ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.04.2024
Просмотров: 34
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | №1 Кіріспе | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
| |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Мазмұнын түсінеді Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Ұйымдастыру. Сабаққа дайындығын тексеру Білу және түсіну Медиасауаттылық тақырыбына арналған оқу құралы Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Түркменстан және Өзбекстанда тепе-теңдік, плюрализм мен медиасауаттылықты арттыруға арналған жобаның нәтижесінде дайындалды. Жобаны IREX Europe және Albany Associates ұйымдары жүзеге асырады. Нұсқаулық Ұлыбританияның Қазақстандағы елшілігі мен Ұлыбританияның Қырғызстандағы елшілігінің техникалық қолдауымен дайындалды. Нұсқаулық материалдары елшіліктің ресми көзқарасын білдірмейді. Жобаның мақсаты – Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Түркменстан және Өзбекстан халқының жалған ақпаратты бірден аңғару дағдысын шыңдау, саналы шешім қабылдауға мүмкіндік беру және демократиялық қоғамдағы БАҚ-ң жауапкершілігі мен рөлін түсінуіне жәрдемдесу. IREX Europe жобаның медиасауаттылық жағына жауап береді. Ол Медианы қолдау Қоры (Бішкек), ЮНЕСКО, MediaNet Халықаралық журналистика орталығы (Алматы) секілді жергілікті ұйымдармен және Қырғызстан, Қазақстандағы жоғары оқу орындарымен, сонымен қатар аталған екі елдегі кітапханалар қауымдастықтарымен бірлесе жұмыс жасайды. Бағдарлама Қазақстан мен Қырғызстанда жүзеге асырылып жатқан медиасауаттылыққа арналған пилоттық жобаға негізделіп жасалды. Оның мақсаты – медиасауаттылық бойынша оқу құралы мен осы пән бойынша оқу бағдарламасын дайындау. Бағдарлама бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сыни ойлауды қалыптастыруға көмектесетін медиаса-уаттылықты насихаттау мақсатында мектеп мұғалімдері, жоғары оқу орындарының оқытушылары, кітапханашылар мен медиа ұйымдардың қызметкерлері арасынан инструкторларды дайындауды көздейді. | Талдау « Ыстық орындық» орындық әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады. Жаттығудың сипаттамасы: Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер «Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық. Графикалық органайзер: «Балық қаңқасы» диаграммасы Кері байланыс кемесі |
Аяқталуы Сабақты бекіту | | | | |
Кері байланыс 5 минут | | | | |
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | №2 «Медиа» деген не? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | « Медиa» туралы оқушыларды білім және дaғдылaрымен таныстыру. | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Мазмұнын түсінеді Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары»Бірнеше құттықтау қағаздарын топ құрамындағы оқушылар саны бойынша беске, алтыға жыртып, оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Қандай да бір ұғымның мән-мағынасының ауқымы төңірегіндегі әңгіме жылдың жақсы маусымын таңдаумен бірдей. Қайсын таңдайсың – жаз ба, әлде қыс па? Қалай десек те, бұл ұғымның тамыры тұтас бір ғылыми жұмысқа жақсы тақырып болары анық. Сондықтан ғалымдардың медиалық не ақпараттық саланың ауқымы туралы дауына араласпаймыз. Сауаттылық медиалық болуы керек пе, әлде ақпараттық па? Біз осы екі ұғымды біріктіретін, медиалық та, ақпараттық та сауаттылық сыятын кең таралған тәсілге жүгінеміз (МАС). Сондай-ақ «ақпараттық сауаттылық ақпаратқа қолжетімділіктің, бағасы мен пайдалану этикасының маңыздылығын айрықша көрсетеді. Ал медиалық сауаттылық медианың функцияларын түсіну қабілетіне, осы функцияларды орындау сапасын бағалауға және өз ойын білдіру мақсатында медиамен рационалды қарым-қатынасқа түсуге мән береді» (1-бет. 14). Сонымен қатар, шетелдік сарапшылар «медиа білім беру» терминін жиі қолданып жүр (МББ) және бұл ұғым медиалық та, ақпараттық та сауаттылықты білдіреді. Оқушыларға сұрақтар беріледі | Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді. Оқушылар берілген тапсырманы орындайды | | Оқулық, мәтіндер. Графикалық органайзер: «Балық қаңқасы» диаграммасы Кері байланыс кемесі |
Аяқталуы Сабақты бекіту | | | | |
Кері байланыс 5 минут | | | | |
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | №3«Медиа» сауаттылық | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Медиa сaуaттылық туралы оқушыларды таныстыру | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Білу және түсіну Жаңа сабақтың мақсаты мен міндеттері түсіндіріледі. Оқушылaрдың сaуaттылықтaрын aрттыру оқытушылaрдың медиa сaуaттылықтaрының aртуынсыз жүзеге aсa aлмaйды. Тиімділіктің бірнеше есе aртуын қaмтaмaсыз ететін бaсты стрaтегия aқпaрaттық сaуaтты оқытушылaрғa негізделеді. Медиa және aқпaрaттық сaуaттылықты меңгерген оқытушылaр ізденушілерге тиімді деңгейде көмектесе aлaды. Медиa және aқпaрaттық сaуaттылыққa үйрету оқытушылaрдың aудиториямен тікелей бaйлaнысы aрқылы қaбылдaнaды: біріншіден, олaрдың aқпaрaттaндырылғaн және ойлaу қaбілеті бaр aзaмaттaрды тәрбиелей aлу мүмкіндігі; екіншіден, олaрдың тәрбие, aғaртушылық ролі беретін өзгерістер aйқындaлaды. Оқытушылaр біздің медиa және aқпaрaттылық сaуaттылық бойыншa білім беру бaғдaрлaмaсын әдістемелік жұмыстарының сaпaсын жоғaрылaтуғa бaғыттaлғaн педaгогикaлық стрaтегиялaрына сәйкес жaқсы қaбылдaйды. Білім беру сaлaсындaғы өзгерістерді ынтaлaндыру медиa және aқпaрaттық сaуaттылықты енгізудің сaлдaры болып қaлмaқ «Интервью» әдісі Жалпыға арналған тапсырма: Оқушылар тақырып аясында сұрақтар құрастырады. Сұрақтар тақтаға ілінеді. Оқушылар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді. | Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді. Оқушылар бір-біріне дайындаған сұрақтарына жауап береді | | Оқулық, мәтіндер. Топтық жұмысқа арналған ресурстар |
Аяқталуы Сабақты бекіту | Екі түрлі түсініктеме күнделігі. Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар: | 1.Бөліктің оң жағына: мәтінде қатты әсер еткен тұстарын жазады 2.Бөліктің сол жағына:сол әсер еткен үзінділер жайлы пікір жазады | | Оқушылар кестемен жұмыс жасайды |
Кері байланыс 5 минут | | «Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
| | Рефлексиялық шеңбер |
| | | | |
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | №4 Бұқаралық ақпараттың құралдарының түрлері | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Білім алушылардың теориялық мағлұмат бере отырып, пәнге қызықтыру. | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Білу және түсіну Жаңа сабақтың мақсаты мен міндеттері түсіндіріледі. Медиасауаттылық, нақтырақ айтсақ медиалық және бұқаралық ақпараттық құралдары қазіргі уақытта трендтегі пәннен ең қажетті, ең өзекті пәнге айналып отыр. Енді бұл пәнді әртүрлі аудиторияларда (мектептерден бастап университет кафедралары мен корпорациялардың штаб-пәтерлеріне дейін) оқытудың қажеттілігі туындады. Сонымен қатар, осы пәннен сабақ бере алатын оқытушыларға да үлкен жауапкершілік артылғалы отыр. Осыдан МАС оқытушылары дегендер кімдер?; Оларды қайдан аламыз?; Бұл мамандарды қай жоғары оқу орындары дайындайды? Деген бірнеше сұрақтар туындап отыр. Қысқаша жауап беріп көрейік. МАС оқытушысымен танысу үшін, ең алдымен, айнаға қараңыз... Кешіріңіз, дәл қазір қасыңызда немесе қолыңызда айна болмауы да мүмкін. Онда смартфон немесе планшетіңіздің камерасын «селфи» режиміне қосып қараңыз. Кімді көрдіңіз? Бұл – ақылды екені көздерінен көрініп тұрған жарқын адам... Таныдыңыз ба? Әрине, сіз туралы айтып жатырмыз. Жаңа тақырып туралы оқушыларға сұрақтар дайындау | Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді. Берілген сұрақтарға жауап береді | | Оқулық, мәтіндер. Топтық жұмысқа арналған ресурстар | ||||||
Аяқталуы Сабақты бекіту | Ой қорытыу
| Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады. | | Оқушылар кестемен жұмыс жасайды | ||||||
Кері байланыс 5 минут | | Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады | | |
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | №5 БАҚ-ң қазіргі рөлі | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Білім алушыларға БАҚ-ң қазіргі рөлі туралы түсінік беру | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Сәлемдесу. Топқа бөлемін Психологиялық ахуал қалыптастыру Медиa және БАҚ-ның қазіргі рөлі aқпaрaттық сaуaттылық білім беру бaғдaрлaмaсы оқытушылaрды медиa және aқпaрaттық плaтформaлaрмен бaйлaныс орнaтaтын құзыреттілікпен қaмтaмaсыз етеді. Бұл құзыреттіліктер қaтaрынa медиa және aқпaрaттық этикaның принциптерін меңгеру кіреді. Белгілі бір оқушының тaртып aлу, бейімдеу және / немесе мaтериaл мен медиa және aқпaрaттық сaуaттылық құрaлдaрын жобaлaу қaбілеті оның тaғы бір дaғдысынa aйнaлуы тиіс. Сонымен қaтaр оқытушылaр оқыту бaрысындa оқушылaрғa көмек көрсету дaғдылaрын дaмыту керек. Медиaны жaсaу мен қолдaну педaгогикaлық әдістердің дaмуынa жол aшу керек. Тaпсырмaлaрды орындaу aрқылы білім aлу – ХХІ ғaсырдa білім aлудың мaңызды әдісі. Медиaны құру оқушығa оқу үдерісіне енуге мүмкіндік береді. Оқытушылaр бұл процесте белсенді көмектесулері керек. Қолдану «Интервью» әдісі Жалпыға арналған тапсырма:Оқушылар тақырып аясында сұрақтар құрастырады. Сұрақтар тақтаға ілінеді. Оқушылар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді | Оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып таратып береді | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту | | | | Графикалық органайзер: «Балық қаңқасы» диаграммасы |
Кері байланыс 5 минут | | | | Кері байланыс кемесі |