Файл: ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Гюйгенс принципі. Жарыты шаылу заы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.04.2024

Просмотров: 62

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жұқа линза формуласы.


Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:

11.3.А Геометриялық оптика

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жұқа линза формуласы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.2.7 - әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: жинағыш және шашыратқыш линзалардан өтетін жарық сәулесініӊ жүрістерін сипаттауды;

Көптеген оқушылар істей алады: линзаларда өтетін жарық сәулелерініӊ жүрісі арқылы линзаныӊ фокусын анықтауды;

Кейбір оқушылар істей алады: жұқа линзада кескін алуды және оны сипаттауды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Білім ленд порталы

7 мин.


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Білім дағдысы: Түсіну (D)

Оқушыларға Білім ленд порталында геометриялық оптика тарауындағы, жұқа линзаның формуласына байланысты видео көрсетіледі.

Оқушылар видеоны қарап шығады. Линзаға байланысты туындаған сұрақтарды сұрайды.






https://bilimland.

com/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/linzalar

Сабақтың ортасы.

Жеке жұмыс
5 мин



Білім дағдысы: Білу

Жеке жұмыс(І)

1-тапсырма. Симулятор, интернет желісі арқылы тапсырма


Оқушылар назары экранда берілген линза түрлерінде болады. Берілген сұраққа жауап береді.

Дескриптор:

Линза түрлерін ажыратады.

-сәулелердің жолы дұрыс көрсетілген суретті таңдайды.

Жалпы балл -2

ДЭ

Презентация

Оқулық 11-сынып.

https://bilimland

com/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/linzalar

ДМ қосымша 1

Жеке жұмыс

«Қызықты сұрақ»-әдісі

5 мин

Білім дағдысы: Қолдану

2-тапсырма (G)

«Қызықты сұрақ»-әдісі

1. Пәтер есігіндегі көруіштегі линза түрін анықтаңыз. Алынған кескін қандай болады?
2. Бірнеше линза жүйесін қолданып қандай кескін алуға болады?

Оқушылар линзада алынатын кескін түріне байланысты қойылған сұраққа жауап береді.

Дескриптор:

-линза түрін ажыратады

-алынған кескін түрін дұрыс табады.

Жалпы балл -2

ДК экраны

11-сынып оқулығы



«Аяқталмаған сөйлем» әдісі

Жеке жұмыс

5 мин


Білім дағдысы: Қолдану (Р)

3-тапсырма. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сөйлемді аяқтауға тапсырма беріледі.


Оқушылар линза тақырыбында берілген сөйлемді аяқтайды

Дескриптор-линзадағы сәулелердің жолын дұрыс сипаттайды

Жалпы балл -3

ДК экраны

11-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 2

Жеке жұмыс

15 мин

Білім дағдысы: Қолдану

4-тапсырма (І)

Оқушыларға жұқа линзаның формуласын түрлендіріп қолдана алуы үшін есептер беріледі.

Оқушылар оқулықтағы берілген жаттығу есептерін шығарады.

Дескриптор:

-линза түрін ажыратады

-жұқа линзаның формуласын дұрыс қолданады

-линзадағы сәуленің жолын біледі.

Жалпы балл -2

ДК экраны

11-сынып оқулығы

ДМ қосымша 3



Сабақтың соңы.

Рефлексия

3 мин

Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үйге тапсырма: §4.11. Есеп №4.11.2-4.11.4.

Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай берілген сұрақтарға жауап береді.




ДМ қосымша 4


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Оптикалық құралдар

.

Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:

11.3.А Геометриялық оптика

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Оптикалық құралдар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.2.8 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру







Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: жабдықтардың мақсатын дұрыс сипаттайды;

Көптеген оқушылар істей алады: жабдықтардың негізгі бөліктерін түсіндіреді;

Кейбір оқушылар істей алады: оптикалық жабдықтардың сызбасын дұрыс сызады;

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Білім ленд порталы

7 мин.


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Білім дағдысы: Түсіну (D)

Оқушыларға Білім ленд порталында геометриялық оптика тарауындағы, оптикалық құралдарға байланысты видео көрсетіледі.

Оқушылар видеоны қарап шығады. Оптикалық құралдарға байланысты туындаған сұрақтарды сұрайды.






https://bilimland.

com/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/linzalar

Сабақтың ортасы.

Жеке жұмыс
16 мин



Білім дағдысы: Білу

Жеке жұмыс(І)

1 тапсырма.

Суреттері бар карточкалар арқылы оқушылар 4 топқа бөлінеді. Қалта телефон арқылы таңдаған құрылғыға туралы ақпарат жинайды.

1 топ. Үлкейту әйнегі

2 топ. Телескоп

3 топ. Камера

4 топ. Проектор

Ақпарат келесі сұрақтарды қамту керек: Аспаптың

Құрылысы

Қолданылуы

Жұмыс принципі (сәулелік жол)

Сәулелену қабылдағыштар

Қызықты фактілер

Оқушылар қалта телефондарын пайдаланып мәлімет іздейді.

Дескриптор:

Оптикалық құралдардың күнделікті өмірдегі маңызын атап көрсетеді.

Жалпы балл -4


ДЭ

Презентация

Оқулық 11-сынып.

Қалта телефон

«Кестені толтыр» әдісі

5 мин


Білім дағдысы: Қолдану (І)

2-тапсырма. «Кестені толтыр» әдісі арқылы оқушыларға оптикалық аспаптарға байланысты кесте беріледі.

Оқушылар оптикалық аспаптар бейнеленген кестені толтырады.

Дескриптор

-аспаптардың сипаттамасын дұрыс жазады

Жалпы балл -3


ДК экраны

11-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 1

Жеке жұмыс

«Кім жылдам» әдісі

9 мин

Білім дағдысы: Қолдану

3-тапсырма (І) «Кім жылдам» әдісі арқылы есептер беріледі.


Оқушылар тақырыпқа қатысты берілген есепті шығарады.

Дескриптор:

-аспаптың үлкейтілуін дұрыс табады.

-жұқа линза формуласын дұрыс түрлендіре алады.

Жалпы балл -3

ДК экраны

11-сынып оқулығы

ДМ қосымша 2

Сабақтың соңы.

Рефлексия

3 мин

Рефлексия Құтқару шеңбері. Үйге тапсырма: Оптикалық құралдар

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазып шеңберге іледі.







Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Салыстырмалы теорияның постулаттары. Лоренц түрлендірулері

Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:

11.3.В Салыстырмалы теорияның элементтері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Салыстырмалы теорияның постулаттары. Лоренц түрлендірулері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.7.1.1 - Галилейдің салыстырмалы принципі мен Эйнштейннің салыстырмалы принципін сәйкестендіру;

11.7.1.2 – есеп шығару кезінде Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін қолдана отырып, релятивистік эффектілерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Галилейдің салыстырмалылық принципін түсінеді;

Көптеген оқушылар істей алады: АСТ-ның постулаттарын біледі және түсінеді;

Кейбір оқушылар істей алады: релятивистік эффектілерді ажыратады, релятивистік эффект формулаларын есептер шығаруда қолданады;

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

«Сағат тілі» әдісі

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

«сиқырлы сағат» әдісі арқылы арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Оқушылар берілген уақыт ішінде оптикалық құралдар тақырыбында бір – біріне сұрақ қояды

Дескриптор:

Оптикалық құралдардың күнделікті өмірдегі маңызын атап көрсетеді.

Жалпы балл -2



Сабақтың ортасы.

Білім ленд порталы

10 мин



Білім дағдысы: Түсіну (D)

Оқушыларға Білім ленд порталында механика тарауындағы, арнайы салыстырмалылық теориясы тақырыбында бейнебаян көрсетіледі.

Жаңа тақырыпта қарастырылатын мәселелер:

АСТ-ның шығу тарихы

АСТ деген не?

Эйнштейн постулаттары

Лоренц түрлендірулері

Релятивистік эффектілер

Бірмезгілділіктің салыстырмалылығы

Уақыттың баяулауы

Ұзындықтың қысқаруы

Массаның артуы

АСТ-ның күнделікті өмір мен техникада қолданыс табуы.

Оқушылар видеоны қарап шығады. АСТ -ға байланысты туындаған сұрақтарды сұрайды.

Дескриптор:

АСТ постулаттарын түсінеді.

ДЭ

Презентация

Оқулық 11-сынып. Білім ленд сайтының бейнебаяндары

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/salystyrmalylyq-teoriyasy/lesson/zhalpy-salystyrmalylyq-teoriyasy - жалпы салыст теориясы

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/salystyrmalylyq-teoriyasy/lesson/zharyq-zhyldamdyhy - жарық жылдамдығы

Жеке жұмыс

«Мен зерттеуші» әдісі

13 мин


Білім дағдысы: Қолдану (Р)

1-тапсырма. «Мен зерттеуші» әдісі арқылы оқушылар таңдауы бойынша зерттеуге тақырып бөлініп береді.


Оқушылар өз кезегімен жауап бере бастайды. Мұғалім және басқа топ мүшелері жауаптардың барлығын тыңдайды, толықтырғысы келген оқушылар болса жауаптар толықтырылады.

Дескриптор

-АСТ тарихына шолу жасайды.

-Эйнштейн формуласын түсінеді.

-релятивті механика нені зерттейтін ғылым саласы екенін түсінеді.

Жалпы балл -4


ДК экраны

Презентация

11-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 1


Жеке жұмыс

«Физикалық диктант» әдісі

7 мин

Білім дағдысы: Қолдану

2-тапсырма (І) «Физикалық диктант» әдісі арқылы тақырыпты қорытындылау мақсатында диктант алынады.


Оқушылар АСТ тақырыбына байланысты сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

-Эйнштейн постулаттарын біледі

-Лоренц түрлендірулерін біледі

-дененің тыныштық энергиясының формуласын біледі.

Жалпы балл -4

ДК экраны

11-сынып оқулығы

Презентация

ДМ қосымша 2


Сабақтың соңы.

Рефлексия

3 мин

Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Үйге тапсырма: 27 жаттығу 166 бет

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




Стикерлер


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Энергия. Релятивистік динамикадағы импульс және масса. Материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы



Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:

11.3.В Салыстырмалы теорияның элементтері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Энергия. Релятивистік динамикадағы импульс және масса. Материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.7.1.3 - зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: релятивистік эффекті арқылы зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмысын түсіндіреді. Масса мен энергияның байланыс формуласын қолдана алады;

Кейбір оқушылар істей алады: зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіреді;

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

Жаңа сабақ

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
Білім дағдысы: Түсіну (D) (W) Мұғалім оқушыларға үдеткіштердің жұмыс жасау принципін түсіндіру үшін электр және магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысын еске түсіру мақсатында проблемалық сұрақтар қойылады.

1) Зарядталған бөлшектер дегеніміз не?

2) Зарядталған бөлшектің электр өрісіне енген кездегі қозғалысын сипаттаңыз?

3) Зарядталған бөлшек магнит өрісіне түскенде оның қозғалысын сипаттаңыз?

Оқушылар электр және магнит магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектерін қозғалысын еске түсіреді.

Дескриптор:

-Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектің қозғалысын сипаттайды.

Жалпы балл -2

ДЭ, презентация

11 сынып оқулығы


Сабақтың ортасы.

Жеке жұмыс

13 мин



Білім дағдысы: Білу (І)

1 – тапсырма

Оқушылар мұғалім түсіндірмесінен кейін, ойға түйгендерін кестені толтыру арқылы дәптерге жазады.


Оқушылар мұғалім түсіндірмесі арқылы үдеткіштердің жұмыс жасау принципін сипаттап берілген кестені толтырады.

Дескриптор:

-үдеткіштердің жұмыс жасау принципін дұрыс толтырады.

Жалпы балл-4

ДЭ

Презентация

Оқулық 11-сынып.

ДМ қосымша 1

Жеке жұмыс

«кім білгір» әдісі

15 мин


Білім дағдысы: Қолдану (Р)

2-тапсырма. «Кім білгір» әдісі арқылы АСТ тақырыбына байланысты оқушыларға есеп беріледі.


Оқушылар АСТ – тақырыбына байланысты есептерді шығарады. Шығарылған есептердің жауабын мұғаліммен бірге талдайды.

Дескриптор

-релятивті механикада кездесетін формулаларды дұрыс түрлендіре алады.

Жалпы балл -4


ДК экраны

Презентация

11-сынып оқулығы.

ДМ қосымша 2


Сабақтың соңы.

Рефлексия

3 мин

Рефлексия Сабақ соңында оқушылар сабақ бойы жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді. Өздерінің деңгейлерін стикер арқылы тілшеде көрсетіп, арттыру үшін не істеу керектігін жазады.

Үйге тапсырма: 28 жаттығу 171 бет

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




С тикерлер




Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Салыстырмалылы теория постулаттары» БЖБ №4 «Геометриялық оптика»


Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:

11.3.В Салыстырмалы теорияның элементтері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Салыстырмалылы теория постулаттары» БЖБ №4 «Геометриялық оптика»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;

11.6.2.7 - әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолдану;

11.7.1.2 - Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана отырып, релятивистік эффектіні түсіндіру;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салады;

Көптеген оқушылар істей алады: әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолданады;

Кейбір оқушылар істей алады: релятивистік эффектілерді ажыратады, релятивистік эффект формулаларын есептер шығаруда қолданады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

«Ой қозғау» әдісі

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

«Ой қозғау» әдісі арқылы арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Оқушылар арнайы салыстырмалы теория және үдеткіштер тақырыбында сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

АСТ – да масса, уақыт, жылдамдық, ұзындықты сипаттайды.

-үдеткіштің жұмыс жасау принципін біледі.

Жалпы балл -2

ДЭ, презентация

Сабақтың ортасы.

Жеке жұмыс

10 мин



Білім дағдысы: Білу (Р)

1 тапсырма.

Оқушыларға арнайы салыстырмалы теория тарауы бойынша есептер беріледі.



Оқушылар арнайы салыстырмалы теория тарауында оқылған мәліметтерді еске түсіріп есеп шығарады.

Дескриптор:

- Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана алады

Жалпы балл-8

ДЭ

Презентация

Оқулық 11-сынып.

ДМ қосымша 1


Жеке жұмыс

20 мин


Білім дағдысы: Қолдану (І)

2 тапсырма. БЖБ №4 Геометриялық оптика.

Қосымша 1.

Оқушылар 2 нұсқа бойынша геометриялық оптика тарауына берілген есептерді шығарады.

Дескриптор

- әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолданады;

Жалпы балл -7

ДК экраны

Презентация

ДМ қосымша 2


Сабақтың соңы.

Рефлексия

3 мин

Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Үйге тапсырма: қайталау

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




Стикерлер