Файл: 019_endern_standarti_suchasno_osv_ti._Zb_rka_rekomendats_y._Chastina_3_2011_.pdf

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.04.2024

Просмотров: 130

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

264

Ґендерні стандарти сучасної освіти

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ФАКТОРИ РИЗИКУ НАСИЛЬСТВА В РОДИНІ:

1.Низькі доходи і постійна нестача грошей викликають напруженість, пов’язану з незадоволеністю основних потреб членів родини.

2.Безробіття або тимчасова робота, а також низький трудовий статус (особливо в батьків).

3.Більша родина вимагає більших емоційних і матеріальних витрат.

4.Молоді батьки. Народження першої дитини разом із незрілістю особистості батьків, низьким рівнем освіти і професійної підготовки погіршує соціально-економічні умови родини.

5.Неповна родина.

6.Приналежність до групових меншин.

7.Погані житлові умови, перенаселеність житлової площі.

8.Алкоголізм і наркоманія.

9.Проблеми зі здоров’ям.

265

Ненчіна Ірина Володимирівна, вчителька вищої категорії ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів м. Сєвєродонецька Луганської області

ПОДОЛАННЯ НАСИЛЬСТВА В СІМ’Ї (план-конспект уроку 10 клас)

Мета: сформувати уявлення про сутність поняття «насильство», з’ясувати причини виникнення цього явища; акцентувати увагу учнів на види насильства, розвивати навички попередження та протидії насильству, формувати вміння робити висновок на основі вивченого матеріалу і статистичних даних, створювати аналітичні ситуації з метою реалізації практичних навичок виходу з критичних життєвих ситуацій; сприяти усвідомленню поняття «гендерна рівність».

Дидактичні:

Ознайомити учнів з основними тенденціями ґендерної політики; на конкретних історичних прикладах простежити стереотипність мислення більшості опонентів, розвинути навички попередження насильства.

Розвиваючі:

Розвиток умінь морального самопізнання, самоаналізу, самооцінки. Розвиток загального кругозору, пам’яті, мови, мислення, уміння працювати в групах.

Виховні:

Вирішення проблеми насильства в сім’ї, виховання особи, здатної правильно сприймати будь-яку інформацію, відстоювати свою точку зору і рахуватися з думкою інших; виховувати толерантне ставлення до кожної особистої думки учнів; сприяти формуванню у школярів активної життєвої позиції.

Хід уроку

І. Організаційний момент ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

“Насильство з мого боку порушує твої права людини, а з твого боку – мої права, і крапка!

У нашій кpaїнi протяroм багатьох років темі попередження насильства в сім’ї не приділялася належна увага. Стереотипи щасливого, благополучного та безконфліктного життя заважали побачити цю проблему та допомогти її жертвам. Проте i сьогодні від насильства страждає багато людей.


266

Ґендерні стандарти сучасної освіти

Сьогодні на уроці ми повинні розібратися в причинах та наслідках цього явища у нашій країні.

ІІІ. Перевірка раніше засвоєних знань

Ми зібралися, щоб разом поговорити на тему: “Подолання насильства в сім’ї”. Чому ми вибрали цю тему? Вибір цей, звичайно ж, невипадковий. Опитування показало, що 90% учнів вважають, що піддаються насильству.

Вправа «Скінчи речення»: (клас поділяється на три групи, кожній з яких надається право висловитися з цих питань):

1.Насильство – це …

2.Я боюсь насильства тому, що …

3.Я не боюсь насильства тому, що …

Воснові будь-якого насильства лежить фізичний або психологічний вплив однієї людини на іншу, бажання однієї особи бути «вищою» за іншу, що порушує конституційне право людини на особисту недоторканість.

За допомогою бесіди, гри і, за можливістю, відвертих висловлювань, рішень ми спробуємо зрозуміти, що таке насильство, як і чому воно відбувається, як поводитися в подібній ситуації, як подолати насильство в сім’ї.

IV. Вивчення нового матеріалу

Спочатку давайте визначимо, яке буває насильство, тобто як його класифікують. (Супроводжується показом презентації).

Фахівці розрізняють такі види насильства:

фізичне;

емоційне (психологічне);

сексуальне;

економічне.

Фізичненасильство– це навмисне нанесення побоїв, тілесних ушкоджень одного члена сім’ї іншому, яке може призвести до порушення нормального стану фізичного чи психічного здоров’я або навіть до смерті постраждалого, а також до приниження його честі та гідності.

Психологічне насильство – насильство, пов’язане з дією однієї людини на психіку іншої шляхом словесних образ і погроз, переслідування, залякування, якими спеціально створюється емоційна непевність, нездатність захистити себе й може заподіювати або заподіюється шкода психічному здоров’ю.

Сексуальне насильство містить у собі не тільки зґвалтування, але й сексуальне домагання, непристойні пропозиції, а також будь-які образливі дії, що мають сексуальний характер.


267

Економічне насильство в родині – навмисне позбавлення одним членом родини іншого члена родини житла, їжі, одягу й іншого майна або засобу, на які постраждалий має передбачене законом право.

Що таке сімейне насильство?

(додаткове повідомлення готується учнями заздалегідь) Ідеальна сім’я представляється ледь не раєм, в якому можна сховатися

від небезпек незнайомого світу. Проте для багатьох сімей реальністю є постійні випадки насильства, а рідний будинок стає небезпечнішим, ніж вулиця. Вірогідність отримати травму від близької людини іноді набагато вище, ніж від незнайомця. Дуже багато людей стикаються з тим, що удома, за закритими дверима, їх чекає:

приниження;

ізоляція від друзів і родичів;

реальні фізичні пошкодження або загроза їх отримання.

Сімейне насильство – це ситуації, що постійно повторюються, коли один з членів сім’ї контролює або намагається повністю підпорядкувати іншого. Сімейне насильство є наслідком мінливого розуміння того, що таке влада, яке веде до спричинення психологічного, соціального, економічного, сексуального або фізичного збитку одному або декільком членам сім’ї.

Приклад №1

Перегляд відеоролика та обговорення ситуації в групах. Історія однієї родини.flv

Чи є типовою для нашого суспільства подібна ситуація?

Чи існують шляхи вирішення цієї проблеми?

Хто може чи зобов’язаний допомагати?

Законодавство гарантує кожній особистості широкі права та свободи й захист від їх порушення. Додаток № 1(ознайомлення з витягами законодавчих актів України).

Насильство над дітьми – особлива велика проблема. Більшість батьків, що жорстоко поводяться з дітьми, часто переживали подібне ж відношення або зневагу з боку власних батьків в дитинстві. За даними різних авторів, від 60 до 75% батьків “забитих” дітей мають психіатричні або особові розлади. Нерідко фізичне і сексуальне насильство є наслідком алкоголізму, наркоманії батьків, а також таких їх особових особливостей, як низька самооцінка, ворожість по відношенню до інших людей і до суспільства в цілому.

Приклад №2

Перегляд відеоролика та обговорення ситуації в групах.

Зупинимо насильство проти дитини.240.mp4


268

Ґендерні стандарти сучасної освіти

До якого виду насильства належить ситуація з цього ролику?

До яких наслідків може призвести така поведінка батьків?

Які шляхи вирішення ви бачите?

Безкарність – найбільш потужний чинник, що провокує і стимулює насильство! Пам’ятайте: в 95% випадків, якщо насильство вже мало місце, то одним разом справа не обмежиться. Причому події відбуватимуться по наростаючій: з кожним подальшим разом збільшується міра жорстокості і частота повторення.

Агресор після здійснення насильства нерідко“підкуповує”жертву: активно просить вибачення, “загладжує” свою провину доступними йому способами (обіцянками і запевненнями, подарунками, “послабленнями режиму”, що в результаті лише дає нові приводи для спалахів агресії). Багато жертв “ купуються”на це знову і знову – доки їх не знаходять з проломленим черепом або самі вони, доведені до відчаю, не вбивають свого кривдника.

Приклад №3

Перегляд відеоролика та обговорення ситуації в групах. Я отримала сьогодні квіти.flv

Давайте на червоних листках напишемо причини, які змусили жінку терпіти насилля, а на зелених – спробуємо знайти шляхи для вирішення цієї проблеми (листочки прикріплюються на дошку).

Спрацьовують ще й інші фактори: культура, стереотипи поведінки, суспільна думка та інше.

Вправа «Айсберг». Для обговорення пропоную вам типові ситуації, які досить часто відбуваються в нашому житті.

Додаток № 2

(приклади ситуацій для обговорення, кожній групі один приклад).

Робота в групах

(Вчитель просить визначити та обговорити причини насильства у сім’ї. Кожна група отримує по 4 стікера, на які їм необхідно записати визначені причини. Діти працюють в своїх групах 7-10 хвилин На одному стікері необхідно фіксувати лише одну причину. Вчитель кріпить стікери на аркуші фліпчарту так, щоб ті причини, які за схемою «Айсберг» лежать на поверхні: непорозуміння, суперечки, бідність сім’ї, зубожіння, зловживання алкоголем, вживання наркотиків, безробіття тощо – були прикріплені у верхній частині аркуша, а стікери з причинами глибинними: психологічні особливості агресорів та жертв, ґендерна нерівність, ієрархічні відносини у самому суспільстві – розміщувались у нижній частині плакату. Після того, як стікери з напрацюваннями усіх груп будуть розміщені на аркуші фліпчарту, вчитель


269

проводить риску між причинами, що лежать на поверхні, та «підводними» причинами, а також зображує силует айсберга, як показано на малюнку).

Додаток №3

(типовий вигляд «айсбергу»)

V. Закріплення вивченого матеріалу

Серед головних чинників агресивності називають спадковість моделі поведінки батьків, біологічну схильність до самоствердження за рахунок інших, невміння елементарно спілкуватися і розуміти іншу людину. Не останню роль грає і популяризація споживчих цінностей. Українська сім’я досить швидкими темпами втрачає патріархальні якості, і чоловікам дуже важко зрозуміти це.

Для допомоги потерпілим від домашнього насильства діють спеціальні кризові центри, а також центри медико-соціальної реабілітації. Працівники кризових центрів надають інформаційну, психологічну, педагогічну, медичну, юридичну допомогу особам, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї, а також тимчасовий притулок; повідомляють службі дільничних інспекторів міліції чи кримінальній міліції в справах неповнолітніх про виявлені факти реальної загрози застосування насильства в сім’ї або про факти вчинення такого насильства.

Але перш за все, варто пам’ятати народну мудрість: «Хто сам себе береже,

того й лихо оминає».

VI. Підсумок уроку

Наприкінці нашого уроку я хочу запропонувати вам таку гру – «Полиця з

книжками».

На дошці ви бачите намальовану книжкову полицю. Кожній групі необхідно буде підвести підсумки нашого уроку і висловити їх одним-двома словами. Це й будуть назви книжок, які ми «поставимо» на нашу полицю (представники груп підходять та записують на дошці підсумкові слова).

Додаток № 1

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ:

Ст. 28 “Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню або покаранню.”

Конвенція ООН “Про права людини”:

Ст. 34-37 “Держави-учасниці зобов’язані захищати дитину від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень, а також вживають всіх необхідних заходів щодо запобігання використанню дітей з метою експлуатації у проституції або в іншій незаконній сексуальній практиці, відвернення викрадень дітей, торгівлі дітьми чи їх контрабанди в будь-яких цілях і в будь-якій формі.”