Файл: 019_endern_standarti_suchasno_osv_ti._Zb_rka_rekomendats_y._Chastina_3_2011_.pdf

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.04.2024

Просмотров: 133

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

259

Михайленко Наталія Володимирівна, практичний психолог,

Лебединська загальноосвітня школа 1-ІІІ ступенів №1

Лебединської міської ради Сумської області

ПОПЕРЕДЖЕННЯ НАСИЛЬСТВА СЕРЕД ПІДЛІТКІВ (план-конспект уроку)

Мета: Надати інформацію про феномен насильства, його види, форми та причини. Розвивати риси характеру, які допомагають нейтралізувати емоційний дискомфорт; навчитися контролювати свій емоційний стан; навчитися раціонального та образного шляхів виходу з різних життєвих ситуацій.

Форми і методи роботи: дискусійний; ігровий.

Вікова категорія: 12 - 14 років. Тривалість заняття: 1год. 20 хв.

Хід заняття

1. Знайомство

(5хв.)

Розпочинаємо зі знайомства учасників, створення робочої атмосфери, доброзичливого настрою. Учасники стоять в колі. Тренер пропонує кожному по черзі назвати своє ім’я та справу, яка є найцікавішою для нього на даному етапі життя.

2. Повідомлення теми та мети Сьогодні ми поговоримо про феномен насильства, його види, форми та причини. Будемо вчитися контролювати свій емоційний стан та шукати вихід з різних життєвих ситуацій.

3. Обговорення правил роботи групи

(5хв.)

Учасники пропонують правила. Тренер записує, з’ясовується розуміння кожного з них, погоджуються і приймаються усіма учасниками.

4. Вправа: Очікування

(5 хв.)

Ведучий роздає всім учасникам вирізані із різнокольорового паперу «повітряні кульки» і дає таку інструкцію: «Напишіть свої очікування від цього


260

Ґендерні стандарти сучасної освіти

заняття і прикріпіть їх внизу плакату / на стіні висить плакат, внизу місто, в якому ми живемо, вгорі голубе небо. / Наприкінці заняття ви перемістите свою кульку вгору в небо настільки, наскільки збулися ваші очікування.

5. Мозковий штум: Що таке насильство?

(5 хв.)

Учні говорять. Тренер записує та словесно узагальнює поняття.

 

Насильство – це будь-які навмисні дії, що порушують закон і завдають шкодифізичному,психічному,моральномуздоров’юлюдини.Цезастосування силових методів або психологічного тиску за допомогою погроз, свідомо спрямованих на слабких або тих, хто не може чинити опір.

6. Вправа: Види насильства.

(10 хв.)

Учасники об’єднуються у 5 груп (розрахувавшись від 1 до 5), кожна з яких отримує інформаційні матеріали (Додаток 1).

Завдання для роботи в групах: Дати визначення наступним поняттям: фізичне насильство, психологічне насильство, сексуальне насильство, економічне насильство, сімейне насильство.

• Яку нову інформацію Ви отримали, виконуючи дану вправу?

7. Вправа: Причини насильства

(15 хв.)

Ведучий об’єднує учасників у 3 групи (за кольорами світлофора – жовтий, зелений, червоний) і дає завдання: визначити та зобразити у вигляді малюнка або схеми причини насильства щодо дітей:

І група – соціально-економічні причини; ІІ – група причини, зумовлені особистістю батьків;

ІІІ група – причини, зумовлені особистістю дитини.

Завершивши роботу, кожна група презентує своє графічне зображення причин насильства щодо дітей.

Запитання для обговорення:

1.З якими причинами насильства ми найчастіше маємо справу чи спостерігаємо в житті?

2.Як, на Вашу думку, усуваючи лише одну причину, чи можемо ми стверджувати, що рецидивів насильства щодо дитини у майбутньому не буде?

Узагальнення інформації тренером:

1. Відсутність у суспільній свідомості чіткої оцінки фізичних покарань.


261

2.Демонстрація насильства в засобах масової інформації.

3.Права громадян на недоторканість приватного життя, особисту й сімейну таємницю, закріплені в Конституції, не дозволяють вчасно встановити факт насильства й здійснити втручання.

4.Відсутність ефективної превентивної політики держави. Тільки в останні роки стали створюватися кризові центри, телефони довіри, притулки й соціальні готелі для жертв насильства. Але практично відсутні освітні й реабілітаційні програми, призначені для груп ризику.

5.Недостатнє розуміння суспільством насильства як соціальної проблеми.

6.Низька правова грамотність населення.

7.Погана поінформованість дітей про свої права.

8. Вправа Проблемні ситуації

(20 хв.)

Пригадайте всі подробиці якоїсь проблемної ситуації, яка сталася з вами. Запишіть імена всіх причетних до конфлікту людей. Подумай, хто з цього переліку має змінити свою позицію, свою поведінку для розв’язання конфлікту. Поставте навпроти імені цієї людини позначку. Запишіть дії та кроки для позитивного вирішення конфлікту.

Атепер спробуйте оцінити цю ситуацію збоку, як стороння людина. Що

бви сказали про цю проблему? Як сторонній глядач бачить цю ситуацію збоку і тебе у ній безпосередньо? Спробуйте уявити собі, що станеться, якщо відмовитися від розв’язання цієї проблеми, якщо нічого не робити. Напиши усі мінуси такої позиції.

Запишіть, що необхідно зробити особисто вам, щоб ситуація змінилася.

Які уроки і висновки слід зробити людині, в якої виникла така проблемна ситуація?

Розкажіть про те, що ви відчували під час цієї процедури. Поділіться своїми думками.

9. Вправа: Секрет

(5 хв.)

Тренер об’єднує учасників в пари. Усім роздає по «секрету» із красивої скриньки (ґудзик, намистинку, брошку тощо), учасник кладе в долоньку і затискає кулачок. Завдання: знайти аргументи, способи умовити кожного показати свій секрет.

Обговорення:

• Чи важко було знайти вагомий аргумент?


262

Ґендерні стандарти сучасної освіти

10. Вправа: Комплімент

(5 хв.)

Учасники сідають у коло. Кожен повинен подивитися на сусіда ліворуч

іподумати, яка риса характеру, яка звичка цієї людини йому найбільше подобається, і він хоче сказати про це, тобто зробити комплімент. Починає будь-хто, хто готовий сказати приємні слова своєму партнерові. Під час висловлювання інші учасники повинні уважно слухати промовця. Той, кому зроблено комплімент, повинен як мінімум подякувати, а потім, установивши контакт із партнером, який сидить ліворуч від нього, зробити свій комплімент,

ітак далі по колу, доти, поки всі учасники не скажуть щось приємне сусідові.

11. Підсумок. Повернення до очікувань

(5хв.)

Тренер: Сьогодні ми говорили про насильство, вчилися контролювати свій емоційний стан та шукати вихід з різних життєвих ситуацій. Я гадаю, що кожен з нас зрозумів, з різних ситуацій у житті можна знайти вихід, знайшовши компроміс, в якому не буде місця насильству.

Прошу вас підійти до наших повітряних кульок і перемістити їх на стільки, на скільки збулися ваші очікування від сьогоднішньої зустрічі. Дякую.

ВИДИ І ФОРМИ НАСИЛЬСТВА

Додаток 1

Дофізичногонасильствавідносятьтакіформи,якпобої,різкійнесподівані удари, ляпаси, поштовхи, стусани, струси, небажані дотики, кидання в людину різних предметів, будь-яке невипадкове нанесення тілесного ушкодження й заподіяння фізичного болю, насильницький примус до чого-небудь, а також введення відносно людини різного роду заборон, обмежень її права волі. Фізичне насильство включає також погрози (у тому числі зброєю) і такі непрямі дії, як руйнування особистої власності, закривання у ванній кімнаті або в інших місцях та ін.

З правової точки зору, фізичне насильство – це реальне або потенційне заподіяння фізичної шкоди, під яким розуміється порушення анатомофізіологічної цілісності людини за допомогою застосування фізичної сили, холодної й вогнепальної зброї або інших предметів, рідин, сипучих речовин і т.д., а також вплив на внутрішні органи людини без ушкоджень зовнішніх тканин шляхом отруєння або споювання одурманюючими засобами.

Зневага – систематична нездатність або небажання забезпечити основні потреби залежного члена родини (наприклад, дитини, інваліда або старого) у їжі, одязі, медичному догляді, захисті й прихильності, що може призвести до погіршення фізичного або психічного здоров’я, затримки або порушення розвитку і в результаті кваліфікується як порушення прав людини.


263

Термін «пасивна зневага» використовується тоді, коли має місце ситуація ізоляції мало – або недієздатної людини, залишення її на самоті й (або) ігнорування.

Психологічне (емоційне) насильство. Виділяють різні форми: ізоляція від членів родини, друзів, погрози застосування насильства, приниження гідності, крик, лайка й образи, ігнорування, знущання, заподіяння душевних страждань, формування й розвиток почуття безсилля й страху, зниження самооцінки людини, звинувачення в божевіллі, штучне створення ситуацій, у яких один із членів родини почуває себе психічно ненормальним.

Психологічне насильство виражається також у формі образ, погроз, брутальності, висміювання, заборон на зустрічі із друзями й заняття улюбленою справою, знущанні і вбивстві тварин, дорогих людині, у відсутності прийняття, підтримки й ін.

Психологічне (емоційне) насильство найчастіше буває важко розпізнати й ідентифікувати, тому що на відміну від фізичного насильства в цьому випадку явні ознаки насильства найчастіше не помітні, а наслідки можуть бути надзвичайно важкими. У законодавстві відносно психологічного насильства вживається словосполучення «загроза застосування насильства», під яким розуміється лякання, залякування жертви застосуванням фізичного насильства. Крім того, психологічне насильство може включати заподіяння душевної або психологічної травми й обмеження свободи волевиявлення (незалежно від реальності настання фізичної шкоди).

Сексуальне насильство – будь-який вид домагання, що виражається як у формі нав‘язаних сексуальних доторкань, примуса до сексу, так і здійснення сексуальних дій (аж до зґвалтування або інцесту) кого-небудь зі членів родини проти його (її) волі.

Сексуальненасильствозвичайноміститьусобіякфізичне,такіпсихологічне насильствойособливотравмуєжертву.Убагатьохпотерпілихвідсексуального насильства розвиваються почуття розгубленості й стражданності, туга й депресія, їх мучать нічні кошмари й спогади, підвищуються дратівливість і ймовірність психоемоційних зривів аж до суїциду.

Економічне насильство – одноосібний контроль за витратою грошей (залежному члену родини видається тільки строго визначена сума грошей, за яку він (вона) повинен(а) повністю відзвітуватися), позбавлення права голосу при витраті грошей, присвоєння одними членами родини власності або заощаджень без згоди інших, примус до роботи або заборона працювати.

Під сімейним насильством розуміють агресивні й ворожі дії відносно членів родини, у результаті яких об’єкту насильства можуть бути заподіяні шкода, травма, приниження або іноді смерть. Такі дії можуть бути фізичним і сексуальним насильством, псуванням особистого майна й незадоволенням базових потреб. Фактори ризику застосування насильства на рівні родини: