Файл: 018_endern_standarti_suchasno_osv_ti._Zb_rka_rekomendats_y._Chastina_2_2011_.pdf

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.04.2024

Просмотров: 137

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

175

Ларіонова Ольга Володимирівна, учитель французької мови ЗОШ № 57 м. Маріуполя Донецької області

Тема уроку:

«Ґендерні ролі та стереотипи. Жінки та чоловіки у сучасному суспільстві»

Мета

Навчальна:

визначити поняття «стать», «ґендер», «стереотип»;

сформувати уявлення про різноманітність ґендерних стереотипів;

сформувати адекватний образ чоловіка та жінки.

Виховна:

уміти визначати себе як особистість;

виробити навички чутливої поведінки;

виховувати толерантне ставлення до представників іншої статі;

підвищувати рівень ґендерної культури учнів.

Розвивальна:

розвивати в учнях здатність аналізувати, робити висновки, висловлювати свої погляди.

Обладнання:

аркуші,

стікери двох кольорів,

тексти для роботи в групах (додатки 3–6),

вирізки з журналів із зображенням людей,

анкета (додаток 7).

Тип заняття:

урок засвоєння нових знань, урок формування вмінь та навичок;

урок з елементами тренінгу.

Методи та форми

методи: інформаційний, пояснювальний, пояснювально-спонукальний;

форми: індивідуальна, групова, фронтальна, колективна.

Хід заняття

I. Початок заняття.

1.Організація класу.

2.Вправа для знайомства «Хто я?».

176

Ґендерні стандарти сучасної освіти

 

 

Учасники малюють коло, у якому написано Я. Від цього кола проводять промінці, підписуючи їх так, як кожен учасник визначає себе в різних сферах суспільного життя. Після цього учасники обмінюються інформацією та шукають промінці, записуючи імена тих, чиї підписи виявилися схожими.

Сфери суспільного життя: положення в родині (донька, брат, мати тощо), школа, професія, стать, причетність до партії (організації, течії, клубу тощо), вік (дитина, підліток, дорослий тощо), виконувач обов’язків або доручень у групі (класі), знак зодіаку, тип характеру та ін.

Я

Чи є хтось, у кого всі промінці заповнені?

Хто не підписав жодного промінця?

Які слова частіше зустрічалися у ваших записах?

Кожен з нас виконує в суспільстві різні соціальні ролі, пов’язаний з іншими людьми, впливає на них. Але треба пам’ятати, що всі ми є чоловіками або жінками, хлопцями або дівчатами. Ми однакові й різні водночас.

3. Визначення теми та мети заняття. Мотивація навчання

Уважно прочитайте наведені репліки та оберіть ті, з якими ви не згодні.

1.Білизна немовляти забруднилася. Батько може його перевдягнути.

2.Марія погано навчається. Це не так вже й важливо, головне – вдало вийти заміж.


177

3.Сергію, нехай сестра випрасує твою сорочку.

4.Навіщо, Світланко, тобі цей автомобіль? Дівчатка мають гратися ляльками.

5.Краще, щоб дитину із садочка забирала мама, а не тато.

6.Жінка, що палить, здається вульгарною.

Наші уявлення про образи чоловіка або жінки здебільшого залежать від культурних стереотипів. Уважають, що дівчина має бути м’яка й ніжна, а не жорстка, агресивна чи груба. Більшість з нас усвідомила ще з часів свого дитинства, що хлопці та чоловіки – це сила, мужність, стриманість, твердість. Чи завжди це так? Чи може бути навпаки? Якими ми бачимо людей з власного оточення? Ким важче бути в сучасному світі – чоловіком чи жінкою? На всі ці питання ми спробуємо сьогодні знайти відповіді.

II. Основний етап.

1.Мозковий штурм «Стать та ґендер».

На стікерах однакового кольору учням пропонують написати визначення поняття

«стать», а на іншому – поняття «ґендер». Після цього аркуші варто причепити на дошку, аби бачити рівень обізнаності учнів у цих питаннях.

2.Інформаційний блок «Поняття ґендеру та статі».

Сучасна соціальна наука розрізняє поняття «стать» і «ґендер». Поняття «стать» використовували на позначення анатомо-фізіологічних особливостей людини, на підставі яких людські істоти поділяли на чоловіків та жінок. Стать (тобто біологічні особливості) людини вважали фундаментом і першопричиною психологічних та соціальних відмінностей між жінками та чоловіками. Унаслідок наукових досліджень стало зрозуміло, що з біологічного погляду між чоловіками і жінками помітно більше схожого, ніж відмінного. Сьогодні очевидно, що такі «типові» відмінності статей, як, наприклад, високий ріст, більша вага, м’язова маса та фізична сила чоловіків – дуже непостійні й набагато менше пов’язані зі статтю, ніж вважали раніше. Наприклад, жінки з північі Західної Європи загалом вищі за чоловіків із Південно-Східної Азії. На зріст і вагу тіла, а також на фізичну силу істотно впливають харчування і спосіб життя.

Крім біологічних розбіжностей, люди відрізняються своїми соціальними ролями, формами діяльності, поведінкою й емоційними характеристиками. Антропологи, етнографи й історики давно встановили відносність уявлень про «типово чоловіче» та «типово жіноче»: те, що в одному суспільстві вважають чоловічим заняттям (поведінкою, рисою характеру), в іншому можуть сприймати як жіноче. У світі застосовують різноманітні соціальні характеристики жінок і чоловіків. Таким чином виникло поняття «ґендер», що означає сукупність соціальних і культурних норм, які суспільство наказує виконувати людям залежно від їхньої біологічної статі. Бути в суспільстві чоловіком чи жінкою означає не просто мати ті чи інші анатомічні особливості – це означає виконувати запропоновані нам ґендерні ролі. Ґендер –організована модель соціальних стосунків між жінками та чоловіками,

яка не лише характеризує їхнє міжособистісне спілкування і взаємодію в сім’ї, але

й визначає їхні соціальні відносини в рамках основних інститутів суспільства.


178

Ґендерні стандарти сучасної освіти

 

 

3. Вправа «Протилежні статі: чи завжди вони протилежні?».

а.Запишіть на аркуші паперу імена двох чоловіків і двох жінок, які, на вашу думку, б. можуть служити еталоном мужності й жіночності.

в.Під іменами чоловіків і жінок перерахуйте ті якості, які здаються вам ідеальними (додаток 1).

в.Відзначте чоловічі і жіночі якості, які збіглися, якщо такі є.

г.Перерахуйте ті із зазначених якостей, якими, на вашу думку, володієте ви, та ті, які вам хотілося б мати.

ґ.Відзначте, які якості, якими володієте ви, згадано в цих двох списках. Таким чином ви зможете визначити, наскільки ваше самосприйняття збігається з традиційними, на вашу думку, уявленнями про чоловічі й жіночі якості.

4.Поняття про стереотипи.

Із моменту свого народження людина стає об’єктом впливу ґендерної системи. Під час виховання сім’я, система освіти, культура формують певні правила поведінки й уявлення про те, яким є «справжній чоловік» і якою має бути «справжня жінка». Згодом ці ґендерні норми підтримують з допомогою різних соціальних і культурних механізмів. Ґендерні стереотипи – сформовані в культурі узагальнені уявлення про те, як насправді поводяться чоловіки й жінки. Вони можуть спричинити ставлення до індивідуумів відповідно до необґрунтованих упереджених думок.

5.Вправа «Світ професій».

Подивіться на малюнки та намагайтеся вгадати, яку професію мають на увазі (додаток 2). Після цього намалюйте обличчя (чоловіка або жінки). Якщо це професія, яка може бути і чоловічою, і жіночою, намалюйте людину тієї статі, яка переважає серед тих, хто володіє цією професією в нашому суспільстві. Прокоментуйте та обґрунтуйте свій вибір.

Чи завжди жінка та чоловік мають рівні права у виборі професії?

У яких сферах найчастіше можна зустріти жінок? А чоловіків?

Із чим це пов’язано?

6.Вправа «Коло знань».

Порівняння соціальних жіночих ролей та ставлення суспільства до жінки в різні часи та в різних частинах світу (додатки 3–6).

Учасники об’єднуються в чотири малі групи. Після цього перед групами ставиться завдання:

1)ознайомитися зі змістом певної частини тексту (кожна мала група працює зі своїм текстом);

2)виділити головне й обговорити, яку саме інформацію­ учасники передаватимуть іншим групам.

За командою вчителя учасники перегруповуються. Об’єднавшись у нові групи, вони по черзі повідомляють один одному зміст свого тексту. Після цього учні знову поверта-

ються в малі групи, сформовані на початку вправи, обговорюють та узагальнюють

отриману в попередніх групах інформацію за планом:


179

освіта;

умови вступу до шлюбу;

взаємини у родині;

сфера діяльності;

громадянські права.

По закінченні групи презентують свої відповіді.

7.Гра «Перетворення».

Ця вправа складається з двох етапів. На першому етапі учням пропонують обрати на фото або малюнках зображення людини, яка їм найбільше сподобалася та описати її, поставивши себе на місце обраного персонажа. Наприклад: «Я жінка, мені 26 років, я приваблива, працюю…». На другому етапі клас об’єднується у дві групи (дівчата й хлопці), які мають закінчити запропоновані речення, приміряючи на себе роль протилежної статі:

Мені подобається бути дівчиною (хлопцем), бо…

Мені хочеться бути дівчиною (хлопцем), тому що…

Мені важко бути дівчиною (хлопцем), тому що…

Мені не подобається у дівчатах (хлопцях) те, що…

III. Прикінцевий етап.

1.Рефлексія.

Чи змінилася ваша думка стосовно ролі жінок та чоловіків у світі? Ми пропонуємо заповнити невеличку анкету (додаток 7). У ній треба вказати, чи згодні ви із зазначеними поглядами.

2.Підсумки.

Учням пропонують закінчити речення, висловивши своє ставлення до заняття:

Під час заняття я зрозумів, що...

Найкориснішим для мене сьогодні було…

Мені важко було…

На наступному занятті мені хотілося б…

Мені було цікаво…

Додаток 1

Якості жінок та чоловіків

Щирість, благородство, владність, успішність, відповідальність, надійність, сміливість, агресивність, делікатність, покірність, самовпевненість, непостійність, спортивні якості, дух суперництва, фізична сила, уміння маніпулювати людьми, здатність переконувати, сексуальність, мужність, рішучість, турботливість, розсудливість, інтелігентність, емоційність, сором’язливість, чесність, вразливість, слабкість, таємничість, балакучість, акуратність, інтуїтивність, хазяйновитість, м’якість, чуттєвість, легковажність, злість, образливість, щедрість, доброта.