Файл: Орта таырып Блімше.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 24.04.2024

Просмотров: 61

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



    1. сабақ




Ортақ тақырып: Бөлімше:

Менің мектебім

1.2. Мектеп және мектеп қоғамдастығы

Педагогтің аты-

жөні:




Күні:




Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Маған мектепте оқыған ұнайды





Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.2.6 – өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • өздерін оқушы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттайтын болады.

Көптеген оқушылар:

  • ұжыммен сабақ оқудың маңыздылығын;

  • өзара көмек жасау ережелерін түсіндіретін болады.

Кейбір оқушылар:

  • өзінің мұғалімі туралы;

  • өзінің сыныбы туралы әңгіме құрастыра алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

ФТ.ҚБ. – Сәлеметсіңдер ме, қымбатты балалар!

Қоңырау сыңғырлап, сабаққа шақырды,

Болыңдар зейінді әрі ынталы.
Сендерге өлең оқып берейін: Биыл мен де мектепке,

Біріншіге барамын. Мақтанбаймын мен текке, Дайын дәптер, қаламым. Мектепке енді барамын, Мен оқушы боламын.

Жақсы оқып сабақты, Кілең бестік аламын!

Өлең сендерге ұнады ма? Ол не туралы?

– Бірінші сыныпқа қалай келгендеріңді еске түсіріңдер.

Сәлемдеседі.

Сұрақтарға жауап береді.




Сыныптың 1 қыргүйекте түскен суреті.







(Балалардың жауаптары) «Сынып» сөзінің маңызын түсіндіру.

Сынып – бұл оқушылар ұжымы.

  • Не істедіңдер?

  • Қалай істедіңдер?

  • Не үйрендіңдер?










Ортасы

ФТ.ҚБ. Мұғалім әңгіме ұйымдастырады:

  • Сендерге сабақ оқу ұнай ма? Неге?

  • Жақсы оқу үшін не қажет? (Күтілетін жауаптар: кабинет, мектеп құралдары, жиһаз, тақта, компьютер).

  • Сынып ұжымы қандай болуы керек?

  • Оқуда сендерге кім көмектеседі?

  • Сендер қыргүйекте бірінші сыныпқа қандай болып келгендерің естеріңде ме?

  • Сендер үзілісте немен айналысқанды жақсы көресіңдер?

  • Мектеп жылдары байқалмай өтеді. Мектептегі өмірімізді қайтадан қалай көре аламыз? Бізге не көмектеседі?

  • Мен сендерге тосын сый

дайындадым. Сендерге мектептегі алғашқы күндерің туралы, мектеппен және бір-бірлеріңмен қалай танысқандарың туралы

бейнероликті көруді ұсынамын.

Ойларымен бөліседі.














ФТ. «Бірінші рет бірінші

сыныпқа» бейнеролигін көрсету.

ФТ. Мұғалім оқулықпен жұмыс ұйымдастырады. Мәтінді оқу, сұрақтарды талқылау. Суреттер бойынша әңгіме.
Мұғалім сергіту сәтін ұйымдастырады.
Сағаттың тіліндей Иіліп оңға бір, Сағаттың тіліндей Иіліп солға бір.

Сағатқа қарап ап, Жаттығу оңай-ақ! Қақпаға туралап

Теп допты, оң аяқ! Қақпаға туралап

Теп допты, сол аяқ! Оң аяқ! Сол аяқ!

Жаттығу оңай-ақ! Отырайық жүрелеп, Гүлді үзіп алайық. Орнымыздан түрегеп, Басқа гүлге барайық! Қарлығашқа ұқсайық, Кәне, қанат жаяйық. Қарлығаш боп ұшайық, Ұшып-ұшып алайық.

Тік ұста да бойыңды, Жоғары соз қолыңды.

«Бірінші рет бірінші

сыныпқа» бейнеролигін көреді.
Суреттер бойынша әңгімелейді

Сергіту жаттығуын орындайды.




Бейнеролик

Оқулық







Сол қолыңды тағы да Жеткіз керік жалына.

(М. Әлімбаев)
ТЖ. Мұғалім топпен жұмыс ұйымдастырады.

Тапсырмаларды таратып беріп, орындалу мерзімі мен орындау тәсілдерін талқылайды.

– Әр топтың өз тапсырмасы бар: 1-топ. «Сәлем мектебім және

сыныбым!»

  1. топ. «Біздің көмекшілеріміз. Біздің ережелер».

  2. топ. «Біздің көңілді мерекелеріміз бен үзілістеріміз».

– Топпен қалай жұмыс істеуіміз керек? (Тату, бірігіп, дауласпай,

жақсылап талқылау керек, келісу).

Балалар орындарына отырады.

Топпен жұмыс орындайды. Тапсырмаларды таратып беріп, орындалу мерзімі мен орындау тәсілдерін талқылайды.

Балалар үшін үлгілер: 1-топ. «Сәлем мектебім және сыныбым!»

Біз ... сыныпта оқимыз. Біздің мұғалиманың аты-

жөні ... . Біздің сыныпта ... адам бар, Бізде ... қыз

және ... ұл бала оқиды. Біздің сынып ... , біздің кабинет ...

  1. топ. «Біздің көмекшілеріміз. Біздің ережелеріміз». Біздің сыныпта ..., ..., ..., ..., ...,

бар. Бұлар ... , ..., ..., үшін қажет. Бізге ..., ..., ..., ..., ...,

..., сабақтары ұнайды. Жақсы оқып білім алу үшін бізде ережелер бар. Біз оларды орындаймыз. Олар ..., ..., ..., ...

  1. топ. «Біздің көңілді мерекелеріміз бен

үзілістеріміз». Біздің сынып ..., ..., ... Біз тек


Тапсырма. Критерий

1-топ. Сәлем, мектебім және менің сыныбым! Дескриптор

  1. Қажетті суреттерді таңдап алады.

  2. Постер құрастырады.

  3. Тақырып

бойынша әңгіме құрастырады.

  1. Әңгіме мен постерді сыныпқа ұсынады.

Тапсырма. Критерий

2-топ. Біздің көмекшілер. Біздің ережелеріміз.

Дескриптор

  1. Қажетті суреттерді таңдап алады.

  2. Постер құрастырады.

  3. Тақырып

бойынша әңгіме құрастырады.

Сыныпта аталып өткен шаралардың суреттері, балалар газет- журналдарының мектеп тақырыбына арналған

суреттерінің қиындылары, желім, маркерлер,

көрсетілімдер мен

қойылымдардың үлгілері.









Оқушы дәптерімен жұмыс. Оқушылар А. тапсырмасын орындайды.

бірге сабақ оқымаймыз, сонымен бірге ..., ..., ...

Біз сыныпта ..., ..., ..., мерекелерін атап өттік. Біз ..., ..., ... байқауларына қатыстық. Үзіліс кезінде біз ..., ..., ... ойындарын ойнаймыз.

Оқуға және ойынға арналған заттарды

бағыттауыш сызықтармен қосады.

4. Әңгіме мен постерді сыныпқа ұсынады.

Тапсырма. Критерий

3-топ. Біздің көңілді

мерекелеріміз бен үзілістеріміз.

Дескриптор

  1. Қажетті суреттерді таңдап алады.

  2. Постер құрастырады.

  3. Тақырып

бойынша әңгіме құрастырады.

  1. Әңгіме мен постерді сыныпқа ұсынады.


Тапсырма. Критерий

А. Оқуға және ойнауға арналған заттарды жіктейді. Дескриптор

  1. Оқуға және ойнауға арналған заттарды жіктейді.

  2. Суреттерді

сөздермен қосады.










ТЖ. Сарамандық жұмыс.

Топтар баяндама жасайды. Менің мектебім, менің сыныбым галереясын жасау.

  • Не жасадыңдар?

  • Қалай жасадыңдар?

  • Не үйрендіңдер?



Ж. ҚБ. Оқушы дәптеріндегі С. тапсырмасын орындауды

ұйымдастыру. Оқушы

дәптеріндегі тапсырманың орындалуын тексереді.

Топтар баяндама жасайды.


Оқушы дәптеріндегі С. тапсырманы орындайды.

Тапсырма. Критерий В.

Сыныпта қызықты қандай істер атқарылды?

Суретін салады немесе сәйкес келетін суретті тауып, жапсырады. Дескриптор

  1. Сыныптағы қызықты істер туралы әңгіме құрастырады.

  2. Суретін салады немесе сәйкес келетін суретті тауып, жапсырады. Тапсырма. Критерий С.1.

«Сабақ оқу қызық болған кезде» атты әңгіме құрастырады. Дескриптор

  1. Қажетті суреттерді таңдап алады.

  2. Постер құрастырады.

  3. Тақырып

бойынша әңгіме құрастырады.

  1. Әңгіме мен постерді сыныпқа ұсынады.

Оқушы дәптері




Соңы

Мұғалім рефлексиялық әңгіме жүргізеді:

  • Сабақта не істедіңдер?

  • Қалай жасадыңдар?

  • Жаңадан не үйрендіңдер?

  • Сыныптастар бір-біріне қалай көмектеседі?

  • Көңіл күйлерің қалай?

«Оқушы дәптеріндегі» бағалау тапсырмасын орындаңдар.

Оқушының көңіл күйіне

байланысты суретті белгілейді.

ҚБ. Мұғалім: – Жарайсыңдар,

балалар! Сабақтағы жұмыстарың үшін бәріңе алғыс айтамын!

Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады.
«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындайды.

Мадақтау, алғыс айту.

Оқушы дәптері




    1. сабақ




Ортақ тақырып: Бөлімше

Менің мектебім

1.2. Мектеп және мектеп қоғамдастығы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мектеп ережелері

Оқу бағдарламасына сәйкес

оқыту мақсаттары

1.1.2.3 – мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • мектепте тәртіп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіретін болады.

Көптеген оқушылар:

  • басқа балалардың тәртібіне (дайын мысалдармен) баға беретін болады.

Кейбір оқушылар:

  • мектеп тәртібінің эталонын негізге алып, өз тәртібіне баға бере алады.




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

ФТ. ҚБ. Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп,

«Сабақ немесе үзіліс» атты ойын ұйымдастырады.

  • Сендер мектепте сабақтар мен үзілістер болатынын

білесіңдер. Сабақ пен үзіліс кезінде балалар өздерін қалай ұстайды? (әртүрлі).

  • Қазір мен сендердің кез келген біреуіңе допты тастаймын да, әрекеттерді атаймын, ал сендер мұнымен оқушылар қай кезде

сабақта немесе үзілісте айналысатынын айтасыңдар.

  • Оқу, ойнау, достармен әңгімелесу, бір-бірінен өшіргіш сұрау, дәптерге жазу, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру, есептер шығару, сабаққа дайындалу, алма жеу.


Мұғалім: – Бүгін біз сабақта не істеуге болатынын,

үзілісте немен айналысуға болатынын, нені мүлдем

істеуге болмайтыны туралы айтатын боламыз.

Мектеп ережелері туралы айтатын боламыз.

Сәлемдесіп, «Сабақ немесе үзіліс» атты ойынына қатысады.
Мұғалім айтқан іс- әрекетпен сабақта немесе үзілісте айналысатынын айтасыңдар.

Мектеп ережелері туралы айтады.




Кішкентай резина доп.