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.



1

SI жүйесіне дұрыс аударылған

.

1

Формулалар дұрыс жазылған

1

Математикалық есептеулер дұрыс .

1










Барлығы:

10


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:


Заттың агрегаттық күйлері

Педагогтің аты-жөні



Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы


Қаныққан және қанықпаған булар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.2.14 – су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттай алады;

Басым бөлігі:

8.3.2.14 – су буының мысалы негізінде қанығу күйін анықтай алады;

Кейбір оқушылар:

су буының мысалы негізінде қанығу күйіне

өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар





Сабақтың басы



Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін заттың агрегаттық күйлері тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз булану және конденсацияны түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша физикалық диктант. (1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру.

1-тапсырманы орындау



Ұпай



Кесте







Сабақтың ортасы

-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: Қаныққан және қанықпаған булар

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, қаныққан және қанықпаған булардың табиғатын біліп, өмірден мысалдар келтіре алатын боласыңдар

Теориялық материал

Оқулықты ашыңдар:

Физика, 8-сынып Р. Башарұлы, §11, 55 бет

Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)
Қаныққан бу деп өз сұйығымен динамикалық тепе-теңдік күйге жеткен буды айтады. Қаныққан бу концентрациясы мен тығыздығы ең үлкен бу болып табылады. Сондықтан қаныққан бу сұйық бетіне ең үлкен қысым түсіреді. Қаныққан буға байланысты эксперименттік зерттеулерден екі қорытынды туындайды: 1) бірдей температурадағы әртүрлі сұйықтардың динамикалық тепе-теңдіктегі буларының тығыздықтары (молекулаларының будағы концентрациясы) әртүрлі болады; 2) тұрақты температурада қаныққан будың сұйық бетіне түсіретін қысымы өзгермей тұрақты сақталады. 5. Буланудың қарқыны конденсациялану қарқынынан артық болған жағдайда пайда болған бу қанықпаған бу болып табылады. Қанықпаған бу қасиеті жағынан газдарға жақындай түседі. Қанықпаған бу деп өз сұйығымен динамикалық тепе-теңдікке жетпеген буды айтады.

№2-тапсырма




Теориялық материалмен жұмыс


Ұпай



Оқулық, жұмыс дәптері


https://yandex.kz/video/preview/?filmId=6932153286172138744&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D0DTOOL7yE6c&text=%D2%9A%D0%B0%D0%BD%D1%8B%D2%9B%D2%9B%D0%B0%D0%BD%20%D0%B1%D1%83%20%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%96%D0%BA%20%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0&path=sharelink

Видеоны қарайды

Сабақтың соңы

Рефлекция

Кері байланыс бутерброды

-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.

-Маған........................................................қиын болып көрінді.

-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер








1-тапсырма

1.Заттың газ күйінен сұйық күйге өту процесі............... деп аталады. (конденсация)

2. Дене молекулаларының қозғалыс жылдамдығы неғұрлым үлкен болса, оның ............. соғұрлым жоғары болады. (температурасы)

3. Заттың газ күйінен ..... күйге өтуі конденсация деп аталады. (сұйық)

4. Сұйықтың барлық көлемінде және тұрақты температурада өтетін булану...... деп аталады. (қайнау)

5. Заттың сұйық күйден газ күйіне өту процесі....... деп аталады.( Булану)

2-тапсырма

  1. Себебі ашық тұрған ыдыстағы сұйық молекулалары ауаға ұшып кетеді. Булану кебумен қатар жүреді.

  2. 2. Себебі сұйықтың булану процесі заттың тегіне тәуелді

  3. Себебі тәрелкенің ауданы үлкен

  4. Булану қарқындылығы сұйықтың тегіне байланысты

Дескрипторлар

Тапсырма_№___Критерийдің_сипаттамасы__Балл'>Тапсырма


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау

Тапсырма№1

Физикалық диктант толтырылған


5


Жаңа тақырыпты меңгеру

Тапсырма№2

Тапсырма№3



Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, қаныққан және қанықпаған буларға қысқаша конспект жазылған




1


Суреттен таразының тепе-теңдігінің бұзылуын түсіндіре алады


1

Бір неше күннен кейін сұйықтардың деңгейі әртүрлі екенін айта алады.

1

Тәрелкедегі судың тезірек булануын түсіндіре алады

1

Булану қарқындылығы неге тәуелді екенін айта алады

1




Барлығы:

10

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Заттың агрегаттық күйлері



Педагогтің аты-жөні




Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы


Қайнау, меншікті булану жылуы.Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


8.3.2.15 – меншікті булану жылуын анықтау;

8.3.2.16 – қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар:

меншікті булану жылуын анықтап, қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіне алады;

Басым бөлігі:

меншікті булану жылуының формуласын есептер шығаруда қолдана алады;

Кейбір оқушылар:

Қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігіне өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін заттың агрегаттық күйлері тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз қаныққан және қанықпаған буларды түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша еске салушы тестті орында. (1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру


1- тапсырманы орындау


Ұпай


Ауызша жауап

Сабақтың ортасы

-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: Қайнау, меншікті булану жылуы.Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, қайнау, меншікті булану жылуын және қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтауды біле алатын боласыңдар

Теориялық материал

Оқулықты ашыңдар:

Физика, 8-сынып Р. Башарұлы, §12, 57 бет

Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма) Қайнау деп сұйықтың бетінде ғана емес, оның ішкі көлемінде де бу көпіршіктері түрінде жүзеге асатын қарқынды бу түзілу процесін айтады. Қайнау температурасы деп сұйық қайнағанда шамасын өзгертпей тұрақты сақтайтын температураны айтады.

Q = r · m. r = Q/m.

Меншікті булану жылуы деп тұрақты қайнау температурасында заттың бір өлшем массасын буға айналдыруға қажетті жылудың мөлшерін айтады.

Qбулану = Qконден (m = const).

Uбу  >  Uсұйық (m = const).

2-тапсырма Есептер шығару
1. Температурасы 78°С спиртті толық буға айналдыру үшін 4,3 МДжжылу мөлшері қажет. Спирттің массасы қандай?(Жауабы: 5 кг)

2. Q = 1000 Дж жылу мөлшерін жұмсай отырып, температурасыt = 20°С судың қанша массасын буға айналдыруға болады?(Жауабы: 0,38 г)
3- тапсырма «Ия» немесе «жоқ» деп белгіле.­Өз жауабыңды дәлелде



Теориялық материалмен жұмыс


Ұпай



Оқулық, жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Рефлекция

Кері байланыс бутерброды

-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.

-Маған........................................................қиын болып көрінді.

-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді





Стикер





1-тапсырма

Р/с

Атаулары

Белгіленуі

Формуласы

1

Меншікті балқу жылуы







2

Меншікті булану жылуы







3

Меншікті жану жылуы







4

Меншікті жылу сыйымдылығы







3- тапсырма Ия немесе жоқ деп белгіле.­Өз жауабыңды дәлелде

тапсырма

Иә/жоқ

Себебі,дәлелі

Сұйықтар бірдей температурада қайнайды







Қайнау температурасы атмосфералық қысымға тәуелді







Меншікті булану жылуы барлық

сұйық үшін бірдей







Дескрипторлар

Тапсырма


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау

Тапсырма№1

Кесте толтырылған


2


Жаңа тақырыпты меңгеру

Тапсырма№2


Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, қайнау, меншікті булану жылуы және қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығы жазылған




1


Есеп шығару:

Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.



1

SI жүйесіне дұрыс аударылған

.

1

Формулалар дұрыс жазылған

1

Математикалық есептеулер дұрыс .

1

Жауап дұрыс жазылған.

1

Тапсырма№3


Ия жоқ кестесі толтырылған

1

Өз жауабын дәлелдеген

1




Барлығы:

10