Файл: Масаты артикуляциялы жаттыуларды йрену Міндеті.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 02.05.2024

Просмотров: 27

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Күні: 20.01.2023ж

Тақырыбы : теле және радио, аудио бағдарламалардың тілдік және әуендік материалдарын қабылдау

Мақсаты: дыбыстарды дұрыс, анық айтуға үйрету, қиын дыбыстарды қою (р)

А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;

Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.

Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Логопедтің іс-әрекеті


Балалардың іс-әрекеті

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы




Артикуляциялық жаттығулар

«Кесе», «Ат шауып келеді», «Тоқылдақ», «Саңырауқұлақ», «Әткеншек».

«Р» дыбысын қою жұмыстары жүргізіледі

Айнамен жеке жұмыс.

Видеодан қарап жасау
«Естігенде шапалақта»

Мақсаты: Дыбыстардың арасынан берілген дыбысты ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.
"Тыңда да айт" ойыны.

Мақсаты: айналадағы заттардың дыбыстарын бір-бірінен ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.

Құрал: ағаш, металл қасықтар, доп, қағаз, кітап,суы бар стақан, қоңырау, кілттер. ІІ нұсқасы ретінде музыкалық аспаптарды пайдалануға болады.

Ойын барысы: аудио жазбадан тыңдау



Бірге қайталайды.


Оқушы бірге жасап отырады

Сабақтың соңы


Уйде артикуляциялық жаттығуларды жасау

Оқушы жасайды


Күтілетін нәтиже:
Білу: тілдік материалды игеру

Білді: сөйлеу тілінде дұрыс анық айту

Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады
Күні: 27.01.2023ж

Тақырыбы :диалогтық сөйлеуді қабылдау (аудиожазбалар)

Мақсаты: дыбыстарды дұрыс, анық айтуға үйрету, қиын дыбыстарды қою (р)

А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;


Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.

Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Логопедтің іс-әрекеті


Балалардың іс-әрекеті

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы



Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй.

Сөйлеу ережелері

Мен сабырлымын

Мен терең тыныс ала аламын.

Менің қолдарым босаңсыған.

Менің аяқтарым босаңсыған.

Менің денем тыныштықта

Бет бұлшық еттерім босаңсыған.

Мен әдемі, анық және жай сөйлей аламын.

«Естігенде шапалақта» (аудиожазба)

Мақсаты: Дыбыстардың арасынан берілген дыбысты ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.
"Тыңда да айт" ойыны.

Мақсаты: айналадағы заттардың дыбыстарын бір-бірінен ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.

Құрал: ағаш, металл қасықтар, доп, қағаз, кітап,суы бар стақан, қоңырау, кілттер. ІІ нұсқасы ретінде музыкалық аспаптарды пайдалануға болады.

Ойын барысы: аудио жазбадан тыңдау
Артикуляциялық жаттығулар (аудиожазбадан тыңдау)

«Кесе», «Ат шауып келеді», «Тоқылдақ», «Саңырауқұлақ», «Әткеншек».

«Р» дыбысын қою жұмыстары жүргізіледі

Видео жазбалардан қарап жасау (қиын жаттығуларды)


Бірге қайталайды.

Оқушы бірге жасап отырады

Сабақтың соңы


Уйде артикуляциялық жаттығуларды жасау

Ватсап желісі арқылы жасап көрсету

Оқушы жасайды


Күтілетін нәтиже:
Білу: тілдік материалды игеру

Білді: сөйлеу тілінде дұрыс анық айту

Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады

Күні: 27.01.2023ж

Тақырыбы :диалогтық сөйлеуді қабылдау (аудиожазбалар)

Мақсаты: дыбыстарды дұрыс, анық айтуға үйрету, қиын дыбыстарды қою (р)

А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;

Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.


Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Логопедтің іс-әрекеті


Балалардың іс-әрекеті

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы



Артикуляциялық жаттығулар (аудиожазбадан тыңдау)

«Кесе», «Ат шауып келеді», «Тоқылдақ», «Саңырауқұлақ», «Әткеншек».

«Р» дыбысын қою жұмыстары жүргізіледі

Видео жазбалардан қарап жасау (қиын жаттығуларды)
«Естігенде шапалақта» (аудиожазба)

Мақсаты: Дыбыстардың арасынан берілген дыбысты ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.
"Тыңда да айт" ойыны.

Мақсаты: айналадағы заттардың дыбыстарын бір-бірінен ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.

Құрал: ағаш, металл қасықтар, доп, қағаз, кітап,суы бар стақан, қоңырау, кілттер. ІІ нұсқасы ретінде музыкалық аспаптарды пайдалануға болады.

Ойын барысы: аудио жазбадан тыңдау




Бірге қайталайды.

Оқушы бірге жасап отырады

Сабақтың соңы


Уйде артикуляциялық жаттығуларды жасау

Ватсап желісі арқылы жасап көрсету

Оқушы жасайды


Күтілетін нәтиже:
Білу: тілдік материалды игеру

Білді: сөйлеу тілінде дұрыс анық айту

Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады