ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.04.2024
Просмотров: 36
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | №10 Ақпараттық «Фастфуд» | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Оқушыларға жаңа тақырып туралы түсіндіру. Оқушының білімін жетілдіру. | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Мазмұнын түсінеді Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Бағалау парақшасымен таныстыру Топтарға бөлу. Психологиялық ахуал қалыптастыру Қолдaнушы контенті жaңa және дәстүрлі медиaғa нaзaр aудaрудың бaсты фaкторы болып тaбылaды. Жaстaрдың интернетті қолдaнуының бaсты себебі – әлеуметтік желілерде өзге қолдaнушылaрымен өзaрa бaйлaныс жaсaу. Әңгіме тек экономикaлық дaмығaн елдер жaйлы ғaнa емес: Aфрикa және Оңтүстік Aзия елдерінде aзaмaттaрдың біршaмaсы ұялы медиaғa қолдaры жетеді және олaр медиaны хaт жолдaп, қaбылдaуғa қолдaнaды. Оқытушылaрдың өз құзыреттіліктерін aрттыру жaғдaйынa қaрaй олaр педaгогикaдa медиaны құру және қолдaну бaрысындa сенімді қaтысaды. Медиa және aқпaрaттық сaуaттылықты оқытудa түрлі мaқсaттaғы біліктілігін aрттырa отырa, олaр медиa, aқпaрaттық сaуaттылықты жaлпы білім беретін жүйеге және бaрлық қоғaмғa енгізу процесін бaсқaрa бaстaйды. Қолдану Түсіндіру, топтық, жұптық жұмыс | Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындады. Дәптермен жұмыс.жасады | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту | Синтез | | | Графикалық органайзер: «Балық қаңқасы» диаграммасы |
Кері байланыс 5 минут | | | | Кері байланыс кемесі |
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Жаңа медианың қалыптасуында интернеттің алар орны | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Мазмұнын түсінеді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы Жаңа білім Ортасы | Топтарға бөлу. Бағалау парақшасымен таныстыру Топтарға бөлу. Психологиялық ахуал қалыптастыру Жаңа медианың даму барысына болжау жасаудың өзектілігі бірнеше себептермен тығыз байланысты. Алғашқысы – дәстүрлі бұқаралық ақпарат құралдары яғни баспасөз, радио,телевидениенің заман талабына сай «ескі» медиа» қатарына қосылуы. Оларды ескіргендер қатарына қосу себебі, қазіргі заман адамының ақпаратпен қамтамасыз етудегі талабын толығымен қанағаттандыра алмауында. Адамдар қазіргі ақпарат құралдарынан классикалық немесе дәстүрлі болсын ақпараттық аштықты жедел, шынайы және толығымен қамтамасыз етуді талап етіп отыр. Екінші себеп – сандық технологияның қарыштап дамуы. Қазіргі кезде дүниеге келген сәбиді біз сандық немесе digital бала дүниеге келді деп жатқандарын жиі естиміз. Соңғы технологиялық үрдістер қалтаға сиып кететін қорап көлеміндегі мобильді телефон құралының көмегімен бір уақытта бірнеше медиа арналарды қарауға мүмкіндік беруде. Сол құралдың экранынан бейне трансляцияларды, радио ақпараттарды, жаңалықтарды қарап, күнделікті бір мезетте оқып, көріп, естіп отыруға қолжетімділік бар. Яғни қалта телефоны біздің өзімізге күнделікті қажетті айна мен тарақпен теңесіп, бірақ олардан да маңызды құралға айналды. Қазір адамдар қалтасында бет орамалдың немесе айна, тарақтың бар жоғын іздемеуі мүмкін, алайда, мобильді телефонсыз өмірді елестете алмайды. Тақырып бойынша сұрақтар дайындау. Топпен тапсырма беру | Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындады. Дәптермен жұмыс.жасады | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту | Синтез Ж.«ПОПС» формуласы әдісі. Мәтін мазмұнын «ПОПС» формуласына салып, 1. Өз пікіріңді жаз; 2. Пікіріңді дәлелде; 3. Өмірмен байланыстыр; 4. Қорытынды жаз. | «ПОПС» формуласы әдісі | | «ПОПС» формуласы әдісі |
Кері байланыс | Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу тапсырылады. | Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу тапсырылады. | | стикер |
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Бұқаралық ақпарат құралдарының пайдаланылуы | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Басталуы Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді Бұқаралық ақпарат құралдары (БАҚ) - арнайы техникалық құралдардың көмегімен, кез келген тұлғаларға әртүрлі мәліметтерді ашық жариялауға арналған әлеуметтік мекемелер. Сарапшылар олардың мынадай ерекше белгілерін атап көрсетеді: жариялылық, яғни тұтынушылардың шексіздігі; арнайы техникалық құралдардың, аппаратуралардың болуы; ақпарат таратушының (коммутатор) қабылдаушыға біржақты ықпалы; тұтынушы аудиторияның тұрақсыз әркелкілігі. Қоғамның өмір сүруін қамтамасыз етудегі БАҚ-тың рөлі зор. Наполеон: "Жауға қарсы жүздеген мың қол әскерден, төрт газеттің ойсырата соққы беру мүмкіндігі зор", - деген. 1840 ж. француз жазушысы О. де Бальзак баспасөзді «төртінші билік» деп атады. Билік институтында БАҚ-тың тура мағынасындағы орны болмағанымен, оның саяси процестегі орнын асыра бағалау мүмкін емес. Қазіргі кезде электронды ақпарат құралдарының пайда болуымен бұл әлеуметтік институт бүгінгі қоғамның, саяси биліктік қатынастардың барлық қырларын түбірімен түрлендіріп жіберді.
Тыңдалым бойынша тапсырмалар дайындау | Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындады. Дәптермен жұмыс.жасады | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер | ||||||
Аяқталуы Сабақты бекіту | Ой қорыту БББ кестесі
| БББ кестесі арқылы | | БББ кестесі | ||||||
Кері байланыс 5 минут | «Білім қоржыны» кері байланыс | Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады | | стикер |
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Ақпараттың толықтығы. Ақпараттың өзектілігі | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Жаңа тақырып туралы түсінік жүргізу | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Топтарға бөлу. Өлең жолдары арқылы Ойлан 1. Ақпарат дегеніміз не? Оны қандай қасиеттері бойынша сипаттауға болады? 2. Ақпаратты қабылдаудың қандай түрлері бар? 3. Ақпараттың адам өміріндегі маңызы жайлы не айтуға болады? Есіңізде сақтаңыз Ақпарат – адам үшін қоршаған ортадағы нысандар мен құбылыстар, олардың параметрлері, қасиеттері мен жағдайы туралы хабар. Практикалық жұмыс 1. Өзің ақпарат алатын көздердін тізімін жаса. 2. Ақпаратты жинау, сақтау, талдау, өңдеумен айналысатын қандай мамандықтарды білесің? Олардың тізімін жаса. 3. Ақпарат көзі, ақпарат алушы өзің болатын жағдайларға мысалдар келтір. 4. Кешке қарай, сабақтан қайтқан кезде, сыныптасың күтпеген жерден қоңырау шалып, ертеңгі сабақ кестесі өзгергенін ескертті. Сыныптасың саған жаңа сабақ кестесін берді. Бұл ақпаратта сен үшін қандай қасиеттер бар (сенімділік, толықтық, өзектілік, құндылық, түсініктілік, объективтілік)? | Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындады. Дәптермен жұмыс.жасады | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту | Синтез | Балық қаңқасы диаггаммасы арқылы | | Балық қаңқасы. |
Кері байланыс 5 минут | | | | Кері байланыс кемесі |
Бөлім: | Ақпараттық стандарттар және жаңа медиа дәуіріндегі этика | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Ақпараттық стандарттар | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Жаңа тақырыппен оқушыны таныстыру. | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Шежірені оқып, танысады. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. Дастанды оқи отырып оқушының ой-өрісі мен ізденімпаздық қабілетін дамиды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Топтарға бөлу. Математикалық фигуралар арқылы Қазіргі ақпарат тұтынушылар дәстүрлі медиа секілді ұсынған дүниемен қанағаттанып қоймайды, олар өздеріне қажетті ақпаратты жинақтағанды, бақылағанды, тіптен медиа ағынға өзіндік үн қосқанды қалайды. Мысалы, интернеттегі пайдаланушылардың ұсынған өнімдері негізінде видеохостингтер, фотохостингтер, подкаст, блог, Вики, әлеуметтік желілер және т.б. көптеген ресурстар құралды. Яғни мазмұнның иесі сол дүниені тұтынушылардың өздері болып табылады. VoD (Video on Demand) немесе тапсырыс бойынша видео – болашақта киноиндустрия нарығындағы DVD дискілерді жалға беру қызметін алмастыратын сегментке айналады. Дамыған елдердің тәжірибесіне сүйену арқылы өзіміздің жаңа медиа саласындағы ары қарай даму бағыттарын үйреніп, анықтауға және болашақта оны тәжірибеде қолдануға болады. Қазіргі кездегі жаңа медианың әлемдегі даму жағдайын осылай салыстыра қарастыру тиімді болмақ. Ең маңыздысы әлемдік жаңа медиа нарығының жағдайын түсіну арқылы олардың өзімізде қолдануға мүмкін болатын тұстарын пайдалану.Сонымен әлемдегі жаңа медиа дегеніміз не? Әлемдегі жаңа медиа ұғымы сандық медиамен тығыз байланысты. Мәселен, неміс журналисі Дитрих Ратцке жаңа медианы: «ақпаратты жинақтау, өңдеу, сақтау және таратуда қолданылатын жаңа немесе жаңартылған ескі технологияларды пайдалануға негізделген барлық құралдар және медиа» деп атап көрсетеді. Германияда жаңа медиа ұғымы жаңа, әсіресе сандық технологияларды өмірдің өнер, журналистика, жарнама және т.б. әр түрлі салаларында қолдану бағыты ретінде қабылданған. Оқушыларға таптық тапсырма беріледі | Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындады. Дәптермен жұмыс.жасады | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту | Талдау | Балық қаңқасы диаггаммасы арқылы | | Балық қаңқасы. |
Кері байланыс 5 минут | Рефлексия «Блоб ағашы» | | | Блоб ағашы |