Файл: ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Гюйгенс принципі. Жарыты шаылу заы.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.04.2024
Просмотров: 69
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Сәулеленудің түрлері
Білім беру ұйымының атауы | |
Бөлімі: | 11.3.С Атомдық физика |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Сәулеленудің түрлері |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.8.1.1 - сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастыру кванттық физика |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: сәулеленудің түрлерін біледі; Көптеген оқушылар істей алады: қандай жағдайда атом энергиясын шығаратынын түсіндіреді; Кейбір оқушылар істей алады: сәулелену түрлерінің арасындағы айырмашылықтарды түсіндіреді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин. Жаңа сабақ 7 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Білім дағдысы: Түсіну (D) (W) Мұғалім оқушыларға Білім Ленд сайтынан сәулеленудің түрлері бойынша бейнебаян көрсетеді | Оқушылар сәулелену түрлерін ажыратады, бейнебаян кезінде туындаған сұрақтарын мұғаліммен талқылайды. | Дескриптор: -сәулелену түрлерін біледі. | ДЭ, презентация 11 сынып оқулығы https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/zharyq-kvanty |
Сабақтың ортасы. Жеке жұмыс 17 мин | Білім дағдысы: Білу (G) 1 – тапсырма Оқушыларға тақырып мазмұнын ашу үшін 5 сәулелену түріне байланысты мәлімет іздеуге тапсырма беріледі. Жылулық сәулелену Хемилюминесценция Катодолюминесценция Фотолюминесценция Электролюминесценция | Оқушылар тақырыпқа сай қалта телефонын пайдаланып ақпарат жинайды қорғайды. | Дескриптор: -Сәулеленудің қандай энергиядан келетіндігін біледі - Сәуле шығару механизмін түсіндіреді. - Күнделікті өмірде, табиғатта және технологияда осы сәулеленудің мысалдарын келтіреді. Жалпы балл-6 | ДЭ Презентация Оқулық 11-сынып. Плакат |
Жеке жұмыс «Білгенге маржан» әдісі 11 мин | Білім дағдысы: Қолдану (І) 2-тапсырма. «Білгенге маржан» әдісі арқылы оқушыларға сәулеленудің қасиеттеріне байланысты тест жұмысы беріледі. | Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін пайдаланып сәулелену тақырыбына тест жұмысын орындайды. | Дескриптор -сәулелену түрлерін ажыратады. Жалпы балл -4 | ДК экраны Презентация 11-сынып оқулығы. ДМ қосымша 1 |
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин | Рефлексия Сабақ соңында оқушылар сабақ бойы жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді. Өздерінің деңгейлерін стикер арқылы тілшеде көрсетіп, арттыру үшін не істеу керектігін жазады. Үйге тапсырма: эксперименттік тапсырма 179 бет | Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады | | С тикерлер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Спектрлер. Спектрлік құралдар. Спектрлік анализ
Білім беру ұйымының атауы | |
Бөлімі: | 11.3.С Атомдық физика |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Спектрлер. Спектрлік құралдар. Спектрлік анализ |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.8.1.2 - спектрлік құралдардың жұмыс істеу принципін және олардың қолданылуын сиппаттау |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: спектрлік анализ әдісін сипаттайды; Көптеген оқушылар істей алады: оның қолданылуын түсіндіреді; Кейбір оқушылар істей алады: спектрлік құралдардың қолданылуын сипаттай алады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин. «Сиқырлы уақыт» әдісі 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. «сиқырлы уақыт» әдісі арқылы арқылы үй тапсырмасын сұрау. | Оқушылар берілген уақыт ішінде Сәулеленудің 5 түрі бойынша бір – біріне сұрақ қояды | Дескриптор: Сәулеленудің түрлерін ажыратады -сәулелену түрлеріне мысалдар келтіре алады Жалпы балл -4 | ДЭ |
Сабақтың ортасы. 17 мин | Білім дағдысы: Түсіну (D) Мұғалім презентацияны пайдаланып спектрдің түрлерін және спектрлік анализді, оның қолданылуын түсіндіреді Жаңа тақырыпта қарастырылатын мәселелер: -спектрдің түрлері -шағылу және жұтылу спектрі -спектроскоп | Оқушылар спектроскоптың жұмыс жасау принципімен танысады. Мұғаліммен жаңа сабаққа байланысты мағынаны ашу сұрақтарын талқылайды. | Дескриптор: Спектр түрлерімен танысады. | ДЭ Презентация Оқулық 11-сынып. ДМ қосымша 1 |
Жеке жұмыс «Ой қозғау» әдісі 13 мин | Білім дағдысы: Қолдану (Р) 1-тапсырма. «Ой қозғау» әдісі арқылы спектр түрлеріне байланысты оқушыларға тест тапсырмасы беріледі. | Оқушылар спектрлік анализ тақырыбында тест тапсырмасын орындайды. | Дескриптор -спектр түрлерін ажыратады -қолдану аймағын түсінеді. Жалпы балл -6 | ДК экраны Презентация 11-сынып оқулығы. ДМ қосымша 2 |
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин | Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Үйге тапсырма: Спектрлік аппараттар мәлімет жинау | Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады | | Стикерлер |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Инфракызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері. Электромагниттік сәулелену шкаласы
Білім беру ұйымының атауы | |
Бөлімі: | 11.3.С Атомдық физика |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Инфракызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері. Электромагниттік сәулелену шкаласы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.8.1.3 - электромагниттік сәулелену, олардың табиғатта пайда болуы мен затпен өзара әрекеттесуін ажырату |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: электромагниттік сәулеленудің қасиеттерін сипаттайды; Көптеген оқушылар істей алады: электромагниттік сәулеленудің жалпы және айрықша қасиеттерін түсінеді; Кейбір оқушылар істей алады: электромагниттік сәулеленуді инженерия мен күнделікті өмірде қолданысын түсіндіре алады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2мин. «Сөйле микрофон» әдісі 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Мұғалім үй тапсырмасын сұрау мақсатында дайын оқушыларды «Сөйле микрофон» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар береді. | Оқушылар спектрдің түрлері бойынша берілген үй тапсырмасын айтады. | Дескриптор: -спектрдің түрлерін ажыратады; Спектрлік құралдарды біледі; Жалпы балл-3 | ДЭ, 11 сынып оқулығы |
Сабақтың ортасы. 5 мин | Білім дағдысы: Түсіну (Д) Мұғалім презентация көмегімен жаңа сабақты түсіндіреді. Жаңа сабақта қарастырылатын сұрақтар: -электромагниттік толқындардың шкаласы -электромагниттік толқындардың толқын ұзындығының кемуі, жиіліктің артуы бойынша орналасуы. | Оқушылар мұғалім түсіндірмесін тыңдайды. Тақырып бойынша сұрақтарын мұғаліммен бірге талдайды. | Дескриптор: Электромагниттік толқындардың шкаласын түсінеді. | ДЭ Презентация Оқулық 11-сынып. ДМ қосымша 1 |
Жекежұмыс «Қызықты кесте»-әдісі 10 мин | Білім дағдысы: Қолдану 1-тапсырма (Р) «Қызықты кесте» әдісі бойынша оқушыларға ЭМ толқын шкаласы бойынша кесте беріледі. | Оқушылар берілген кестеге ЭМ толқындардың толқын ұзындығын және жиілігін жазады. | Дескриптор: -ЭМ толқындардың түрлерін біледі -толқындардың толқын ұзындығын және жиілігін біледі. Жалпы балл -3 | ДК экраны 11-сынып оқулығы ДМ қосымша 2 |
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі Жеке жұмыс 15 мин | Білім дағдысы: Қолдану (І) 2-тапсырма. Оқушыларға ЭМ толқын тақырыбында «Аяқталмаған сөйлем» әдісі Бойынша сөйлемдер беріледі. | Оқушылар ЭМ тақырыбынан ойға түйгендері бойынша сөйлемді аяқтайды. | Дескриптор -ЭМ толқындардың өмірде қолданысын түсінеді Жалпы балл -4 | ДК экраны 11-сынып оқулығы. ДМ қосымша 3 |
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин | Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Оқушыларға БББ кестесін толтыру ұсынылады. Үйге тапсырма: 30 жаттығу 184 бет | Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай Білгенім, Білдім,Білгім келеді кестесін толтырады. | | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жылулық сәулелену. Стефан –Больцман және Винн заңдары. Ультракүлгін апаты. Планк формуласы. Фотондар.
Білім беру ұйымының атауы | |
Бөлімі: | 11.3.С Атомдық физика |
Педагогтің аты-жөні: | Утембаева Э.М |
Күні: | 09.02.2021ж |
Сыныбы: 11 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Жылулық сәулелену. Стефан –Больцман және Винн заңдары. Ультракүлгін апаты. Планк формуласы. Фотондар. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.8.1.4 - - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын ультракүлгін апаттын негіздеу және абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдану |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады:Стефан-Больцман, Винн заңдарын абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдана алады; Көптеген оқушылар істей алады: Стефан-Больцман, Винн заңдары мен Планк формуласын қолданып есеп шығара алады; Кейбір оқушылар істей алады: жылулық сәуленуге күнделікті өмірден мысалдар келтіре алады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2мин. | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. | | | |
Сабақтың ортасы. «Миға шабуыл» әдісі 15 мин | Білім дағдысы: Түсіну (Д) «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардың сыни тұрғыда ойлануын жетілдіру және тақырыпты ашу мақсатында сұрақтар беріледі. -Вольфрам қылын 3000 °С дейін қыздырғанда ол ақ түсті жарық шығарады. -Қыздырылған үтік немесе жылу батареясы жарық шығарады деп айта аламыз ба? Білім ленд сайтынан бейнежазба көрсетіледі. Бейнежазбадан соң мұғалім презентация арқылы сабақты түсіндіреді. | Оқушылар берілген сұраққа өз ойларын айтады. Оқушылардың ойларын толықтыру мақсатында бейнежазбаны көреді. Тақырып бойынша сұрақтарын мұғаліммен бірге талдайды. | Дескриптор: -Жылулық сәулеленуді түсінеді. | ДЭ Презентация Оқулық 11-сынып. https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/zharyq-kvanty/lesson/zhylulyq-saulelenu-stefan-bolczman-zangy ДМ қосымша 1 |
Жеке жұмыс «Қызықты ақпарат»-әдісі 7 мин | Білім дағдысы: Қолдану 1-тапсырма (W) «Қызықты ақпарат» әдісі бойынша оқушыларға «жылулық сәулеленудің қолданылуы» тақырыбында ақпарат жинау тапсырылады. | Оқушылар жылулық сәулелену бойынша қалтателефондарын пайдаланып ақпарат жинап, сыныпта барлық оқушылармен бөліседі. | Дескриптор: -жылулық сәулеленудің қолданылу аймағын біледі; Жалпы балл -4 | ДК экраны 11-сынып оқулығы ДМ қосымша 2 Қалта телефон |
Жеке жұмыс 13 мин | Білім дағдысы: Қолдану (І) 2-тапсырма. Оқушыларға Абсолют қара дене. Стефан – Больцман заңы. Виннің ығысу заңы тақырыбында есептер беріледі. | Оқушылар Стефан – Больцман заңы тақырыбынан ойға түйгендері бойынша формуланы пайдаланып есеп шығарады. | Дескриптор -Қажетті физикалық формулаларды қолданады; -Математика-қ түрлендірулер мен есептеулер жүргізеді -Есептің жауабын дұрыс анықтайды. Жалпы балл -6 | ДК экраны 11-сынып оқулығы. ДМ қосымша 3 |
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин | Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз. Үйге тапсырма: 31 жаттығу 189 бет | Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай бағдаршам түстерін таңдайды. | | |