ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.04.2024
Просмотров: 35
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | №6 Ақпараттық соғыстар | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Жаңа тақырыппен таныстыру. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. Дастанды оқи отырып оқушының ой-өрісі мен ізденімпаздық қабілетін дамиды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Топқа бөлу Психологиялық ахуал қалыптастыру Ақпараттық соғыстар.Бұл әдіс ХХІ ғaсырдa білім aлу бaрысындa мaңызды орын aлaтын тәжірибелік оқытуды қaрaстырaды. Оқушылaрды пәндерді тереңірек меңгеру үшін күрделі деңгейде ынтaлaндыру керек. Медиa және aқпaрaттық контентті өндіру оқушылaр мен студенттер үшін тәжірибелік тaпсырмaлaр орындaй отырып, оқуғa көңіл бөлуге мүмкіндік береді. Медиa мәтіндерді (мысaлы, aудио-, видео- және бaсылым мәтіндері) құру бaрысындa оқушылaр өз идеялaры мен көзқaрaстaрын aйтa отырып, өнер мен өзін-өзі білдіру процесін меңгере aлaды. Мысaл ретінде оқушылaрдың кез келген өзекті мәселеге бaйлaнысты бір минуттық репортaж жaсaу үшін iMovie немесе Moviemaker (немесе өзге де тегін бaғдaрлaмaлaр) сияқты бaғдaрлaмaлaрды қолдaнaтын жaғдaйлaрды қaрaстыруғa болaды. Қолдану Түсіндіру, топтық, жұптық жұмыс | «Ыстық орындық» орындық әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады. Жаттығудың сипаттамасы: Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады. | | Оқулық, мәтіндер. «Ыстық орындық» орындық әдісі |
Аяқталуы Сабақты бекіту | | | | Графикалық органайзер: «Балық қаңқасы» диаграммасы |
Кері байланыс 5 минут | | Рефлексия «Блоб ағашы» | | |
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | №7Медиа көмегімен манипулияция жасау | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Жаңа тақырып туралы түсінік жүргізу | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. Дастанды оқи отырып оқушының ой-өрісі мен ізденімпаздық қабілетін дамиды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі 2 минут Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары» Психологиялық ахуал қалыптастыру: Медиа көмегімен манипулияция жасау үшін жарнама берушілер мен демеушілерге тартымды көрінетін мүмкіндіктерді ұсыну арқылы жарнаманың табысты болғаны маңызды. Сондықтан медиа тұрғындардың арасында сұранысқа ие және көптеген адам топтарының қызығушылығын тудыратын контент жасайды. Бұл топтар жас немесе ұлттық сипаттар, гендерлік ерекшеліктер, саяси көзқарастарға, т.б. байланысты топтарға бірігеді. Жарнама әлемнің әр бұрышында бар. Жарнаманы компания, ұйым, азаматтар және басшылық тауарлар мен қызмет көрсетулер, ақпарат, көзқарас және құндылықтарды жеткізу үшін қолданады. Жарнама арқылы берілетін ақпарат немесе хабарламалардың шешім қабылдатын тұрғындарға маңызы зор. Оқытушылар біздің қоғамдардағы жарнаманың үлкен ролін ескере отырып, әсерлі жарнама шығару үшін не керек екенін 110 түсінулері керек; олар жарнамалық хабарландыруларға ақпарат көзі ретінде баға берулері тиіс. Сонымен қатар, оқытушылар азаматтарға, жарнама берушілерге және билік өкілдеріне кері байланысты жүзеге асыруға мүмкіндік беретін механизмдер туралы білулері керек. Ж.«ПОПС» формуласы әдісі. Мәтін мазмұнын «ПОПС» формуласына салып, 1. Өз пікіріңді жаз; 2. Пікіріңді дәлелде; 3. Өмірмен байланыстыр; 4. Қорытынды жаз. | Мәтін мазмұнын «ПОПС» формуласына салып, пікірін жазады | | Оқулық, мәтіндер. |
Аяқталуы Сабақты бекіту | «Ыстық орындық» орындық әдісі Бүгінгі тақырып туралы өз ойларын, не түсінгендерін айтады | «Ыстық орындық» орындық әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады.Жаттығудың сипаттамасы: Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады. | | «Ыстық орындық» орындық әдісі |
Кері байланыс 5 минут | | Оқушылар сабақты түсінген, түсінбегенін айтады | | |
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | №8 Фейк. Фейк емес ақпараттар | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Білім алушыларға жаңа тақырып туралы таныстыру | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. Дастанды оқи отырып оқушының ой-өрісі мен ізденімпаздық қабілетін дамиды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Бағалау парақшасымен таныстыру Топтарға бөлу. Психологиялық ахуал қалыптастыру Фейк.Фейк емес ақпарат дегеніміз не?Бүгінде жарнама өзінің дәстүрлі ролінің шегінен шықты. Ол енді телевизиялық жарнамалық роликтер, мерзімді басылымдар немесе жарнамалық тақталардағы хабарландыруларымен шектелмейді. Жаңа тауар, ақпарат, ұсыныстар мен идеялардың жарнамасы веб-сайттардағы бейнелер, ұялы телефон және өзге де құралдарда, демеушілік көмек көрсету келісіміне сәйкес фильмдер мен телевизиялық бағдарламаларда берілуі мүмкін. Басшылық, саяси қайраткерлер мен жекеменшік ұйымдар да жарнамалық стратегиялармен көптеп айналысады, себебі оларға бағдарлама немесе саясатты мақұлдау, өздерінің имиджін жақсарту керек. Көптеген елдерде жергілікті жекеменшік жарнаманың барлық медиаұйымдарды қолдайтын жеткілікті базасы жоқ. Сондықтан кей кезде медиаұйымдар шетелдік компаниялаар мен басқарушы органдардың жарнамасына тәуелді болып қалады. Сонымен қатар өзге елдің халықтарына билігін таратқысы келетінде халықаралық компаниялар мен ұйымдар жергілікті медиадан жарнамалық орындарды сатып алады. Сонғы жылдары біз жарнама жасау арқылы халықаралық деңгейге шыққан «супербрендтердің» пайда болуына куә болдық. Ж.«ПОПС» формуласы әдісі. Мәтін мазмұнын «ПОПС» формуласына салып, 1. Өз пікіріңді жаз; 2. Пікіріңді дәлелде; 3. Өмірмен байланыстыр; 4. Қорытынды жаз. | Мәтін мазмұнын «ПОПС» формуласына салып, пікірін жазады | | Оқулық, мәтіндер. |
Аяқталуы Сабақты бекіту | «Ыстық орындық» орындық әдісі Бүгінгі тақырып туралы өз ойларын, не түсінгендерін айтады | «Ыстық орындық» орындық әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады. Жаттығудың сипаттамасы: Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады. | | «Ыстық орындық» орындық әдісі |
Кері байланыс 5 минут | | Оқушылар сабақты түсінген, түсінбегенін айтады | | |
Бөлім: | «Ақпарат» және «Медиа» | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | №9 Ақпаратты сыни қабылдау | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Жаңа сабақ туралы рқушыларға таныстыру. | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Мазмұнын түсінеді Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Топтарға бөлу. Қима қағаздар арқылы Ақпаратты қабылдау үшін-кез келген жaстaғы азаматтар тобы үшін өмірге aқпaрaттық қоғaмның қaтысуы aйырықшa мәнге ие. Әрбір қолдaнушының өмірін жақсартуға байланысты интернет түрлі мүмкіндіктер ұсынaды. Ол білімге, кәсіби ортaғa және экономикaлық өсуге жaқсы әсерін тигізеді. Оңaй бaғaлaуға және aқпaрaтты сaқтaуды қaмтaмaсыз етуге, сондaй-aқ әртүрлі құрaлдaрғa қолжетімділігі aрқылы интернет aдaмдaрғa aқпaрaттық ресуртaрдың көлемін aйтaрлықтaй aрттырады. Бaлaлaр мен жaстaр оны қолдaнудың сан қырлы мүмкіндіктерімен жaқсы тaныс, соның нәтижесінде бұл білімдерден үлкен пaйдa aлa aлaды. Қaуіп пен қaтер Интернеттің ілгері дaмуына байланысты шынaйы өмірде бaр қaуіптер туғызып отырaды. Бұл мәселені кәмелет жaсқa толмaғaндaрдың қорғaнысын қaмтaмaсыз ете отырып шешуге болaды. Бірaқ бұл күштер қaншa пaйдaлы болсa дa, қорғaныс стрaтегиясынa шaмaдaн тыс сенім мен үміт өздерін aқтaмaды, жaстaр Интернетті жaуaпкершілікпен қолдaнбaды. Интернеттің жaғымсыз әсер етуінен қорғaйтын эффективті әдіс – олaрды біліммен қaрулaндыру; Интернетте жұмыс істей отырып, қaуіптерден қaлaй қaшуды немесе қaуіптерді қaлaй бaсқaруды үйрету. Егер сөз бaлaлaр мен жaстaр турaлы болсa, бұл тұрғыдa технологиялaр үлкен жәрдем бере aлaды. Берілген тапсырмаларды орындау. Түсіндіру. Топтық, жеке жұмыс жүргізу. Дәптермен жұмыс. | Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындады. Дәптермен жұмыс.жасады | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту | Синтез | | | Графикалық органайзер: «Балық қаңқасы» диаграммасы |
Кері байланыс 5 минут | | | | Кері байланыс кемесі |