Файл: замерзімдіжоспардытарауы Мектеп 14 Алыбай батыр жалпы орта мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.04.2024

Просмотров: 27

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қызығушы-лықты ояту.Өткенсабақтыпысықтау.Топтықжұмыс

/7мин

Миғашабуыл

/2мин

Оқушыларға топтықжұмысорындату.


«Миға шабуыл»әдісібойыншаөткен сабақ пенжаңа сабақтыұштастырып,проблеманы біргешешу.

тұрады. Мұғалім «тұрғындарауысады» дегенде тұрғындарауысады. Үйшік ауысады дегендеүйшік ауысады. «Тұрғындаржұптасады» дегенде екеуденжұптасады. Бос қалған үйшіктертұрғын болып үйшіктерге кіреді.Топтарғаосылайбірігеді.
Оқушылар топтық жұмысорындайды:

  1. топ:Сontinueнұсқаулығыныңқызметі қандай?

  2. топ: Сontinue нұсқаулығынпрограмма құруда пайдалануқандай қажеттіліктен туындаған?3-топ:Сontinueнұсқаулығынқолдануғамысалдаркелтіріңдер.


Оқушыларберілгенсұрақтартуралыпікірлерін еркінжеткізеді:

  • Күнделікті өмірде жүріпжатқан белгілі бір циклдікпроцестібірдентоқтатасалуғабола ма? Қандай мысалдаркелтіругеболады?

  • Программа орындалу кезіндетиісті нәтижеге жеткеннен соңцикл жұмысын тоқтату үшін неістеукерек?



СмайликтерарқылыҚБ



ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.

Астана,

2013

Сабақтыңортасы

Мағынанытану:/5мин


Топтықжұмыс/5мин

Оқулықпен жұмыс:Оқулықтағыақпараттыоқушылармен біргеталдайды.

Дискматериалыарқылытаныстырылымжасайды.
1-тапсырма жалпытапсырма. Мұғалімкөмектеседі.

Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады. Визуалды ақпараталады. Мұғаліммен біргеталдайды.
Мақсаты: аудиал мен визуалоқушылардың білім алуынажағдай жасау.
1-тапсырманы мұғалімніңкөмегімен орындайды.
Вreakпенсontinueнұсқаулықтарының графикалықблок-схемасына және оларқолданылған программакодтарынаталдаужасаңдар.

Нұсқаулықтардың графикалықблок-схемаларынпрограммаменсалыстырыңдар. Блок- схемадатағы да басқаша қалай құруғаболады?

Ауызшамадақтау,ынталан-дыру

СмайликтерарқылыҚБ



Информати

-ка 8-сыныпоқулығы



Жекежұмыс

/11мин


2-тапсырма көлеміүлкентапсырма.

Алдымен мұғалімніңкөмегімен, соданкейін өзбетіншеорындайды.

Дескриптор

  • Вreak циклінің коды менблок-схемасынанықтайды;

  • Сontinue циклінің блок-схемасы мен программакодын анықтайды;

  • Вreak пенСontinueциклдерініңжұмысынсалыстырады.




  1. тапсырманы мұғалімніңнұсқауымен өз беттеріншеорындайды.

1)

N натурал саныберілген. Солсанныңцифрларының арасынданөл болса, цикл жұмысынтоқтатып «Error», әйтпесе санныңөзінкеріқарай экранғашығаратынпрограммақұрастыр.

N=int(input('N='))p=0

for i in range():x=int(input(''))ifx ==0:

p=i;break

print('index=',p)

Дескрипторлар:

  • Берілген санды енгізукодын анықтайды;

  • Санның арасындакездесетін нөл санынанықтаукодынжазады;

  • Breakциклінқолданады;

  • Программа кодынтексереді.

2)

Латын әріптері мен«,» үтірі бар Sжолберілген. Осыжолдағы

үтірге дейінгі әріптер мен олардыңсанын экранға шығаратыналгоритмнің блок-схемасын жәнепрограммасынқұрастыр.

s=0

foriinrange(11,21):s=s+i%10

ifs>15:

breakprint(s)Дескрипторлар:



6балл


Компьютер

, оқулық.

Компьютер

, оқулық.

Компьютер

,оқулық


Жұптықжұмыс


3-тапсырмашығармашылықтапсырма. Өзбетінше орындауынқадағалаййды.

  • S жолындағы үтірге дейінгіәріптерді анықтау кодынжазады;

  • Әріптердің санын анықтаукодын жазады.


3)

Nнатуралсаныберілген.Солсанның цифрларының арасындағыеңкішісінтабатынблок-схеманықұрастыр.Есептіңпрограммакодын жаз.

n = int(input())whilen!=0:

if(n
min = nprint("min = ", min)Дескриптор

  • Натуралсандыенгізукодын жазады;

  • Санныңцифрларыныңкішісінанықтаукодынжазады;

  • Программа кодынкомпьютердетексереді.

3-тапсырманыөзбеттеріншеорындайды.

Жоғарыдаберілгенмысалдағытапсырманыңтолықблок-схемасын құрып, ұсыныңдар.

- Вreak пен сontinueнұсқаулықтарынқолданудыңмаңыздылығынсипаттайды.


4балл




Сабақтыңсоңы

Ой толғанысЖаңа сабақтыбекіту/3мин

Сабақты бекітусұрақтары

Оқушылар тест сұрақтарынажауап береді.

  1. Вreakнұсқаулығы циклжұмысынақалайәсеретеді?

  2. for i in range(1,10): if i ==4 :breakциклы неше рет жұмысістейді?

  3. Вreak-тіциклдешартсызқолдансақ,қандайнәтижеаламыз?

Өздерін-өзібағалайды

Интерактивтітақтаsabaq.kz/kahoot-арқылы-тест-құрастыру



Керібайланыс

/2мин


«Таңдау» әдісі.Оқушыларғабеспікіржазылғанпарақберіледі.

4.Циклдебірнешеbreakнұсқаулығынқолдануғаболама?Себебінтүсіндір.
Оқушыларөздерініңсабаққақатысудеңгейіменынтасынбілдіретінсөздердіңастынсызады.

  1. Менсабаққызықты/қызықсыз

болдыдепойлаймын.

  1. Мен сабақтакөп нәрсені

үйрендім/үйренгенімазболды.

  1. Мен басқалардымұқият

/зейінсізтыңдадым.

  1. Мен пікірсайыстарға жиі /сирекқатыстым.




  1. Менсабақтағыөзжетістіктеріме

ризамын/риза емеспін.







Саралау. Сіз қандай тәсілменкөбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілеттірекоқушыларғақандайтапсырмалар

бересіз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игерудеңгейінқалайтекерудіжоспарлапотырсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасы

нсақтау

Бірлескенжұмыс,жекежұмысарқылысабақты меңгерту.«Үйшік» әдісіарқылы топқа біріктіру,«миғашабуыл»:сұраққою, «Ойлан, бірік,бөліс» әдісі,саралаутапсырмалары,шағын тест,керібайланысжасату:

«Таңдау».

Смайликтерарқылы, ауызша, жазбаша түрдеқалыптастырушыбағалаудыіскеасыру.

Тапсырмаларға балл қою арқылы бағалау, жалпы10балл.

Компьютермен жұмыскезіндегіқауіпсіздікережелерінескетүсіру.

Жалпыбағалау

Сабақтаең жақсыөткен екінәрсеқайсы?(оқытумен оқуғақатысты)

1:

2:

Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоңықпалетереді?(оқытумен оқуғақатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\қиыншылықтарытуралыненіанықтадым,келесісабақтарданенәрсегеназараударуқажет?



6-сабақ.

Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:

Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау
Күні: Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

4.6.Elseциклінбасқару


Осысабақтақол

жеткізілетін оқумақсаттары

8.3.3.3циклбасқарунұсқаулығын қолдану(continue,break,else);

Сабақтыңмақсаты

Барлықоқушы:Elseұғымыменқызметін анықтау;

Оқушылардың көбі:Elseнұсқаулығының орындалуын талдау мен қолдану;Кейбір оқушылар:Elseнұсқаулығын қолданудың маңыздылығынтұжырымдау.

Ойлаудағдылары

Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау.

Бағалаукритерийі

  • Elseұғымыменқызметін анықтайды;

  • Elseнұсқаулығының орындалуын талдайдыәріқолданады;

  • Elseнұсқаулығынқолданудыңмаңыздылығынтұжырымдайды.

Тілдікмақсаттар

Пәндіклексикажәнетерминология:

Else-иначе-әйтпесе.

Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы

Еlse нұсқаулығы ...және ...циклдарының сыртында орналасады.Else операторы қолданылған for циклінің құрылымын жазыңдар.Elseоператорықолданылғанwhileциклініңқұрылымынжазыңдар.

Құндылықтарғабаулу

  1. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы»құндылығықалыптасады.

  2. Ынтымақтастық:топтықжұмысбарысындажылулыққарым-қатынастардамиды,ынтымақтастықдағдыларықалыптасадыжәнесындарлыкөзқарасдамиды,қарым-қатынастардықалыптастырукезіндесыниойлауқабілетідағдыланады.

  3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғниакадемиялық адалдықпринциптерінсақтайды.

  4. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікдағдысықалыптасады.

Пәнаралық

байланыс

Программакодыағылшынтіліндежазылады,математикалықамалдар

қолданылады.

Алдыңғыбілім

Breakциклін басқару.

Сабақтыңбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері/уақы

т

Мұғалімніңәрекеті

іс-

Оқушыныңіс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басыҰйымдастырукезеңі/5мин

Сыныптакөңілді ахуалорнату

Сәлемдесу,

Оқушылармұғалімменсәлемдеседі.







түгендеу.







«Мағандосымның ...ұнайды»әдісі.

Оқушылар сыныптасының өзінеұнайтын тұстарын ғана айтады.Мысалы,Аиданың елгезектігіұнайды.

Мақсаты:Оқушыларбір-біріне

Қошеметкөрсету.




жақсықарым-қатынасорнатады,







сондай-ақбарлықоқушының







қатыстырылуыарқылысабаққа







белсенділігіартады.




«Мозайка»әдісі.








Топқабіріктіру/2мин

Қызығушылықтыояту
Өткен сабақтыпысықтау/5мин



«Алтынсаха»ойыны.

Оқушылар «жұлдыз», «ай», «күн»суреттерін құрастыру арқылытоптарғабірігеді.
Оқушылар қоржыннан нөмірленгенсахаларды алып сұрақтарға жауапбереді.

  1. Вreakнұсқаулығы циклжұмысынақалайәсеретеді?

    1. for i in range(1,10): if i ==4 :breakциклінешеретжұмысістейді?

    2. Вreak-тіциклде шартсызқолдансақ, қандай нәтижеаламыз?

    3. Циклдебірнешеbreakнұсқаулығынқолдануғаболама?Себебінтүсіндір.

    4. Вreak пен сontinue цикл басқарунұсқаулықтарын программажазудақолданабілуқаншалықтымаңызды?

    5. Шарттексеруоператорының

else командасы қандай қызметатқарады?Есіңе түсір.


СмайликтерарқылыҚБ

Суретқиындылары
ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.

Астана,

2013

СабақтыңортасыМағынанытануОқулықпенжұмыс\5мин

Саралаутапсырмалары
Жекежұмыс

Оқулықтағыақпараттыоқушыларменбірге талдайды.Слайд материалыарқылытаныстырылымжасайды.

1-тапсырма жалпытапсырма.

Мұғалімкөмектеседі.

Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады. Визуалды ақпарат алады.Мұғаліммен біргеталдайды.
Мақсаты: аудиал мен визуалоқушылардыбілімменқамтамасызету.

1-тапсырманы мұғалімнің көмегіменорындайды.

1)

Nнатуралсаныберілген.Солсанныңцифрларыныңарасында«7»цифрыболса,циклжұмысынтоқтатып

«Error», әйтпесе санныңцифрларыныңқосындысын экранғашығаратын программа құрастыр.x=int(input('N='))

k=s=0whilex!=0:

k=x%10 x//=10s=s+k

if k == 7:print('Error')


6балл


Оқулық,жұмысдәптері.

Компьютер,оқулық.


Топтықжұмыс


2-тапсырма көлеміүлкентапсырма.

break

else:

print(s)

Дескрипторлар:

  • Программада циклдіңорындалуынанықтайды;

  • Else циклінің жазылу кодынанықтайды;

  • Программакодын тексереді.

2)

Латын әріптерінен құралғанL жолберілген. Осы жолда «k» әрпі кездесеме?Анықтаңдар.Егеріздегенәріпкездессе,онда«bar»,алкездеспесе

«joq»жауабынэкранғашығаратынпрограммақұрастыр.

Программа коды:x=int(input('x='))k=s=0

while x!=0:k=x%10x//=10

ifk <5:

print('Joq')break

else:

print('Ia')

Дескрипторлар:

  • Программада циклдіңорындалуынанықтайды;

  • Else циклінің жазылу кодынанықтайды;

  • Программакодын тексереді.

3)

ҰзындығыN(1≤N≤20)бүтінсандармен бір ғана бөлшек саннан тұратынтізбекберілген.Бөлшексанкейжағдайлардатізбектекездеспеуідемүмкін. Осы тізбектебөлшек болса,ондасанның орнын, әйтпесе «joq»жауабынэкранғашығаратынпрограммақұрастыр.Программададеректертігінененгізіледі.

Дескриптор:

  • Программада циклдіңорындалуынанықтайды;

  • Else циклінің жазылу кодынанықтайды;

  • Программакодын тексереді.


4балл